Doktor

Conversie capsula CO2 pentru gaz

Recommended Posts

Asa cum promisesem incerc sa prezint modul de transformare a unei capsule de CO2 ( goala, folosita ) in recipient pentru gaz ( greengas, redgas, butan, propan ... ). Nu este o opreatiune dificila, ea consta in montarea unei supape de admisie pe un tub de CO2.

Unelte necesare: un ciocan, un dorn ascutit, o masina de gaurit cu burghiul aferent ( intre 2,5 si 3 mm ) si un tarod cu "metricul" si "pasul" filetului existent pe supapa care ar fi montata.

Materiale: o capsula de CO2 folosita, o supapa de umplere si eventual separat o garnitura din cauciuc daca supapa nu vine cu una.

In prima faza, cu ajutorul dornului ascutit si a ciocanului se face un semn in locul unde se va da gaura. Daca se incearca gaurirea fara a face aceasta " urma " pe capsula, gauririea ar fi foarte dificila deoarece burghiul ar aluneca pe capsula si ar fi greu de controlat.

CO2M.JPG

Avand facuta respectiva adancitura, se face gaura cu un burghiu. Atentie! Materialul capsulei este destul de subtire insa dur. Incercati sa fixati capsula in ceva, evitand sa o tineti doar cu mana pentru a evita accidentarea. ( normele de protectia muncii sunt destul de lungi pe tema asta dar sper ca daca stiti sa efectuati respectivele operatiuni nu va sunt total straine acestea ).

CO2M1.JPG

Dupa ce faceti gaura, folositi un dorn pentru a curba in interior peretii acesteiea

CO2M2.JPG

CO2M3.JPG

Curbarea peretilor se face pentru a se putea fileta in asa fel incat sa existe o suprafata in care respectivul filet sa se imprime, mai mare decat grosimea materialului care ar fi fost astfel insuficienta pentru a asigura o stabilitatea a filetului pe supapa.

Gaura se largeste astfel cu ajutorul dornului indoind marginile in interior pana ce gaura va avea aproximativ urmatorul raport in functie de dimensiunea supapei: se inmulteste cu 0.8 metricul filetului ( in mod simplu se masoara exteriorul filetului supapei ) si rezulta cat trebuie sa fie gaura la final. Deci daca masurati si supapa ar avea 4 mm o sa trebuiasca un tarod M4 iar gaura sa fie de 3.2 ( 4 x 0.8 = 3.2 )

CO2M4.JPG

Important! Dupa gaurire si filetare, neaparat scos reziduul ramas in urma operatiilor. Nu ar fi deloc bine ca aceste particule metalice sa ajunga in replica.

Acum mai ramane sa insurubati supapa, neaparat cu garnitura de cauciuc. La mine nu a fost cazul sa mai adaug nimic suplimentar pentru etansare dar daca in final constatati scapari puteti fie sa puneti banda de teflon pe filetul supapei fie un " maclavais " pentru etansare.

CO2M5.JPG

Supapa la final ar trebui sa arate in acest gen:

IMAGE_213.jpg

IMAGE_214.jpg

Daca aveti nelamuriri va rog sa ma intrebati si voi incerca sa va explic eventual mai detaliat. Daca nu aveti sculele necesare, abilitatea de a face "operatiunea" sau un prieten dispus sa va ajute, puteti apela la mine. Dar haideti, ca nu e asa greu, iar eu sunt materialist si am sa va cer bani

...ehh, timpul costa iar eu sunt asa un scump ca nici pentru mine nu imi permit sa fac anumite chestii

L.E. ATENTIE! incarcarea capsulei astfel confectionata se face DOAR montata pe replica!

Edited by Guest

Felicitari Doctore! Ideea cu indoitul peretelui capsulei in interior cu dornul e de-a dreptul superba Asta era una din probleme: cum sa faci filet in peretele acela subtie.

Intrebarera mea este, unde ai gasit tarod cu pasul potrivit? Ca un M4 normal are pasul mai mare, decat filetul de pe supapa.

Nu este ideea mea. Este un procedeu tehnic folosit inca din anii 30. Este un procedeu de deformare la rece care daca nu ma insel este prezentat si in manualele de tehnologie mecanica.

Cu tarozii am vazut si eu ca este o problema deoarece in comertul "capitalist" se gasesc dimensiuni standard si nu pentru anumite produse mai ...specializate. Nu pot sa uit cat am cautat un tarod M14 pe stanga ( CCW ) si pana la urma am fost nevoit sa comand unul special.

In colectia mea de tarozi am gasit intamplator unul care se potrivea cu respectivul filet. Cred ca nici nu l-am mai folosit la altceva deoarece este intr-adevar atipic pentru alte elemente de asamblare.

