ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sat Dec 15, 2018 4:16 am
Patrula Airsoft Romania (PARO

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: Thu Aug 22, 2013 12:11 pm 
Clanul Cuțitarilor

Has thanked: 6 times
Been thanked: 72 times
Sunt unii dintre noi care au o pereche de bocanci preferati. Cad perfect pe picior, au o aroma familiara, nu fac bashici, si nu iti vine sa pui capat unei relatii frumoase de 10 ani.
Asta, si faptul ca daca ai incerca sa ii dai de pomana la un sarac, probabil ti-ar da cu ei in cap.

Dar nu disperati, speranta exista:

Image

Dar cum se face?

Pe scurt, ceara de albine in crema de ghete.
In proportie de 30% pana la 50% ceara de albine, in functie de cat de distrusi sunt bocancii. Eu am pus cam 50% la ruinele din poza.

Mai pe lung

Ceara de albine se obtine intreband pe la taranii din piata, etc.
Odata obtinuta se topeste fie Bain-Marie cum trebuie, fie intr-o tingire direct pe foc mic, mult mai rapid, dar cu producere de fum si risc de obiecte zburatoare din partea nevestei.
In mod evident operatiunea se face fie afara, fie cu hota la maxim.
Ceara se filtreaza prin tifon de diversele impuritati cu care ar putea sa vina. Gen... bucati de albine.

Apoi se cumpara o crema de ghete, preferabil una care vine deja in cutie de tabla.
Pe baza aceluiasi procedeu ca si la ceara, se incalzeste crema de ghete pana devine lichida si se mixeaza cu ceara amestecand permanent.

ATENTIE!
Crema de ghete, spre diferenta de ceara, este inflamabila!
Daca se aprinde, NU suflati in ea! O acoperiti pur si simplu cu un capac, si se stinge singura.
Eu am facut treaba asta la modul primitiv, cu torta de propan be balcon, incalzind direct crema. Evident, mi-a luat foc de cateva ori, dar am stins-o fara probleme.

Bun, presupunand ca nu ati dat foc la casa, si ca nu v-ati stropit cu crema de ghete arzatoare ca napalmul... trecem la...

Aplicarea pe bocanc

In mod evident, nu se mai poate lua din cutie direct cu peria, trebuie incalzita in prealabil.
De asemenea ajuta enorm ca lustruirea sa se faca pe caldura, sau la soare.

Deci, incalzim crema pana se lichefiaza un pic (nu toata cutia, nu e nevoie), dupa care se ia cu peria si se aplica pe bocanc. In momentul asta daca este prea frig afara crema nu o sa se intinda bine si o sa faca "firmituri" care or sa cada peste tot si or sa faca mizerie. Nu mai trebuie sa precizez ca nu mai ies din mocheta, s.a.m.d.

Crema aplicata barbar nu o sa arate foarte bine initial, dar aici intervine munca. Fie cu aceeasi perie fie cu o carpa lunga se freaca pana se raspandeste ceara/crema uniform. Accentul ar trebui sa fie pe miscari rapide si nu foarte apasate, ideea e sa produci frecare, nu presiune, in asa fel incat ceara sa se topeasca si sa se raspandeasca peste tot. Ajuta foarte mult daca mai si convingem pe cineva sa stea in bocanci cat lustruim.
E de munca. Procedura nu e un fleoshc-fleoshc de 3 minute ca la crema obisnuita, dar rezultatul e pe masura.

Image

Treaba asta mie imi rezista la vreo 10 jocuri normale. Dupa joc, bocancul doar se sterge usor de praf sau noroi cu o carpa umeda, se lasa la uscat si se "retusaza" cu peria de ghete care o sa fie naclaita oricum cu exces de ceara.
(Deci atentie, sacrificam si o perie de ghete care o sa ramana speciala pentru scopul asta. Preferabil o perie veche, ramasa de la bunicu' de genul celora cu par de porc foarte bine prins de lemnul periei.)

