Cosmo

Caut si eu un sling

Recommended Posts

Aleg si eu odata calea de 'intreaba lumea' in loc sa fac research, ca nu vreau sa stau prin zece pagini de slinguri si apoi sa iau ceva care nu-mi convine sau nu mi-e de folos. Deci am nevoie de o recomandare.

Acu, ce tre sa faca slingu:

-One point

-Fara bungee/sa nu fie elastic

-Negru

-Fara padding

-Sa nu fie o singura banda plata din cordura tare, ci cum e la Pantac 3 point de exemplu, un 'tub' de fibra de nylon/textila aplatizat. Adica sa fie 'soft'.

-Vreau ca clipsu sa se prinda de montura la un cap, iar la celalat sa intre direct pe sling. Ideal lungimea de la 'linia' slingului pana la punctul de printere in mount sa fie cat mai mica. Adica nu vreau un clips plus cordura care d-abia apoi se prinde de slingului...

-Ideal QD clips cu 2 cracane interlocking (gator clip). Nu o singura parghie tip carabiniera.

-Ideal la tranzitie sa se miste clipsu pe sling, nu slingul pe mine, deci clips mobil

-Ideal cat mai simplu in design, fara tridenti in plus sau cu cinestie ce jucarii de ajustare rapida. Slingu se prinde de tine intr-o pozitie fixa cat sa poti sa faci tranzitie, si doar sa il deconectez de la 'sistemul principal de angajare' (ce limbaj am in mine), din clips.

-Ieftin? lol. Eventual daca se poate ceva care e in stoc pe tiger111hk.

Am una exact ca asta. Partea de "bungee" nu este cine stie ce extensibila asa ca poti sa o consideri ca si inexistenta. Am purtat-o mai mult cu P90-ul si nu am mai folosit-o de vreo 2 ani. E "verde maslina"...

Daca te coafeaza o dau si in ASRei

Nu, sorry, le stiu, chiar sunt ciufut asupra ce vreau legat de slingu asta.

Nu se incadreaza 100% in ce vrei tu dar iti recomand Magpul MS3.

Eu am de 2 ani MS2+ASAP, si nu l-as schimba pe nimic.

sustin, si daca vrei sa faci economii iei de pe taiwangun:

asta ii otel, deci nu cred ca cel original ar putea fi mai bun

http://www.taiwangun.com/tactical-equipment/tactical-slings-and-accessories/asap-ambidextrous-sling-attachment-point-p-j.html

nu e original magpul dar sunt foarte multumit cu el:

http://www.taiwangun.com/tactical-equipment/tactical-slings-and-accessories/sling-ms2-type-black-a-c-m.html

Pune si la cumparari, poate gasesti pe la careva.

Also (ca sa-mi strecor si eu dorinta ) daca e pana in 50 lei si din Bucuresti, m-ar interesa si pe mine ceva fix la fel.

Mi-e mila de M4 Quake de la VFC fara un sling ok.

Am schimbat cel putin 4 slinguri ACM, pe ideea ca nu imi permit un magpul original, e scump domne.

Dupa ce sa rupt si al 4lea sling, asta dupa ce mai facusem improvizatii si tot felul de modificari luat cleme de la alea vechi rupte puse la asta nou, intarite anumite cusaturi etc, am avut o criza de nervi si am comandat de la WGC :

http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?search_From=category&item=MAGP-CG-MS2LBK&search=special&rs=Slings&catid=4&cat=111

Cosmo tu ma stii cat sunt de avar, te rog sa ma crezi ca face fiecare banut, are 1 an si ceva de cand il folosesc si nu are nici un fel de problema inafara de faptul ca e murdar si zgariat, crede-ma ca nu l-am menajat un moment, a fost purtat si 1 point si 2 points merge fara probleme il recomand cu cea mai mare caldura ....

PS: ilie a avut aceeasi problema cu slingurile de pe dragunov, acum foloseste de vreun an si el un magpul si e mai mult decat fericit...

Avarule care esti avar. Cosmo cred ca stie de aia, tot aia am si eu si mi se pare foarte ok dar mai depinde si de om.

P.S. Daca grasulas recomanda o curea de peste 100 ron, e grav. Asta a primit ceva de la mine si era gata sa imi ceara bani ca i-am dat aia.

Stiu MS2-ul, si am avut ocazia sa pipai si sa ma joc cu ele destul, dar nu e true-one-point si are un lenght prea mare intre montura si sling. Call me a fag/ciufut, dar nu se pupa. MS3-ul totusi, e usor alta discutie. E in considerare alaturi de one-pointu de la King Arms si un ceva china sling de pe tiger111hk interesant.

