Sign in to follow this  
Cedric Gracia

Accident mortal

Recommended Posts

Cu tot respectul pentru familia decedatului, dar sa mergi in oras cu o viteza la care te rupi in doua dupa impact, sa fortezi rosul si sa fii echipat in adidasi si tricou nu e compatibil cu un IQ de peste 2 cifre. Inca un prost mort, faptul ca se afla pe motocicleta e doar un detaliu.

Condoleante familiei indurerate. Cat despre decedat, inca un incostient teribilist in minus pe soselele patriei. Din pacate moare unul dar apar inca 2-3 in locul lui

Persoana din articol e posesor de motocicleta nu motociclist pentru ca nu are nicio treaba cu conduita, respectul in trafic, regulile de circulatie, echipamentul minim de protectie, etc.

Edited by Guest

Echipamentul de protectie chiar este folositor (subliniez echipament, nu doar casca), dar in cazurile de genul asta... chiar nu mai conteaza deloc; putea sa aibe si armura regelui Arthur ca tot bucati se facea...

I like motoshicli Herp Derp, vreau ErSeis sau Ninja. Vai mami, mi-am facut creierii zob cand am scapat mana in gaz si m-am pocnit de un tir dincolo de bariera sau cand mi-a fugit spatele pe o pata de ulei in curba.

Nici o mila pentru astia. Mi se rupe sufletul de bietii oameni care merg cinstit si se baga o vita cu telefonul la ureche peste ei, sau ii calca o proasta cu hummerul intrat pe contrasens, dar pentru gorobetii astia fara minte, o bataie la timp aplicata de parinti in loc de dat bani de loat motor, ar fi fost mult mai eficienta.

Sunt motorist din `99. Am facut si am vazut multe in anii astia si am ingropat vreo 4 amici. Cand ma gandesc ce faceam pe drumuri mi se ridica paru-n cap. Idioti, cretini. Din fericire am ajuns sa ma autocritic in viata si fara sechele .

Cat despre echipamente ... ele sunt bune doar ptr. a te ingropa cu cosciugul deschis si nu ca pe baiatul asta. Atat! Dimpotriva, fac si mai rau, caci iti induc o aparenta stare de siguranta gen costum Batman.

Majoritatea anilor m-am dat cu minimum de protectie ca si echipament si ma dadeam tare. Insa altceva te protejeaza. Creierul si D-zeu.

R.I.P. insa si-a cautat-o. In oras e sinucidere 70% , iar daca ai peste 70-90 creste cu inca atat.

Guest

inca un donator de organe la datorie! rip tampitule .

Mie imi pare sincer rau pt. oamenii care mor in circumstante de genul asta..... RIP....... Asa cum au zis colegii mai sus, in momentul cand iti pui un echipament de protectie pe tine, iti ofera un anumit comfort psihologic, mai degraba as zice (decat costumul lui Batman) Adamantiumul lui Wolverine..... Pana si la airsoft am observat un comportament diferit al celor care sunt echipati mult mai mult ca ceilalti ( gen casca, masca, genunchiere, cotiere etc.) Oricum majoritatea prietenilor care au avut motocicleta mi-au zis ca drumurile din romania nu sunt pt. motoare........ In plus cand iti cumperi o motocicleta iti asumi un risc..... Nu pot sa termin decat asa : Inca un om mort din cauza incontientei si teribilismului, mie imi pare foarte rau.......

Teribilismul, ignorarea legilor, lipsa de respect fata de semeni, duc la accidente de acest gen. Din pacate toti merg pe varianta: mie nu mi se poate intimpla!

Si da, nici un echipament nu te poate poroteja de ...prostia proprie.

Dumnezeu sa-l ierte, ca-i un teribilist mai putin pe Pamint.

Condoleante familiei.

R.I.P. Pacat de el, am inteles ca era baiat tanar si de treaba, dar avea un defect: teribilismul.

Uite de asta nu am mai continuat eu scoala de sofer pentru motocicleta. In timp ce faceam scoala am cazut o data cu motorul, si de atunci nu m-am mai urcat pe motor. Nu sunt eu teribilist din fire, dar nu e de mine motorul.

RIP... pe motor se moare URAT, nu cu vanatai si hemoragii interne, cand draq or sa inteleaga?

