Winnetou

programare puxing 888

Recommended Posts

Dat fiind ca cel putin eu nu am reusit sa gasesc un ghid de programare a canalelor exact si am reusit mai mult cu o doza de noroc decat dupa indrumari, am zis sa fac eu unul pt toti cei care ori nu stiu ori nu au chef sa umble cu statia la altii pt programare.

1.Intrati in meniu si setati stepul la 6.25.(Adica in modul cu frecvente apasati menu si prin rotirea butonului dintre antena si butonul de on/off/vol ajungeti la nr 20 , Adica step , dati enter si la fel prin rotire setati stepul apoi dati enter si esc pentru a iesi din meniu )

2.Intrati in modul de canal (apasati esc/m pana va apar canale nu frecvente)

3.Selectati canalul pe care vreti sa-l salvati prin rotirea butonului dintre antena si cel de on/off/volum)

3.Dupa ce a-ti selectat canalul apasati din nou esc/m de 3 ori (ar trebui sa va apara frecventa pe care este setat in momentul respectiv canalul fara nici un alt indice pe display).

4.Scrieti cu ajutorul tastaturii frecventa dorita pentru canalul respectiv.

5.Apasati menu si dupa aceea esc/m de doua ori.

6.Apasati inca o data esc/m pt a ajunge din nou in modul de canale.

Cam asa am reusit eu s-o programez p-ame.Daca exista o metoda mai usoara sau rapida asta e,dar cred ca sunt multi care nu stiu nici una si sper ca acest ghid sa le fie de ajutor.

Iar aici sunt cele 8 frecvente pmr folosite de noi :

pmr1 = 446.00625

pmr2 = 446.01875

pmr3 = 446.03125

pmr4 = 446.04375

pmr5 = 446.05625

pmr6 = 446.06875

pmr7 = 446.08125

pmr8 = 446.09375

In prealabil: trebuie setat pasul, la 06.25.

"MENU"->"STEP"->06.25

De stiut:

1. Canale PMR:

pmr1 = 446.00625

pmr2 = 446.01875

pmr3 = 446.03125

pmr4 = 446.04375

pmr5 = 446.05625

pmr6 = 446.06875

pmr7 = 446.08125

pmr8 = 446.09375

2. Tonuri de CTCSS (subcanale)

SUBCH0 (fara subccanale): OFF

SUBCH1 : 67.0

SUBCH2 : 71.9

SUBCH3 : 74.4

SUBCH4 : 77.0

SUBCH5 : 79.7

SUBCH6 : 82.5

SUBCH7 : 85.4

SUBCH8 : 88.5

SUBCH9 : 91.5

SUBCH10 : 94.8

SUBCH11 : 97.4

SUBCH12 : 100.0

SUBCH13 : 103.5

SUBCH14 : 107.2

SUBCH15 : 110.9

SUBCH16 : 114.8

SUBCH17 : 118.8

SUBCH18 : 123.0

SUBCH19 : 127.3

SUBCH20 : 131.8

SUBCH21 : 136.5

SUBCH22 : 141.3

SUBCH23 : 146.2

SUBCH24 : 151.4

SUBCH25 : 156.7

SUBCH26 : 162.2

SUBCH27 : 167.9

SUBCH28 : 173.8

SUBCH29 : 179.9

SUBCH30 : 186.2

SUBCH31 : 192.8

SUBCH32 : 203.5

SUBCH33 : 210.7

SUBCH34 : 218.1

SUBCH35 : 225.7

SUBCH36 : 233.6

SUBCH37 : 241.8

SUBCH38 : 250.3

CONSIDERENTE:

Tinand cont de faptul ca la Puxing avem UNA BUCATA lista care va cuprinde toate canalele+subcanalele, am considerat ca e mai eficient dpdv al gasirii unui canal sa implementez lista sub forma:

1. canal1.subcanal0

2. canal2.subcanal0

2. canal3.subcanal0

.............

9. canal1.subcanal1

10. canal2.subcanal1

11. canal3.subcanal1

12. canal4.subcanal1

...............