Comparabil cu cel de la King Arms, dar mai scump. Oricum clips carabiniera si fix. Daca dau 40-50$ cu shipping macar sa fie fix ce vreau.

Io tocma am comandat un MS3 original si baietii de la botach tactical n-au vrut sa-mi ia nici un ban pe shipping... Acu sa vedem daca si ajunge

Omg tu ai reusit sa dai o comanda la botach? Smf, eu am vreo 6 comenzi in queing la ei, si vreo 20 de mailuri date.. m-au ignorat complet.

Sper sa nu fiu offtopic : Slingul de la Magpul , are o mica problema , cel putin la mine . Cu vesta pe mine , slingul se "scamoseaza" . Cerd , parerea mea , ca este mai mult pentru a fi purtat fara alte accesorii la piept . Mentionez ca al meu este cumparat direct de pe situl lor.

Dragilor, saptamana viitoare imi soseste MS3-ul original MagPul. Am avut ocazia de curand sa-l pun pe mine la un schimb de experienta cu un instructor US si tin sa va spun ca nu se compara cu nimic. Asta va o spun in calitate de cunoscator. Materialul este asemanator aceleasi chingi pentru MP5, este mult mai light in greutate fata de MS2 si comanda de strangwre este mult mai usor de manevrat. Sistemele de prindere sunt mai micute, asta putand fi o problema pentru anumite sisteme principale de angajare. Este un sling mai lat, ce se muleaza pe cutia toracica fb. Sunt 100% pentru modularitatea de 1 point sling cu trecere in 2 point sling. Mai sunt diverse lucruri de facut in afara sa angajezi...sa cari ceva, sa te cateri, etc...iar trecerea pe spate a sistemului in 2 point, este cruciala.

So, recomand MS3.

Until next time, keep training !!!

Razvan - Scoala Romaneasca de Airsoft

Sper sa nu fiu offtopic : Slingul de la Magpul , are o mica problema , cel putin la mine . Cu vesta pe mine , slingul se "scamoseaza" . Cerd , parerea mea , ca este mai mult pentru a fi purtat fara alte accesorii la piept . Mentionez ca al meu este cumparat direct de pe situl lor.

Teoretic MS3 vs MS2 rezolva problema asta:

http://www.recoilweb.com/magpul-ms3-ms2-sling-187.html

Interesant ca pentru MS3 va aparea si o varianta care se conecteaza la arma direct prin push button cusut in sling Stiu vreo 2 ursuleti care ar beneficia de asa ceva.

Cat despre postul celui din-aintea mea, o sa-l consider trolling :P auzi la el schimb de experienta cu un instructor US.

Ca idee generala, asta e una din alternativele pe care le consider. Nu stiu cat de rezistent e, si sper ca coarda aia nu e din nylon elastic.

BIG-BD8477-BK-1.jpg

Nu esti singurul aceasi problema o am si eu la MS2 luata imd dupa ce a fost prezentata la Shot Show in 2009 cum au aparut la vanzare la ei pe site. Nu zic ca nu se tine bine, de 3ani se tine chiar f bine comparabil cu altele, dar partile unde s-au frecat de vesta au un pic de puf pe margini.

MS3.. Now with pufless design for true tactical operators. Serios, au renuntat la nylonu tubular si acu au o chinga per se care nu o sa se jupoaie in pufuri.

Io tocma am comandat un MS3 original si baietii de la botach tactical n-au vrut sa-mi ia nici un ban pe shipping... Acu sa vedem daca si ajunge

Update: A ajuns. E cam tare Si chiar nu mi-au luat nici un ban pe pe shipping din state.

Prin ce au trimis-o? Airmail sau EMS?

Vreau si eu sa-mi iau una si as vrea sa stiu cum e fata de MS2 (mai usoara, mai rezistenta)? Si clemele alea de prindere cat de solide sunt? Ca par cam fragile la prima vedere.

...Vreau si eu sa-mi iau una si as vrea sa stiu cum e fata de MS2 (mai usoara, mai rezistenta)? Si clemele alea de prindere cat de solide sunt? Ca par cam fragile la prima vedere.

A dat Tomcat,ceva mai sus, detalii clare...

Vreau si eu sa-mi iau una si as vrea sa stiu cum e fata de MS2 (mai usoara, mai rezistenta)? Si clemele alea de prindere cat de solide sunt? Ca par cam fragile la prima vedere.

blasfemie