Motorist de 2 ani, enduro only, nu m-a tentat nici un pic sa imi iau B pentru soselele romaniei... Am incredere in mine, nu am incredere in manelele cu Q7.

Il cunosteati pe baiat? RIP

Un coleg de-al meu il stie. Era cunoscut in Arad din cate mi-a spus el pt felul in care conducea.

Nu tine de noi sa judecam. Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat. Sa-i fie tarana usoara.

Sa le dea Dumnezeu liniste parintilor care il vor plange toata viata...RIP suflet amagit !

Il cunosteati pe baiat? RIP

Un coleg de-al meu il stie. Era cunoscut in Arad din cate mi-a spus el pt felul in care conducea.

Da....acum il cunoaste o tara intreaga, a devenit vedeta si la TV, dar cu ce pret? Macar sa fi invatat ceilalti terebilisti ca a gresi odata pe motor inseamna RIP si o familie terminata.

Nu au cum sa invete din greselile altora. E tipic omenesc sa ignori sfaturile si sa alegi sa dai singur cu capul ca sa te convingi ca doare. Toti facem chestia asta, de cele mai multe ori.

Un link gasit la un amic pe Facebook: http://www.blackhelmets.ro/2011/07/12/because-enough-is-enough-ii-motociclistii/

De curiozitate, am citit comentariile si am devenit mai convins de adevarul spuselor mele de mai sus, cu invatatul din greselile altora... Toti pustanii astia pe motoare nu vad decat vina soferului de masina. Faptul ca ei circula cu viteze exagerate, merg intre benzi si multe altele, nu le considera greseli. Pana la urma, se pare ca regulile de circulatie sunt doar pentru cei cu masini, nu si pt cei cu motociclete, din ce deduc eu... Marfa... Cu genul asta de gandire nici nu ma mai mir ca majoritatea nu ating 25 de ani

Vai ! unii sunt chiar psihopati de-abinelea ! Chiar, dracu', cum sa te mai miri de ceea ce fac, cand po sa compui asa ceva ?!

"O noua aventura

Ai 100 in a-2-a secunda

O stare doar a ta

Accelerezi inima

Facem lumea sa uite

Cand motorul trece iute

Noi alergam si vizitam

Lumea toata sa cunoastem

Suta de km se aduna

Dupa fiecare tura

Ma simt ca un zeu

Cand alerg motorul meu

Nu ma considerati mort

Atunci cand numai pot

Daca eu voi gresi

Tot eu voi plati

Dar nu gresesc

Senzatii tari traiesc

Zgomotul tobei

Fura mii de priviri

De cand te stiu pe tine

Totul merge asa de bine

Numai am vise

Te am doar pe tine by intango"

Stiu ca e de plans omu asta, dar nu mai pot de ras, imi curg lacrimile :lol::lol:

Aahahhahaha... da mah... conservarilor. Nu stiti nimica, habar nu aveti ce senzatie e pe motor... Vai de voi, 4 roti muta carasu, 2 roti muta sufletu, tokio hotel sa moara dusmanii mei pe 4 roti.

Mai bine inchideti, degeneram in eterna poveste 2vs4. Si nu iau partea motociclistilor, mi-e greata de ce manelisti au ajuns sa se urce pe motoare. De streetfaiteri cu dreapta jucausa, de roacheri suferinzi si de scuteristi nervosi. Nu de alta, dar dupa ce ca sunt vai de pielea lor, mai si comenteaza si dau glas pe forumuri (caz probat).

Nu zici lucru stramb rusty bleah... imi aduc aminte cand cochetam cu ideea de motor...m-am urcat cu un amic, in spatele lui pe un super chopper si pe la 180km/h mi-a placut atat de tare incat i-am urlat in casca sa opreasca ca sar...de atunci nu am avut curaj sa ma mai urc pe motocicleta...pragul dintre normalitate si nebunie mi-a parut atat de subtire incat nu am fost sigur ca nu as incerca sa il trec, in functie de starea mea din momentul respectiv !

Oricum e o idee buna sa se inchida topicul, sa aiba liniste si saracul mort, ca noi vom sporovai ca gaitele pe o clipa de ratacire de-a lui pana la pastele cailor !