Decat in forma

1. canal1.subcanal0

2. canal1. subcanal1

..................

39. canal2. subcanal0

40.canal2.subcanal1

41.canal2.subcanal2

...............

Tinand cont ca DACA se joaca pe subcanale, in general nu se prea aleg >10, se gasesc mult mai rapid in prima varianta decat in a doua.

PROGRAMARE CANALE/SUBCANALE

1. Se trece in mod frecventa.

In modul asta, pe ecran vom avea:

primul rand: Rnnn.nnn

Tnnn.nnn

2. Se introduce frecventa canalului dorit.

3. Se apasa "MENU"

4. Se intra in submeniul "C-CDC"(meniul 16).

5. Se invarte butonul "encoder"(asa apare descris in carte, e butonul de langa "volum") pana cand se ajunge pe pozitia dorita (OFF pt subch.0, etc).

6. Se apasa "MENU" apoi "EXC/N"

7. Se invarte din nou butonul "encoder" pana se ajunge la numarul dorit de canal.

8. Se apasa ËSC/N".

DACA SE DORESTE SCHIMBAREA/MODIFICAREA DENUMIRII CANALULUI:

1. In modul "canal" de display (nu frecventa) se selecteaza numarul de canal dorit.

2. Se pasa "MENU"

3. Se scrolleaza pana la "NAME" (meniul 24)

4. Se introduce denumirea dorita astfel: cu butonul de "encoder" se alege litera/cifra/semnul dorite, apoi se apasa #. La final, se apasa "ENTER".

Pana nu se doreste modificarea tonului de CTCSS, acesta ramane acelasi.

Deci pentru pozitia 2 (CH2 SUBCH0) pasii vor fi urmatorii:

1. Se trece in mod frecventa.

2. Se introduce frecventa canalului dorit.

6. Se apasa "MENU" apoi "EXC/N"

7. Se invarte din nou butonul "encoder" pana se ajunge la numarul dorit de canal.

8. Se apasa ËSC/N".

Abia cand ajungem la "CH1 SUBCH11" se trewce din nou prin pasii3, 4, 5, 6.

Pt. "ch2 subch1"iarasi nu e necesar.

Voi ce ziceti la ce e valabil 777 sau 888 sau sunt la fel?

Ma roade tare sa-mi iau si eu o statie mai acatarii, nu ca ar fi mare diferenta intre 777 si 888, dar as alege 888.

Acuma ca sa fie borsul si ma gustos am vazut si Wouxun KG-UVD1P care e dualband dar e si mai maricica in dimensiuni si mai scumpa cu vre-un milion. De VHF stiu ca nu am musai nevoie, dar cine stie vreodata... Nu-mi sariti in cap ca ma iau astia de la radio-gonio ca la cat bat statiile astea, chiar si la 4W, nu-mi fac prea multe griji.

Io am vazut la ANCOM acum cateva luni niste (vreo 3 sau 4) Range Rovere... cam GRELE. Discutand ulterior cu cineva care are habar de ce e p-acolo (in ANCOM) am inteles ca baietii chiar isi fac treaba cu masinutele alea. Deci parerea mea e sa nu te joci, nu merita sa risti inutil.

Desigur, poti sa asculti doar, ceea ce e foarte greu de detectat / localizat (teoretic si asta e ilegal, dar nu prea au cum sa te prinda daca nu te da careva "in gat"). Si merita sa ai si o rezerva de banda... just in case. Poate te apuci [si] de radioamatorism...

Edited by Guest

ceva de genul am facut si eu, dar parca nu scriam frecventa, ci o selectam (+- pas)

se poate si asa dar stai si invarti juma de ora,pe cand daca scrii e mai rapid.

@ave: De radioamatorism nu ma apuc, daca era sa ma apuc m-ar fi luat microbul cand am dat prima oara de CB. Acum stand stramb si judecand drept cred ca 400-470MHz pe 888 imi ajung, am destula banda pe langa. Iar de aia 30$ diferenta mai iau 2 baterii. Deci cu primii bani ma arunc pe 409shop si ma alatur grupului de 888ari.

