Sign in to follow this  
mugur

OP "May Day Stakara"

Recommended Posts

ASTB organizeaza in luna Mai un joc mai extins de tip interjudetean care va dura 2 zile (cu scenariu comun pentru cele 2 doua zile) in locatia deja cunoscuta de destula lume de la Strejnic.

(UM Ploiesti poze: http://astb.ro/index.php/astb/locatii/103-um-ploiesti)

Tipul de joc va fi combinat: guerilla urbana / hatis woodland

Conditii generale:

- fara taxa de participare

- pe baza de invitatii trimise cluburilor sau persoanelor (dupa caz)

- sa fiti de acord cu regulamentul SB + regula de bang + midcap only. Daca nu va convine regula asta mai bine stati acasa. S-a mai vazut...

- se joaca pe baza unui storyline general + cateva misiuni separate: unele individuale altele pentru squaduri

- nu se joaca in trening sau adidasi, nu ma intereseaza culoarea dar elementele vestimentare trebuie sa fie de tip militar.

- cei care nu sunt amatori de cort dar pot totusi sa joace ambele zile vor fi "good to go"

- cei ce pot veni doar o zi, imi pare rau, nu se poate de data asta

- va priveste pe fiecare felul in care dormiti, ce mancati si ce beti fiecare, dar nu este permisa bautura pana cand se da stop joc, exceptie fac cei care nu joaca noaptea si se retrag la corturi. Asa cum am mai vazut pana acum, seara se lasa cu gratar generalizat si toata lumea e fericita.

- se joaca si noaptea dar fara obligativitate, adica cine poate si vrea o sa poata juca noaptea.

- se joaca cu limitare de munitie: nu inseamna ca o sa aveti 10 bile la voi, dar nici 10 mii. Cei care sperati sa jucati "spray-and-pray": nu este nici o problema, dar cand ati terminat bilele (limitate) veti muri frumos. E absolut mirific sa vezi un AEG (sau sniper) cu jde m/s si jde kiluri la activ + jde mii de lei bagati in el scos absolut jenant de un glock electric care mai avea 3 bile. You've got the point...

- puteti incarca oriunde DACA ati reusit sa va faceti rost de bile

- vor exista elemente LARP si o sa le simtiti pe pielea voastra cand ramaneti fara munitie; adica o sa munciti si pentru munitie nu doar sa dati bile in cap altora.

- trebuie sa anuntati replica cu care jucati cu cateva zile inainte precum si cantitatea de munitie pe care o aduceti la voi.

Am preferat sa il anunt cu destul timp inainte pentru ca oamenii sa isi poata face calcule. O sa anunt si data exacta cat de curad dar este SIGUR in luna mai, in a doua jumatate.

Multumim pentru interes.

Super locatie aveti acolo! Se pot juca multe scenarii si se pot face multe adaptari, totul e sa existe jucatori dornici de aer liber si bile pe teava. Aveti multa verdeata si cladiri diferite si spatioase, aruncate de-aiurea pe spatiul de joc. Daca mai e si cu corturi si gratare dupa, sigur o sa iasa ceva deosebit!

s`a votat in consiliul general , eu si malvado sigur pentru )

Revin cu data:

20-22 mai

Unii in w/e cu 22 tre' sa mearga la Bradulet sa munceasca la amenajari... Ce om, bah, ce om !!!

Stiu Para, dar un prieten bun imi pleaca in Afganistan si doar atunci pot sa il fac. Nici inainte nici dupa nu poate.

Merge cineva din Bucuresti? Anyone?

As veni si singur pe tren, da de la tren tre sa ma ia cineva macar spre locatie.

Cosmo

daca pana miercuri decid sa vin te iau cu mine-n masina.....ideea este ca-i o masinuta din categoria smart ( 2 locuri ) si daca asta nu te deranjeaza atunci totu-i ok .

Astept acordul tau de principiu .

Mai baieti.... vedeti ca joaca este pe parcursul a 2 (doua zile)!!! Ce tot ziceti voi aici ?!

- cei care nu sunt amatori de cort dar pot totusi sa joace ambele zile vor fi "good to go"

- cei ce pot veni doar o zi, imi pare rau, nu se poate de data asta

Nu prea am inteles dar eu o sa joc noaptea, si ce dorm, 2-3 ore, o sa le dorm sub ceru liber la sac.

sau oricand se gaseste un loc de trantit capu intr-un cort. eu o ard cu ala de 4 persoane mereu:D

Pai seara se sta la povesti si bere cat va tine, ailalti joaca cat vor, si tot asa. Dimineata ne trezim, mancam si o luam de la capat. Din experienta va zic ca la Ploiesti m-am distrat cel mai bine de cand joc eu airsoft.

Are asta mic loc destul in cort, n-auzi?

O harta cu locatia si traseul pana acolo se poate? E suficient si un screenshot din Google Maps.

Asta este joc privat, daca nu era privat faceam si asta de cand am postat. Daca ati fost invitati sigur o sa primiti toate informatiile necesare.

Deci, eu cu cine merg? Also, mugur, arunca-mi si mie niste date.

Scenariul vechi a decedat din cauza mortii datorita unor detalii de ultim moment, asa ca scenariu tip Stalingrad e complet pe langa subiect de data asta. Ce se joaca:

May Day Stakara

Factiuni participante:

-NAFO (Nato Force) - 101 Airborne Division

-BWI (Black Wind Incorporated) - Independent Mercenary Force

-ABG (Border Guards) - 63rd Border Guards Batalion

-AoF (Avatars of Faith) - Religious extremist faction

Denumiri Factiuni si explicatii:

NAFO - are ca obiectiv paza spatiului din partea e vest a terenului de joc. Granita o reprezinta drumul N-S dinspre Est. Misiuni de politie si eliminare a factiunii AoF din zona de control.

