mugur

Intrebari pentru organizatorii de eventuri din RO

Recommended Posts

MG36 e mai mare decat FN Mini Mi - puse una langa cealalta (a mea vs a lui D). 249-le are patul extensibil mai lung decat cel al MG-ului cu patul rabatabil, cum am eu, insa comparat cu un pat ca cel al lui Seth, este mai scurt.

Poate de aia nu-i incadrat, ca-i mai lung si auduce la suprafata anumite complexe.

LE: Prin MG36 nu vreau viteze peste P2, doar magazii high-cap electrice care imita magaziile reale ale acestor SAW/LMG-uri. Cine are dileme cu privire la diferenta dintre SAW si LMG poate consulta Wikipedia; asta ca sa evitam discutii inutile despre "cutare nu e SAW, ca-i LMG, asa ca n-ai voie cu ea decat cu mid-uri".

Edited by Guest

si daca tot e intrebare pt organizatorii de eventuri, unde ati incadrat bre mg36-le ? si cand ? ca de cateva luni bate vantu in topicul ala in care doar mai marii airsoftului vorbesc. eu unul iubitor de mg36, iubitor si de lmg de altfel, dar in lipsa de incadrat mg36 mi-am procurat un m249. si sa mor de nu vad acelasi kkt ca si`n politica si aici, dezbateri peste dezbateri dar cand vine vorba de pus pe foaie fix pola.

si alta intrebare pt organizatorii de eventuri (sper sa nu-mi sara baietii cu systeme in cap ca n-am nimic cu ei, imi place replica etc etc): de ce m4 systema de trage cu 125+ e incadrata la DMR ? (asta asa, sa iasa putin foc, ca fum e)

sper sa nu fie considerat offtopic ca m-am bagat peste mugur, dar tot pt organizatori si mai marii airsoftului (care au fost la berget si stiu cu ce se mananca) sunt si intrebarile astea.

Trebuie sa intelegi ca la un event nu vrei sa vezi pe teren numai 1231231 de replici cu drum mag, plus ca incercam sa aducem echipamentul cat mai aproape de cel din realitate.

Discutile din sectiunea batranilor dureaza pentru ca trebuiesc respectate niste proceduri, pana la urma sa luat hotararea sa fie schimbat limita de viteza si MEDul SAWurilor dar din ce stiu nu s-a ajuns la un consens cu privire la incadrarea LMG.

Personal la eventurile AA am sa propun experimental acceptarea LMG dar cu restrictia ca replica trebuie sa fie LMG si in realitate, nu se vor accepta M16 sau M4 cu cmag, nu se accepta SCAR L cu cmag sau mai stiu eu ce strutocamila de genul. O alta limitare pt LMGuri va fi viteza maxima acceptata 125m/s.

Rugamintea mea cand aveti propuneri de facut nu mai asteptati pe altii sa propuna pt voi, responsabilii echipelor au access in forumurile de discutii, pot folosii modelul meu de propunere cu argumente si modificari necesare pentru a schimba sau adauga acolo unde credeti ca e necesar la regulamentul actual, dupa care se supune la vot in mod democratic.

sa incep cu le_cube si marimea lor:

dsc01195v.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

si daca vrem sa facem mg36 mai greu (inca n-am drum mag la el) se poate rezolva si asta. in poza m249 vs m16 dmr (opinia mea de dmr) vs g36k (sau E ca lumea le cam incurca). daca-i pun amortizor si la g36 e cu 2 cm mai scurt ca restu ? (amortizoarele sunt pt a ascunde tevile de precizie, si la m249 am de gand sa o modific ca arata aiurea asa)

