ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Nov 18, 2018 9:51 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 51 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

Sunteti de acord cu replicile SentryGun la meci ?
Da 82%  82%  [ 42 ]
Nu 18%  18%  [ 9 ]
Total votes : 51
Author Message
 Post subject: SentryGun
PostPosted: Mon Sep 09, 2013 10:36 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
EDITED wrote:
PANA ACUMA DA-ul CASTIGA CU 85%

Salut.Image
La meciuri ati accepta un SentryGun cam ca acesta ?

Image
Image
Am gasit un site care iti zice pas cu pas cum sa faci un sentrygun pentru airsoft, paintball si nerf.
Acolo iti da toate codurile si tot ce trebuie sa cumperi.Va rog spuneti daca sunteti dispusi sa bagam asemenea replici intr-un joc.

Aici este pentru paintball dar modul de constructie si operare este la fel.

Siteul este acesta: http://projectsentrygun.rudolphlabs.com/home

Image

Last edited by VladY on Mon Nov 04, 2013 12:54 pm, edited 8 times in total.

Profile  

Post subject: Re: SentryGun
PostPosted: Mon Sep 09, 2013 10:38 am 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 52 times
Been thanked: 78 times
Betoooon! Cat te duce in lei/euro totul?

Profile  

PostPosted: Mon Sep 09, 2013 10:41 am 

kuminte wrote:
Betoooon! Cat te duce in lei/euro totul?

Pai depinde ce fel de piese iei si ce mai ai prin casa...nu stiu.Un prieten de pe youtube care a facut "proiectul" asta a spus ca la costat in jur de 300 euro...dar arata mai misto...
Eu o sa ma apuc de "proiectul asta" vara viitoare ...dupa examen

Image

Profile  

PostPosted: Mon Sep 09, 2013 11:30 am 
Clanul Cuțitarilor

Has thanked: 6 times
Been thanked: 72 times
Un sentry gun ar fi o adaugire interesanta la orice meci; dar ar trebui sa stii cateva lucruri.

1.
Spre diferenta de un jucator, un sentry gun nu ridica manutza si zice mort. In concluzie, din punct de vedere strict airsoftistic, un sentry gun e "nemuritor", ceea ce poate crea multe discutii.
De exemplu, daca il pui sa pazeasca un coridor, catre o camera fara nici o alta intrare alternativa cu un obiectiv de capturat... cum capturezi obiectivul?
Fie introduci in joc o complicatie de genul scut balistic, fie trebuie sa anunti prin scenariu lumea sa intre pe geam, de exemplu.
Caz in care mai bine blochezi usa respectiva cu banda rosie si zici ca "pe acolo nu se trece". E ceva mai ieftin, eh?

2.
Fie dotezi SG-ul un un fel de, io stiu, tinta pusa deasupra lui, care odata lovita, sa il deactiveze. Caz in care nu e foarte eficient, fiindca fata de un alt jucator, e static, si nu se poate ascunde dupa perete, o sa fie dezactivat foarte usor. Sau ii faci tinta de dezactivare foarte mica, caz in care...

3.
Trebuie sa iti asumi posibilitatea ca SG-ul tau sa incaseze kile de bile. Si nu foarte multa lume o sa respecte med-ul fata de SG-ul tau, ceea ce inseamna ca ...

4.
Exista posibilitatea sa te duci cu el acasa bucati, bucatele. Fie de la vreun 150 MPS tras de la 1 metru, fie pur si simplu cineva ii da un branci, mai mult sau mai putin intentionat.

5.
Daca nu ai masina personala la dispozitie, gandeste-te ca va trebui sa cari pana la masina prietenului (punct de intalnire, etc) pe langa toate porcariile grele care le caram de obicei... si un SG mare cu trepied si dracu mai stie ce.

Nu vreau sa iti stric karma si entuziasmul, dar precum si altii care au vrut sa vina la joc cu chestii scumpe, gen diverse chestii zburatoare sau nu cu camera pe ele... e foarte posibil sa isi ia bile, sau picioare si sa pleci cu lacrimi si bucati acasa.

