nx-01

armata

Recommended Posts

Salut,

Am 23 de ani si vreau sa intru in armata ca soldat voluntar.

Este cineva pe forumul acesta care lucreaza sau a lucrat acolo?

Ce ma asteapta odata intrat? Cum este programul? Avem libere?

Multumesc

Te asteapta multa multa prostie,din pricina mentalitatii comuniste pe care inca o au unele cadre cu ceva ani in spate,un salariu de caca,mancatorie la greu si tot asa.

Nu,nu este nici asa de primitiv )...nu pot sa discut mai mult despre subiectul asta,dute si ai sa vezi cum este.

Prietene te.ai gandit bine?! Eu am impresia ca ai vazut prea multe filme.. Uita.te si la Grey's Anatomy s.ar putea sa vrei sa fii doctor....ceea ce e ...muuult mai ok:)) In alta ordine de idei...chiar atat de trista si lipsita de viitor e viatza ta la 23 de ani incat ultima ta sperantza e armata?! Esti tanar, ai toata viatza.n fatza...fii destept ca doar o viatza ai, nu o irosi aiurea!!!!!

sa te astepti la multa prostie,pile,relatii,incompetenti promovati ,etc,plus o imensa plafonare a ta,ai sa observi la 30-35 de ani ca nu ai realizat nimik in viata,si toata energia ta se va canaliza pe servici si problemele cauzate de acesta ...dar,norocul tau este ca momentan cam toate angajarile la stat sunt blocate,asa ca slabe sanse sa te

angajeze cineva in armata acuma....ti-am enumerat din propria mea experienta...sfat: cauta alt ceva

Daca te simiti in vana si iti place armata incearca in legiunea straina.ai varsta ideala...acolo faci si un banut(nu cine stie ce) si daca esti valoros esti exploatata si promovat ca atare...si,implicit vei avea si satisfactii SUCCESURI

stiu pe cineva din Bacau, care a dezertat de la legiunea straina....7 ani mai tarziu, omu si acum sta pitit, si cu teama ca ii va bate cineva la usa. Nu prea merge pe-acolo ca n-ai chef si o tai acasa...

E un angajament care trebuie sa-l duci pana la capat, cu sau pe scut..

Multumesc mult pentru raspunsuri..

Clar trebuie sa ma gandesc bine daca vreau sa fac acest pas:)

Gandeste-te bine si daca asta iti doresti du-te fara ezitare ,nu e dracu chiar asa de negru ;salariul e bunicel in comparatie cu ce se castiga in tara in momentul actual .

Nu te astepta la cine stie ce ,dar nu te inspaimanta ,nu e chiar asa dramatic dupa cum expun unii colegi aici.

Doar ca trebuie sa te gandesti bine daca asta e ceea ce iti doresti ,nu e o viata usoara ,ci plina de privatiuni ..dar si satisfactii .

Mult succes !

poate misiunile internationale sa reprezinte o satisfactie financiara si profesionala,in rest,in 12 ani de armata nu am gasit nici o satisfactie...poate colegul de mai sus face parte din corpul ofiterilor iar acestia e posibil sa mai aiba si alte satisfactii,dar ma indoiesc

Vrei sa zici ca niciodata nu ai avut satisfactia unui lucru bine facut ? Ca nu te-a apreciat niciun superior pentru un lucru bine facut ,pentru o tragere frumoasa s.a.m.d ?

Nu ai avut satisfactia sa vezi ca in urma ta a ramas ceva bine facut care sa se vada in pregatirea celor din jur ?

Ei bine ,ca peste tot si astea sunt satisfactii ,nu doar banii din misiunile externe sau faptul ca acolo mai mult ne facem de kko.

Si nu,nu sunt ofiter ,sunt subofiter dupa 15 ani de armata si 4 misiuni internationale facute pe jos in fata masinii de lupta .

Si eu am rate in banca ,dar inca mai am satisfactii ...