acu pt grasulas, pai nu vreau 1231231 replici cu drum. vreau alea de-s si`n realitate. mg36 e si`n realitate. asta ca tot ne batem cu pumnu`n chept ca suntem jucatori mil-sim de-am fost la berget (eo unu n-am fost dar cetesc diverse). partea asta cu procedurile suna fix ca`ntr-o firma multinationala. tre sa respectam proceduri si sa efectuam ca-n proceduri ca procedurile sunt proceduri. pai si munca efectiva? pai am studiat procedurile, le-am respectat, ne-a luat 3 luni, dar inca n-am muncit ca abia acu am inteles procedura si munca e 0. vezi discutia legata de politicenii romaniei ca-i la fel, doar ca suna mai pompos cu proceduri. sunteti 100 de oameni de discutati la sfatul batranilor. trageti linie, votati, vedeti ce iese si la sfarsit spuneti: ba de azi inainte se admite mg36 ca asa a votat pulimea (sa ma scuze mai marii ca i-am denumit asa, doar ca deh, astia parca-s alesi by teh people for teh people nu?) sau ba de azi nici sa nu se mai aduca vb de mg36 ca asa a votat pulimea, urmatoarea abordare asupra acestui subiect se va face peste 4 ani (ca la vot).

asta de mai sus a fost legat de mg36 ca eu unu am o boala pe replica aia. intr-adevar e usoara fata de m16 cu tot ce-i pe ea si si mai usoara fata de m249. mai am o poza cu ele pe cracane daca va intereseaza.

si acu s revin si la intrebarea 2, ca la asta nu s-a obosit nimeni sa-mi raspunda (si aici nu vin sa tip ca aia au systema ca au mai multi bani, ca sincer, la cate replici am adunat in bataturia si cati bani am aruncat pe accesorii si alte cele cred ca puneam de-o systema, asa ca tot respectul pt cei care si-au luat.) raspunsul e?

p.s. trebile de mai sus reflecta doar gandirea mea de gigi contra care s-a saturat sa taca si sa accepte anumite trebi, nu reflecta opinia echipei Rangers.

Pai da, uite pentru ca e plin de gica contra, parca n-am chef sa ma duc sa-mi ard creierul in dezbateri. Ca oricum te f*te lumea in gura, si cand faci intr-un fel, si in altul, si cand iti cer o parere si le-o dai, si cand n-ai timp de ei.

Nu inteleg problema cu Systema la 125+! Unde vrei sa fie incadrata? Sau te deranjeaza ca nu sunt blocate pe semi, si ca folosesc mid in loc de lo cap? Nu de alta, dar 90% din DMR-urile pe care le vad pe teren sunt la fel, din motive practice mostly.

nea Tomcat eu ma consider gigi contra pt ca vin si spun niste chestii, care vad ca nu le-ai combatut cu argumente ci doar ca nu ai chef sa te f*ta unu si altu. pai daca nu ai tu chef si nu are gigi chef, lasati pe altii sa ia deciziile alea. just my 2 cents.

Referitor la systema, pai nu ma deranjeaza doar ca era un regulament. ca daca-i pe motive practice si mp5 cu o tzava oleaca mai lunga si 125+ poate juca pe dmr nu ? poate-s eu mai perfectionist, dar as vrea la un event sa se faca impartirea aia corecta (again just my 2 cents)

multam tuturor care mi-au clarificat intrebarile. si e prea dimineata, posibil sa fi aberat pe ici pe colo.

@Zouzou din cate stiu eu sfatul batranilor este format din liderii echipelor...care teoretic au fost alesi de membrii echipelor?Deci daca ai vreo problema ar trebui sa o decizi cu "batranul" tau si sa veniti cu o idee constructiva

bre la noi e o echipa mica, asa ca e o masa rotunda, se iau decizii de comun acord. noi n-avem "batran". ideea constructiva? problema pe care am expus-o era legata de mg36 ca s-a tot discutat si a ramas discutat. le cube a zis ceva de marimi, am facut poze legat de marimi, greutatea poate fi modificata (intr-adevar mg36 e cam la jumatatea m249). apoi aici era problema de intrebari pt organizatori de jocuri si sa extins la SB si de ce nu-s niste chestii in regulament.

in cele din urma n-am nici o problema cu nimeni, ca eu unu joc si cu o replica si cu alta, in functie de ce mi se permite si pe unde. doar ca daca am fi si noi mai uniti si am accepta ca mai si gresim in unele decizii poate lucrurile s-ar misca altfel in lumea asta plina de onoare a noastra.

Ca sa fie foarte clar cand se face o propunere acolo la sfatul batranilor ea trebuie sa fie discutata pana cand e aprobata de cel putin 2/3 din cei care au votat, timp de vot 1 luna de zile.