Note de final
-Nu recomand operatiunea asta pe bocanci noi, sau bocanci de piele intoarsa. Asa cum am mai zis, e pentru opinci compromise.
-Treaba necesita ceva efort si face mizerie. Nu recomand sa faci bocancii cu asa ceva pe gresia din hol sau persanul din sufragerie. Decat daca vrei divort.
-In mod evident nu se obtine o suprafata perfecta, ca la inceput. D'oh. (asta e disclaimer pentru americanii ce se ascund printre noi)

-Impermeabilizare 100%. Eu am avut bocancii astia la Spartan Wars, inclusiv la operatiunile de amenajare de dinainte.
Au fost supusi la o saptamana intreaga de ploi, mlastini, namol pana la glezna si oroare in forma pura. Nu mi-a intrat nici o picatura de apa.
Apropos, bocancul ala jumulit din dreapta a fost "tratat" cu o solutie de impermeabilizare si regenerare inainte de poza. Fix pula.

Profile  

PostPosted: Sun Sep 15, 2013 5:36 pm 
Ronin

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
acum nu stiu daca mai merge avand in vedere ca ai bagat ceara pe ei, dar daca mai nimeresti o pereche de bocanci, inainte de tratamentul minune iti sugerez sa ii duci la o pielarie sa ii dea cu vopsea.. arata foarte bine dupa, nu noi, dar f bine, ca si cum ar fi fost doar purtati pe vreme umeda o luna, adica plini de incretituri. Dupa, poti adauga si ceara. Eu mi-am refacut un palton din piele de vitel care era ceva mancat(il am de la raposatu dom colonel - bunicu) si arata ca nou, in afara de croiala, daca imi pun si o basca zici ca ala sunt :). Dar asta imi place la el..
si legat de ridurile din bocanci, dupa ce ii vopsesti, ii uzi bine pielea cu o carpa uda si apoi ii umpli cu ziare ca sa stea perfect intinsi, sau shanuri daca ai, si ii faci cu crema/ceara.. rezultatul este epic.

Profile  

PostPosted: Sun Sep 15, 2013 8:03 pm 
Clanul Cuțitarilor

Been thanked: 72 times
Mai, ca sa fiu sincer mi-a fost groaznic de rusine sa ii duc la vopsitorie. Aratau gen Homeless Spec Gear.
Pe principu, domnu, domnu, ia de aci banii astia sa iti iei o paine si niste bocanci, doar iesi de la noi din magazin mai repede :)

Profile  

PostPosted: Thu Feb 20, 2014 6:02 am 

Been thanked: 0 time
interesant.

dar daca adaug crema lichida direct din fabrica in mierea lichida nu se simplifica mult procesul?

ai incalzit mierea, ai strecurat-o, si ti-a ramas miere lichida intr-un borcanas(banuiesc ca nu trebuie foarte multa) iar peste asta adaugi 75 ml/100ml de crema lichida.

apoi o lasi sa se raceasca, la miere ma refer, o lasi sa se cristalizeze si folosesti combinatia asta la bocanci.

My time is now!

Profile  

PostPosted: Thu Feb 20, 2014 12:16 pm 
Compania 7

Prietene ai luat-o razna? Nikky zice de ceara si tu vrei sa pui miere? Vrei sa-i mananci cand sunt gata?

Profile  

PostPosted: Thu Feb 20, 2014 12:25 pm 
ACT

Has thanked: 25 times
Been thanked: 32 times
[joke]
E o idee excelenta!!! Nu mai trebuie sa car snickers cu mine la event-uri, iar ideea de "lick my boot" va capata o conotatie pozitiva.
[/joke]

Profile  

PostPosted: Thu Feb 20, 2014 12:30 pm 
Rangers

Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times
:D radeti voi glumiti dar daca sunt din piele si e razboi si ati ramane fara mancare v-ati bate pe ei

Profile  

PostPosted: Thu Feb 20, 2014 1:22 pm 
PMC

Been thanked: 1 time
Sly wrote:
Prietene ai luat-o razna? Nikky zice de ceara si tu vrei sa pui miere? Vrei sa-i mananci cand sunt gata?

poate merg mai bine cu miere :)))) imi aduce aminte de asta

Image

Profile  

PostPosted: Thu Feb 20, 2014 1:33 pm 
Compania 7

Hai sa revenim on topic. Acus ne injura Nikky ca ii terfelim topicul.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]