Swarm

best GBB rifle allaround

Recommended Posts

Ma pregatesc pentru sezonul cald,exista vreo replica GBB care sa se compare ca fiabilitate,precizie si range cu o electrica?Cam care ar fi best buy al pustilor GBB,ma intereseaza ak/m4/hk adica assault rifle,sub 3 kg daca se poate.

Multumesc anticipat.

G&P M4 WOC (nu kit), KJW M4. Oricum ar fi, sunt gaz, deci nu-ti imagina consistenta si performanta similara unui AEG, asa cum nu ii ceri unui aeg sa aiba vibratiile maxime la sistem ca la Bolt.

Nu sunt mare fan al GBB-urilor cu care sa tragi la distanta (mai mari decat max. un SMG) insa am fost mai mult decat placut impresionat de G39C-ul de la WE. Super simpla, robusta si sexy. Dupa asta ar fi PDW-ul de la WE (daca esti fan metal). Personal nu m-am impacat cu G36-ele pentru ca, din cauza reculului, trebuia tintit cu prea multa grija iar din cauza capacitatii incarcatoarelor (30 de bile) nu aveai prea multe incercari . In rest, ca range, lejer comparabila cu o varianta electrica iar ca feeling poate doar cu "the real thing"... Herbaholic poate sa-ti povesteasca o saptamana cu privire la cum sa o upgrade-zi cu succes...

Personal, cand imi voi permite, m-as opri la maxim un MP7 pe gaz ca secondary.

Edited by Guest

inokatsu ), acum offtopic, am avut un M4GBB AGM, clona dupa WA open bolt. Out of the box era praf, dupa ceva banuti investiti in piese necesare era super. Oricum, asta din p.d.v al unui chairsofter, replica aia n-a vazut lumina zilei, sau uzura unui joc.

Kitul e facut cu piese din zamag, sear-uri in special. Assembled-ul e cu steel. Cel putin asa ziceau baietii pe gas-guns.info.

Don't know, poate ca forma sunt aceleasi piese doar ca la kit se folosesc materiale mai proaste.

M4 KJW pt joc, sau un AK de la GHK dar cu piese RT.

Nu prea poti sa le pui in aceasi oala AEG cu GBB, dar daca insisti, o faci cu niste costuri mai bine nu zic sa aduci un GBB la performantele AEG-ului.

Kitul e facut cu piese din zamag, sear-uri in special. Assembled-ul e cu steel. Cel putin asa ziceau baietii pe gas-guns.info.

Asa e.

WOC este alegerea pe care vrei sa o faci. Am si eu in plan o gazoasa pentru sezonul cald, am incercat, am citit, am fumat si am ajuns la aceeasi concluzie. Costa dar merita

LE: Vorbesc doar in materie de platforma M. Nu cunosc si nu m-au interesat alte modele.

Nu se iepsixta GBBR care sa incerce sa egaleze stock cent cu cent performantele unui AEG stock.

Daca discutam vorbe GBBR-uri upgradate si intretinute pot ajunge la performantele unui JG stock dar la preturi cel putin cvadruple si asta inconsistent. SF-uri gen instalatii HPA cu regulator pot aduce constanta dar costa an arm and a leg.

GBBR-uri stock skirmishable sunt multe. Cele mai ieftine sunt JG-urile. Cele mai scumpe sunt Ino. Depinde cati bani ai de bagat in pasiune. Problema cu majoritatea e ca sufera grav de cool-down effect si mag-urile costa cel putin jumate cat replica. In plus sunt foarte grele si daca le-ai scapat in buza stai sa cauti pe rsov dupa replacement mag lips.

Astea fiind zise, cent per cent si paduche la paduche, WE G39 face ceea ce face foarte bine. Si anume recul sanatos, bani decenti, performanta ok-ish, fiabilitate relativa (adica ai sanse sa nu crape ceva iremediabil in primele 2000 de bile), costuri de intretinere si existenta pieselor de schimb.

