uziel

MODIFICARI LA REGULAMENTUL DE VANZARE / CUMPARARE

Recommended Posts

Domnilor

Avand in vedere situatii neplacute generate de trecerea cu vederea a unor bucati din regulament, si anume

e. Este interzisa postarea unui anunt in numele altei persoane (membru Airsoftromania sau nu). In cazul in care un prieten/ruda are ceva de vanzare si doriti sa il ajutati, aceasta se poate face doar postand anuntul in numele propriu, ca si cum produsul va apartine. Cel care posteaza, este singurul raspunzator in fata cumparatorului de calitatea produsului vandut, el da toate relatiile legate de pret, modalitati de livrare, etc.

f. Anunturile gen "un prieten are de vanzare...va rog sa-l contactati la tel..." si altele asemanatoare, nu sunt permise. BUMP-urile pe anuntul respectiv se fac conform regulilor existente si numai de catre initiatorul topicului, nu si de adevaratul proprietar.

Topicurile ce contravin acestei reguli vor fi sterse si membrii respectivi atentionati. In caz de recidiva, sanctiunea se va transforma in warning + suspendare.

astea, consiliul de administratie a decis ca anunturile de vanzare cumparare sa fie postate DOAR in nume propriu.

Anunturile de genul "ajut un prieten", "nasul meu vinde", "nevasta-mea ofera" sunt interzise. Fiecare vinde din curtea lui, si raspunde 100% pentru ceea ce vinde.

Toleranta zero, sau in hieroglife - 8===D + (_._) = (_O_)

Administratie

Puneti accent si pe asta:

Stergerea produselor/titlurilor anunturilor din sectiunea Vanzar/Cumparari, va duce de asemenea la sanctiuni warn/ban. Ca sa fim siguri ca toata lumea a inteles bine: iti pui lista cu "obiecte", pe masura ce vinzi, scrii in dreptul fiecaruia "VANDUT" fara a sterge nimic din postul initial/titlu. Inchiderea topicului se poate solicita prin adaugarea la titlu "Se poate inchide", iar daca nu mai e loc in titlu pt asta, printr-un reply. Sub nici o forma nu se va sterge nici un cuvant din titlul initial.

Eu zic ca e o masura foarte buna!

Atentie insa, sa nu incurajeze vinatoarea de postari!

lasa-i sa "vaneze" Wolf. Riscul vanatorii ramane neschimbat, daca le da mana lasa-i sa incerce.

Propun sa fie dublata regula cu 75 de postari cu o regula de timp, de genul - trebuie sa ai cont de cel putin 6 luni, sau 1 an. Asta ca sa nu mai stea adminii toata ziua sa faca politie sau interpretari care postare e reala si care e post-hunting. In plus, elimina goana dupa postari - in 6 luni sau 1 an sau whatever ai timp destul sa-ti faci postarile daca chiar esti membru activ pe forum si iti pasa de aceasta comunitate. Daca ti-ai facut cont doar ca sa-ti mai deschizi o taraba, nu o sa-ti convina sa astepti 1 an ca sa incepi sa-ti vinzi marfa, asa ca trierea e din start mai dura.

Modificarile sunt binevenite, si eu am facut anunturi in numele altora, ce-i drept foarte putine si numai pentru persoane de incredere si replici sau echipament pe care le testam eu personal.

Postarile "La bere", "Junk", "Jocuri" si "Dupa razboi", precum si cele de off-topic la cele cu poze se contorizeaza? Daca da, poate ca ar trebui sa nu se ia in seama. Nu mi se pare corect ca cineva care posteaza melodii, bancuri si multumeste "colegilor" pentru jocul purtat sa fie considerat veteran al comunitatii, drept de toata increderea si admiratia.

Sincer, prefer sa cumpar de la cineva care are doar 10 postari in 5 ani de zile decat de la cineva cu 200 intr-o saptamana.

LE: daca-i intr-un club iar imi inspira mai multa incredere.

@le_cube

am senzaţia că deja duceţi la extrem aceasta regulă.

NU toată lumea are cunoştinţe tehnice sau mai ştiu eu cum... încât să facă posturi "dedicate", aşa cum ţi-ai dori tu, ca să fie veteran.

În acelaşi timp, să ştii că sunt mulţi cărora nu le mai "dă mâna" să fie în continuare în acest joc şi vor să recupereze din investiţia materială făcută cu aceasta plăcere. Şi exemple sunt multe.

Eu cred că s-a făcut /face o prea mare gălăgie pe marginea unui subiect, unde deja s-au luat măsuri administrative.

Nu uitaţi că asemenea probleme au foarte puţine, ca şi număr /existenţa acestui forum.

Iar punctele cu adevărat sensibile, au fost ridicate de către corbu & nashu, unde propunerea celui din urmă, cu 6 luni, în opinia mea, este mai mult decât acceptabilă. Asta ca să posteze acel jucător /vânzător în numele lui.

