DarphBobo

DISCLAIMER: BILELE DOR

Recommended Posts

Stati asa, io abia acum am citit tătă tarasenia!

Pai fata, degeaba te dai scolita, ca tot pitita de cartier esti, daca ma uit la limbaj si la comportarea ta! Nu te deosebesti deloc de Zavoranca, Nichita, Magda lu'Ciumac si alte inviatate pe la emisiunile de scandal!

1. Ar trebui sa stii, daca ai fi citit barem citeva rinduri din acest forum, da' nu te-ai obosit, prea erai ocupata sa jignesti, ai fi stiut ca noi nu avem arme, ci replici de arme tip airsoft (ca tot faci referile la legi, dar de care habar nu ai!) sau, pe scurt, replica.

2. Noi nu folosim gloante, ci bile din plastic! Daca luai un glont in cap, nu ma mai oboseam sa scriu aceste rinduri, intru lamurirea ta.

De astia care rastalmaces cuvintele, de' avocati piriti ce se cred la bara, sunt satul, deci las-o jos ca macane!

3. Daca tot te dai citita, ar trebui sa stii ca injuria incepe acolo unde se termina argumentul.

@wolf - laso-n ale ei, ca e ban-ata si ras-ban-ata! Prea a intrat cu bocancii in joaca noastra si a inceput sa arunce cu mizerii in toata lumea.

De aia a facut Bobo topicu' asta, sa vina incepatorii, sa citeasca, sa nu zica "eu n-am stiut ca doare!!!!"

Vechi obicei la jocurile dracore:cei care sunt la primul joc sunt pusi la 15m cu spatele si se executa foc semi-automat, de catre un pluton de 5-6 veterani.

Asa inteleg cam la ce sa se astepte cand ii loveste o bila si in acelasti timp inteleg cat de "tare dor" loviturile aplicate inamicului .

+1 - era o perioada cand si la braila se facea la fel. se cam numea botez in ale airsoftului am cam lipsit in ultima perioada de p'acolo dar ne poate spune Thor daca se mai practica

True, cand am avut primul contact cu airsoft-ul, la serele de la 1 Decembrie, toti incepatorii am trecut prin plutonul de executie. Erau, daca-mi aduc bine aminte, Grasulas, Mytzu, Spaz, Ilion. Se tragea semi, pe fiecare subiect, explicandu-li-se: asta e 110, asta e 125, asta e 140.

Este o lectie pe care n-o uiti, foarte importanta si utila. Trebuie sa stii ca bilele dor, cum dor ele in functie de distanta, viteza, protectie, sensibilitatea zonei de impact. Inveti si niste lucruri utile, de exemplu sa tragi la picioare, nu la cap, etc.

Eu la un joc acum vreo 6 luni, mi-am luat-o rau de tot (sangerare continua vreo 10 min) de la Tanku si al lui Bar10. Eram la Balotesti si point man al squad-ului, misiune de tip "search and destroy". Cum inaintam noi prin padure, incepe sa se traga in directia mea dintr-un tufis de pe la vreo 30 de metri, instinctiv ma las pe burta si incep sa trag pe single cu ACR-ul si dupa cateva focuri il iau pe Dumi. Inaintez un pic, fac semn squad-ului sa inainteze si cand ma intorc il vad pe Tanku in tufisuri la vreo 30-35 de m, ma las pe genunchi si iau tinta si cand sa trag POC!, o bila ma pocneste direct in frunte, exact in zona in care nu aveam protectie (o zona de vreo 2 cm intre ochelari si sapca, cred ca nici daca vroia nu putea sa ma nimereasca EXACT acolo) si imediat am inceput sa sangerez abundent. Manu imi pusese tinta pe piept, la center mass, dar eu m-am lasat pe genunchi exact cand el a tras si i-am "stricat" tinta .

