Crypto

reglare hop-up AGM M4 CQB GBB

Recommended Posts

Cum se regleaza hop-up la replica asta? am desfacut-o si nu gasesc nicaieri vre-o rotita sau ceva de gen cum este la varianta m4a1 (non cqb). Hopup-ul se afla inafara corpului chiar inainte de teava externa. Daca strang ris-ul si implicit teava externa hop-up-ul se duce catre nivelul maxim. Practic is doua piese mici cu un mic lever. cu cat le apropii mai mult cu atat hop-up-ul ii mai puternic.

Nu vad nici un mod practic de reglaj la hop-up-ul asta, ori ii maxim(cu teava stransa si ris-ul la fel) ori deloc (fara sa montez teava externa si hop-up-ul).

Dai ris-ul jos si intorci arma cu gripul in sus. Ai sa vezi o rotita pe teava exterioara aproape de O-ring

Uite si o imagine:

02%20-%20Hop%20Up.jpg

hop-up-ul e de tipul asta http://www.ebairsoft.com/barrel-guide-barrel-p-2587.html

5KU%20HOP%20UP%20Barrel%20Guide%20For%20WA%20M4%20Use%20AEG%20Barrel.jpg

si nu are nici o rotita, din momentul cand strang rail-ul pe body, acesta apasa pe outer barrel care la randul lui misca piesa din fata si duce hop-up-ul la maxim. Efectiv nu-l pot regla. Am sa revin cu un edit si sa atasez niste poze facute acum.

LE: NEVERMIND. Are o gaurica in spate care se regleaza cu un imbus mic, fara sa mai dau jos ris-ul.

Scuze, eu am modelul din imaginea postata mai sus.

Am crezut ca e la fel

Dai ris-ul jos si intorci arma cu gripul in sus. Ai sa vezi o rotita pe teava exterioara aproape de O-ring

Uite si o imagine:

02%20-%20Hop%20Up.jpg

salut!

ma intereseaza maxim! ce model este mai exact(inclusiv producator) cel pe care l-ai aminit tu aici, te rog.

vreau sa convertesc o replica pe hpa si este exact tipul de hopup de care as avea nevoie.

daca mi-ai putea da mai multe detalii referitoare la hopup ar fi perfect, altfel imi e suficient si modelul exact, sper sa gasesc ceva informatii pe net.

mersi.

Intre timp m-am interesat serios si am avut tendinta sa cred ca e vorba de WA nu AGM(cel dat ca exemplu). Cred ca teava externa cu reglajul hop-up in partea inferioara este ce am nevoie pt. un proiect pe care vreau sa-l incep. Imi poti da te rog niste dimensiuni la hopup-ul tau? diametru si eventual cu cat iese inafara fetei interne a partii frontale a uperreceiver-ului(la intriorul sectiunii pe care se infileteaza deltaring-ul). Reglarea hop-up-ului unde se face in cazul asta(unde se introduce imbusul)?

Multam!

AGM 063 este clona de WA. Are exact acelasi hopup standard, cu o mica deosebire la calitate.

O sa incerc un weekend sa te ajut, numai sa nu uit. Daca te uiti in poza vei vedea ca este format din doua piese mari, o parghie si un arc. Parghia apase pe guma de hop-up si arcul impinge cele doua piese sa fie unite, o piesa fortand parghia sa se afunde cat de tare poate in guma de hopup.

Reglarea se face din upper. Se scoate boltul si parghia de armare, si cu un imbus reglezi limita la cat se pot apropia cele doua piese, implicit cat de tare apasa parghia pe guma.

Partea care contine si nozzle guide-ul are o mica gaurica in partea de jos si pe acolo infingi imbusul sa-l reglezi.

5KU%252520HOP%252520UP%252520Barrel%252520Guide%252520For%252520WA%252520M4%252520Use%252520AEG%252520Barrel.jpg

ok, mi se pare mai practica reglarea prin decupajul tevii externe. de fapt singura optiune viabila in cazul proiectului meu. am vazut hop-up de metal pe sistemul "original". Acum ma intereseaza diferentele de consistenta, precizie intre cele doua sisteme(GBB), de fapt cat de "reliable" /durabile sunt fata de sistemele clasice de hop-up, sa zicem fata de versiunile pt v3, nu stiu daca are rost sa vorbim de hop-up M4.

multumesc pt. raspuns Cryptopsy!

