nx-01

armata

Recommended Posts

nici subofiter nu se mai merita , la ce conditii s-au creat sa ajungi acolo , durata si banii care ti ofera --- fereasca dumnezeu .......

din punctul meu de vedere, nu cred ca aici e locul cel mai potrivit pentru a cere sfaturi despre ce, cum si la ce sa te astepti de la armata. s-ar putea sa existe o anumita doza de frustrare din partea unor useri. si dupa ce am citit cele 2 pagini de raspunsuri, ma indoiesc ca ti-ai putut forma o parere obiectiva.

De acord cu KIT ,dar nu stiu daca e frustrare neaparat,dar am impresia ca se dramatizeaza un pic cam mult si uneori se vorbeste "din auzite" mai mult decat din experienta proprie.

Oriunde te-ai duce ,nu-ti va fi bine fara multa munca ,fara multe frustrari si sacrificii ...

consider ca nu e numai problema ca multi vorbesc "din auzite", dar e si o problema de cat de obiectiv poate fi fiecare in raport cu ceea ce a trait in armata. daca e sa redau din experienta proprie, atunci poate l-as face sa se alature armatei.

nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, intrucat nu doresc sa jignesc pe nimeni. dar cand am vorbit de frustrare, am stiut foarte clar la ce ma refer si este aplicabil unora dintre cei care au raspuns intrebarii de pe prima pagina a acestui topic.

Sunt curios daca, vreunul din userii care au postat pe acest topic au tras vreodata cu arma catre o persoana vie si daca au si omorat pe cineva intr-un conflict armat. Cunosc participanti in afganistan care dupa un an de serviciu nu mai vor sa se intoarca nici cu dublul retributiei oferite. Cred ca ar trebui sa nu se uite adevaratul scop al armatei: sa omori "inamicul".

Eu pun intrebarea: @nx-01 esti gata sa iei un om viu (nu tinta de carton) in bataia armei si sa tragi?

Sunt curios daca, vreunul din userii care au postat pe acest topic au tras vreodata cu arma catre o persoana vie si daca au si omorat pe cineva intr-un conflict armat.
Are relevanţă răspunsul cuiva, dacă este afirmativ ?

Şi dacă e vreunul care nu a postat în acest topic, se pune ?!

@nx-01 esti gata sa iei un om viu (nu tinta de carton) in bataia armei si sa tragi?

Cunosti pe cineva care este gata pentru asa ceva ?

Nimeni nu este pregatit la inceput pentru asa ceva ,si o vezi in momentul in care ti se intampla . Chestia asta nu are relevanta absolut deloc in alegerea carierei .

@nx-01 esti gata sa iei un om viu (nu tinta de carton) in bataia armei si sa tragi?

Daca esti gata, pregatit pentru asta in momentul in care iti alegi aceasta cariera eu zic ca 80% nu o sa iei examenul psihologic. my2c

Cunosc participanti in afganistan care dupa un an de serviciu nu mai vor sa se intoarca nici cu dublul retributiei oferite.

Ai putea sa ne spui si noua ce activitati au desfasurat baietii aia acolo si ce i-a socat atat de tare ?

Am 2 anisori petrecuti pe acolo si inca nu am vazut oameni care sa nu mai vrea...A ,si nu am fost la bucatarie ...

Cunosc participanti in afganistan care dupa un an de serviciu nu mai vor sa se intoarca nici cu dublul retributiei oferite.

Ai putea sa ne spui si noua ce activitati au desfasurat baietii aia acolo si ce i-a socat atat de tare ?

Am 2 anisori petrecuti pe acolo si inca nu am vazut oameni care sa nu mai vrea...A ,si nu am fost la bucatarie ...

Dupa ce sare langa tine tab-ul patrulei in aer, nu cred ca mai ai asa multa satisfactie de o treaba bine facuta.

Tine de riscurile meseriei prietene ,stai linistit ,nu au fost singurii care au vazut asa ceva pe acolo .

Iar treaba cu satisfactia nu-si are rostul in acest context .

Cum zice si cel de mai sus,astea sunt riscurile meseriei,daca vrei sa pleci pleci,daca nu ,ramai acasa,stiti dinainte ce se intampla acolo si ce riscuri sunt,sunt constient ca sunt multi care au plecat pt ca au fost obligati,dar sunt si mai multi care au facut-o pt bani,eu nu am fost si nici nu prea am de gand sa calc pe acolo,insa acum momentan multe treburi s-au schimbat,cunascatorii stiu,nu mai sunt taburi sau humveeuri,nu se mai crapa,ca sare nu stiu ce vehicul in aer,se moare din cauza incapacitatii unora de a gandi,eu inca nu inteleg de ce se mai fac inca patrule pe jos,cand alte armate nici nu se dau jos din vehicule,dar asta este,asta este gandirea romanilor,bafta si numai bine celor plecati pe acolo,am si eu la randul meu,colegi si prieteni.

Buna ziua.

