Nikky_Boy

V3 Gearbox Repair guide.

Recommended Posts

Adica sector gear-ul se opreste cu cama pe cutoff lever? "Nasol moment, misto coliva..."

Un mosfet cu active braking nu te ajuta in vreun fel? Unul simplu.

Nu de fiecare data, aleator dupa un anumit numar de trageri, o sa incerc si cu un mosfet, dar cautam o solutie definitiva la aceasta problema.

Trageri pe single sau pe auto? Pe single nu prea are cum, pentru ca tragaciul decupleaza cand este atins cutoff lever-ul si mai ai parte de inertia angrenajului care duce respectiva cama putin mai departe. Dar pe auto se poate intampla, desi e prima data cand aud de chestia asta.

Sa nu fie prea tocita suprafata aceea inclinata de pe partea mobila a blocului de contacte a.i. sa nu mai poata aluneca peste cutoff lever cand apesi pe tragaci...

Problema era pe single si pe auto. Cu mosfet (burst wizard) care are AB doar pe burst, imi face probleme doar pe single, pe auto (burst) merge brici. Am pus aici o filmare:

http://youtu.be/2x4nHqg_H7M

L.E filmarea destul de slaba cu aparatul foto iar pe youtube se vede si mai slab.

Are cine vreo idee de ce cut off lever-ul ramane putin ridicat? (sector gear-ul se opreste in pozitie cu cut off lever-ul un pic ridicat) Ce sa schimb?

falco, mosfet clasic cu AB.. Poti pastra si burstwizzardul, dar tre sa dezactivezi Ab-ul pe burst, ca s-ar putea sa dea cu virgula.

Eu pt AOE folosesc padding de Sorbotan lipit direct pe capul de cilindru(inlocuiesc cauciucul ala infect de pe el), Grosime(4,5~6mm) in functie de inaltimea capului de piston. Asta protejeaza si capul de cilindru/gearboxul de shock-ul excesiv si replica devine subit mai tacuta(cine imi stie p90-ul sau AK-ul poate confirma)

Saptamana asta imi bag nasul in cutia de la masada si schimb tot afara de cilindru

Bun tutorial pt shimming ... chiar aveam dubii in ce priveste cum se face

Wish me luck )

Felicitari pentru tutorial Nikky,foarte elaborat.

Am si eu o MARE nelamurire,ce lungime are nozzle-ul standard de la geaboxul cm02b,Cyma Cm048s.

Am inteles asa vag ca ar fi de 19,7 mm ,am cumparat-montat,dar dupa instalare trage anapoda,2-3 bile bine,1 cade la 1 metru,etc etc.

Guma noua,guarder hard 70 grade parca,sau a+ 60 grade,guarder silicon .Cu toate gumele la fel.

Multumesc,

Scuze pentru postare anapoda.

salutare,

vreau sa inlocuiesc oringul de pe piston pentru ca, desi am largit si incalzit oringul vechi, tot scapa aer.

imi poti spune te rog ce dimenisune sa caut (1 ?) si de unde le cumperi tu?

thx,

gabi

Buna seara , am aceeiasi problema ca si falco , daca gb-ul nu este in carcasa trage fara nici o problema , dupa ce il bag strang suruburile cuplez bateria si trag un foc numai merge , am verificat si ansamblul tragaciului am dezactivat full auto *Steyr Aug*

verificat si cu baterie 11.1v si la fel.

baterie 7.4 1600mah

arc 125 element

roti helical + roti stock

motor guarder high torque

Na, fireati ai dreacului, am reparat pozele. Auzisem acu' 3 ani ca nu mai merg, da' am uitat.

Poate mai are cineva nevoie. Mai stii.

Also, Necro win over 9000 WOOOOOO!