Edited by Guest

...NU toată lumea are cunoştinţe tehnice sau mai ştiu eu cum... încât să facă posturi "dedicate", aşa cum ţi-ai dori tu, ca să fie veteran...

Ma intepretezi gresit. Eu nu vreau multe posturi inultile si nici nu vreau vanzare doar in functie posturi. Ce am scris mai sus este ca-i irelevant numarul de postruri, mai ales cele "La bere". Asa cum am scris, am incredere intr-un veteran autentic de 1,2-5 ani care n-a scris mai mult de 10 posturi in timpul acesta, spre deosebire de un noob de 1 luna cu 200 de postari cu poze si comentarii "Fain!", "+1", "Super", "+Like" si asa mai departe.

Boyz, mai e un aspect: cand va oferă cineva ceva, sau se oferă sa cumpere/schimbe ceva cu voi, DACA nu-l cunoasteti (personal sau indirect), oare voi nu faceți un minim research la adresa lui?

De ex. sa vedeți ce posturi are si prin ce topicuri, sa intrebati despre el pe cunoscutii din zona in care activează respectivul!?!

Eu nu cumpar/nu vand de la/către oameni despre care nu reusesc sa aflu absolut nimic !!! Pt asta exista okazii (unde nu calc decat daca postati voi vreun link)

Caz in care ca posteaza la minitehnicus sau la funny e total irelevant!

de vandut de ce sa nu vinzi atata timp cat iti trimite banii in avans?

de cumparat insa asta e o alta problema. atuncea chiar trebuie facut putin research sa vezi daca te risti sau nu si aicea din punctul meu de vedere numarul de postari este egal cu ZERO. pana cineva care sa il cunosc nu imi spune ca omul ala e ok NU cumpar nici sa fie oferta ofertelor.

sal baieti! eu sunt la inceput in sportul asta, dar am ceva experienta pe alte forumuri. mi se pare ok sa poti posta la vanzari-cumparari dupa un nr de posturi (asa se poate interesa lumea ce posturi ai facut), dar faza cu 6 luni pana sa postezi e aberant.

Tu ori nu cunosti definitia termenului "aberant" ori ti s-a urat cu binele.

O fi o masura cam dura dar aberant inseamna altceva.

de vandut de ce sa nu vinzi atata timp cat iti trimite banii in avans?

de cumparat insa asta e o alta problema. atuncea chiar trebuie facut putin research sa vezi daca te risti sau nu si aicea din punctul meu de vedere numarul de postari este egal cu ZERO. pana cineva care sa il cunosc nu imi spune ca omul ala e ok NU cumpar nici sa fie oferta ofertelor.

Ce zici tu e ca toata lumea sa aiba incredere in tine,dar tu sa nu ai incerdere in nimeni.

Alea 250 de posturi pe care le ai nu imi spun nimic de incredere.

EDIT: nu vreau sa supar pe nimeni .. vreau doar sa scot in evidenta ca degeaba ai posturi multe ,asta include pe oricine, asta nu inseamna ca esti de incredere. M-am ars odata pe forumul asta cand am cumparat de la unu cu posturi multe.

eu nu am cerut sa aiba cineva incredere in mine. sunt insa destui oameni in ACT (pe care ii stiu foarte multi din tara) care daca sunt intrebati pot sa zica daca is de incredere sau nu. eu la asta ma refeream.

Ce zici tu e ca toata lumea sa aiba incredere in tine,dar tu sa nu ai incerdere in nimeni.

Alea 250 de posturi pe care le ai nu imi spun nimic de incredere.

EDIT: nu vreau sa supar pe nimeni .. vreau doar sa scot in evidenta ca degeaba ai posturi multe ,asta include pe oricine, asta nu inseamna ca esti de incredere. M-am ars odata pe forumul asta cand am cumparat de la unu cu posturi multe.

Te cam contrazici singur. Atac la persoana dar nu vrei sa superi pe nimeni. Si de unde ai dedus tu din postul lui Anubis ca el cere ca lumea sa aiba incredere in el?

La fel de bine am putea considera ca incerci sa-ti cresti numarul de posturi

Calmati-va. S-a modificat regulamentul de la vanzari si gata.

Nu va convine? Asta e viata, get use to it.

Snake, las-o balta ca nu trebuie sa iti placa.

Chiar fiind impotriva mea, pt ca si eu am un anunt activ postat de la un prieten pt ca eu n-am numarul de postari suficienti (intre altele pt ca nu scriu prea corect limba romana si nu vreau sa deranjez prea mult), trebuie sa spun ca masura mi se pare corecta, am cumparat multe chestile de pe forum si in general toate tranzactile au fost corecte, uni chiar si mai mult decat corecte cu niste oameni foarte de treaba, dar singura teapa care mi am luat la ceva cumparat de aici a fost exact la o replica cumparata de pe un anunt postat de la cineva pt un prieten... si n-am avut cum sa fac reclamatii la adresa lui postator pt ca intradevar omul nu a avut nicio vina, doar a incercat sa ajuti pe un prieten care parca nu il a zis tot adevarul....

