dUMi

Cugir AK 2011

Banuieli personale vs. AK 2011  

109 members have voted

1. 1. Banuieli personale vs. AK 2011

• Va fi o minunatie, de-o sa schimbe Chris Costa M4-ul.
      23
    • Ceva modificari la interne, pt performanta imbunatatita + ceva modificari exterioare.
      20
    • Poate in sfarsit un corp mai ergonomic? Poate un pat ajustabil...
      15
    • Aceeasi arma pentru brute, cu aceeasi catare din '47. Dar cu alt flash-hider!
      14
    • O treaba romaneasca, de 2011, o sa iti fie frica sa nu se dezmembreze.
      37

Recommended Posts

Da,si cele din ultimii ani,altfel nu castigau Cugir contract de livrare d arme pana in 2012(spre piata civila din us). Vindem si Garzi,insa si multe modele ce se fabrica inca la Cugir. A,si din ce mai stiu eu,maistrii ce le asambleaza nu au de ce sa isi bata joc. De altfel,in afara de episodul Transnistria,nu am auzit ca akurile ro sa faca belele.

Akurile ro sunt best buy in us pentru ca se importa ieftin,ca arme de vanatoare semuautomate,si se fac arma de asalt cu kit intern separat.tot romanesc.Evident ca baza sunt cele rusesti,insa ale noastre,datorita acelei smecherii sunt printre cele mai raspandite. Asta am citit eu despre akurilw noastre,si zic k sunt foarte raspandite,deoarece cand vine cate un cetatean us,care cere ajutor pe forum sa isi ia un ak este sfatuit in functie de bani: ori russki,ori rumunski cu smwcheria d sus,ori china.

...altfel nu castigau Cugir contract de livrare d arme pana in 2012(spre piata civila din us)....

WTF is that?!! A facut Guvernul American contract cu fabrica de la Cugir sa inarmeze populatia civila pana in 2012? N-am stiut de asta... Daca vorbesti de licenta de import... aia-i altceva. Chinezii de care spui ca fac AK-uri cacacioase nu mai vand in SUA?

Oricum, cu bune si rele, piata civila din SUA este ca o piata autentica de orice fel. Fiecare vinde, cumpara, da sfaturi, da tunuri, ia tepe, etc... Aia cumpara toate mizeriile si cretinitatile de arme (de foc) de orice fel ca sa le adauge la colectie sau sa toace munitie ieftina.

Vezi si tu mai multe forumuri decat strict cel de AK si strict sectiunea de Ro AK sau Ro Drakko.

Iar daca in continuare iti place sa invarti termenul de "best buy", vezi ca "best buy" de tir sau de duminica este cu totul o alta poveste si din alt film decat "best buy" pe linia frontului cand viata ta depinde intr-o oarecare masura si de unealta cu care arunci plumb spre inamici.

La airsoft best-buy sunt JG, SRC si Cyma, dar nu inseamna ca-s altceva decat niste chinezisme care "cat dai, atata face, doar ca un gram mai mult decat concurenta care-s si mai proaste".

Nu o sa ma cert cu tine pe un subiect pe care clar esti polarizat. Akurile romanesti sunt bune si se vand. PUNCT. Astept dovezi sa imi explici ce au ale noastre. Daca nu erau bune si raspandite, de ce a scos VFC (apoi Cyma) replica de AIMS Romanian Ak? Sa stii ca mai e si Bulgarian Ak, Valmet, etc. De ce nu a scos din alea? Bulgarian Ak are maner frontal, Valmet e mai tactic, East German Ak e chiar mai elegant... De ce nu a scos din alea? Oare pentru ca nu sunt atat de raspandite? Cele rusesti sunt cele mai cumparate ca e inventie ruseasca, normal ca iei de la mama lui daca vrei ceva mai bun.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8440249-fabrica-arme-cugir-exporta-sua-arme-vanatoare-valoare-peste-9-milioane-dolari.htm

Ne place sa ne batem joc de orice, oricat de mic si bine facut ar fi. Iar ideea lu nenea Dumi e total pe dinafara, aici e vorba de o arma de foc, nu de zarzavaturi din piata. Una e faptul ca sunt perimate moral, alta e eficienta lor in conflict. Le amestecati pe toate de-a valma. Zicea cineva ca nu sunt tactice. Dar PMC ce are? Nu e plin de suporti? Ca nu sunt eficiente. Ma lesi? Arabii aia de ce le folosesc in draci ce au? Toti din satul bunicilor mei, care au fost plecati in zone de conflict s-au plans de orice in afara de arme. Exact cele dupa 2000, AIMS/PM74.

Aaa...ala nu-i receiver de RPk ?!!...macar lamuriti-ma si pe mine unul care va pricepeti !!

...incarcatorul e de Galil ?!!

Aaa...ala nu-i receiver de RPk ?!!...macar lamuriti-ma si pe mine unul care va pricepeti !!

...incarcatorul e de Galil ?!!

?! La ce te referi? La care pusca?

Ne place sa ne batem joc de orice, oricat de mic si bine facut ar fi. Iar ideea lu nenea Dumi e total pe dinafara, aici e vorba de o arma de foc, nu de zarzavaturi din piata.

