Tristan

Salut

Recommended Posts

Salutare

Ma numesc Tristan si sunt din Calarasi , de putin timp a inceput sa ma pasioneze airsoft-ul , este un joc excelent ai nevoie de rabdare , tactica si skill.

Am deschis acest topic din simplul fapt ca as vrea sa stiu daca se mai joaca in Lehliu-Gara , cand se joaca si unde anume , unde este acea cladire in care voi jucati .

Si as dori sa intreb daca nu are cineva o arma airsoft de vanzare , voi am vazut ca cei mai multi aveti DLV ARSENAL SLR105 , un ak - 47 electric ( cred ).

Recomandati mai mult armele electrice decat cele pe spring, gaz sau co2 ?

As dori sa imi recomandati si mie o arma pentru airsoft , poate in viitorul apropriat ma alatur si eu voua.

Diferenta intre replicile electrice si cele pe arc este aceea ca la cele electrice tragi full auto pe cand la cele cu arc..tragi si incarci, tragi si incarci..etc. Poate doar la snipere sa te ajute cele cu arc..dar la joc cu replica pe arc nu prea ai ce face.

Acel DLV ARSENAL SLR105 cred ca este de unica folosinta ). Nu cred ca vrei sa i-ti cumperi cate una pt fiecare joc in parte.

Aud strigarea Calarasului.

Intr-adevar , cel mai bine , da-i un pm lui Swarm si te ajuta cu tot ce trebuie.

ps : Sper ca esti major .

Da sunt major

Legat de arme chiar nu are nimeni nimic de vanzare?

Si de ce spui ca acel dlv arsenal slr 105 este de unica folosinta?

Tristan io zic sa citesti rubrica destinata incepatorilor, altfel o dai in posthunting si vei avea un viitor oarecum tragi-comic pe ASR. Nu degeaba atati oameni s-ai chinuit sa scrie alea ci ca sa aveti ce citi si de unde invata. Ala e de unica folosinta pentru ca e o catastrofa. Daca vrei sa stii de ce e catastrofa citeste nu ne pune pe noi sa muncim pentru tine. Un incepator neinformat se arunca pe prima replica si apoi urla la "probleme si solutii" ca i s-a stricat zdreanta.

Ia prieteneste ce ti-am zis, si pune mana si informeaza-te tu, ca ai de unde fara sa scrii aici 100 de posturi / zi.

@tristan ai pm cu idul meu de mess ,sus in stanga la new messeages . vorbim mai multe pe mess.

Gandeste-te ca o baterie mai de doamne ajuta este minim 100 lei iar un incarcator este si el minim 50 lei...acea arma este 199 lei ). Bateria aia stock o sa te tina cat sa reglezi hop up-ul. Swarm te lamureste mai departe!

replica are gearbox de plastic, roti de plastic, motor...de masinuta cu telecomanda pe fir si multe altele. Este mai rau ca o jucarie. Marca este Double Eagle

Este cineva din Calarasi , orasul Calarasi care detine o arma airsoft?

As dori si eu sa o studiez vr-o 10 minute daca se poate sa imi arate si mie arma si sa imi dea voie sa trag 5 bile?

Cineva?

Nu am cu ce sa vin pana la Lehliu

Edited by Guest

din cate stiu eu,nu e nimeni,dar daca vrei ti-a mmai spus,viono la Lehliu si iti aratam 20 nu 1,pe care sa le studiezi

Bun venit pe ASR.

Sau poti sa vii pana la Slobozia. Dar zici ca nu ai cu ce.

Pana atunci, studiaza forumul, sectiunea Rookie Camp, daca nu gasesti raspuns foloseste cu incredere functia de search, 90% te va edifica.

Daca ne zici ce buget ai pentru replica si ce iti place vizual AK/M/Hk etc, te putem ajuta/sfatui.

am vb cu omul pe mess,e ma igreu cu deplasarile,ideea e ca are un buget foarte mic pentru replica,eu m-am oferit sa ii dau ceva cu care sda joace gratis temporar pina strange bani,doar ca singur in casa nu are cu cine juca.Deaia i-am spus ca il astept la joc la Lehliu.

am spus doar ca saptamana asta dam liber ca e inuman sa joci la -15 grade afara + ca bateriile nonli-po tin 1 ora si gata.Saptamana viitoare vom fi la concursul orgnaizat de scoala romaneasca de airsoft,dupa care in functie de vreme (temperatura de afara) juam in ultima saptamana sau nu din februarie.