In fine cu regula asta cred ca poate sa se evite cat posibil chestile dintre asta, mai bine sa postezi fiecare la vanzare marfa lui si cine nu avem posturi suficienti.... mai asteptam.

Astept sa nu sa supere nimeni, este doar parerea mea

Dragon/Baracuda avea jocuri la activ, ne cunosteam, faceam parte din aceeasi echipa, avea peste 75 de postari si totusi...mi-a tras teapa, de un milion jumate! Din pacte nu poti prevedea chiar totul, dar poti preveni.

Propun sa fie dublata regula cu 75 de postari cu o regula de timp, de genul - trebuie sa ai cont de cel putin 6 luni, sau 1 an. Asta ca sa nu mai stea adminii toata ziua sa faca politie sau interpretari care postare e reala si care e post-hunting. In plus, elimina goana dupa postari - in 6 luni sau 1 an sau whatever ai timp destul sa-ti faci postarile daca chiar esti membru activ pe forum si iti pasa de aceasta comunitate. Daca ti-ai facut cont doar ca sa-ti mai deschizi o taraba, nu o sa-ti convina sa astepti 1 an ca sa incepi sa-ti vinzi marfa, asa ca trierea e din start mai dura.

Modificarile sunt binevenite, si eu am facut anunturi in numele altora, ce-i drept foarte putine si numai pentru persoane de incredere si replici sau echipament pe care le testam eu personal.

cu 6 luni sunt si eu d'acord.

ca sa ne cunoastem mai bine.

am vazut cateva cazuri care se chinuiau sa ajunga la 75 de posturi, chiar daca vechimea era de aproape 1 an, dar am vazut si cazuri cu aceeasi vechime si peste 1000 de posturi, de asta zic si eu ca o perioada de timp de 6 luni ar fi de ajuns sa poti posta la vanzari... daaaar asta nu inseamna ca trebuie sa te arunci cu capul inainte la orice anunt; oamenii nu se schimba dupa 6 luni/1an de membership pe asr; eu, pentru orice produs dorit, ma interesez de vanzator, este mai bine sa incerci sa eviti problemele..

pana la urma totusi, chiar cu ultimele schimbari, toate tranzactiile raman bazate pe bun simt si onestitate, exact ca in jocul de airsoft..

Acelas tip de atitudine am observat-o si pe motociclism.ro (cunosc site-ul de la "nastere") in care dupa un timp de activitate s-a dorit o diferentiere a celor vechi de cei noi pe premisa ca cei vechi sunt automat si cei mai experimentati si mai ales pentru ca multi din noii veniti mirc-uiesc aiurea pe forum a.i. este tot mai dificil sa gasesti informatii utile. Am fost unul din initiatorii proiectului.

Pot spune ca incercarile nu au adus la nici un rezultat notabil intrucat numarul de posturi sau data inregistrarii pe forum nu defineste gandirea logica sau matura a user-ilor.

Cred ca limita de 75 de posturi pentru anunturile de vanzare cumparare a fost introdusa in principal pentru a scapa forumul de spam-uri. Eu sincer am citit forumul ASR cam o luna (sute de topic-uri) inainte sa-mi fac cont ... la motociclism am asteptat peste 3 luni desi eram motociclist de cativa ani buni.

In cine puteti sa aveti incredere mai mult? intr-un om care joaca duminica de duminica timp de 4-5 luni de zile si nu s-a plans nimeni de el ca nu ar fi de incredere sau unul care are 6 luni de zile pe forum fara nici un joc sau 100-200 de posturi fara sa aduca prin informatiile pe care le posteaza nici un beneficiu notabil comunitatii.

Parerea mea (si cu asta inchid) este ca nu poti sa caracterizezi o persoana cu formule matematice sau statistice iar la nivel de comunitate nu a facut nimeni unstudiu care sa confirme sau sa infirme daca regula de 75 sau 6 luni este mai buna.

"...are 6 luni de zile pe forum fara nici un joc sau 100-200 de posturi fara sa aduca prin informatiile pe care le posteaza nici un beneficiu notabil comunitatii"

Sublinierile imi apartin.

Edited by Guest

Nu doresc sa intru in polemica dar daca vrei sa combati ceva, sugestia mea este sa combati ideea si nu persoana. Asta daca inteleg bine ce vrei sa subliniezi. Ce am scris in postul initial tocmai sustine postul ta dar intr-un alt sens.

Din partea nici unei persoane noua intr-un domeniu nu te astepti sa aduca beneficii semnificative in perioada de inceput a "carierei" that was the ideea! ... analizati-va primele 100 de posturi si poate veti ajunge la aceeasi idee.

Exceptiile sunt legate de situatia in care atat forumul cat si userul sunt cat de cat la inceput, moment in care deciziile basic care acum ar fi luate in deradere ar putea fi considerate de fapt bazele acelei comunitati.