Uite, o sa asteptam sa iasa pusca asta pe piata si atunci o sa vedem a cui banuiala era mai apropiata de adevar, nu vreau sa ma cert cu tine. Eu nu zic ca o sa fie proasta, ci ca sunt sanse sa fie proasta, nu din lipsa creierelor, ci din cauza unui ins care baga un ban nelegitim in buzunar. Eu sunt tare dezamagit de lucrurile fabricate in Romania actuala, fie ca oi avea eu exigente nefiresti, fie ca or fi ele proaste. Am prin preajma mea multe obiecte fabricate pre-89, care au o durabilitate ridicata, in comparatie cu cele mai noi. Faptul ca nu pot sa cumpar ceva calitativ, pe o suma medie, ma dezamageste. Am presupus ca in acelasi stil ar fi si armele de foc. Desi initial m-am gandit ca nu poti compara o arma cu un dulap sau cu un pulover, tricou etc, in contextul in care americanii care baga o groaza de bani in armanent si-au permis sa faca niste gafe cu armele lor, orice e posibil.

Nu o sa ma cert cu tine pe un subiect pe care clar esti polarizat [...] Astept dovezi sa imi explici ce au ale noastre. ...

Sa te hotarasti ce vrei de fapt, pana acum te contrazici singur in acelasi post.

Aia cu aruncatoru' de grenade (care l-au dat si ProTv).

Acu'...ma bag si eu in discutie vis a vis de calitate...faza cu ala care baga bani in buzunar de la stat e valabila oriunde in lume. Am vazut si nemti care au luat spaga (nu erau turcaleti naturalizati). B. Franklin declara pe fata ca s-a bagat in politica (pe vremea lui) pt a pune mana pe niste contracte de imprimat bani pt stat (avea saracu' vreo doua imprimerii). Mediatizarea asta ne-a facut la toti rau, ca am ajuns toti niste gura casca si am uitat ca gardu' tre' sa ni-l vopsim noi...la noi nu s-a schimbat nimic de 2000 de ani.

Problemele apar din lipsa oamenilor calificati (lucrez in productie si vorbesc cu oameni din diferite domenii care se bat pe aceeasi problema...aia buni au murit ori au iesit la pensie), a personalului necalificat (vrei nu vrei, trebuie sa fie unul care sa impinga un carut cu piese prin sectie), lipsa finantarilor, stufarisul juridic si zecile de controale si norme care se bat cap in cap. Daca ai investit in tehnologie (si venind vorba de ak, am inteles ca oamenii si-au modernizat fabrica...vazusem intr-un documentar), iti trebuie si oameni calificati pt asta. Ei, daca pt "banking" (urasc cuvantu' asta, nu stiu de ce) si pt management sau alte prostii sunt n facultati obscure si cursuri...cand vine vorba de a opera un CNC...nu prea exista prea multa pregatire in domeniu. Un om ceva mai serios e trecut de o anumita varsta si nu mai prinde...ala tanar se plictiseste si pleaca. Scoli profesionale nu mai sunt...vrei o meserie...platesti cursurile care si-asa se fac de-a-mboulea. O sa vina o vreme cand toti o sa fim manageri dupa pregatire, o sa lucram la McDonalds la spalat vase si n-o sa gasim instalatori sau mecanici sa ne repare masina.

Iar la forta necalificata nu mai vorbesc...oamenii au plecat pe capete, cu salariile de afara nu se poate concura (nu de alta, dar te omoara statu' la dari, norme si controale).

Cum vrei sa concurezi la produse cu ai'lalti de-afara cand bunicsu' lu' nea belgianu' sau neamtu' a avut fabrica si bunicatu' doar caruta cu cai ?! Raspunsu'i simplu': Credite (se baga cineva ?!)...de aici apare si o diferenta de salarizare, ca tu ai de amortizat niste cheltuieli...ala nu. Ca-n rest toate-s la fel (darile, motorina...daca pu-i consumul datorat infrastructurii ajungi la costuri mai mari, etc).

Tristetea-i ca erau o gramada de fabrici si au mai ramas vreo doua printre care si aia de la Cugir. Intreaba vreun italian daca stie vreun produs italienesc rau facut si o sa dea din umeri...la noi in loc sa tacem ca porcu'n papusoi dam cu bata si-n bruma de producatori ramasi in tara.

Cube, nu ma contrazic. Eu o afirmatie prelungita, akurile ro sunt bune, chiar si cele dupa 2000.

Doua intreprinderi romanesti stiu ca nu au lipsa de oameni calificati: Automecanica Moreni si Arsenalul Cugir. Si scot produse foarte bune. Pe verificate de un om care a lucrat cu ele, aka batranu.

Chiar ca AK-urile ro. sunt ok, lucrez cu diverse modele de peste 14 ani si am fost multumit .

Evident ca se mai pot face multe la ele ca sa fie "in pas cu moda" dar ca arme sunt bune .

Eu unul as lucra la pat,la un sistem de ochire robust si stabil,la uluc si aparatoarea mainii ( musai trebuie puse niste sine pentru una-alta )si la munitie care e de kko-dar care nu intra in subiectul de fata .

