Sign in to follow this  
cata_pinzariu

Intrebare in leg cu rezolutia unor filme

Recommended Posts

Poate sa imi zica si mie cineva de ce filmele cu extensia .mkv in rez 1080 mi se vad intrerupt , iar cele de 780 tot .mkv nu au nici o problema

bitrate-ul la care este codat un 1080p este mult mai mare decat bitrate-ul la care este codat un 720p. Procesorul tau probabil nu este suficient de puternic ca sa decodeze suficient de rapid un 1080p incat sa asigure o imagine fluida fara intreruperi.

majoritatea placilor video sunt in stare sa ajute la decodarea video, astfel incat sa mai iti elibereze un pic procesorul.

inainte sa te apuci sa-ti faci upgrade la procesor si placa video schimba playerul cu care te uiti la .mkv-uri. Downloadeaza Media Player Classic - Home Cinema. Nu are nevoie de nici un codec, le are deja integrate in el.

Sau daca nu iti place MPC-HC downloadeaza codecul CoreAVC si instaleaza-l. E cel mai rapid pt. decodarea .mkv-urilor

nu ar strica sa spui ce procesor si placa video ai acuma in sistem.

CPU Type DualCore AMD Athlon 64 X2, 2100 MHz (10.5 x 200) 4000+

Motherboard Name Gigabyte GA-MA69VM-S2

nVIDIA GeForce GTX 260 3D Accelerator

DDR2 - 3 Giga

eu am o configuratie cu mult mai slaba ca a ta si nu am probleme cu playback-ul de 1080p

incearca cu MPC-HC si vezi cum ti se misca playback-ul atunci

posibil sa ai probleme cu driverele. fa-ti update la driverele de la placa video.

1. Update la drivere pt placa video.

2. Incearca VLC Media Player.

3. Nu-ti duce placa video sau procesorul un film la rezolutie de 1080p. Aceeasi problema o am si eu. In acest ultim caz, incearca sa schimbi cele 2 componente.

Eu ma multumesc cu 720p.

si cea mai lenta componenta din tot sitemul este HDDul, dar pe ala nu l-ai spus. incearca sa rulezi de pe mai multe suporturi sa vezi ce si cum, sau fa un test de HDD si daca viteza de citire este mai mica decat bitrateul cerut de un 1080p, e clar de ce nu merge.

sau incearca si o defragmentare. poate ajuta sa iti creasca viteza de citire.

Am un laptop slabut, cumparat in 2015. am aceeasi problema: sacadat, cu intreruperi la rezolutii 1080, bkuray, HD. 

Am rezolvat doar cu MPC-HC pentru ca VLC nu facea fata.

Multumesc comunitatii, multumesc mie ca v-am gasit, multumesc ca postati diverse.