ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Aug 20, 2018 5:44 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Home-made chrono
PostPosted: Wed Jan 25, 2012 4:09 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Salut,
Hai sa va arat si voua cum puteti sa va faceti un conograf cu doar vreo 20 ron si putina indemanare. Nu e un sistem complet autonom, are nevoie de calculaor ca sa functioneze.

Materiale necesare:
2x LED IR diametru 5mm
2x Photo Tranzistor diametru 5mm
1x rezistor 100 ohm
1x Mufa USB
1x Mufa jack stereo
1x tub pvc minim 15cm lungime si 3-5cm diametru, un tub de scurgere/canalizare e ideal
cativa metri de fir cu 2 fire, merge de oricare, ideal e sa nu fie prea gros sa nu va incurce
banda adeziva (izolirband)
Cost total vreo 20 ron de la un magazin de piese electronice, iar tubul de scurgere de la sanitare.

Scule:
-ciocan de lipit
-aparat de masura
-bormasina + burghiu 3mm sau briceag sau cui inrosit sa dati niste gauri in tubul de plastic
-ruleta/rigla

Asamblare:
-se traseaza o linie longitudinala pe tub, se marcheaza pe ea 2 puncte la FIX 10cm distanta, 100mm, cat mai precis, fiecare milimetru de abatere va insemna 1% abatere la rezultat, ar fi o idee sa prelungim tubul pentru a scadea impactul erorii, dar devine incomod apoi de tinut si centrat.
-se dau 2 gauri de 3mm diametru in cele 2 puncte marcate (intre centrele lor sa fie 100mm), gaurile se dau mai mici decat diametrul LEDurilor si a tranzistorilor (5mm) pentru a nu le permite acestora sa intre in tub si sa poata fi loviti de bile, totodata pentru a colima razele si a reduce zona de "sensibilitate"
-se dau inca 2 gauri in partea opusa a tubului, exact in dreptul primelor, astfel incat daca bagati o sarma prin 2 gauri aflate fata in fata aceasta sa treaca prin centrul tubului (important)
-se lipesc pe tub pe o parte cei 2 tranzistori si pe cealalta cele 2 leduri, eu am folosit lipici fierbinte (hotglue), puteti incerca si cu superglue, epoxi sau guma de mestecat :) Ce e important de mentionat e ca trebuie sa fie cat mai perpendiculari cu putinta pe axul lung al cilindrului, adica sa "priveasca" direct spre gaura din partea opusa si sa nu fie inclinati fata de tub, tineti pe pozitie pana se intareste lipiciul.

Se realizeaza conexiunile:
-se lipesc cele 2 leduri in serie cu rezistenta la pinii 1 si 4 ai mufei usb
-se lipesc cei 2 tranzistori in serie cu camasa cea mai exterioara si varful jack-ului stereo
*ce e de mentionat aici e ca atat ledurile cat si tranzistorii au un piciorus mai lung (+) si unul mai scurt (-), in serie inseamna ca piciorusul scurt al unuia vine la piciorusul lung al celuilalt, ansamblul astfel format va avea un piciorus scurt (-) si unul lung (+) ca si cum ar fi o singura componenta.
**in functie de placa de sunet s-ar putea sa trebuiasca sa inversati firele care merg la jack-ul stereo (rosu si negru in figura)
***pentru fire de legatura am folosit firele de la niste casti vechi, cam 1m lungime ca sa nu trebuiasca sa trag lipit de calculator, puteti scoate 2 perechi de fire dintr-un cablu de retea sau puteti folosi fir de telefon fix.

Pentru ca o imagine face cat 1000 de cuvinte iata si o diagrama:
Image

Cum se foloseste:
-se downloadeaza si se instaleaza programul GRATUIT de editare sunet Audacity (http://audacity.sourceforge.net/download/)
-se da de la preferences inregistrare mono 44.6kHz
-se da record
-se trage cu replica prin tub indiferent de directie DAR cat mai prin centrul tubului, cat mai paralel cu axul tubului, daca trageti stramb veti avea eroare
-se opreste inregistrarea
-se face zoom pe spike-ul aparut pe ecran (ctrl+f1 parca)
-trebuie sa vedeti asa ceva (semnalul cand bila trece pe cei 2 senzori):
Image
(vin cu screenshot real cand ajug acasa)
-selectati 2 punte simetrice pe cele 2 curbe, eu selectez de cand incepe prima pana cand incepe a 2-a
Image
-in prtea de jos a ferestrei aveti durata selectiei in ore:minute:secunde.milisecunde (ex: 00:00:00.00123)

Viteza in metri/secunda e data de formula: 0.1/durata (avem 10cm adica 0.1m, parcursi in durata de pe ecran in secunde)
ex: 0.1/0.00123=81.3m/s

Eu am testat AEG-ul meu pe single si-mi iese in jur de 102 +/- 1-2m/s depinde cum selectez, adica sub 3% eroare.

****Mentiune, unele placi audio au o rezistenta de pull-up ce limiteaza viteza maxima ce o puteti masura, de ex am patit cu Well-ul pe gaz dat la full power sa traga atat de repede incat cele 2 semnale sa se confunde si sa apara ca un singur semnal mai labartat, totusi astea sunt cazuri extreme si nu cred ca la majoritatea replicilor o sa intampinati problema asta, desigur mai e si varianta sa incercati pe alt calculator.

[Chairsofter][Fortunate Son][Hippie][Advance Payment][Family Man]

Last edited by executivul on Wed Jan 25, 2012 4:15 pm, edited 1 time in total.