Dupa ce am citit acest topic, pot sa zic ca sunt si mai nedumerit. Nu de faptul ca in armata romana exista si acei oameni care au intrat pe pile etc, ca doar e Romania, ci de partea in care nu am citit nimic concret legat de acest subiect, numai vorbe din auzite, video-uri masluite etc.

De mai bine de cateva saptamani ma bate gandul la o cariera militara, si as dori sa va cer o favoare voua userilor care aveti informatii concrete legate de cerintele care trebuiesc indeplinite pentru a fi acceptati in cadrul militar, precum si ce unitati/specializare credeti ca e cea mai satisfacatoare.

Astept niste raspunsuri cat se poate de lamuritoare. Va multumesc tuturor!

Poate ar fi mai bine sa zici ce te-ar satisface pe tine, pentru ca si cu armata asta cred ca poti sa mergi in mai mule directii, care pot sau nu sa se excluda intre ele:

-autodepasire fizica, petrecut mult timp in natura, supravietuire

-lupta in echipa, camaraderie

-vehicule, tancuri, blindate

-misiuni internationale

-tehnologie moderna, IT, radiouri

-leadership, comanda,

Lista e incropita de mine ad-hoc si n-am nici o experienta militara, dar ce incerc sa zic e ca de cine esti, ce vrei, depinde cat de satisfacator va fi de exemplu sa te duci la rachete antinaeriene sau la forte speciale...

Buna ziua.

Dupa ce am citit acest topic, pot sa zic ca sunt si mai nedumerit. Nu de faptul ca in armata romana exista si acei oameni care au intrat pe pile etc, ca doar e Romania, ci de partea in care nu am citit nimic concret legat de acest subiect, numai vorbe din auzite, video-uri masluite etc.

De mai bine de cateva saptamani ma bate gandul la o cariera militara, si as dori sa va cer o favoare voua userilor care aveti informatii concrete legate de cerintele care trebuiesc indeplinite pentru a fi acceptati in cadrul militar, precum si ce unitati/specializare credeti ca e cea mai satisfacatoare.

Astept niste raspunsuri cat se poate de lamuritoare. Va multumesc tuturor!

Concret : http://www.mapn.ro/recrutare/ gasesti toate informatiile de care ai nevoie.

Un sfat : Sa nu crezi nimic din ce iti spune cel de la recrutari ( cariera,statut,solda,beneficii,sugestii ) si pe ce esti chitit sa te duci ( ca arma ) pe aia sa te duci, cei de la recrutari sigur au ca obiectiv o distribuire a "Carnii de tun" cat mai buna in teritoriu.

Daca nu esti prea sigur de pasul acesta macar incearca sa fii cat mai aproape de casa.

Prietene!! sa nu crezi nimic din ce se spune!! vorbeste cu cineva care are treaba cu armata(grad mai mic de preferinta) si o sa vezi ce si cum.S a iti faci o parere un ofiter(tanar) are cam 12 14 mil salariu plus anumite sporuri cat are si un sofer fara nimic in cap. Este o idee!!!

Oricum,s-au scos foarte putine locuri ca SGP.Poti sa indeplinesti toate criteriile,sa iei psihologicul si maxim de puncte la proba sportiva (cam imposibil) si tot sa nu prinzi post.

"PILE" ai ??? Sa nu crezi ca institutia asta este asa integra cum pare.

Sa-mi bag pula ca in Romania de azi iti trebuie pile si pentru postul de cersetor.

"PILE" ai ??? Sa nu crezi ca institutia asta este asa integra cum pare.

Sa-mi bag pula ca in Romania de azi iti trebuie pile si pentru postul de cersetor.

si nici nu exagerezi

eu te sfatuiesc sa mergi la una din academiile de ofiteri(navala-constanta, aeriana-brasov, terestra-sibiu). nu te lua dupa ce zic toti pe aici..ca ofiter incepi cu un salariu decent, ai un loc de munca sigur nu stai sa te dea patronul afara ca nu i-ai sters cu mopul pe jos cum trebuia. nu te da nimeni afara ca are o pila mai puternica. cu pila tine decat la sfarsit probabil, cand vrei sa ajungi pe bucuresti de exemplu si iti fura altul cu pile loc, probabil. in rest..prostie e peste tot nu numai in armata..daca vrei sa mai vb astept un pm, cunosc destule detalii

asta cu intratu la ofiteri pe merit e poveste ..... toti ofiterii care au copii care vor si iei in armata , chiar daca sunt idioti intra , asa ca locurile si asa putine sunt ocupate cu mult inainte

eu cand am mers la centru de recrutare sa ma interesez , vroiam desigur sa incerc la ofiterii , maiorul de la centru de recrutare mi-a spus pe fata ca locurile sunt ocupate de cine trebuie , mi-a explicat ca pierd mult timp cu examene medicale sportive si toate alea ....( am fost cu un cloleg atunci , i s-a explicat idem )

sfatul meu e sa incerci totusi mai intai la ofiteri , poate s-a mai schimbat ceva , poate manariile nu mai sunt asa grosolane ca acum 4 ani ......cine stie

dar sunt destul de sigur ca nu s-a schimbat mare lucru......

BAFTA

armata pute ......nu e ca la TV