mugur

Intrebari pentru organizatorii de eventuri din RO

Recommended Posts

Am o intrebare deocamdata, e posibil sa frece grija si pe altii ca nu este reglementat in SB.

Am voie cu asa ceva la jocurile organizate de voi?

http://www.tnvc.com/shop/aimpoint-ceu-concealed-engagement-unit/

Inainte sa imi raspundeti vreau sa va ganditi bine ce inseamna "blind fire" si de ce a fost introdus.

O sa explic ca sa nu existe cine stie ce dubii:

- Daca dispozitivul creeaza un avantaj tactic (cu ajutor financiar ca e al dracu de scump) e foarte bine. Si ala cu Systema are un mare avantaj tactic, si mai stiu vreo cateva exemple

- Daca dispozitivul ma ajuta sa il vad pe ala inainte de a ma vedea el pe mine, foarte bine. Si eu am jucat cand adversarul tinea o oglinda mica pe crapatura unei usi si cand vedea ca nu e nimeni pe coridor un coleg al lui se aseza cu replica in crapatura usii si astepta. Oricare dintre noi incerca sa iasa pe coridor era mort instant. Daca din cauza asta e NU, atunci sa fie nu la toate sistemele cu periscopare.

- Daca dispozitivul te ajuta sa il nimeresti pe ala tu expunand o suprafata mult mai mica, foarte bine. E un dispozitiv real. Daca tot ne cacam pe noi ca aducem cat mai mult din simularile luptelor reale, atunci de ce sunt permise sistemele de ochire cu laser, sistemele NV si alte dispozitive tactice moderne?

- Daca nu e corect ca tu sa expui cat mai putin cand tragi, sa se interzica lasatul pe vine, tragerea din pozitie culcat, sau ascuns dupa obiecte/ziduri/pomi care iti miscoreaza zona expusa. Toata lumea sa traga numai cu zone corporale expuse in mod egal.

Astept sa mi se spuna si de ce nu e voie cu el.

Edited by Guest

in opinia mea da

de ce? pt ca NU mai e blind.

Pt ca vezi unde tragi dupa colt si in caz ca vezi ca mi-ai pus teava armei in gura, stiu ca n-ai sa tragi.

si achiesez la argumentatia ta, ca exista 1.000.000 de alte avantaje tactive "nedrepte" ale unora si altora pe teren, care ii fac mai competitivi decat "plebea". Asta e... dai un ban, stai mai in fatza. Caci, altminteri, cu toata scula ta, tot o bila de-un sfert de gram te "scoate"

mai asteptam pareri...

mugur +1

As mai adauga:

Eu stiam de blind fire interzis din motive de securitate la jocuri. Adica de multe ori se intampla sa auzi vorbe miscari samd, si sa observi ca erau oameni in afara jocului acolo sau mai rau, civili, care isi bagau nasul prin acel teren din diferite motive. Pana la urma, te proteja pe tine sa nu-i scoti ochii cuiva pentru ca urma sa raspunzi penal pentru acest lucru daca se intampla.

Acum, cu un astfel de obiectiv ai doar un avantaj tactic, pe care eu nici nu-l consider atat de mare. Sunt foarte putine cazuri in care asa ceva o sa te ajute. Ba chiar cazuri cand o sa te incomodeze, cum ar fi sa tintesti normal cu obiectivul ala montat samd.

Te poti uita printr-o luneta cu FOW foarte mic, sau prin night(thermal) vision sau prin diferite altfel de gadget-uri si sa nu poti sa identifici un combatant de un necombatant. Raspunderea ca angajezi cu oricare din aceste dispozitive este aceeasi pentru mine.

Edited by Guest

gotcha corect,

da' il pun pe puscoci cu flip-side mount. Nu il las acolo ca am cacat steagu' cand vreau sa angajez normal...

Nu sunt mare organizator, eu zic ca as accepta daca exista si weapon hit. Iar cine il are pe arma sa il foloseasca, nu doar sa faca spray and pray ca dupa colt si sa pretinda ca s-a uitat.

Tomcat, am vazut ca la majoritatea eventurilor e cu weapon hit. Cat despre partea doua, am abservat ca persoanelor iubitoare de "spray and pray" li se cam falfaie de orice tactica sau dispozitiv tactic...

Nu ma astept sa il vad la aia pe replici, dar de teama ca ai putea avea dreptate, s-ar putea adauga in regulament: nu ai voie decat single sau burst de 3-5 bile cu asa ceva.