LE: iata ca n-aduce anul ce aduce ceasul, imi iau si eu 888 de la HUHA, trebuie sa ajunga in cateva zile, gata programat, multumesc lui HUHA pentru efort

Mai stiti ceva frecvente interesante in gama asta care merita stocate, zic pentru ca am vazut un filmulet pe youtube cu un tip la Balea lac care testa niste repetoare pe alti munti din zona, adica un link spre o lista din asta de frecvente ar fi util. Totodata stiu ca multi folosesc PMR pentru infotrafic, stiti canalul/subcanalul?

intrebare de 10 puncte... se poate regla volumul microfonului?

Din ce am vazut pe alte forumuri, e o problema generala cu volumul redus al microfonului statiilor Puxing, de obicei oamenii au rezolvat-o larging cu Dremelul gaura de microfon sau au mai dat o a doua gaura. Problema dispare daca folosesti un handsfree cu casca si microfon.

intrebare de 10 puncte... se poate regla volumul microfonului?

Din ce am vazut pe alte forumuri, e o problema generala cu volumul redus al microfonului statiilor Puxing, de obicei oamenii au rezolvat-o larging cu Dremelul gaura de microfon sau au mai dat o a doua gaura. Problema dispare daca folosesti un handsfree cu casca si microfon.

am comandat laringofon (heavy duty de la HUHA) pt el si daca echipa mea plange ca nu aude bine pe colegul care are deja...

numi plac alte modele de casca si handsfree

Cu laringofonul e o intreaga discutie, sunt vreo 2-3 firme care fac laringofoane decente, restul sunt bani aruncati. Pe urma conteaza cum il fixezi, daca scula capteaza vibratiile de unde trebuie, ce posibilitati de ajustare are, daca ai gatul mai gros sau mai subtire, daca transpiri cand faci efort si iti aluneca din pozitia ideala, etc, etc. Cele bune sunt de regula certificate Mil-spec.

Sa nu deschid alt topic scriu aici.

Am un Puxing PX-888, incarc acumulatorul ianinte de joc, dupa 4-5 ore de joaca inca imi indica 3 liniute. O inchid si o las asa. Cand incerc sa o redeschid peste 3-4 zile - nimic, bateria moarta.

Am incercat sa o las on si in vreo 12 ore de stat in stand by, fara sa transmita sau sa receptioneze, e gol acumulatorul.

O fi o problema legata de acumulator sau statia? Ar fi bine ca dupa ce inchid statia sa scot si acumulatorul?

Pe voi cat va tine un "plin" de acumulator?

eu patesc asa daca o las in dock fara sa fie bagat in priza...probabil face ceva contacte aiurea pe acolo si-mi goleste bateria.daca o scot nu mai am problema asta.asta-i viata.

Asta cred si eu dar inca nu am incercat sa vad cu acumulatorul scos ce se intampla dupa cateva zile. O sa fac proba la G3, daca ramane fara juice atunci ori fara ori caut sa incarc undeva

stiu ca postul este cam vechi ...sper sa nu supar pe nimeni...

Tocmai am luat si eu un puxing 888 (acu o luna) si nu se descarca bateria nici dupa 2 saptamini

As fi tare recunoscator daca miati spune unde gasesc un manual cu rolul tuturor functiilor - setarilor in limba Romana

am tot cautat si nu gasesc mai nimic

Multzumesc

Ps

cind spun setari ma refer la: SQL, SCRM, ANI, TOT, etc

Plus că într-o bună parte a domeniilor tehnice engleza e de bază. Știu că e puțin incomod când nici nu ești de specialitate (nu știi ce înseamnă un anumit termen) dar pe termen lung s-ar putea să te ajute bine...

Ma indoiesc ca vei gasii un manual in limba romana pt p888 si mai ales cu setarile pt toate functiile de pe statie.

Nu am gasit nici in Engleza da mite in Romana

este fustrant sa am un produs care nu stiu ce poate face cu adevarat