dUMi

Cugir AK 2011

Banuieli personale vs. AK 2011  

109 members have voted

1. 1. Banuieli personale vs. AK 2011

• Va fi o minunatie, de-o sa schimbe Chris Costa M4-ul.
      23
    • Ceva modificari la interne, pt performanta imbunatatita + ceva modificari exterioare.
      20
    • Poate in sfarsit un corp mai ergonomic? Poate un pat ajustabil...
      15
    • Aceeasi arma pentru brute, cu aceeasi catare din '47. Dar cu alt flash-hider!
      14
    • O treaba romaneasca, de 2011, o sa iti fie frica sa nu se dezmembreze.
      37

Recommended Posts

Pe langa posibilele explicatii legate de incompetenta, exista un motiv foarte bun - acelasi pentru care americanii nu schimba M16-le din dotare:

Ai enspe mii de rezervisti utili in caz "de nevoie". Vrei sa arunci la gunoi ce au invatat ei, sa se uite ca broasca la bariera cand le pui super-arma in mana?

... Vrei sa arunci la gunoi ce au invatat ei, sa se uite ca broasca la bariera cand le pui super-arma in mana?

Din contra, vreau sa se produca in continuare acelasi PM cu care am facut o treaba foarte buna, iar concomitent cu el sa facem o clona de M4, de MP5, de G3, G36, Scar, FN Fal, FN 249 sau ce "scula lui Rusteeze"® am mai putea copia in cazul in care nu putem fi originali cu ceva nou. Daca ii dai unui rezervist o corcitura d-asta comunitara iti da cu PM-ul in cap ca-i patul prea scurt, inainte sa se prinda cum sa-l extinda; daca-i dai luneta, te bate cu ea ca nu intra bine pe sina din partea stanga si sta rotita 90 grade in sens trigonometric. Mai risti sa se si taie la maini in 'jde mii de sine si sinulete de peste tot cu muchii ascutite.

Cum zicea un "expert" tehnica militara este limitata in mare parte de IQ soldatilor desemnati sa o utilizeze mai ales ca armatele moderne profesioniste nu prea mai sunt atractive pt absolventii de studii superioare

Degeaba ai sa ii dotezi cu light saber daca darth vader nu stie decat de ghioaga

Degeaba ai sa ii dotezi cu light saber daca darth vader nu stie decat de ghioaga

sper sa nu fiu prea mult off-topic, dar mi se pare cea mai pertinenta remarca exprimata in cel mai umoristic mod cu putinta.

LOL, Rusty, uitasem de Akaban, singuru fratior de AK pe care l-am vazut sa arate de parca urmeaza se se dezmembreze la primu foc ) Arata de parca a fost facut de un cercetator roman deportat in Rusia.

Disclaimer: probabil pusca e buna, nu zic ba, n-am vazut decat pe net asa ceva, eu vorbesc de aspect, pt ca de fiecare data cand vad o pusca ma gandesc "cum ar fi asta ca replica de airsoft?"

and btw, uite un atasament tactic pt care nu-ti trebuie railuri

sexy_ak47.jpg

and btw, uite un atasament tactic pt care nu-ti trebuie railuri

imi pare rau dar nu imi dau seama daca in poza e vreo replica si ma uit de 5 minute

E rau faptul ca tine degetul pe tragaci, in sensul ca de ce exista un tragaci si mai ales o arma in jurul acelui tragaci, sub degetul ei ?!

Bai eu am stat 5 minute sa imi dau seama ce camo e in poza. Apoi am realizat ca e si o tipa, pe langa ak si camuflaj... Sunt defect?

Arma este foarte buna important este tragatorul!!AK-ul este o arma formidabila,trebuie sa o cunosti foarte bine.M-ul este laba trista!! Am testat si una si alta nu se compara,cei care cunosc stiu ce spun!!

Daca vrei sa postezi ceva interesant si pentru altii - si nu faci post hunting - trebuie sa dai detalii, sa-ti sustii cu argumente parerea.

@Tomcat nu pot detalia asa ceva,iti spun din proprie experienta,am tras si cu una si cu alta,am facut un schimb de experienta,americanii cand au tras cu PA-ul dezastru,NOI am rupt cu armele lor.Depinde ce vrei sa iti spun si in masura care pot ....nu pot da detalii pentru ca nu am cum.Ei au pus dot-ul pentru ca sunt prea prosti te rog sa ma crezi asa e nu sunt polivalenti noi in schimb facem de toate,intreaba-ma ce vrei si eu in masura care pot o sa iti raspund.

Pai uite asta nu inteleg, daca zici ca "ati rupt cu armele lor" nu sunt bune? E o arma proasta daca la primul contact te descurci bine cu ea?

Sunt doar un airsoftist, ce-i drept unul mai citit (nu in sensul de intelectual ci ca mai aflu si eu una alta de la altii care au fost "pe la razboi"). Am jucat vreo 5 ani cu variatii de M4, si mi se pare foarte buna dpdv ergonomic. Vreo 3 ani cred ca fara red dot, si sar catarile alea singure pe tinta Desi in general tunam, am scos o zi la joc un Combat Machine (G&G ieftinache adica) de test, si la fel, catarile te ghideaza singure spre tinta. Incarcatorul se introduce usor. Incarcarile sunt rapide pentru ca ai un buton pus cu cap. Etc.

Acu m-am convertit la AK. Nu ideologic, ci pentru ca asa mi se pare normal, sa invat ceva si despre asta. Si catarile astea stil Mauser mi se par bune ... dar pentru poligon. Pentru luat linia de ochire in liniste, pentru precizie mare. Daca fac tir rapid si angajari de tinte multiple, stau sa caut catarile "pe ecran". Nu am pus dot pe ea, ca vreau sa le invat, si probabil cu timpul asa o sa se intample. Doar ca nu pot sa nu compar cu experienta de la M4 sau Mp5 - pus mana pe unu de la BAT, pus in umar, s-a ridicat singur pe tinta. Catarile tip "ghost ring" mi se par superioare!

Asa ca o curiozitate, cu ce unitate americana ati facut schimb de experienta ?

Baietii din 101 si nu este o arma proasta.Airsoftul este una si realitatea este alta.Ei au o parere ca nu este precisa ak-ul noi le-am dat peste nas.Din 10 lovituri 8-9 media in tinta la ei 4-5 in conditiile in care nu se compara tragerile lor cu ale noastre la numar de cartuse ma refer.

Depinde ce vrei sa spui...Da Da Da M-ul este laba trista,nai putin la foc automat sa zicem ca este mai precisa desi...sa fim realisti cam asa e

Euuu!! PA-ul este o arma foarte buna,mai putin la rezistenta,in comparatie cu M-ul parerea mea ...este mai buna.Ce apare acum...nu stiu nimic nu am vazut asa ceva,cand o sa testez o sa am o parere.

Sunt arme de calibre diferite. M este mai precis, ak-ul are o energie cinetica mai mare la gura tevii. M are cal. 5,56 in timp ce ak-ul 7,62. Cel dea-al doilea calibru se foloseste mai mult la snipere.

edit mod> Calitate superioara produsa in romania - IOR Bucuresti. Optica de precizie legata de industria de armament.

folosete functia edit pt posturi consecutive..