Grasulas

Propunere Modificare SB1

Recommended Posts

2.Limitari viteza si capacitate arme:

Aceste categorii si distante sunt orientative, si speram ca se va incerca respectarea lor. Nimeni nu este obligat sa vina la airsoft cu o ruleta in buzunar, dar, sa fim seriosi, intre 1m si 15m exista o diferenta vizibila cu ochiul liber.

A. max 110 m/s - orice clasa, Minimum Engagement Distance 1m, incarcatoare cu capacitatea maxima Mid-Cap

B. max 110 m/s - SAW, MED 1m, orice fel de incarcatoare

C. 110 - 125 m/s - orice arma, MED 7m, incarcatoare cu capacitatea maxima mid-cap

D. 110 - 125 m/s - SAW, MED: 7m, orice fel de incarcatoare

F. 125 - 140 m/s - SAW, MED 15m, orice fel de incarcatoare

D. 125 - 140 m/s - DMR: long arm, semi-only, low-cap sau bolt action, MED: 15 m

E. 140 - 180 m/s - snipers, bolt action only, MED 25

Propunerea mea vine din dorinta de a da o sansa celor care prefera sa joace cu o replica de SAW, regulamentul actual ingradeste mult prea mult prin MED si viteza concepul arma de suport. Ce folos sa am un M249 in brate cand avantajul prezentat de un incarcator majorat e eclipsat atat de puterea mica a armei cat si de med-ul impus in mod arbitrar.

De ce cu o arma de asalt normal la clasa C am 7m si la SAW am 15m, dor mai putin bilele sau cum ? Credeti ca 70 de bile dintr-un mid cap nu pot fi trase pe full auto ??

Modificarea limitei superioare la Bolt action vine ca urmarea a cresterii numarului de "DMR" fata de bolt action, sunt convins ca 10m in plus nu o sa ii dea unui sniper cine stie ce modificare de range dar ii poate oferii sansa folosirii unor bile mai grele care vor duce la o precizie mai mare.

Astept comentarile voastre .

Din punctul meu de vedere sunt OK schimbarile, mai putin modificarea permiterii la joc cu snipere peste 170 m/s. Stiu ca presiunea celor care joaca cu snipere este mare, dar sincer, din experienta de pe campul de joc ajunge 170m/s!

Si asa diferenta dintre aeg-uri este mare; apoi am mai observat o tendinta, ... tot mai multe persoane care joaca cu snipere, iau tinta si lovesc doar la cap, in conditiile in care sunt perfect neobservabile de catre cel care este luat in tinta.

+1 la saw.

La sniper fiind direct implicat prefer sa ma abtin. Eu nu trag la cap, dar daca din 2-3 bile te vad ca nu iesi... e posibil sa ma razgandesc.

eu as micsora puterea la sniper in loc de a o mari. in rest sunt ok!

o sa ma intelegeti dupa ce o sa luati un 0.4 tras cu 167mps de la ~30m direct in gat.

eu as micsora puterea la sniper in loc de a o mari. in rest sunt ok!

o sa ma intelegeti dupa ce o sa luati un 0.4 tras cu 167mps de la ~30m direct in gat.

i-am spart urechea lui fratimiu de la 30m cu 150mps si bile de 0.3, dar nici o bila de 125m/s din 10m nu ar fi fost mai putin dureroasa, oricum era doar o propunere de aceea astept feedback.

In urma unor discutii pe care le-am avut cu mai multi membrii ai comunitatii consider oportun sa avem o dicutie cu privire la conceptul de LMG si posibilitatea acceptarii acestora cu incarcatoare de tip drum sau C-mag cu incadrare maxima la 125 m/s ...

In primul rand trebuie stabilit clar ce se poate incadra ca LMG, ne interseaza tipul replicii, dimensiuni impuse, constrangeri de accesorii gen bipod obligatoriu sau nu.

Apreciez raspunsurile si parerile voastre .

De acord cu ce zice grasulas.

S-ar putea face o diferentiere la "LMG".Clasa usoara - RPK, g36LMG, L86 sa fie acceptata cu maxim 125, pe cand cele grele - M60, m240, m249 etc sa fie lasate cu pana la max 140.

Buna ziua. Pentru cei care nu ma cunoashte, io sunt nebunul ala care isi construieste un Browning M3M .50 HMG.

Deoarece am petrecut destul timp cercetand subiectul, si construind asa ceva, am venit sa va ajut, si sa inaintez spre aprobare o diferentiere clara intre LMG, MG, HMG.