Filetul se pare ca este M6 x 75 dupa masuratorile mele. Pe tarod nu scrie nimic, am sa caut ( si sper sa gasesc ) lera pentru filet pentru a fi sigur in privinta pasului. Eu de obicei potrivesc pasul tarodului suprapunand-ul pe filetul piesei care trebuie sa intre in filetul ce va fi facut cu respectivul tarod. Dar sigur este M6. Eu am spus in prezentare M4 ca exemplu de calcul. Am sa modific si in postul initial pentru a nu se crea confuzii.

Eu sunt de parere ca trebuie masurat filetul supapei deoarece exista posibilitatea sa difere, nu stiu sigur.

Filete M6 uzuale sunt M6 x 1 (normal) si M6 x 0.75 (fin), deci sigur e vorba de tarod M6 x 0.75 . Cred ca o fi vreo 3-4 bucati la mine in judet Asa ca voi ramane la CO2 deocamdata

Ok... da cum facem cu gaura care oricum a ramas in capul capsulei de co2? Cum umplem capsula cu tot cu gaura aia?

probabil e gandit pentru pistoalele pe co2 in care se poate umple deja montata (scoti slide-urile la grip si bagi la gaurica)

Mea culpa. Nu am facut prezentarea completa. Discutia a inceput in alt topic pe tema conversiei CO2>gaz

viewtopic.php?f=27&t=9675&start=15

Incarcarea capsulei se face NUMAI montata in replica. La unele pistoale se poate face asta fara modificari ( cele la care manerul se rabateaza pentru a schimba capsula ). La cele cu incarcator se aplica o gaura pe corpul acestuia in dreptul capsulei.

Voi reveni cu un topic si pe aceasta tema. Promit.

P.S. se poate astupa si gaura din capat dar procedura necesita o tehnologie mai putin accesibila ( se plang oamenii ca nu se gasesc tarozi darminte utilaje de sudura in puncte ). Sa incepem totus cu chestii mai simple. Pe viitor... mai vedem

Foarte misto ideea. Stiu cateva modele de pistoale care numai pe CO2 exista si asta le facea scumpe de intretinut si folosit.

Interesant subiectul. Imi trecuse si mie prin cap o astfel de conversie, dar, dupa cum ziceam, numai trecuse.

Ar fi o problema. Eu am o replica pe codoi (cumparata la mina a doua), unul din incarcatoare fiind convertit la gaz prin montarea unei supape, de farbrica, pe locul unde intra butelia. Problema este ca nu prea merge. De ce? Supapa care lasa sa intre gazul in piston este "calibrata" pentru codoi. Cind trag, scapa o cantitate mare de gaz (nu CO2!!!) la un foc si incarcatura se fisie repede. Apoi, mai e problema arcului de recul, calibrat si ala pe codoi, deci cu gaz se cam chinuie. Astea sun problemele peste care am dat eu. In cazul tau, D, cum merge???

In cazul tau, D, cum merge???

...cam tot asa. In sensul ca nu sunt prea multumit de aceasta chestie. Dar nu am probat decat pe Dan Wesson. Trage de tras, nu fasaie, tine destul de mult, dar trage extrem de slab chiar cu "modarea" pentru reglarea puterii prezentata de @1góbé. Chiar am ramas uitmit ca a incaput atat de mult gaz deoarece cineva facuse mai devreme un calcul referitor la capacitatea unui incarcator pe gaz dar cred ca a gresit putin deoarece este posibil sa fi calculat folosind dimensiunile exterioare ale respectivului incarcator omitand faptul ca peretii sunt destul de grosi. "Ochiometric" as spune ca o capsula de CO2 are capacitate egala sau mai mare ca a unui incarcator de Colt 1911 pe gaz. Totus cred ca unele pistoale pot fi convertite mai usor, ma refer la cele care oricum au posibilitatea folosirii ambelor tipuri de propulsii avand chiar din start incarcatoare pe ambele variante. Din cate am constatat, Dan Wesson are oricum un sistem mai diferit decat cele cu blow-back.

Cand imi fac timp o sa fac gauri in incarcatorul de la un Desert Eagle si unul de Colt cred, ambele fiind pe CO2 si revin cu impresii plus topicul ce prezinta modificarile.

Nu mi-am dat seama duminica sa-ti dau M9-le cu incarcatorul pe codoi, care are butelia expusa. Era bun pentru un test, insa sunt aproape sigur ca supapa de pe el va elibera prea putin gaz cat sa miste slideul. Solutia evidenta este o supapa de gaz organic montata pe incarcatorul de co2.

Inutilitatea acestui aspect, pentru mine, este data de faptul ca am incarcator si pe gaz si pe co2.

Ideea e buna . Capsula va ramane in pistol pe timpul incarcarii ! De ce ? Aceasta are 2 gauri , una pe care intra gazul si una pe care iese , ambele valve ! Incarcatorul unui pistol co2 are un fel de ac care intra si perforeaza capsula co2 o data introdusa in incarcator aceasta nu trebuie scoasa pana la golire , asta e ideea si cu " de ce capsula trebuie sa stea acolo " ! Aceasta metoda este folositoare din mai multe motive :

-reincarcare rapida

-nu mai dai mereu 5-6 lei pe o capsula

-nu pierzi garniturile ( in cazul in care nu esti atent )

Nu stiu daca scade mult puterea unui pistol pe co2 folosirea green gas-ului , nu ma pricep la chimie !