LE: exista diferente de performanta cu aceste camere hop-up intre tevile specifice GBB si cele AEG ?? vis-a-vis de profilul diferit in care se angajeaza bila initial si a modului in care apasa guma?...

m4-ul meu a venit cu ris-ul tip free float si cu delta ring incorporat(sudat). Hopup vechi se regla folosind pasii urmatori ( cu mici diferente in functie de customizare)

1. Se scoate amortizorul/flash hiderul

2. Se scoate catarea(scotand cei doi pini)

3. Se scoate gas tube-ul.

4. Desurubeaza ris-ul.

5. reglat hopup-ul

6. montat ris-ul inapui, verificat daca mai trebuie reglat hop-up-ul, daca da, desurubat ris-ul si reglat, rinse and repeat.

7. gasit sweet spot la hop-up, se parcurg pasii in ordine inversa.

parca-i mai bine acum, scotand doar boltul sa reglez hop-ul.

GROAZNIC!!!

asadar concluzia mea ramane ca poza pusa de dr3i este un wa m4 gbb, si asta este ceea ce-mi trebuie. acolo hopupul pare extrem de userfriendly prin fereastra aia de la baza tevii. tare as vrea sa aflu o parere avizata despre sistemul ala.

mersi cryptopsy!

GROAZNIC!!!

asadar concluzia mea ramane ca poza pusa de dr3i este un wa m4 gbb, si asta este ceea ce-mi trebuie. acolo hopupul pare extrem de userfriendly prin fereastra aia de la baza tevii. tare as vrea sa aflu o parere avizata despre sistemul ala.

mersi cryptopsy!

Nu ai inteles, fereastra de la baza tevii o au toate GBB-urile clone WA ( AGM, JG ETC), este standard ala. Diferenta este ca ris-ul care-l am este dintr-o bucata free float, si cel prezentat in poza pusa de dr3i are ris non free float, cu delta ring extern. Sunt variante de AGM M4 GBB care au ris din-ala, deci nu-i neaparat WA ala,

spre exemplu

agm-gbb-062_4_mark.jpg

ok, bun...iarta-mi greseala, dar oricum in cazul unui FF nu-i mai inteleg rolul reglajului de hop in acea pozitie, e clar ca nu mai e comod deloc sa reglezi hop-ul de acolo, asta presupune sa dai jos tot ris-ul.. sau sa reglezi asa cum ai zis tu cu imbusul pe interior.

Asa s-a nimerit sa fie, iti dai seama ca au zeci de modele pe aceeasi structura, nu se apuca ei sa faca alt sistem de hopup doar pentru un ris free float.

Am incercat camera de hop della 5KU care merge cu inner si guma de AEG,precizia e f buna dar nozzle-ul distruge guma de hop relativ rapid.

Vis-a-vis de modelul clasic de camera hop,ca sa nu mai demontez mereu tot front-ul replicii (doamne ce idee stupida !),am dat o gaura cu un burghiu de 6 in RIS si nu mai demontez nimic,doar introduc o surubelnita mica si reglez

O idee buna cu gaura, am comandat si eu o camera pentru compatibilitatea cu tevi/gume de AEG-uri. Spune-mi, in ce sens distruge nozzle-ul guma? Sa stiu la ce sa fiu atent. Daca voi avea aceleasi probleme, am sa ma folosesc de solutia cu gauritul RIS-ului.

subscriu. Si eu am patit la fel, de aceea mi s-a si spart nozzle-ul cand s-a sfasiat guma, si a prins bile intre nozzle si nozzle guide. E din cauza tolerantelor diferite intre hopup si nozzle. Cu hopup-ul original nu am intampinat probleme, dar ris-ul era free float dintr-o bucata, nu aveam nici nut de prindere.

Edited by Guest

nozzle-ul ciupeste buza gumei de hop,care tine bila sa nu se scurga pe teava.plus,astia dela 5ku au facut prea strans interiorul camerei de hop iar daca pui un gen Madbull sau altele mai groase,bila efectiv se blocheaza in buza si ai simptomele amintite de Cryptopsy,la mine a fost cam lafel.

cred ca pana la urma camera G&P e cea mai ok,acum am o guma Falcon si e super.

Salutare!

Am cumparat cand am inceput discutia aici o camera ACTION AEG Barrel Hop Up Chamber for WA / AGM M4 GBB pt. proiectul meu. din pacate camera asta nu se preteaza. As vrea sa incerc o 5KU sau similara, daca este vreunul dintre voi amabil sa ma ajute(max. 30 minute). Cinstesc!

Mersi!

Salut

Te ajut eu sa testezi, eventual in WE

Salut!

Mai ai cumva camera asta de hop-up? As avea nevoie de putin ajutor.

Mersi!