Iata:

CLASIFICAREA

SAW-LMG

Sunt acceptate numai replicile care in varianta reala au optiunea de a fi modificate in Light Machine Gun.

Sunt acceptate pentru conversie, replicile la arme reale in calibru 5.56, 7.62, .50 si asemanatoare.

Un Personal Defense Weapon ce are corespondent real care foloseste calibru mic, 9.x19mm si similar, nu poate fi convertit in LMG.

Replica va fi acceptata ca LMG, daca este fabricata deja in categoria respectiva (Ex:RPK) sau daca au fost aplicate urmatoarele modificari obligatorii:

-Lungirea tevii replicii folosind Kitul de Conversie, pentru modelele disponibile pe piata, cat si prin metode ce tin de inovatia fiecarui jucator.

-Adaugarea de bipod

-Adaugarea de Extended Mag, C-Mag, Drum-Mag, Ammo-Box cu electric winding. Hi-Cap Acceptabil numai in cazul in care nu exista C-Mag/Drum/Box pentru replica respectiva.

Exemple de conversii Assault-to-LMG acceptate:

L86 to L86A1 - SA-80 Light Support Weapon

HK G36 to HK11/13/21/23 - Generic denumite simplu MG36

AK47/74 to RPK, RPK-74, RPD

M16 (Nu M4) to Ares Shrike

Steyr AUG to Steyr AUG H-Bar

SAW-MG

Sunt acceptate replicile la arme reale de tipul Machine Gun.

Exemple:

M60, M249 SAW, M249 PARA, FN MINIMI, MG 42, etc.

Nu sunt necesare modificari din partea jucatorului.

SAW-HMG

Sunt acceptabile replicile existente pe piata, de tipul Heavy Machine Gun, cat si replicile construite de catre jucatori.

Pentru replicile existente nu sunt necesare modificari.

Pentru replicile construite de jucatori sunt necesare urmatoarele:

-Aspectul exterior si dimensiunile cat mai apropiate posibil de un HMG real.

-Greutatea - peste 10kg. Deoarece se imita o arma reala ce este de obicei montata pe un vehicol, sau transportata de mai multe persoane.

Exemple:

Browning M2, Browning M3M, GAU Chaingun, Minigun etc.

-Incadrarea la viteza in MPS.

Consider ca Tex a zis-o foarte bine.

Propuneri si adaugiri la regulament

-Propunerile acestea vin din partea mea. Va rog supuneti la discutie, la vot, si aprobati dupa cum considerati.

-Notiunea de Weapon Hit.

In vreme ce un LMG nu difera mult de o replica reala, si un MG este doar putin mai mare, un HMG are dimensiuni considerabile.

Constructiv, un HMG real este facut sa reziste la impactul cu gloantele. De asemenea, in cazul montarii acestuia pe un vehicol, sau pe o pozitie fixa, multe din ele sunt dotate cu un "Gun Shield" ce protejaza tragatorul.

Chiar si fara Gun Shield, greutatea si dimensiunea unei asemenea replici constituie un handicap serios pentru orice jucator.

Mi se pare absurd ca o persoana sa care 15-20 de kilograme de replica, sa piarda timp pentru instalarea acesteia in vederea pazirii unui punct fix, si apoi sa fie scos din joc atat el cat si replica, de catre o bila trasa dintr-un pistol.

Propun ca numai clasa HMG sa fie absolvita de la regula "Weapon Hit Counts"

Clarificari:

Un Gun Shield, in cazul realizarii acestuia, nu transforma tragatorul intr-un jucator invulnerabil. Are o crestatura pe toata lungimea sa, deasupra tevii, prin care se realizeaza ochirea. O rafala sau un tragator experimentat, pot foarte usor sa elimine tragatorul.

http://www.army.mil/-images/2009/05/13/38037/army.mil-38037-2009-05-14-120548.jpg

*

*

*

Votati, discutati, modificati liber cele scrise mai sus, apoi aplicati la regulament.

Pentru orice discutii referitoare la acest subiect, va stau la dispozitie aici.

Edited by Guest

Si eu sunt perfect de acord cu modificarile aduse. Totusi, sunt multi (in special cei care au facut cunostinta cu capatul gresit al unui SAW) care le vor contesta.

Eu cele mai multe reclamatii le-am primit din cauza ca nu ma opream la timp cu focul de nimicire. S-a intamplat de cateva ori ca adversarul sa strige si de 6 ori mort si eu sa nu aud din cauza zgomotului infernal pe care il face SAW-ul.