Totul a fost ok, am iesit de pe teren, am oprit sangerarea, am spalat zona ranita si apoi ne-am dat mana ca intre prieteni, fara injuraturi, fara amenintari, fara nimic

La inceput am purtat doar ochelari. Am luat o bila in buza, apoi una in ureche. Dar ce m-a facut sa-mi iau masca pe intreaga fata a fost o intimplare...norocoasa! Stateam dupa un colt de cladire si nu permiteam adversarului sa iasa din cladirea opusa. Dar...am ramas fara boabe, si pina sa schimb incarcatorul, pina sa ma intorc, m-am trezit, ca la doi metri de fata, cu o teava ce rarapia din rasputeri! Am strigat mort, apoi am inceput sa-mi pipai fata. Nimic! Norocul mau a fost ca si adversarul ramasese fara boabe si ...nu stia!

Cu alte cuvinte, parafrazindu-l pe Lenin: protejati-va, protejati-va, protejati-va! Ca doare!

Organizez, cu circuit inchis, jocuri private de nemuritori dupa cum urmeaza:

1. oricefel de replici cu pana la 140m/s

2. nu strigi mort decat daca nu mai rezisti

3. nu exista nici o alta regula.

cititi cu atentie regulementul...inscrierile sunt pe privat dar locurile sunt limitate pentru ca suntem deja foarte multi.

Primul joc (pe 2012) se va desfasura la vara.

acceptam totusi masca de protectie full (dar va faceti de ras) pentru incepatori.

am mai primit saluturi de-astea de la minimax, gradinita cu program prelungit 18 din Colentina, Asociatia jucatorilor de solitaire intensiv, si Clubul copiilor "Nu mi-e frica de bau bau".

Ce sa zic....eu va incurajez pe toti si cei care mai sunt public alaturi de noi si pot castiga un ceas cu rubine elvetian.

am mai primit saluturi de-astea de la minimax, gradinita cu program prelungit 18 din Colentina, Asociatia jucatorilor de solitaire intensiv, si Clubul copiilor "Nu mi-e frica de bau bau".

Ce sa zic....eu va incurajez pe toti si cei care mai sunt public alaturi de noi si pot castiga un ceas cu rubine elvetian.

Ai despartit gresit "cu rubine"

Corect este : curu bine

Inteleg ca acest topic a fost deschis de Bobo in urma unui tragic eveniment petrecut la Chimopar unde Laura a fost grav ranita.

Sunt alaturi de ea si de familia acesteia iar daca au nevoie de orice fel de ajutor (medici, avocati, politisti, procurori) sa nu ezite sa ma sune pe telefonul pe care l-am pierdut ieri la joc sau dupa joc la carciuma.

Totusi acest incident are si un precedent....acum ceva ani o fata, sa-i spunem Alina pentru ca nu vreau sa dau nume(o sa pun mai tarziu poze, link-uri cu pagina ei de feisbuc, adrese de mail si messenger) , a patit cam acelas lucru. Fiind invitata pentru prima data la un joc de airsoft, nu spun de catre cine (de fapt de mine) , a fost impuscata in spate de la o distanta de maxim 25cm(DA CENTIMETRI) cu un pistol Desert Eagle negru produs de Tokyo Marui fara MED. Precizez totodata faptul ca jocul se desfasura intr-o scoala aflata in renovare ceea ce a permis distanta mica de de angajare. Alina se afla in miscare cand nenorocitul s-a napustit asupra ei pe la spate si a executat-o cu minim 7 bile de plastic calibru 6mm facand-o sa se arcuiasca de durere precum o trestie in bataia vantului. Cei prezenti la fata locului, desi in stare de soc, au inceput sa stige la el sa nu mai traga, acesta replicand : "N-a zis mort frate" si a continuat sa traga.....atunci noi am inceput sa strigam din rasputeri la ea : "Alina, ZI MORT!!! ZI MORT!!! " dar Alina nu mai putea spune nici macar "Au".....A lesina de durere....