Exista si ceva facut special pentru CQB. Israelinii il folosesc de multisor deja.

Dau un exemplu doar.

http://lankuriosidad.blogspot.com/2009/07/corner-gun.html

Vezi pe un tft imaginea de dupa colt. Este sau nu blind ?

Blind (in traducerea mea) = cineva care nu vede.

Cu gun hit&disable este alta discutie.

@tomcat. Daca omul are bile destule, de ce mama naibii sa nu faca supresie chiar si dupa colt?

Pana la urma, daca inamicul este destul de prost sa treca prin acea zona stiind ca isi risca pielea, isi merita soarta.

L.E. Vreau sa nu incurajez lovitul de oameni aiurea sau ceva de genul asta. Dar daca lovesti oameni cu vesta sau altii gratuit pentru ca nu esti apt sa-ti folosesti device-ul esti la fel de raspunzator ca orice alta persoana care incalca regulamentele de joc ...

Edited by Guest

Intrebare pentru organizatorii de eventuri din RO. Am voie cu asa ceva la jocurile organizate de voi?
Daca toata lumea o sa raspunda pro si contra dupa cum crede fiecare o sa iasa un balamuc total aici. Nu va mai erijati (care nu sunteti) in organizatori de eventuri. Mugur vrea sa stie pareri pertinente ale organizatorilor (care la randul lor pot pune intrebarea membrilor clubului/echipei pe care o conduc sau din care fac parte) pentru ca totul sa fie organizat. Restul e junk-areala. Haideti sa lasam topicul aerisit pentru a nu deveni un topic de junk. Va multumesc pentru intelegere.

Sper sa nu iar warn, mai ales ca nu-s organizator, dar dispozitivul este legat de subiect si ma intereseaza raspunsul oficial pentru ca vreau sa folsesc ceva asemanator.

Edit Crazy.Bullet: nu era bun linkul de YT

Draga domnule Happy Triger Old Man( sau marelel El Fugitivo din Antipa ) personal o sa va las sa il folositi la eventurile noastre , doar din considerentul ca reomatismul si artrita dumneavostra sa nu se agraveze facind miscari tactice. Teoretic,tot fun-ul airsoftului este sa VEZI pizmasul cind il angajezi , dar in cazul dumneavoastra , partea cu vazutul , prin cele 2 funduri de sifon pe care le folositi pe post de ochelari , este un pic mai complicata. Rugamintea mea este , sa nu dotati toata echipa cu asa ceva , in special pe domnul Hinu ! Pentru ca va respect , datorita succesului dumneavostra de la Termopile si ca nu multi muritorii au jucat barbut cu Adam si Eva , o sa va construiesc un sistem audio-video special sa puteti angaja din scaunul cu rotine tactic . In final va urez traditionalul AAaSSTEBBB !

Edited by Guest

Multumim Happy Meal! Vierme lat...

Lasand gluma la o parte: da. E logic sa vrei sa il vezi. Dar nu toata lumea il vede pe pizmas prin catarile mecanice, ci folosing X dispozitive optice. Deci nu vedere directa anyway!

...prin catarile mecanice, ci folosing X dispozitive optice. Deci nu vedere directa anyway!

Aveti perfecta dreptate , doarece unele persoane INCA astepata RABDATORI acele X dispozitive optice sa ajunga la destinar , dar intre timp le folosec pe cele mecanice .

Nu sunt mare organizator, eu zic ca as accepta daca exista si weapon hit. Iar cine il are pe arma sa il foloseasca, nu doar sa faca spray and pray ca dupa colt si sa pretinda ca s-a uitat.

+1

nu-s nici eu organizator dar daca toata lumea-si da cu parerea, imi dau si eu: in principiu, n-as fi de acord deloc cu acest blind cu hartii in regula, dar ideea cu weapon hit poate compensa... macar cumva.

nu vreau sa bag flame, dar facand o oarecare analogie, vad dispozitivul optic ca un joc la nocturna in care doar un jucator are night vision.. nu e interzis de regulament dar in mod sigur omoara "pasiunea"..

NU as accepta asa ceva, nu e vorba de avantaj tactic sau de siguranta jucatorilor cat de ingeniozitatea romanului, sigur vor iesii discutii, sigur mai vin inca 3-4 cu cele mai improvizate idei de aici alte 1000 de discutii.

Pentru a avea un joc cat mai linistit personal as scoate din joc orice motiv de discutii.