Offtopic:

Asta este unul din motivele pentru care atunci cand strigi mort, trebuie sa ridici energic mana sus !

In cazul in care ai fi avut contact vizual cu el, adica sa nu fie in tufis/balarii & shit, sunt convins ca te-ai fi oprit din tras.

Oamenii trebuie sa invete sa ridice mana in primul rand. Sau replica deasupra capului, sau ceva de genul asta. Nu trebuie sa ai un SAW ca sa nu auzi cand ala striga mort.

E suficient un Bullpup cu GB-ul montat fix in urechea ta, sau mai nou, un GBBR.

Eh, or sa invete ei.

f ok propunerea lui grasulas, cu tot cu observatiile lui nikky

sniperul cred ca e ok asa cum e la 170m/s

si mie mi se par binevenite propunerile.

la fel, la sniper daca ai precizie, nu mi se pare ca 10 m in plus la viteza ar conta prea mult.

Degeaba ai putere daca nu ai control asupra ei.

de asemenea, jos palaria pentru completarile aduse de niky... era totusi ceva care trebuia clarificat legat de LMG-uri

Propunerile lui grasulas sunt decente si ar satisface mai mult comunitatea. Ele ar fi binevenite.

Treaba cu viteza pe orice pusca este o chestiune de bun simt si onoare, adica un sniper dpmdv este ok sa aiba 180 dar odata cu viteza trebuie sa isi asume un med si fairplay.

+1 la propuneri

Insa ar fi interesant de auzit parerea mai multor oameni care au facut parte din grupul celor care au redactat si conceput SB1

Eu propun o limitare la SAWuri sui dupa rounds per second. Una e sa tragi 15 bile in 2 secunde, alta e sa tragi 30 in 1. Safety-wise.

Daca mergem pe drumul asta, ar trebui limitarea de ROF aplicata la toate AEG-urile.

Mai degraba ai sa vezi o vomitatoare de bile ca MP5 sau M4, decat un SAW.

Dar... meh. Nu am nici o parere referitoare la ROF.

Vrei sa tragi cu o punga de bile pe secunda, treaba ta.

Doar o parere:

Fortati toti jucatori carora le place sa joace cu saw sa isi upgradeze replica peste 125 pentru a creea diferenta intre ei si cei care joaca cu light saw. Luati exemplul celor de la berget si la light saw puneti o restrictie de bile ( ei parca au max 200).

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

Numai bine. O zi buna.

VlaDmir

De acord cu tine dar sa nu uitam ca acum limita pt un saw e tot de 125m/s si trebuie sa concureze in conditii potrivnice lor zic eu, cu o gramada de alte AEGuri uneori chiar mult mai puternice .

Nikky asta http://world.guns.ru/userfiles/images/machine/ares/1297427124.jpg nu e LMG dupa mine, ala nu e bipod. Eu personal nu as accepta de la M4 decat versiunea asta Navy MK23 MG (Stoner 63)

La sniper este arhisuficient 170mps. Poate marja de eroare de +5mps la eventuri doar, cum a fost si cazul lui Clauss (parca) anul trecut la G1, cand si dupa ce a taiat 3 inele din arc, a scos 172-171mps si a fost out cu replica.

Nu uitiati ca in airsoft si in prezent si pe viitor, "pustanii" care se apuca de sport, vor sniper si desert eagle. Dai liber la 180 si veti sta cu carnetelele pt fraguri la fiecare event apoi.

+1 legat de ce a amintit Grasulas mai sus cu LMG. A nu se considera LMG un M4 cu drum mag si atat.

Un LMG doar asa arata:

KAC Stoner LMG (dezvoltat pe sistemul lui Stoner 63) inca in airsoft nu are replica.

lmg_rpg.jpg

eu zic ca intram in diverse cu LMG.. nu prea sunt de acord.

de acord cu saw la 140, si sniper desi e suficient 170.

Io ma mir ca grasulas, sau oricare altul la fel de istet nu a propus limitarea DMR la semi only, si nu ma refer la limitarea aia cum ca da el de buton doar pe semi, ci arma sa nu poata sa traga pe auto sub nici o forma. Daca nu stiti cum se face asta va invat io rapid.

Am fost umplut de sange din 2 metri pe full auto de asa zisi DMR-isti si dupa mine asta era prima regula care trebuia modificata la SB1. Am paralizat cate AK am vazut cu "semi only" care trageau ca la nunta ploaie de bile.