Pana acum sa facut clar distinctia intre LMG si MG, ba chiar sa propus introducerea clasei HMG( gen replici cu tripod de peste 10kg gen MG42. cal .50 etc etc)

Dupa mai multe discutii sa ajuns la concluzia ca nu se poate accepta momentan decat ideea de SAW asa cum a fost ea impamantenita de la creearea SB, replici reale de SAW cu exceptia de la aceasta regula fiind RPKul care in realitate este considerat LMG, datorita lipsei modelelor de SAW rusesti de pe piata replicilor de airsoft.

Personal sper ca odata cu introducerea noilor limitari de putere si MED pentru SAW sa pot face loc si noii clase de LMG, cu alte limitari de putere. In sprijinul acestei ideii am sa incerc introducerea LMG in regulamentul de la G3 sau alte jocuri organizate de Airsoft Alliance ce fac eu se numeste lobby aviz celor care nu stiu decat sa carcoteasca sau sa comenteze ce fac altii dar ei nu stiu decat sa critice.

Zouzou majoritatea (cel putin 80%) DMRurilor vazute de mine pe teren in ultimii 4 ani la noi in tara si afara, nu corespund cu ideea de DMR din realitate, iti dau dreptate nu e corect pt cineva care joaca tot cu un M4 pana in 125m/s dar sa nu uitam ca vorbim de un joc. Totusi restrictile alea mici la care e supus un DMR incearca sa tina in frau epidemia asta de DMRisti si btw, pe forumul cu sfatul batranilor unde lucrurile se misca la fel de greu ca in povestea lui Frodo si sfatul Entilor sa discutat si o posibila asprire a conditilor de DMR si ghici ce, majoritatea au fost impotriva.

Recomandarea mea pentru toate echipele astea mici si democratice, delegativa un PR officer care sa va reprezinte interesele si cereti access acolo unde se discuta si se propun anumite reguli ce tin de jocul vostru.

Grasulas, te rog frumos sa-mi spui si mie care-s criteriile pe care o arma se incadreaza la SAW si care-s cele pentru LMG. As mai vrea sa-mi zici de ce RPK-ul este LMG dar nu-i SAW.

http://en.wikipedia.org/wiki/Light_machine_gun

http://en.wikipedia.org/wiki/Squad_automatic_weapon

Chestia asta am mai intrebat-o mai demult, dar nici atunci nu mi-ai raspuns.

In mintea mea, LMG poate avea calibre mai mari si odata montat permanent pe vehicule pierde rolul de SAW. Pana acum o tot dai cu "replici reale, replici reale", doar ca SAW este mai mult un rol de supresie cu o arma decat o particularitate mecanica deosebita. In realitate SAW-Gunner poate fi unul cu M4 si multe gloante la el, care sta intr-o pozitie mai putin mobila si nu face CQB.

Oricum, vezi ca FN Mini este LMG, la fel ca RPK-ul, dar lasa, treaca de la mine ca sunt de accord sa aibe mag high-capa.

The Minimi is a light machine gun firing from an open bolt. The weapon is primarily chambered for 5.56x45mm NATO, though a 7.62x51mm NATO variant exists. It is an air-cooled weapon, capable of fully automatic fire only. It can be belt fed or fired from a magazine.

Grija mare la confuzia permanenta care se face de la un site la altul cu privire la ce inseamna SAW si LMG. Pentru SB ca si regulament SAWul trebuie sa fie o replica care imita o arma de support capabila sa fie alimentata de pe bandoliera cu minim 100 de gloante si cu posibilitatea de a schimba teava in timp scurt pe "teren". Cei care au lucrat cu RS pot confirma ca intr-o zona de razboi "mitraliera" se decalibreaza repede, mult mai repede decat consumi toata munitia pe care o ai la indemana. De aceea o arma care ofera support TREBUIE sa fie capabila sa puna foc sustinut pe o zona cu posibilitatea de a schimba teava repede chiar in zona de contact daca e nevoie.

