djabula

Probleme cu politia

Recommended Posts

nu au fost publicate inca adica e vid legislativ sau gaura neagra (epilata) legislativa

Thx madman, se pare ca mai sunt si oameni care stiu sa scrie mai mult de 2 cuvinte (si alea la misto).

@Elful: in lege scrie ca locul "trebuie delimitat si semnalizat corespunzator." Este delimitat si semnalizat CORESPUNZATOR (banda vizibila, indicatoare de vreun fel) locul in care joci?

Locurile in care am fost eu - exceptand eventul BT2 - nu au fost nici delimitate nici semnalizate. Deci dpdv legal la Balotesti NU jucam legal. Despre alte locuri sa vorbeasca cei ce joaca acolo.

@ave: Tocmai d-asta intreb ca n-am vazut asa ceva, repet n-am vazut eu poate era. Si ma refer stric la jocurile de duminica, nu la event-urile mari de 2-3 zile organizate in tara gen Bradulet.

Pe de alta parte ce nu inteleg este, de ce sa riscam?! Inteleg ca banda respectiva costa niste bani, dar prefer sa dau 5-10lei de caciula si sa stiu ca nu poate sa vina vre-un politai sa ne strice toata distractia de 3-4 ore.

Pai sunt 2 aspecte:

- costul benzii;

- durata "intinderii" ei.

Costul benzii nu e tocmai mic. TRebuie sa ma mai uit si eu prin magazinele de bricolaj, dar ochiometric mi se pare ca o rola d-aia are cam 50 sau 100 m. Deci la un joc pe un teren de 100 x 200 m iti trebuie 6 role de 100 m sau 12 role de 50 m... minim. Aceste benzi nu vor ramane pe veci pe pozitie, ca se vor gasi unii sa le "valorifice" daca nu le strangem la final. Iar daca le strangem, adaugam la punctul 2.

Cat dureaza intinsul benzii? La un om per rola ia macar 2-5 minute, plus parcurgerea intregului perimetru de o parte a "intinzatorilor". Deci cam 20 min in care oamenii nu se pot echipa de joc (atentie, asta nu-i un motiv ci doar o scuza). Timp care se dubleaza daca si strangem benzile la sfarsit in role reutilizabile.

Ar fi indicata si realizarea de placute indicatoare: "ATENTIE! JOC DE AIRSOFT! ACCESUL RISCANT (periculos ?) FARA OCHELARI DE PROTECTIE!", eventual cu un simbol grafic sugestiv, si amplasarea lor din 30 in 30 m a. i. sa fie vizibile. ASTA ar lua o gramada de timp - e drept, ceva mai mult prima data cand batem si cuiele in copaci; dupa aceea putem doar sa atarnam si sa luam inapoi placutele la sfarsitul zilei. La terenul de mai inainte, 600 m perimetru / 30 m ecart intre indicatoare => 20 de indicatoare. Nu e un capat de tara... dar costa si trebuie sa le faca (sau macar sa le comande) "cineva"... Pe de alta parte, e posibil ca si astea sa fie "prelevate" de binevoitori.

Tu ai perfecta dreptate cu ce spui. Si da, e mai bine sa fim in siguranta din punct de vedere legal.

costul benzi :

Banda pentru delimitare si semnalizare

Latime: Cca. 70 mm

Lungime: 200 m

Material: Polietilena foarte rezistenta

Culori: Rosu/alb

Pret (fara TVA): 9,60 Lei

Cantitate: 1

Deci la 600 m trebuie 4 role. A, plus faptul ca e indicat sa le intinzi una dupa alta, nu pe toate simultan ca nu stii exact unde se va termina una si va trebui sa inceapa cealalta. Dar sa zicem ca 40 de lei per joc sunt o suma suportabila, la 8 oameni deja devine mai mult decat decent.

Acum, cine stie o firma de productie publicitara pentru panourile de avertizare?

@Ave: Nu trebuie tata sa dai inconjurul terenului cu banda ca nu vei reusi niciodata. Dupa ce se echipeaza lumea si se fac echipele, tot trebuie sa se imparta in 2 locuri diferite pe teren. Iau frumos bucati de banda si agata de trunchiul copacilor sau de ce nimeresc (la vedere sa fie).

@Ave: Nu trebuie tata sa dai inconjurul terenului cu banda ca nu vei reusi niciodata. Dupa ce se echipeaza lumea si se fac echipele, tot trebuie sa se imparta in 2 locuri diferite pe teren. Iau frumos bucati de banda si agata de trunchiul copacilor sau de ce nimeresc (la vedere sa fie).

ar fi bine sa fie doar atata dar ma tem ca trebuie impresmuit pe toata suprafata de joc (pentru ca in padure se poate intra pe oriunde in perimetrul de joc )

mai..atat timp cat se stie cam ce se intampla prin zona sansele sunt mici sa fie probleme...noi la iasi am patit-o cu sunatul la politie intr-o duminica.exact cand terminasem dezechipatul si ne pregateam sa plecam de la padure a aparut un elicopter de politie si cateva echipaje..pt ca sunase nush cine ca a auzit focuri de arma..ce-i drept in ziua respectiva parca daduse unul cu niste petarde.ne-au oprit..le-am aratat pustile din portbagaj,dar ei stiau deja pt ce sunt chemati numai ca dupa cum ne-au spus si ei sunt obligati sa apara la fata locului..dar in final ne-am salutat si fiecare si-a vazut de drumul lui fara absolut nici o problema.

indiferent cum parerea mea este ca trebuie facut ceva in sensul asta sa nu avem batai de cap pentru ca am pierdut 10lei de caciula si 10-20minute sa intindem o amarata de banda.