Eu am alte proiecte/idei, dar nu am timp sa le realizez. Dar pot sa ti le spun tie, si poate iese ceva.
Ideea centrala este :un dispozitiv mic, ieftin si care sa aiba o perioada scurta de activare.
De exemplu:

O cutie de munitie de MG, in care pui matzele de la un AEP ieftin si un senzor de proximitate.
Are urmatoarele avantaje:
-E usor de pus in teren. Poti sa o pui chiar si in actiune, o cari cu tine, o lasi pe jos dupa cadrul unei usi, de exemplu, apesi butonul de activare, are delay de 1 minut. Dupa aia, cine trece prin cadrul usii, isi ia bile in coaste si asta e.
-Daca cineva calca pe ea, voit sau nu, te doare in pix, ca e o cutie de munitie de otel. Si chiar daca se strica, pana la urma are un AEP ieftin inautru, si cu asta basta.
-Nu e nemuritoare si permanenta. Un mag de AEP are gen 30 de bile. Nu ii pui ammo drum, poate sa scoata maxim 2-3 oameni, dupa aia e dezactivata, ceea ce e acceptabil.
-E mica, compacta, usor de carat.

Sau, ideea 2.
Exista niste shell-uri de shotgun pe gaz, de la Maruzen, cred, care au vreo 16 bile in ele.
Atasezi la el un senzor mic de proximitate, gen, io stiu, unul luat de la odorizantele alea automate de camera. Mai vine si cu tot sistemul de declansare inclus, nu trebuie sa faci de la zero.
Daca reusesti sa bagi totul intr-o cutie de dimensiunile unui incarcator (M4/AK/G36) poti sa il cari cu tine intr-un pouch.
Ieftin, mic, pus in pozitie strategica, poate sa scoata usor un inamic care vrea sa intre pe usa sau pe fereastra.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 09, 2013 12:55 pm 

Nikky_Boy wrote:
Un sentry gun ar fi o adaugire interesanta la orice meci; dar ar trebui sa stii cateva lucruri.
1.Spre diferenta de un jucator, un sentry gun nu ridica manutza si zice mort. In concluzie, din punct de vedere strict airsoftistic, un sentry gun e "nemuritor", ceea ce poate crea multe discutii.
De exemplu, daca il pui sa pazeasca un coridor, catre o camera fara nici o alta intrare alternativa cu un obiectiv de capturat... cum capturezi obiectivul?
Fie introduci in joc o complicatie de genul scut balistic, fie trebuie sa anunti prin scenariu lumea sa intre pe geam, de exemplu.
Caz in care mai bine blochezi usa respectiva cu banda rosie si zici ca "pe acolo nu se trece". E ceva mai ieftin, eh?
2.Fie dotezi SG-ul un un fel de, io stiu, tinta pusa deasupra lui, care odata lovita, sa il deactiveze. Caz in care nu e foarte eficient, fiindca fata de un alt jucator, e static, si nu se poate ascunde dupa perete, o sa fie dezactivat foarte usor. Sau ii faci tinta de dezactivare foarte mica, caz in care...
3.Trebuie sa iti asumi posibilitatea ca SG-ul tau sa incaseze kile de bile. Si nu foarte multa lume o sa respecte med-ul fata de SG-ul tau, ceea ce inseamna ca ...
4.Exista posibilitatea sa te duci cu el acasa bucati, bucatele. Fie de la vreun 150 MPS tras de la 1 metru, fie pur si simplu cineva ii da un branci, mai mult sau mai putin intentionat.
5.Daca nu ai masina personala la dispozitie, gandeste-te ca va trebui sa cari pana la masina prietenului (punct de intalnire, etc) pe langa toate porcariile grele care le caram de obicei... si un SG mare cu trepied si dracu mai stie ce.

Merci.M-am gandit si ai dreptate dar ma gandeam:
1. Ca poate implementam niste scuturi balistice de ex. 2 per echipa de 15 oameni....zic si eu
2. Acest SentryGun sa aiba un buton in spate de ex. care sa fie on/off si cine reuseste sa treaca nevazut in spatele lui sa il dezactiveze.
3. Cel care monteaza SentryGun-ul sa il monteze dupa o regula de ex. la 2m de perete si atunci oamenii o sa il poata dezactiva mai usor.
4. Posibilitatea de a ajunge cu el bucati e destul de mica totusi deoarece toate piesele sunt facute din metal si inafara de asta.. piesele importante vor fi puse intr-un fel de cutie ca atunci cand cade ... posibilitatea de a se face bucati sa fie doar la "stativ".Daca se strica asta e...totusi o reasamblezi.Oricum atunci cand o cari tot scoti picioarele din metal si cutia cu toate matele deci nu e mare chestie inauntru.

Image

Profile  

PostPosted: Mon Sep 09, 2013 5:03 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Cea mai importanta chestie este unde e destinat acest lucru.
Doar ganditi-va la doua scenarii:
1. O persoana in afara jocului ajunge in raza de actiune. NO-NO, deci terenul si mai ales prezenta unui asemenea echipament trebuie gandita si asumata pana la cel mmai mic detaliu.
2. Un animal care nu stie sa citeasca semne si avertizari ...