Jocul a fost imediat oprit, dar reluat imediat dupa evacuarea ranitilor. Deorece eu am fost cel care a adus-o la joc m-am simtit vinovat si responsabil pentru integritatea Alinei...asa ca am urcat-o in masina mea personala, Logan galben cu zeci de crusi si matanii in parbriz si pilot automat din berceni, si ne-am indreptat spre un spital cu camera de garda. Am insotit-o la tomografie si radiografie la coloana (doctorii se temeau ca nu cumva bilutele de plastic sa-i fi dislocat vertebrutele sensibilei coloane ) iar dupa aflarea rezultatelor am fost indrumati spre sectia dermatologie unde i s-a administrat morfina pentru calmarea durerilor si unguent Bepanten pentru refacerea epidermei. Ziua urmatoare a mers la IML unde medicii i-au eliberat un certificat cu 7 zile de spitalizare ( cate o zi pentru fiecare bubita de pe spate) fapt ce a determinat-o sa depuna o plangere penala la sectia la care lucra si raza careia se afla scoala unde s-a desfasurat jocul.Pe langa acuzatiile pe care le aducea nenorocitului care a executat-o, Alina mai avea cateva nelamuriri : 1. A fost anuntata politia (sectia la care chiar ea lucra)? 2. Au fost indeplinite normele legale pentru desfasurarea jocului? 3. Daca nu au fost indeplinite conditiile de mai sus,se ia in consideratie varianta ca se poate da in judecata asociatia de profesori pentru ca un civil a fost impuscat pe acel teren care nu era marcat si competitia nu era in evidenta politiei ?4. S-a facut cronografierea armelor la inceputul jocului?Poate garanta organizatorul ca toate persoanele au folosit replici legale? 5. Are evidenta numelor persoanelor care au participat? 6. Arbitrii trebuiau sa verifice si sa elimine o persoana care impusca cu un anumit tip de arma la o distanta mai mica decat decat cea prevazuta de regulament? 7. Avea voie Kopanu' sa aduc pe teren un strain pe care sa il introduca in joc fara cunoasterea regulamentului si fara echipament suplimentar, in afara de ochelari? 8. Era de datoria copanului sa anunte arbitrii si organizatorii de un incident care s-a petrecut cu persoana straina neinscrisa adusa in joc?

Ziua urmatoare plangerea a fost citita de sefu' sectiei care era totodata si sefu' Alinei....asadar acesta a Insarcinat-o pe subaltena cu cercetarea amanuntita a acestui caz nemaintalnit.

Alina s-a apucat imediat de treaba, a studiat legi, a vorbit cu vecinii scolii, a fost de mai multe ori la fata locului unde a facut poze cu blitul, a luat declaratii martorilor oculari (inclusiv mie), celui care impuscat-o, inclusiv o declaratie verbala in oglinda de la baie a partii vatamate. Dupa zilele in sir de cercetari (2-3) a constatat ca nu exista o baza legala pentru acest incident, armele sunt incadrate la jucarii, politia trebuie sa prinda traficanti, violatori si criminali nu sa tina evidenta unora care "se joaca pac-pac de-a hotii si vardistii prin beciuri ". Totusi mai exista o speranta : Certificatul medico-legal, asa ca Alina a contactat un avocat(sa-i spunem Radu) recomandat de un prieten (de mine).Alina inca nu stia dar Radu era tocmai cel care o impuscase pe la spate cu sange rece(datorita temperaturilor scazute din scoala). Tanarul avocat era foarte ambitios si isi dorea din tot sufletul sa castige macar un proces (chiar si in potriva lui), asa ca a acceptat imediat. Au inaintat plangearea parchetului totodata atasand dosarui si o plangere impotriva organizatorilor. Dosarul a ajuns pe mana procurorului, sa-i spunem Calin, care analizand cu atentie dosarul i-a chemat la o audiere in biroul lui pe toti cei implicati in caz: politist, parte vatamata, agresor, martori, avocati, organizator. Ne-am intalnit cu totii in acel birou : eu in calitate de martor, Alina in calitate de parte vatamata si politist anchetator, Radu in calitate de avocat al partii vatamate, agresor si avocat al agresorului, Calin in calitate de organizator de joc, martor si procuror. Calin a incercat din rasputeri rezolvarea pe cale amiabila a conflictului (Alina dorea razbunare, Radu sa castige un proces, eu ma plictiseam numai Calin vroia sa plece in concediu la pescuit) dar nu a reusit si a stabilit data infatisarii 1 luna mai tarziu.