@Winnetou: cand te ia garcea la sectie nu te intreaba daca stia cineva ce faci tu acolo. In lege nu scrie nicaieri asta iar garcea dupa lege te leaga. Ce faci cu cei care vin pentru prima data la joc, vad ca iese unul dupa un boschete si-i da o bila din instinct asa, nu intentionat. Ti-au stricat tot jocul?!

In legatura cu civilii ..noi practicam ceva ce faceam la tenisul cu piciorul in fata blocului cand eram mici,adica daca unul din noi vede pe cineva care nu e in camuflaj primul lucru pe care-l face e sa urle stop joc(a se intelege pauza) si dupa ce lamurim respectiva persoana dam restart.Cat de des suntem deranjati de civili tine si de locul unde jucam.

da...sa zicem ca sa rezolvat,dar nu cum mi-as fi dorit eu.a fost amendat administrativ cu 1000 lei,si mi-au confiscat si armele...cam trist acar daca imi alsau armele sa le vand si sa imi scot banii de amenda...asa o sa le platesc amenda la p__i vara si oricum stiu ca armele au ajuns in bratele unui copil mai smecher ca mine . in hartia derezolutie a dosarului penal scrie confiscarea armeleor in folosul statului...la ce se poate folsi statul de ele nu inteleg,dar in fine.dupa un an de zile au solutionat-o si pe asta...

da...sa zicem ca sa rezolvat,dar nu cum mi-as fi dorit eu.a fost amendat administrativ cu 1000 lei,si mi-au confiscat si armele...cam trist acar daca imi alsau armele sa le vand si sa imi scot banii de amenda...asa o sa le platesc amenda la p__i vara si oricum stiu ca armele au ajuns in bratele unui copil mai smecher ca mine . in hartia derezolutie a dosarului penal scrie confiscarea armeleor in folosul statului...la ce se poate folsi statul de ele nu inteleg,dar in fine.dupa un an de zile au solutionat-o si pe asta...

nasol sa zicem ca amenda se justifica dar nu inteleg de ce nu ti-au inapoiat replicile

eu zic sa stea pe fundul lui... a scapat ieftin pentru spectacolul care l-a dat si oricum replicile sunt mai in siguranta la politie decat la el

Ca idee absolut generala.. djabula, eu cand vreau sa trag cu replicile mele fac in felul urmator:

- Ies din apartament cu replicile intr-o geanta neagra. Chit ca urc un singur etaj sa ajung pe bloc.

- Odata urcat, toate manevrarile se fac din sezut, ca altfel se poate vedea din blocurile vecine. Oricum, am replicile incarcate si pregatite din casa, sa nu ma expun aiurea.

- Imi asez o tinta din polistiren, stabilizata si asigurat ca nu sar bilele 'afara', si oricum, in spatele tintei e o antena parabolica imensa nefolosita, sa ma asigur ca chiar de dau pe langa, nu ajung unde nu trebuie bilele.

- Imi pun ochelarii de protectie si ma pun pe burta, sa nu ma vad pe Youtube dupa aia sub titlul de 'nebun trage cu pusca pe bloc'.

- Incep sa trag fericit, in tihna mea, sigur ca nu o sa am nici o problema, cat imi pofteste inima.

Deci acu cred ca intelegi de ce iti iei atatea palme p-aci cand zici:

'Am iesit pe plaja si am tras'

E plin pamantu de supra-zelosi.

La 12 ani jucam fotbal in curtea unei gradinite, cu niste prieteni. Paznicu a sunat la politie ca dadeam cu mingea in grilaje / peretii cladirii. A venit garda cu Aro-uri si i-a saltat pe toti care nu au apucat sa fuga. Iti dai seama cum e pentru niste copii de clasa a 7a sa petreaca noaptea la sectie? Asa am realizat eu ca e bine sa ai conditie fizica

La 18 ani mancam seminte si beam cola, la coltu blocului. A venit garda, ne-a luat datele, ne-a controlat la vene, pe unii i-a pus cu mainile pe peretele blocului si le-a facut o perchezitie succinta. Pe toti ne-a scotocit la buzunare sa vada ce avem. Eu aveam o discheta, astia ma acuzau ca as fi hacker. Mi-au confiscat discheta, lol

Dosar penal pt ce-ai facut tu mi se pare aberant. Insa, sfatul meu e sa nu te pui cu garda, ca ei baga patratu-n triunghi si, daca ii calci pe bataturi, o sa descoperi ca pot face multe lucruri in defavoarea ta.

Problema lui a fost ca un smecher cu vila pe plaja a fost deranjat de priveliste si a chemat garda

El a taiat-o de pe plaja si politia a dat alerta in oras asa ca de asta s-a ajuns la asa ceva ca de nu poate politia sa faca ditamai actiunea degeaba

Oricum solutia procurorului e un cacat dar el si-a ales avocatul el sa il scoata

sebannu esti un impertinent idiot.nu stiu de unde ai tras tu concluziile astea dar sincer nici nu ma intereseaza.atata tamtam cu siguranta repicilor si cu plm.sami bag pl in politistii care se joaca acum cu el sau puradeii lor razgaiati.am invatat ca nu trebuia sa ma afisez cu ele si atat,nu o mai forta cu siguranta armelor si siguranta vecinilor si plm ca nu puneam pe nmeni in pericol.nuici nu ai citit toate posturile deaia vorbesti ca prostu in tramvai.hai pa