BWI - are ca obiectiv controlul mai multor puncte economice de pe suprafata ambelor tari.

ABG - are ca obiectiv asigurarea suveranitatii teritoriale a tarii Andaran. In Andaran, AoF este vazuta ca si o organizatie pacifista, care nu atenteaza asupra suveranitatii teritoriale si este protejata pe suprafata tarii.

AoF - are ca misiune distrugerea punctelor economice de pe teritoriul Stakara. Mai are misiunea de a elimina prezenta BWI de pe teritoriul Andaran, fara a distruge obiectivele BWI de aici.

AD - "Arms Dealers" sunt cativa oameni care pot sa vina la "comanda" unei factiuni ca BWI sau AoF.

Puncte de interes:

Exista 6-8 puncte economice (Baze BWI), impartite pe suprafata celor 2 tari. Alaturi de acestea se mai afla punctul de control vama , Templul AoF ... (aka baza AoF) si baza NAFO. Sediul AD e cladirea cu acoperis albastru.

Organizarea si misiunile factiunilor:

-NAFO este formata din 4 squad-uri , care fac prin rotatie urmatoarele misiuni:

2 squaduri pentru paza bazei NAFO (1 paza si 1 rezerva). 1 squad patrula in teritoriu si 1 squad pentru interventie la cererea BWI.

Cladirea din vestul extrem baza NAFO. Punctul de respawn pentru aceasta factiune. Daca este distrusa baza, atunci aceasta factiune nu mai are respawn pentru 1/2 ora.

-BWI are in componenta 2 squaduri de protectie si 2 squaduri pentru cucerirea punctelor economice. Singura misiune a BWI este controlul absolut al tuturor punctelor economice. Oricare din aceste puncte pot fi puncte de respawn, atata timp cat nu se afla sub atac.

-ABG are in componenta 3 squaduri. Misiunile lor sunt urmatoarele:

1 squad pazeste punctul de trecere frontiera. 1 squad este de patrula si unul de rezerva.

In momentul in care oricare din squaduri ajunge langa o zona de conflict, toate cele 3 squaduri au misiunea de a bloca trecerea granitei de catre oricare factiune. Orice factiune (squad) este detectat ca incalca granita devine inamic al ABG pana la incetarea focului in ANDARAN.

In perioada de pace doar cei din NAFO nu au voie sa treaca granita.

Oricand factiunea este atacata (de catre oricine) are dreptul sa se apere si sa ceara ajutorul squadului din rezerva. Punctul vamal este baza ABG. Este si punctul de respawn al oamenilor din ABG.

-AoF are 3 squaduri si singura misiune a lor este atacul BWI si NAFO.

Daca reusesc sa distruga toate punctele economice de pe STAKARA si sa curete punctele economice din ANDARAN atunci AoF a castigat. AoF are baza in S-E fata de punctul vamal. Este singurul lor punct de respawn. Aceasta baza nu poate fi distrusa!

-AD are un numar foarte limitat de jucatori, in haine civile si care merg la o baza cand sunt ceruti si cand ajung in acea baza stau doar 10 minute pentru reload munitie, dupa care pleaca inapoi la baza AD

Limitari:

-Respawn-ul celor eliminati se face la fiecare jumatate de ora. (La fix si la si jumate)

-Orice jucator poate fi vindecat de medic o singura data. "bleed time" pentru orice jucator este de 10 minute. Se numara pana la 30 si se aplica fasa pe picior. Medicul poate avea un numar nelimitat de fase.

-Exista un singur medic pentru fiecare squad, indiferent de numarul jucatorilor din squad.

-Nafo si ABG isi pot incarca incarcatoarele cu munitie in punctul de respawn. Cei vii intra in punctul de respawn si isi incarca magurile fara a mai fi necesar sa astepte acolo pana la ora de respawn.

-BWI isi pot incarca magurile doar cand caravana ajunge in orice punct economic in punctul de respawn aferent.

-AoF isi poate incarca magurile doar cand caravana "arms dealers" ajunge la ei.

-In orice baza distrusa nu se mai pot alimenta incarcatoare cu bile, nici daca este caravana prezenta si jucatorii sunt in afara jocului, eliminati sau in alta stare ...

-Orice numaratoare se face cu glas foarte tare (urlat)

-AD are doar un singura caravana care deserveste AoF si maxim doua care deservesc BWI.

Reguli despre baze:

-Cucerirea unei baze este semnalizata prin ridicarea steagului din acea baza. Se numara pana la 50 inainte.

-Eliberarea unei baze in Andaran este semnalizata prin coborarea steagului. Se numara pana la 50 inainte.

-Distrugerea unei baze din Stakara este semnalizata prin coborarea steagului. Se numara pana la 100 inainte.

-Repararea unei baze din Stakara se face prin ridicarea steagului. Baza trebuie mentinuta baza pentru 30 minute pentru a fi reparata. Valabil atat pentru BWI cat si pentru NAFO.

Ocazie cu care vreau sa-i multumesc lui gotcha ca m-a super ajutat cu un scenariu tunat dupa pasarelele mele, scenariu despre care sper ca nu aveti intrebari acuma (sau pretentii sa raspund) ca il mai tund maine in teren, in functie de distante, vegetatie, etc etc.

uniforme militare sau contractor like. WTF e super incadrat, asa ca nu is probleme