Intre timp Radu a castigat un proces mai vechi dar foarte importanta. Florea Gheorghe Ciobanu a fost gasit vinovat de viol si condam nat la 25 de ani de inchisoare pe viata in baza probelor aduse la dosar de Mioara (o oaie din turma lui Gheorghe) inainte de disparitia acesteia. surse neoficiale si neconfirmate spun ca Gheorghe a vandut-o pe Mioara unor traficanti de carne vie din Ferentari care au devorat-o intr-o dumina de Paste dupa ce in prealabil au Prajit-o la protap. Mioara s-a razbunat oarecum provocandu-le acestora o cumplita indigestie dar politia nu a putut investiga cazul neavand un cadavru lafel ca in cazul Elodiei.

Radu vazandu-si visul implinit s-a retras din avocatura ( motivand ca vrea sa se retraga cat inca este celebru) si s-a apucat de agricultura. S-a mutat la tara si a infiintat o ferma de oi in memoria Mioarei.

Alina, ramasa fara avocat si retras plangerea si Calin a putut pleca linistit la pescuit in Caraibe.

Cazul a fost inchis ....

Orice asemanare cu persoane sau intamplari reale este pur intamplatoare.........sau nu

eu n-am prins ce a scris "Laura".

Da' asta nu-i personaju' ala fictiv care facea mishto de mine anu' trecut ? De a trucat o poza cu mine in care un sir de fo 20 de bile ma loveau la rand?

De ma ofticasem asa de tare ca nici nu-mi dadusem seama ca-i fake?

E unu' de la HAT care face mishto fratilor .

Copane, sunt de parere sa pui pe hartie si alte astfel de istorioare pentru ca ai talentul de a ma face sa rad la servici si nu am cum sa-mi explic comportamentul fata de colegi si de shefi... Le poti publica intr-un volum cat mai voluminos intitulat "D'ale Airsoft-ului" sau cum vrei tu si poate intr-o zi vei ajunge si in manualele de romana

Stiu ca e topicul batran ca istoria, dar subscriu la un test in care pielea personala sa ia contact cu o bila. Am o replica de 410 FPS de la CYMA si la tara la cumnatul meu am impuscat cu spor trei doze de bere, legate in copac, la vreo 15 metri. Si ce-mi zic eu, ia sa testeze pielea mea personala bilutzele... La 15 metri m-am dus voluntar sub cutiile cu pricina si l-am rugat pe cumnatul meu sa ma execute in spate. 15 metri, bb de .28 ASG Red Devil, luata in geaca de iarna in zona omoplatului drept. A durut ca dracu... mult mai mult decat ma asteptam. 

Concluzie? urmatorul batch de scule de airsoft comandate (midcap-uri, a doua baterie, un charger smart) a inclus si un arc de 90 MPS, casca si protectie pentru fata, ochelari tactici de protectie aveam ca m-a dotat Armata cu ei... Bilele dor, si daca te prinde in colimator unu' cu un upgrade agresiv pe partea de putere a  flintei, iti trebuie tot zen-ul din lume sa nu-i pui rudele in pomelnic...

PS Nu am participat inca la un joc airsoft, dar cand o s-o fac (deh, m-a prins microbul in pandemie) o sa iau toate masurile de protectie + respect si consideratie pentru cei in care o sa trag, cu gandul ca, daca-i nimeresc, nu o sa le fie prea cald...