In continuare am sa trec in revista modelele acceptate ca replici SAW de catre SB:

1. Stoner 63 ( Mk.23 mod.0 )

Stoner63lmg-1.jpg

Caliber: 5.56x45mm M193

Weight: 5.31 kg empty

Length: 1020 mm

Length of barrel: 400 mm

Feeding: magazine 30 rounds or belt 100 or 150 rounds

Rate of fire: 700 - 1000 rounds per minute

"....All versions had quick-detachable barrels...."

2. M249 (toate variantele)

m249saw.jpg

fn_minimi_m249.jpg

fn_minimi_para.jpg

Caliber 5.56x45mm NATO

Weight 7.1 kg

Length 1040 mm 914 / 776 mm (para)

Barrel length 465 mm 349 mm (para)

Feeding magazines or belt of 100 or 200 rounds

Rate of fire, cyclic 750 - 1000 rounds per minute

"The barrel is quick-detachable, and has a carrying handle attached to it,to help for quick replacement procedure."

3. M60 (toate variantele)

m60_01.jpg

m60e3.jpg

m60e4.jpg

Caliber 7.62x51 NATO

Weight 8.5 (with bipod)

Overall length, mm 1,067 1,077

Barrel length, mm 560 558

Cyclic rate of fire, rounds perminute 550

Feed and capacity Belt, 100 or 200 rounds

"..has quick-change barrels with no need for headspace adjustments..."

4. Kalashnikov PKM

pkm_1.jpg

Caliber 7,62x54R

Weight 7,5 kg (gun)

Length 1160 mm

Length of barrel 645 mm

Feed belt, 100, 200 or 250 rounds

Rate of fire 650 rounds per minute

"...belt fed weapon with a quick-detachable barrel..."

In mod normal asta ar fi replica ce trebuie sa reprezinte un SAW de productie sovietica, problema e ca nu avem un producator care sa produca o asemenea replica ... .

In continuare am sa dau cateva detalii despre RPK si MG36.

1. Kalashnikov RPK

rpk_01.jpg

Caliber 7,62x39 mm

Weight 4,8 kg empty

Length 1040 mm

Length of barrel 590 mm

Feeding box magazine 40 rounds, or drum 75 rounds

Rate of fire 600 rounds per minute

2. Heckler & Koch MG36

G36_CMag.jpg

Caliber 5.56x45mm NATO

Weight 3.83 kg empty

Length 999 mm

Length of barrel 480 mm

Feeding 30 magazine or 100-round C-Mag drum magazine

Rate of fire 750 rounds/min cyclic

Ambele modele au teava mai groasa si mai lunga decat versiunea standard din care deriva (AK 47 respectiv G36) dar sunt tevi fixe ce necestia un armurier si timp ca sa fie schimbate in nici un caz nu se poate opera in timpul luptei asa ceva.

Dupa cum se vede ambele modele nu accepta decat incarcatoare majorate sau drumbox de maxim 70 si respectiv 100 in cazul celor C-Mag. Acum nu stiu ce parere aveti voi dar pentru mine e cat se poate de clar de ce avem anumite modele acceptate ca SAW si de ce altele sunt doar LMGuri.

In mod normal nici RPK nu ar trebuii sa fie acceptat ca SAW de catre SB dar pentru ca nu avem alt model sovietic care sa se apropie mai mult de satatutul mitraliera de suport, acceptam derogarea de la regula si putem folosii RPKul pe post de SAW.

Din punctul meu de vedere explicatile date de mine sunt cat se poate de clare, daca mai aveti dubii sau considerati necesar ca trebuie sa facem schimbari va rog aduceti argumentele necesare intr-un cadru cat mai oficial prin intermediul reprezentatului vostru din "Sfatul batranilor".

Inteleg ce spui, dar in continuare sustii ca PKM este SAW, in timp ce RPK nu este.

Vad totusi ca ai ales tu niste criterii personale si foarte subiective, care n-au nicio legatura cu ce cred altii despre ce inseamna SAW si LMG.

A squad automatic weapon (SAW, also known as section automatic weapon or light support weapon) is a weapon used to give infantry squads or sections a portable source of automatic firepower. Weapons used in this role are selective-fire rifles, usually fitted with a bipod and heavier barrel to perform as Light machine guns. SAWs usually fire the same cartridge as the assault rifles or battle rifles carried by other members of the unit.