Acuma sa vedem la ce s-au gandit baietii de la Cugir , intrucat la armele ce le-am vazut pana acuma nu prea puteai sa adaugi nimic fara sa faci niste modificari "neregulamentare".

ma rog la d.zeu sa fie modelul pro tv-ului(ala cu ag40)dar ma intreb cata apa o sa mai curga pe dunare pana va intra in mainile tuturor militarilor

Am avut ocazia weekendul trecut sa stau la povesti cu un domn care lucreaza la Cugir, undeva pe CTC, nu mai tin minte exact denumirea sectiei. Cert e ca am ramas cu gura cascata cand mi-a povestit cum si ce CTC fac pentru produse. Intr-adevar, lucreaza foarte mult pentru US and A.

In ceea ce priveste modele noi n-a stiut sau n-a vrut sa ne spuna. In catalogul pe care l-am primit nu e trecut nimic in aceasta privinta. Am gasit in schimb o arma double barrel destinata aviatiei, usurica, asa la fo' 50 de kile, actionata electric si cu cadenta de 3700 proiectile pe minut daca intereseaza pe cineva cu ganduri mari.

Ie de cacao baeti, luati geuri sehas de la nemti sau empatru de la oricine, ca am auzit eu ca e bune si merge bine.

La romani ca la romani

Pai depinde ce vrei de la o arma ..si atunci poti sa si cumperi de la altii sau poti sa le fabrici pe ale tale .

Noi am fi un caz fericit si am putea sa fabricam niste scule foarte reusite ..pacat ca "nu ie bani si nici imaginatie " acolo la nivel inalt .

Evident sunt interese in problema asta.

Nu uitati ca armele trebuie sa se vanda multe si cuiva pentru a aduce profit.

Asa ca deja fiind marile imperii in biznis, nu da bine ca o tara africana din Europa sa concureze tocmai pe segmentul cel mai interesant : low cost, low price.

Imi amintesc cu scarba de sumitul francofoniei de acum cativa ani cand majoritatea ziaristilor urlau ca vindem arme negrilor .

Asa si ? Banii nu au miros. Daca romanii ar fi avut OO, ar fi investigat, asa, mai serios de ce o parte a presei noastre innebunise subit

si tot pisa subiectul de ce fel de afaceri criminale face statul roman.

Asta in conditiile in care toti aia mari vand si pe fata si pe dos, si legal si nu prea.

Deci, suntem capusati ideologic si politic de altii, si nici aia de la varf nu sunt sclipitori.

De unde interes ?

Bai, voi nu sunteti in toate niturile... Faceam misto de astia care zice ca acaurile romanesti ie naspa sefu, am vazut eu ca mi-a zis un tovarash care a tras in armata cu el.

Da-o draq de treaba, inteleg sa mai importam un uzi, hai un aug, dar sa inchidem fabricile de armament si sa cumparam de la altii, in conditiile in care jucariile noastre le vezi pe youtube in mana americanilor fericiti si a arabilor razvratiti... Ar fi autocastrare, gen eugen.

Pai cine zice ca nu ne-am dat seama ca faci misto...Dar ceea ce ziceam noi se impleteste cu faptul ca noi putem produce scule bune la bani putini ,dar luam de la altii tot felul de alte arme .

Eu punctam faptul ca s-au importat modele pentru fortele speciale sau alte structuri "speciale" ,deocamdata armata nu se pune problema -ramanem la ale noastre.

AmonRa puncta si el ca din anumite interese interne sau nu ,productia noastra este franata puternic ,tocmai datorita faptului ca-i incurcam pe altii prezenti pe piata ...

Acuma,revenind la subiect ,sa speram ca ne vom trezi si vom produce o varianta de AK ce sa faca un pic de istorie ...

Acuma,revenind la subiect ,sa speram ca ne vom trezi si vom produce o varianta de AK ce sa faca un pic de istorie ...

Adica INCA un pic de istorie, ca AIMS-ul ala e deja legenda

Adevarul e ca pasii tehnologici se fac pe rand. Rar un produs sa sara 3-4 nivele conceptuale si sa mai fie si fiabil sau bun de ceva.

Incetul cu incetul se fabrica otetul.

Bai, acum sincer, ce ar putea face? O munitie mai buna, un corp mai ergonomic, o racire mai buna, un otel mai bun, o greutate mai mica si mai multi suporti. Eventual sa fie comfortabila. In rest, ce ar mai putea schimba la un ak? Cu totii asteptati ceva nou, dar ce ar putea sa ma schimbe la el? Eventual sa il faca bullpup, sau invizibil...

Deci ar fi multe de facut .

Deocamdata pe ale noastre nu poti monta nici macar o lanterna ,sa nu mai vorbim de un sistem de ochire .

Materialul hai sa zicem ca e destul de ok ,desi rugineste destul de usor dupa un timp de exploatare in diferite medii .

Eu unul nu astept minuni ,dar posibilitatea montarii unor sisteme de ochire /laser pointer etc zic ca este necesara .