Deci pe primul loc in uzul acestor tipuri de echipamente este safety. La claymores puterea per bila este relativ mica si nu sunt atatea pericole de accidentare decat la SG, unde se trage precis asupra ariei de miscare, fara oprire si discriminare si poate si cu o putere a bilei destul de mare sa produca raniri.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 09, 2013 8:09 pm 

gotcha wrote:
Cea mai importanta chestie este unde e destinat acest lucru.
Doar ganditi-va la doua scenarii:
1. O persoana in afara jocului ajunge in raza de actiune. NO-NO, deci terenul si mai ales prezenta unui asemenea echipament trebuie gandita si asumata pana la cel mmai mic detaliu.
2. Un animal care nu stie sa citeasca semne si avertizari ...

Deci pe primul loc in uzul acestor tipuri de echipamente este safety. La claymores puterea per bila este relativ mica si nu sunt atatea pericole de accidentare decat la SG, unde se trage precis asupra ariei de miscare, fara oprire si discriminare si poate si cu o putere a bilei destul de mare sa produca raniri.

Salut.
SentryGun-ul are puterea unei simple arme de airsoft deoarece aceasta chiar este o arma normal de airsoft, deci poate fi si reglata.Atunci cand se incepe meciul...SentryGun-ul intra la testele de la CRONOGRAF .Deci aceasta arma este 90% sigura.Desigur exista si varianta ca un jucator sa se duca chiar langa arma si aceasta sa traga in el de aproape.

Image

Profile  

PostPosted: Mon Sep 09, 2013 8:49 pm 

Vlady eu zic ca merita facut, nu te lasa descurajat in Bucuresti si in Romania exista echipa care joaca si hardcore, iar acolo ai fi mai mult decat binevenit cu un asemenea dispozitiv :wink:

Image
Image

user vechi: A.T.E.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 09, 2013 11:11 pm 

Thomas wrote:
Vlady eu zic ca merita facut, nu te lasa descurajat in Bucuresti si in Romania exista echipa care joaca si hardcore, iar acolo ai fi mai mult decat binevenit cu un asemenea dispozitiv :wink:

Merci Thomas. Dar la H.A.T. de la ce varsta ai voie sa joci ? Eu implinesc 14 ai as vrea sa stiu daca as fi primit ...

Image

Profile  

PostPosted: Tue Sep 10, 2013 6:54 am 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 51 times
un mic exercitiu.la cei 14 ani ai tai te duci sa te plimbi prin padure ca ai auzit ca acolo se joaca airsoft.si tot mergi si tot mergi pana ajungi intr-o vale unde cineva a montat un sentry dinasta sigur 90% si iti iei toata rafala in freza (bineinteles ca fara ochelari).Ce crezi ca se va intampla?

Profile  

PostPosted: Tue Sep 10, 2013 9:31 am 

VladY wrote:
Thomas wrote:

Merci Thomas. Dar la H.A.T. de la ce varsta ai voie sa joci ? Eu implinesc 14 ai as vrea sa stiu daca as fi primit ...

In principiu daca vii cu un parinte, care in prealabil isi da acordul in scris poti juca...dar cum iti spuneam mai sus noi jucam un pic mai Hardcore decat alte echipe si nu stiu daca părinții tai si-ar da acordul ;) Daca vrei sa te lamuresti ia legatura cu Cinefilul, el este boss-ul suprem al HAT-ului :)

Image
Image

user vechi: A.T.E.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 10, 2013 1:32 pm 

Multumesc pentru raspuns, dar cum adica jucati mai Hardcore ??As dori sa fi mai explicit ca sa ii pot arata mamei mele care e diferenta si daca puteti sa-mi spuneti ce riscuri sunt in acest joc.
Thomas wrote:
VladY wrote:
Thomas wrote:

In principiu daca vii cu un parinte, care in prealabil isi da acordul in scris poti juca...dar cum iti spuneam mai sus noi jucam un pic mai Hardcore decat alte echipe si nu stiu daca părinții tai si-ar da acordul ;) Daca vrei sa te lamuresti ia legatura cu Cinefilul, el este boss-ul suprem al HAT-ului :)

Image

Profile  

PostPosted: Tue Sep 10, 2013 1:45 pm 

Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times
Image

Profile  

PostPosted: Fri Sep 13, 2013 10:42 am