...............................................................

Many SAWs (such as the RPK and L86) are modified assault rifles or battle rifles that may have increased ammunition capacity and heavier barrels to withstand continued fire and will almost always have a bipod. In the case of some assault rifles, such as the H&K G36 or Steyr AUG, the SAW is simply the standard rifle with a few parts replaced.

Criterile nu sunt subiective si in nici un caz personale, ti-am explicat ce tip de replici se accepta ca SAW in litera regulamentului SB si de ce.

Daca vrei sa avem o discutie despre ce se intampla in realitate o sa te rog sa te intersezi care este arma standard issue conform regulamentelor interne ca SAW intr-un pluton german sau rusesc. Sincer nici nu trebuie sa cauti prea mult pe MP.net sa vezi poze cu respectivele arme si ai sa intelegi de ce nemtii folosesc MG3 si rusii PKM, ca se poate sa mai gasesti unu doi cu MG36 si RPK absolut, dar asta nu inseamna ca sunt arme standard folosite la scara larga pe post de SAW...

Mda... deci desi sunt, totusi nu-s cele mai folosite, asa ca de fapt nu-s.

Poate n-ar trebui sa se joace nici cu Kar98, M1, M2, M200, Walther 2000, pentru ca nu-s pusti de asalt si snipere des folosite, sau cel putin nu mai sunt in uz. XM8 nici nu este in productie in realitate, SVD-ul de la JG merge cu mag-uri de AK47/74 ?!? si nu-i adevarat, DSR-ul lui Mugur trebuie interzis total pentru ca-i prea rar in realitate, Mauser SR Warrior ala de la Well nu exista asa in realitate, VSR-ul n-are corespondent 100% si e mult prea usor, oricum. Aaaa... era sa uit... M14 nu trebuie permis, pentru ca nu-i "standard issue" in armata americana (a fost doar in perioada 1959-1964), doar pe ici pe colo se foloseste cate una...

Iti dai seama ca asta-i cel mai aiurea argument posibil:

ca se poate sa mai gasesti unu doi cu MG36 si RPK absolut, dar asta nu inseamna ca sunt arme standard folosite la scara larga pe post de SAW...

Ba tata, al meu o fi el rar si in realitate dar il folosesc fortele speciale germane, si e arma moderna

Pe cinstea mea!

le_cube imi cer scuze daca nu am fost destul de clar sau poate ca tu chiar nu vrei sa intelegi, ti-am explicat diferenta dintre un SAW in realitate si asa zisele SAW RPK si MG36, ti-am explicat si exemplificat ca nimeni nu le foloseste ca arma de support in mod uzual pentru ca nu fac fata cerintelor si totusi tu imi dai ca exemplu un citat de pe wikipedia in care spune ca RPK si MG36 sunt SAW sau ca M249 e light machine gun, a incerca sa iti aduc alte argumente sau sa avem o discutie in contradictoriu e inutil pentru ca tu nu doresti o dezbatere ci sa ti se accepte punctul de vedere.

Trecand peste insinuarile la persoana ca ce sa ales ca SAW, a fost pentru ca asa am vrut eu, o sa te rog sa vii cu un argument solid pentru ideea ta de SAW si sa il prezinti majoritatii conform procedurii, dupa care se va supune la vot. Daca persoana ta are un argument solid si valabil sunt sigur ca vei reusii sa schimbi incadrarea pentru MG36, insa pana atunci probabil ca nu vei avea posibilitatea sa joci cu replica ta decat acolo unde nu se respecta SB, sau se fac anumite derogari de la regula.

Mult noroc si personal consider inchis capitolul SAW, LMG si nu vor mai exista alte posturi pe tema asta din partea mea ...