De acord cu propunerile. Nu stiu daca ar trebui detaliat pe grupe de SAW-uri. Si la sniper mi se pare de bun simt, macar pentru a acoperi acele variatii la arcurile de 170.

Io ma mir ca grasulas, sau oricare altul la fel de istet nu a propus limitarea DMR la semi only, si nu ma refer la limitarea aia cum ca da el de buton doar pe semi, ci arma sa nu poata sa traga pe auto sub nici o forma. Daca nu stiti cum se face asta va invat io rapid.

Am fost umplut de sange din 2 metri pe full auto de asa zisi DMR-isti si dupa mine asta era prima regula care trebuia modificata la SB1. Am paralizat cate AK am vazut cu "semi only" care trageau ca la nunta ploaie de bile.

Nu sunt de acord cu modificarea replicii pentru a nu mai putea sa traga pe auto. Daca de exemplu eu vreau sa schimb cilindrul de la 130 la 110 in timpul unui joc? Mi se pare prea complicat de pus in practica.

...Nikky asta http://world.guns.ru/userfiles/images/machine/ares/1297427124.jpg nu e LMG dupa mine, ala nu e bipod. Eu personal nu as accepta de la M4 decat versiunea asta Navy MK23 MG (Stoner 63)

De acord cu tine, dar e aproape imposibil de realizat in airsoft MK23-ul ala...

*

*

*

*

Ok, hai sa incercam sa explicam cam ce de ce vrem sa modificam regulamentul, pentru ca am vazut ca unii oameni au inceput sa fie nelinistiti pe forum.

In acceptiunea mea, doresc sa se modifice Sad Bunneh, in ordinea importantei, pentru:

-A incuraja oamenii sa cumpere SAW, si astfel, sa umple o gaura din mil-sim-ul de toate zilele

-A recompensa pe cei suficient de nebuni incat sa dea o avere pe un HMG imens, sau sa il faca de la zero. Apoi sa care 15-20 de kg pe teren, fara a suferi mereu frustarea de a fi scosi din joc de un MP5 care te-a nimerit, de exemplu, in teava imensa.

*Little small trivia. La Browning-ul meu, teava are un metru. Fix. Cu totul, e aproape la fel de inalt ca mine. (approx 1.60m). Deja nu mai putem vorbi despre capacitatea jucatorului de a se ascunde corespunzator.*

-Ideea din spatele unui SAW este de a face foc de supresie, nu enshpe mii de kill-uri. Deci.

Un SAW-gunner va sta in spatele squadului, va cara toata ziua cam dublul/triplul greutatii pe care il duce orice airsofter, si va consuma 10-30 de mii de bile, foarte posibil, fara sa faca nici un kill.

Si cum il recompensam pe bietul nebun? Cu maxim 120 MPS?

Copii, am vazut MP5-uri de plastic, la 400 de grame greutate, cu hicapa, care trag mai tare.

Consider ca "nebunu cu fieru' in bratze" trebuie ajutat, in asa fel incat sa isi aiba utilitatea in echipa, si partea lui de distractie pe ziua respectiva. Ca de asta jucam airsoft, nu?

-Hai sa nu vorbim de precizie la un SAW. Sa compari un saw cu un DMR e un pic absurd.

In primul rand, cel mai probabil, un SAW-gunner o sa traga cu niste bile proaste. Pentru ca 10.000 de bile pe joc? Please...

In al doilea rand, SAW presupune rafale prelungite. Nu stiu daca exista vreo guma de hop-up care sa traga 1.000 de bile cu aceeasi precizie cu care trage un DMR pe single-fire.

In al treilea rand, precizia si trasul "de la shold" nu se prea pupa. Cu ceva de 10 kg, cu o mare cutie sub el, dezechilibrat, vibrand in toate felurile, nu poti sa tragi o zi intreaga de la umar, ochind. Poate daca esti Ranbo.

*

*

*

Daca nu va place detalierea pe grupe a SAW-urilor, e ok, nici o problema.

Dar putem sa separam totusi un M249 PARA de un HMG? Because... come on... really. Trebuie sa explic?

nikky, e simplu. fa-i scut, si cand faci deploy, pui scutul. Nu cred ca se plange nimeni de HMG-ul tau.

Saw cu 140=ok. LMG-- o sa apara tzashpe mii cu box max si nu e ok.