Inca imi place meseria aleasa inca de pe vremea cand eram copil si nu regret alegerea facuta ,cu toate mizeriile care se intampla in viata de zi cu zi .

On topic : Cum spuneam mai sus ,daca simti ca asta vrei ,nu ezita si cauta-ti locul !

Am fost la centrul de recrutare din orasul meu si am completat o cerere de inscriere si acum astept sa ma sune ei.

In anul 2007 cand am terminat eu liceul am fost chemat la centrul militar unde am dat un examen psihologic.

Am primit o adeverinta de recrutare, imi este de folos la ceva?

nu te supara daca spun ca armata romana e varza stricata , sunt cateva unitati bune , dar la majoritatea o sa desfasori activitati gospodaresti de-o sa-ti vina sa-ti bagi 'lula" , aia de la cercul militar mint de-ngheata apele , probabil ti-au spus ca o sa ai salar 18 mil.

Da,da,da...crede-ma ca stie ce spune,daca Doamne fereste o sa intram in vre-un conflict,o sa iesim la lupta cu greble,lopeti si furci,ca pe vremea lui Stefan

Da,da,da...crede-ma ca stie ce spune,daca Doamne fereste o sa intram in vre-un conflict,o sa iesim la lupta cu greble,lopeti si furci,ca pe vremea lui Stefan

vom grebla inamicul........

Guest

ai sa maturi si speli podele,curatat curtea(sectoare),suportat tot felul de sicane de la cei mai vechi ,mai ales ofiteri..putoi de 20 si de ani care abia termina academia si se cred antrenori de rembo..ma rog,daca iti place cauta ,dupa macar 3-4 ani de ucenicie sa intri la trupele speciale de la tg mures parca(nu stiu cum se cheama unitatea) sau aplica pt plecare in teatre de operatiuni..asta daca vrei actiune...daca nu..bagate la depozite,parc auto..la frecat menta .oricum sa iti scoti din cap ACT OF VALOR sau mai stiu eu ce rahat de propaganda militara ca nu e asa deloc..acolo sa iti tii gura si baga la cap tot ce prinzi (..nu te certa si nu fa gura mare ca numai de pierdut o sa ai..in rest.multa bafta bibanezule:)) si bine ai venit !:P

dc vrei in armata nu te duce ca si soldat gradat profesionist pt ca nu o sa iti placa pt ca nici activitatea care o vei face si nici bani nu vor fi prea mult atat poti sa iti zic ca un SGP castiga undeva la vreo 13-14 mil, mai bine te faci Subofiter sau maistru militar sau si mai bine de atat fate ofiter, dc vrei dute la aviatie si acolo ca maistru de aviatie poti castiga mai mult poate si ca un ofiter de infanterie si viata e mult mai frumoasa nu dai de atata prostie ca la infanterie sau alte arme, si faci si un lucru care pentru cei de langa tine conteaza, si poate vei fi si apreciat si satisfacut! fa ce crezi tu ca e mai bine pt ca nu poti sa apleci ureche la nimeni ca poate uni stiu armata doar din auzite,nu or incaltat un bocanc in viata lor!

Guest

hahahha saracu om..dupa atatea incurajari nui mai trebuie armata cat traieste:)) fate frate pompier macar acolo mai ai ceva satisfactii..mai salvezi un copil sarind de la 10 metri cu el in brate..si mama te pupa si ziarele te lauda:) mai dai la lopata sa deszapezesti nesimtiti care stau 0e margine si beau si te sfatuiesc sa ai grija sa nui strici magazia ca te da in judecata,

acuma sincer..sunt o gramada de joburi afara..la ce dracu vrei sa iti strici viata aici ,nu inteleg...oricum multa bafta si multa grija la ce alegere te opresti..da zic si eu ca baietii de mai sus..sa nu te puna dracu sa intri la infanterie..ca ai puso:)))iepurash de camp te vede mama...sofer e cel mai indicat,la transmisiuni..din astea mai soft:PPPP