Si va plangeti ca-n Romania e prea multa birocratie ce vrea ca lucrurile sa se schimbe doar ramanand la fel...

si ce-am cetit eu pan acu - mg36 e considerat saw dar nu-i folosit, adica nah, chiar grasulas a specificat ca se incadreaza. dar in acelasi timp "eu nu gresesc niciodata, consider capitol inchis etc etc"

Acu, pe langa toate considerentele specificate mai sus (ca e da nu e dar de fapt nu foloseste dar nu vreau eu ca am dreptate si nu pot sa n-am dreptate ca daca n-am dreptate ma ia lumea la intrebari - a se ceti ca o gluma, la fel si gramatica mea), de ce e lumea asa speriata de MG36? e prea ieftin ? or sa aibe toti "noobii" ? e mult prea usor s-o folosesti pt ca nah, sincer sa fiu MG36 il car foarte lejer, la M249 o sa am ceva de furca sa ma misc cu ea.

Lasa bre ca nu e probelm, daca se pune si o limita de greutate pe saw rezolvam ii punem 2 -3 plumbi si il facem mai greu, acum serios toata lumea incearca sa faca in realitate mai usoare armele, munitia, sa fie cat mai economica o pusca sa nu necesite rancarcare deasa etc iar noi incercam sa facem cat mai greu.....care e faza?! Am mai auzit o chestie pe undeva, unde zicea cineva ca daca eventu era organizat de respectivu ar fi fost "recuizita" de 2 ori mai grea....acum nu am nimic cu nimeni dar noi ne jucam de-a razboiul dasta avem regulament SB daca facem treaba asta hai sa si dam de la 1 m cu AK de 140 m/s ca doar e razboi nu cred ca o sa stea cineva in viata reala sa scoata pistolu. De ce am pus punctul pe "I" aici, pt ca e vb de siguranta daca dulapu ala sau ce masa cari si face parte din recuizita si are 50 kg iti dai seama ca daca pica unuia pe picior poate sa il zdrobeasca, rupa etc. Asta ziceam hai sa ne prefacem nu sa ne facem totusi zob ....sa evoluam si noi totusi ca si alte specii nu sa stam pe loc. Mai ales ca este vorba de un joc sportiv.

o sa va rog sa imi citati unde plm am zis eu ca MG36 si RPK in realitate sunt SAW??

my bad, mai era o propozitie acolo care zicea "In continuare am sa dau cateva detalii despre RPK si MG36." se pare ca am sarit peste asta, dar tot am scris mai sus ca alea`s in gluma (scuze pt nervii tai).

Eu unul ma retrag din discutia cu MG36, scuze pt nervii cauzati altora.

hai sa va spun o chestie amuzanta: jucam intr-un loc, nu spun unde, trebuia sa aparam o baza. conform stilului personal, in momentul atacului am facut o manevra de flancare a atacatorilor si am reusit sa palesc aprox. 50% din atacatori (care, conform stilului de joc traditional, erau setati pe wiew in front only). jocul s-a oprit si a iesit scandal pentru ca....nu ma aflam acolo unde atacatorii credeau si doreau sa fiu..plus ca m-am miscat prea repede:) si nu e ok fata de cei carora le-a luat vreo 10 min sa parcurga 60 m...deci;

e cam ce intreaba mugur. DPMDV poate sa foloseasca dispozitivul (nu il va ajuta decat intr-o imprejurare statica, iar daca se joca cu weapon hit, nu e mare lucru de chestia aia, odata descoperit se poate suppresion); e cam la limita, dar asta e viata, nici in realitate nu sunt conditii egale, ideale, sau echipamente identice...iar pe langa calitatea umana, foarte necesara, bataliile se castiga si tinand cont de calitatea echipamentelor);

pana la urma este regula stabilita pentru eventul respectiv, de catre organizatori, desi limitarea gadgeturilor sau anumitor replici doar la ce inteleg anumite persoane prin acel lucru nu mi se pare chiar ok...

nu vreau sa ma bag aiurea dar cred ca mg 36 nu are ce cauta intre saw-uri

din cel putin 2 motive

1. nu se mai fabrica

2. diferenta intre rs g36 si mg 36 e o teava ma grea si drum mag

in airsoft nu cred ca se doreste un mg36 cu drum mag pt ca nu exista decat un drum mag in plus fata de g36

adica de ce un posesor de g36 sa aiba dreptul sa aleaga aceeasi arma ca dmr/ p2 sau saw doar prin schimbarea magului si restul fraierilor posesori de alte replici gen m4/m16 sa nu aiba acest drept