Daca preferi platformele M4, o clona de la JG o sa te bage in joc pe bani putini si o sa te tina acolo cateva sute (mii daca ai noroc) de bile. Si fun o sa fie cat un Inokatsu de 2000 de coco dar la o douazecime de pret. Problema e ca o sa ajungi sa dai mai mult pe gaz si incarcatoare de rezerva decat ai dat pe jucarie.

Daca vrei full metal body nu cumpara o clona. Zamacul nu-i facut sa reziste uzului intr-un GBBR. Cauta ceva sanatos, gen RA-TECH custom work series.

personal din ce am vazut, pipait si cetit de prin forumurile de afara recoman M4 KJW cu ceva piese custom schimbate, dar oricum nu se poate compara in precizie cu un AEG de aceeasi bani ...

Un post pe gasguns info prezentand head-to-head un KJW, un VFC(WA) si un WE Open Bolt. Pot sa colaborez fiecare informatie despre WE OB si despre VFC.

http://www.gasguns.info/forum/viewtopic.php?f=18&t=8465

Castigatorul? VFC. No. Fucking. Compromise.

Poate nu am citit acelasi articol in care VFC-ul s-a stricat? Dar lamureste-ma si pe mine de ce zice ca nu sunt spare parts?! Nu e serie WA?

Bai si eu ma uitam dupa un gbbr zilele astea iar amicul cu care ma sfatuiam ma tot impingea catre KJW. Dar... NU prea are nimic in comun KJW-ul cu RS... Seamana cu JG... (parere personala, stiu ca sunt ceva utilizatori de KJW pe aici, so no offense). Iar de VFC nu stiu mai nimci ca sa ma pronunt.

LE: Cosmin, VFC-ul cu cine e compatibil? Se gasesc piese aftermarket? (interne/externe)

Bai si eu ma uitam dupa un gbbr zilele astea iar amicul cu care ma sfatuiam ma tot impingea catre KJW. Dar... NU prea are nimic in comun KJW-ul cu RS... Seamana cu JG... (parere personala, stiu ca sunt ceva utilizatori de KJW pe aici, so no offense). Iar de VFC nu stiu mai nimci ca sa ma pronunt.

LE: Cosmin, VFC-ul cu cine e compatibil? Se gasesc piese aftermarket? (interne/externe)

Amicul ala...in speta eu...nu te sfatuieste de rau...crede-ma

Cand am avut KJW-ul (si nici acum nu stiu exact de ce l-am vandut ) ... ma razboiam cu un aeg cu teava de precizie prometheus si performante cel putin decente si-l faceam cu brio.

Daca vrei sa joci...te rog eu...ia-ti KJW. Daca vrei sa arate bine...sa tragi 2-3 bile si s-o bagi inapoi in masina...exista restul

Un post pe gasguns info prezentand head-to-head un KJW, un VFC(WA) si un WE Open Bolt. Pot sa colaborez fiecare informatie despre WE OB si despre VFC.

http://www.gasguns.info/forum/viewtopic.php?f=18&t=8465

Castigatorul? VFC. No. Fucking. Compromise.

Poate nu am citit acelasi articol in care VFC-ul s-a stricat? Dar lamureste-ma si pe mine de ce zice ca nu sunt spare parts?! Nu e serie WA?

Chestia cu bolt catchu? Sa fim seriosi.. daca asta e fix singura problema la un gbbr... comparate cu alte dezastre posibile. In plus, versiunea noua se pare ca are alt sistem.

Daca nu mi-ar fi trecut prin mana un WE, un KA si un Well.. dar mi-au trecut.

Maddox> E compatibil WA partial, niste piese is custom vfc. Oricum.. VFC ul are super customer service si gasesti piese la liber si la pret bun direct de la ei.

@cosmo

cred ca tomcat se referea la

"Malfunctions

KJW- None so far

VFC- Gas nozzle retainer flap cracked, causing the bolt carrier to jam halfway back. Repeated pommeling of the forward assist brought the bolt carrier back forward but resulted in a broken bolt carrier. Need to purchase replacement. Very disappointing."