...Teoretic,tot fun-ul airsoftului este sa VEZI pizmasul cind il angajezi , dar in cazul dumneavoastra , partea cu vazutul , prin cele 2 funduri de sifon pe care le folositi pe post de ochelari , este un pic mai complicata....
Sunt întru totul de acord cu sus-numitul (şi prea greu încercatul Venin, atunci când vii cu idei d-astea ! Creţe...)

NU as accepta asa ceva, nu e vorba de avantaj tactic sau de siguranta jucatorilor cat de ingeniozitatea romanului, sigur vor iesii discutii, sigur mai vin inca 3-4 cu cele mai improvizate idei de aici alte 1000 de discutii.

Pentru a avea un joc cat mai linistit personal as scoate din joc orice motiv de discutii.

Clar +1 !

Foarte bine. Grasulas. Eu zic sa nu mai jucam nimic ca si asa apar discutii inca de la coboratul din masini. Si organizatorii fac tot posibilul sa le elimine. Cam ca la aia cu DMR. Daca traim destul poate se elimina singura.

E si asta o metoda de a spune ca nu suntem in stare sa facem nimic. Ia vedeti afara, se joaca cu asa ceva?

Sa vad ce faci grasule cand tu bagi banii in NV si te uiti la nevasta cu lumina stinsa.

Aici sunt pareri pro si contra. E adevarat ce zice si Grasulas pentru ca sunt martor la imbecilitatea unora zilnic si improvizatiile romanilor pot duce la accidente. Dar nu poti interzice de tot o chestie doar pentru ca "what if" ..Nu e o mare porcarie sau cheat. E un avantaj tactic dar cum sublinia Gotcha are si dezavantajele lui. + ca weapon hit ar compensa.

Inca o chestie ..de ce sa omoare "pasiunea" ca unul are mai multe gadget-uri si altul nu. Nu-mi miroase a bine chestia asta. Voi fi privat de distractie doar pentru a nu face pe unii sa se simta prost ? Hai sa nu o dam in balarii ca nu are rost. Aduceti alte motive pentru care se accepta sau nu dar nu d-astea. Si cand mama naibii nu ies discutii pana la urma ? Grasulas ar trebui sa stii cel mai bine dupa cateva event-uri.

Eu nu voi zice nici da nici nu doar pentru ca intrebarea a fost adresata organizatorilor de event-uri , jocuri etc. Dar a trebuit sa punctez un lucru sau doua. Iubiti-va mult !

Eu m-am lamurit deja; va multumesc pentru ajutor. Alora care v-o mai trece prin cap sa folositi in viitor un dispozitiv mai smecher decat are altul: puteti sa vi-l bagati in cur. E mult mai folositor acolo si garantat nu creaza altuia disconfort si nici discutii daca il introduceti ferit de ochii lumii.

Se poate inchide.

Intervin pentru ca vad cum discutia a pierdut toata esenta ei, anume ca airsoft se joaca in multe moduri si nu trebuie ca unul sa le defineasca pe toate. Sa va perzint si argumentele mele care ma straduiesc sa le fac obiective.

*Event Mil-Sim de la WW1 pana in prezent:

Ar trebui sa fie voie cu NV (IR si TV), cu oglinzi, camere de filmat, fibra optica, cu baionete din plastic sau cauciuc, cu grenade de airsoft, petarde si fumigene, mai exact orice e legal la airsoft si nu reprezinta blind fire in sensul cel mai simplu al cuvantului. Weapon hit dezactiveaza arma si nu omoara combatantul.

*Event LARP:

Regulile stabilite strict de poveste, adica nu vii cu nightvision daca ceilalti joaca la muschete si invers, nu te duci cu flinta intr-o poveste gen Star Wars.

*Event "pentru mase":

De la "mil sim" doar petarde grenade si fumigene; fara baioneta, cutit, oglinzi, etc. Weapon hit omoara atat replica dar si combatantul; nu se admit discutii pe tema asta. Arma unuia cu weapon hit nu poate fi folosita de un coechipier pana nu invie posesorul si o aduce sau revine la locul decesului.

*Joc "de duminica"

Nu conteaza, ca oricum nu va fi toata lumea impacata.

Ce am vrut cu asta a fost sa atrag atentia ca ar trebui sa fie concentrata dicutia pe primele trei categorii, nu a patra.

Bai.. da ma puneti pe ganduri....

Io mi-am propus deja sa fac 1 milion de dolari in anul care vine, deci logic.. am sa imi permit si un thermal de la mama lui...

E clar ca imi ofera un avantaj tactic... maxim...

Am sa am voie sau nu cu o chestie de aia la joc?