Operatiunea nu e dificila , dar trebuie sa fii atent sa nu iasa gaz pe langa . Trebuie bine etansata valva dupa gaurire si montare .

O sa incerc si eu operatiunea din doua motive ! Unul : mi se pare mai usor sa incarc cu gaz de fiecare data ! Doi : mereu cand schimb capsula o stric , nu stiu de ce , am urmat sfaturi , am improvizat garnitura din cauciuc moale dar degeaba .

Iron Sky : Poti face o filmare , un test cu bbs-uri de plastic sa tragi in niste cutii ceva , sa vedem daca e diferenta intre co2 si gas ?

Viteza scade destul de mult, iar daca replica este calibrata pentru functionare cu CO2 este posibil sa traga chiar destul de anemic.

Iron Sky : Poti face o filmare , un test cu bbs-uri de plastic sa tragi in niste cutii ceva , sa vedem daca e diferenta intre co2 si gas ?

Cu filmarea... e mai greu, necesita ceva timp si din pacate din asta nu prea am.

P.S. Iron Sky este numele echipei din care fac parte, eu sunt "D" sau "Doktor"

Pentru unii poate chiar e bine ca scade puterea. In acest fel s-ar rezolva, probabil, problemele de putere prea mare a unor replici cu CO2 (revolvere d&w sau sar10).

As vrea sa cumpar o capsula deja facuta, poti sa imi dai un pm, daca ai vreuna si eventual un pret?

am un pistol care trage ca un animal si as vrea f mult sa il folosesc la jocuri, pt. ca imi place la nebunie, dar nu ma lasa baietii, ca sparg betonul.

am un pistol care trage ca un animal si as vrea f mult sa il folosesc la jocuri, pt. ca imi place la nebunie, dar nu ma lasa baietii, ca sparg betonul

poate afirmatia asta , va fi citita de mai multa lume , si bagata la cap .

1.nu am inteles ce ai vrut sa spui, daca ai fost acid sau ma dai drept exemplu negativ.

2.ma refeream la felul cum arata, la precizie si la cum il simt in mana, nu am pretentia sa joc cu o replica de genul asta, stai linistit ca am invatat regulamentul, med-urile si imi face mare placere sa le si respect.

3.daca mi se parea in vreun fel "misto", nu incercam sa ii fac downgrade, zic.

Nu... herbaholic era perfect de acord cu tine.

Daca ai sa ai placerea sa ramai printre noi indeajuns de mult timp ai sa vezi cati dintre cei noi isi doresc tocma jucarii care sparg betonul( adica nu reusesc sa se puna in pielea celui de la "receiving end of the BB") si nu inteleg de ce restu membrilor comunitatii nu sunt deloc de acord cu ei.

am inteles.o sa raman mult timp printre voi tocmai pt. ca impartasim aceleasi convingeri si aceeasi pasiune pentru airsoft, nu pentru showoff si tras in cutii sau vrabii.

Scuze ca ma amestec in treaba dar mai este o modalitate simpla de a face conversia din CO2 pe gaz. Este incercata de mine pe incarcatoar de Taurus PT99 (incarcatorul lung si total metalic - nu prezinta acea taietura). (http://www.directorproduse.ro/images/29/53//4232737/4232737.jpg modelul de incarcator)

Materiale necesare:

- un strungar.

- un oring de dimensiunea capacului care strange capsula de CO2

- o supapa gaz

- o bucata de bronz ce poate fi strunjita.

Ca si corp pentru recipientul de gaz se foloseste corpul incarcatorului.

Cum am procedat eu:

- am scos valva admisie CO2 (adica magaria asta http://www.magazinpacpac.ro/pcat/507-2838/tb3.jpg ) - imi cer scuze celor de la magazin ca folosesc fotografia din site-ul lor

-am confectionat un fel de capac cu flansa care prezinta o buza mai mare cu 1-2 mm si la capat prezinta canal de oring in care am montat si supapa de admisie gaz

-am luat putin la strung din filetul unde se insuruba acelcapacel de strangere a buteliei de co2.

-am insurubat piesa facuta si dupa aia am umplut cu gaz incarcatorul.

Pot spune ca a mers foarte bine, tine gazul.

Din pacate nu pot pune fotografii pentru ca cel care are jucaria nu este in tara.

Cam asa ar arata toata treaba:

piesaincarcator_zps03f6bfec.jpg

Doctore , poti sa-mi faci si mie asa ceva pentru un p99 dao? astept raspuns cu costul operatiei pe pm multzam si raman dator

Doctore , poti sa-mi faci si mie asa ceva pentru un p99 dao? astept raspuns cu costul operatiei pe pm multzam si raman dator

Ai PM