Nu are nimeni prin zona o replica , fie ea si pistol pe arc ceva sa vad si eu cum este , cum se simte ? macar daca trimite prin curier sau sa vanda ceva ieftin, imprumute cateva zile?

care este diferenta intre cele 2 replici de mai jos in afara de pat?

http://airsoft-sport.ro/spd/103/JG_0506NG

http://airsoft-sport.ro/spd/480/CM028S

ma intereseaza sa achizitionez una din ele si nu prea stiu pe care , ce recomandati?

eu as prefera sa fie cea cu patul de abs, stiu ca in pat intra acumulatorul , la cealalta unde intra acumulatorul?

daca se poate sa imi spuna cineva ce atuuri are prima fata de a 2-a ?

Edited by Guest

Care-i aia cu patu de lemn?

Scrie acolo ABS. De firente iti dai seama la joc, dupa cum ti-am mai scris. Nu poti sa-ti dai seama de o replica dupa ce ai tras 5 bile sau ai mangaiat-o 2 minute. Daca nu joci, nu stii ce vrei, poate nu-ti place sa alergi si preferi un sniper...

care este diferenta intre cele 2 replici de mai jos in afara de pat?

http://airsoft-sport.ro/spd/103/JG_0506NG

http://airsoft-sport.ro/spd/480/CM028S

o alta diferenta ar mai fi producatorul: cea cu pat este Jing Gong, cea fara pat este Cyma

de asemenea, imho, in general (atentie: nu am spus intotdeauna, ci "in general") patul fix e mai stabil decat cel rabatabil, care nu doar ca se poate strica mai repede, dar si dezvolta woble in timp.

JG (jing gong) nu e firma rea, in general, am avut 2-3 replici de la ei, mai am una (celelalte le-am dat) si e ok, abia dupa 2 ani jumate a trebuit lucrat masiv in gb, cu costuri care au depasit valoarea initiala de achizitie.

Cyma in general este "tata" AK-urilor, considerate best value for the money!

Ambele sunt plasticoase si nu prea pe gustul meu, dar ... gustul...

Acumulatorii la Ak-urile cu pat rabatabil sunt de genul stick (baton), lungi si subtiri, pentru a incapea in partea superioara a replicii - se deschide ca la arma reala capacul cutiei mecanismelor, si acolo unde la arma reala sta arcul recuperator, acolo intra bateria stick. Caz in care acolo NU INTRA sub nici o forma alta baterie decat stick

adica astea

Acumulator-NiMh-Intellect-1600mah-9-6v_w025586_1321064269.jpg

In pat, in masura in care spatiul o permite, sau eventual cu mici ajustari, se poate pune cam orice tip de baterie.

Ideea e ca daca ai doar ak(uri), poti merge fain frumos pe stick.

Dar daca ai mai multe replici (si implicit mai multe baterii), poti avea la tine just in case mai multe baterii, in caz ca una se termina, iei o baterie a altei replici si o pui in patul ak-ului.

cum ar fi:

acumulator-airsoft-nimh-intellect-8-4v-3000mah--163197-640-480.jpg

31135.jpg

acumulator-airsoft-intellect-nimh-3000mah-603261.jpg

DAR in pat (sau in alte replici) nu intra baterii stick, de regula.

Logistica

Multumesc andrei_o pentru sugestii si pentru informatii , dar tu dintre cele 2 pe care ai alege-o ?

sincer acu' , cum am zis mai sus, pe niciuna , ca-s plasticoase.

as mai pune ban pe ban vreo 2 luni, ca oricum momentan vremea nu permite joaca intensiva....si as lua ori asta

http://airsoft-sport.ro/spd/471/CM050 ori SH de pe-aici de pe forum.

iar daca n-as avea de ales decat intre alea 2, ca singurele replici de pe fata pamantului, cred ca as da cu banul