Ma mir ca n-a zis nimeni inca nimic de pozele de pe website!

Mi se pare lipsa de bun simt sa pui poze asa necenzurate pe site. Am intat si eu si ma uitam la poze incercand sa imi dau seama de cum s-a intamplat tragedia si am ajuns la alea cand nu era acoperit, da-o'n masa de treaba chiar trebuie sa fie asa pe fata?

Nu zic ca m-a socat enorm ca nu-s genu, dar tot mi se pare de mare porc sa pui asa pozele.

A mai fost asa o faza cu un accident la noi la Iasi cand un tramvai a ramas fara frane si sa suit peste o Dacie, si pusesera astea poze pe site fara cenzura, era un picior pe acolo aruncat...wtf?

Ontopic: RIP! Mai nasol e ca, din comment-urile de pe site, se pare ca vroia sa renunte la acest "sport"

Edited by Guest

Rusty, eu nu am nimic importiva motociclistilor (chiar nu am cum, avand o caruta de prieteni motociclisti ), nu ma intereseaza lupte 2 vs.4, ci am ceva impotriva lipsei de corectitudine, lipsei de bun simt si a egoismului exagerat. Atata timp cat nu respecti regulile de circulatie macar intro limita, in special aceea de a nu "jena", rani sau ucide pe cineva doar pentru ca ai erectie cand te sui pe 2 sau 4 roti. Daca te doare in cur de viata ta, da-i vere cat te tine, dar nu undeva unde poti provoca mai mult decat moartea ta. Absolut nimeni nu respecta legile 100%, e foarte adevarat (nici nu cred ca ar fi posibil, oricat s-ar stradui cineva), dar macar unele parti (de baza), poate oricine.

PS: Iar poezia aia (daca o pot numi poezie...), fara suparare, dar e ceva extrem de autistic

Pe motor esti singur. Nu te iarta nimeni daca gresesti si platesti cu oase si piele sau mai rau. Daca gresesc altii in locul tau, iar platesti cu sange si oase rupte. Statistic, aia din masini gresesc mai des decat aia de pe motociclete, ca majoritatea alora pe 2 roti (majoritatea, nu cazul de fata) au destul simt de conservare sa nu riste cu propria piele si oase, pe cand in masina, la vitezele cu care se circula prin oras, in cel mai rau caz indoi o tabla si spargi niste bare de protectie.

Daca vedeti un motociclist pe strada, nu mergeti in curul lui. Daca prinde o sina de tramvai uda sau nisip pe jos o sa-l aveti pe constiinta. Daca vedeti un motociclist ca trece printre masini cand acestea sunt oprite la stop, nu trageti in fata lui. O sa ajunga cu 2 minute mai repede la destinatie decat voi. Daca vedeti un motociclist in spatele vostru, aveti grija de doua ori cand schimbati directia/banda si incercati sa semnalizati din timp pentru ca majoritatea atelajelor pe 2 roti franeaza mai greu decat alea pe 4. Si in general, uitati-va bine dupa ei, mai ales cand treceti peste dubla continua sau trageti stanga fara semnal. Am auzit legende urbane ca motociclistii chiar exista in trafic.

Daca vedeti un retard cu motocicleta care face slalom printre masini, ambaleaza motorul ca retardul pe bulevard sa se ude pixdele, merge cu 100 in oras si nu cunoaste semnificatia culorii rosii a semaforului, e pe supersport imbracat in slapi si bermude, aveti tot dreptul sa-l trimiteti in aia a ma-si. Ala e doar un taran de oras si faptul ca detine motocicleta si nu bembe de acum 20j de ani "tunarit" e doar un detaliu.

Indiferent ca era om bun sau rau, a fost tot al nostru si pericolul ne pandeste pe fiecare dintre noi.

Nu avem dreptul sa judecam indiferent de situatie. Dar sa nu uitam ca cu totii vom fii judecati intr-um timp mai lung sau mai scurt.

Dumnezeu sa-l ierte.

Nu avem dreptul sa judecam indiferent de situatie
Iertat sa-mi fie, de ce??? Pentru ca sa scrie in biblie? Exact pe idea asta se bazeaza cei ce comit faradelegi, ca nu avem drepul sa-i judecam!

Inca o data iertare, de offtopic.