Mugur sti cat te iubesc dar te aprinzi degeaba, m-ai intrebat daca eu ca organizator as accepta asa ceva ei bine eu personal la un event cu intrare libera la care poate sa vina oricine nu as accepta asa ceva punct, motivele sunt obiective sau nu eu mi-am exprimat punctul de vedere.

Nu vad de ce trebuie sa ne suparam daca cineva nu vrea sa accepte la un event gageturi si elemente care ar face jocul mult mai realist, e eventul organizatorului si se adreseaza unui anumit tip de jucator de airsoft.

Intrebama ce as juca eu si dupa, ultima ta problema o sa fie optica cu care vezi dupa colt, ia hai sa jucam cu elemente pirotehnice reale (pocnitori de > 150db, fumigene, gaz lacrimogen), blind fire, fara med indiferent de viteza, DMR numai replici reale de dmr si cu semi only, incarcatoare real cap munitie limitata gen maxim 500 de bile pt rifleman, 100 pt sniper si 250 pt dmr, maxim 5 vieti pe tot eventul indiferent de timpul de respawn si sa vezi atunci realism si ultimul lucru care ma mai interseaza e ca ai tu optica ce iti permite sa tragi dupa colt.

Numai ca nu as juca asa ceva decat cu maxim 50 de oameni pe care ii cunosc personal.... ca sa nu am discutii evident ....

Ti-am zis si la telefon Grasule, dar e bine sa citeasca si altii:

Daca voi, formatorii de opinie impingeti lucrurile spre inapoi, o sa jucam curand cu bile de 0.12 si doar cu pistoale spring

Nu e neaparat rau, dar mi se pare infect de limitat. Tu imi zici ca vine unu cu o oglinda pe pusca. Ce treaba are oglinda? Eu am intrebat, am voie cu aia ? Adica aia postata de mine! Nu oglinda curului. Cacatu' ala e aproape 900 usd. Cre'ca oglinda ta era mai ieftina si evident mai accesibila cocalarului care ar face ce ai zis tu ca ar face.

Da' e bine cum zici tu, nu ma mai vait. Jocurile destepte vor fi alea private, e deja clar ce marfa ies cand e "pentru toata lumea". Nu stiu cine zicea pe aici: "e pentru toti, dar nu pentru oricine"

Nu vad de ce trebuie sa ne suparam daca cineva nu vrea sa accepte la un event gageturi si elemente care ar face jocul mult mai realist

Nici eu nu vad de ce sa nu iti explic mai CLAR modul simplist prin care ai ales sa abordezi problema. Mi-ai trantit-o cu oglinda vietii! De parca de oglinda intrebam eu!

tot fun-ul airsoftului este sa VEZI pizmasul cind il angajezi

Da, hamburger cu bretele! Ce cacat ziceam eu nu are nici o treaba cu "blind" (mai ales ca se pare ca uiti pentru ce s-a inventat regula blind) , si este destinat exact scopului ala: sa vezi !

Si pentru toata lumea: Ati ales sa ignorati intrebarea asa cum am pus-o eu.

Eu, ala care am intrebat adica, am voie cu aia? Asa v-am intrebat pe voi cei ce organizati eventuri, adica nu: X cocalar care pune oglinda lu grasulas are voie?!

Pe mine(mugur) m-ati primi la eventurile organizate de voi, cu aia? Daca nu, inseamna ca voi credeti ca eu as face ce zice grasulas (desi ma lipsesc de oglinda vietii) si va multumesc pentru sinceritate, dar trebuia sa ziceti asa. Aveti un pic de oo in viata, ca nu strica...

Ca fapt divers: sunt vreo douaj' de oameni pe care i cunosc (grasulas included) pe care i-as lasa sa joace la jocurile mele legati la ochi si cu AK-ul pus pe 150m/s si fara med impus. Stiu ca poate nu convine, dar sper ca s-a inteles de data asta ce intrebasem eu in primul post. Organizatorul trebuie sa isi asume si "discutiile" de care zicea grasulas, daca tot raspunde pentru ce se intampla in teren.

Mda.. mugur.. fiecare cu crucea lui.

Pt faptul ca G36le LMG nu era acceptat ca si support a trebuit sa il pun pe fire de la noi sa vina cu morisca aia de m249 care are demoni in ea.. si care s-a si vazut. A tras tot timpul mai putin cand intr-adevar aveam nevoie de ea...

Ce sa mai... evoluam

Dar eu sunt chiar curios.. Daca imi cumapr thermal vision mai joaca cineva cu mine?