Profile  

Post subject: Re: Home-made chrono
PostPosted: Wed Jan 25, 2012 4:15 pm 
WTF 360

Has thanked: 88 times
Been thanked: 67 times
nice

Profile  

PostPosted: Thu Jan 26, 2012 1:24 am 
WTF 360

Been thanked: 1 time
O.O

Cine stie electronica.. are parte. Misto ideea cand vrei sa stii 'cam' pe unde te incardezi si nu vrei sa dai 250 ron pe un crono.

Proud owner of a Custom VFC HK416, Umarex/VFC HK416D GBBR, WE Sword Cutlass, Custom Full-PDI VSR, Cyma AK Beta, DE M56C Shotgun, KSC USP.45 Japan Sys7, KSC USP .45 Taiwan Sys7, 2x Cyma 18C Glocks and a KWC Desert Eagle Spring. Also,proud participant to Berget 7 (NATO-Foxtrot4-Bravo Squad), Berget 8 (NAF23-Foxtrot3-2nd squad), Berget 9 (NAF6-Foxtrot), Berget 10 , La Revolution (Militari) & The Gathering: Op. First Stone (RIM). Perks: Click here.

Cel mai chairsofter de pe ASR. dupa mugur.

Profile  

PostPosted: Thu Jan 26, 2012 10:33 am 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 50 times
am o nelamurire...cu mufa usb ce faci?Lipesti doar firele de ea si gata?

Profile  

PostPosted: Thu Jan 26, 2012 10:51 am 

sebannu wrote:
am o nelamurire...cu mufa usb ce faci?Lipesti doar firele de ea si gata?

dupa ce le lipesti o bagi intr-un port usb de la calculator ca sa ai alimentare pe leduri. Deci e strict doar pt alimentare din acelasi pc , astfel devine mult mai comod decit sa alimentezi separat plus ca pe portul usb ai tensiune stabilizata 5v 500mA.
Spor

Profile  

PostPosted: Thu Jan 26, 2012 10:54 am 
Lord of War

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Eu am alta modalitate, dar care functioneaza numai pe compurile/laptopurile mai vechi care au port paralel/LPT.

LEDurile IR si fototranzistorii se conecteaza pe output si input la port. (nu necesita external power sau cules energie din alt port) si un program dedicat calculeaza viteza bilei si cadenta (automat). Cand am timp o sa revin cu un tutorial.

Profile  

PostPosted: Thu Jan 26, 2012 12:04 pm 

Salut, si eu am de gand sa fac ceva de genul.
Intrebarea mea este ce Photo Tranzistori ai folosit, si daca esti multumit de cat de repede raspund.

Ideea e ca as vrea sa fac ceea ce ai facut tu cu un micro controler , dar totul integrat cumva intr-un silencer .

Madness...??? This Is METAL
ImageImage
Cyma CM.122 P226AEP
TFC M4A1
User vechi: darkPassion

Profile  

PostPosted: Thu Jan 26, 2012 1:29 pm 

Ma bucur sa vad ca v-am trezit interesul.
Ideea a fost sa fac ceva repede (in 3 ore am testat si facut 2 bucati) si ieftin, initial voiam sa dau o fuga la magazin sa iau 10 cutii de cola, apoi mi-am dat seama ca in aceiasi bani imi fac un chrono care sa nu "se termine".
Tranzistorii si LEDurile au fost luate la nimereala, adica ce aveau pe stoc la un magazin din Iasi, fara mofturi, 3roni bucata. Merg ok pana la viteze de 180-190m/s cand incep sa se confunde spike-urile, cel putin pe placa de sunet pe care am testat, nu am avut timp sa ma joc si cu alte pc-uri.

Faza cu alimentatul din USB e pt comoditate, se poate lua curent si direct de pe o mufa molex pt hard sau se pot pune 2 baterii. Eu am luat un cablu usb, si m-am prins direct de firele negru si rosu. Vedeti ca daca schimbati tensiunea de alimentare trebuie adaptata valoare rezistentei la (TensiuneNoua-2.4)/0.02 caderea de tensiune pe un led e 1.2V (la modelul meu), pe doua e 2.4, iar curentul maxim e 20mA adica 0.02A.

Ideea nu e a mea, am vazut-o facuta si la altii pe net, sunt si modele cu controller si display (complet autonome) dar costurile se ridica aproape de un chrono care in fond e 50$ in china, iar cu piese recuperate de prin diverse nu am timp sa ma joc, prefer cu timpul ala sa fac o simulare de bomba, alt proiect postat pe aici.

PS: @cryptopsy: la faza cu portul serial/paralel am renuntat din start, gandeste-te ca daca alimentezi cu 2 baterii R6 poti folosi dispozitivul asta si pe un iphone sau tel cu Android

Profile  

PostPosted: Fri Jan 27, 2012 4:19 pm 

Foarte tare ! Mulţumim !
Cum am timp ma apuc de mesterit... :wink:

Profile  

PostPosted: Wed Feb 01, 2012 11:34 pm 

Foarte tare ....

Profile  

PostPosted: Tue Feb 07, 2012 10:27 pm 

prea tare. 10

Profile  

PostPosted: Tue Feb 07, 2012 10:31 pm 

daca sunt precise ca si cele din comert si poti face ceva care sa foloseasca orice nestiutor...poti face mare vanzare pe forum cu ele :D

Profile  

PostPosted: Tue Feb 07, 2012 11:00 pm 

@swarm: si cele din comert sunt imprecise rau, am vazut si pe net si in real life aceeasi replica, de preferinta aeg sau springer (mai constante), pe doua cronouri unul langa altul, diferente de cativa m/s intre ele.

Sa zicem ca ai un 3% eroare, ce e mai simplu de facut e sa modifici putin parametrul de la numitor cat sa fii multumit ca arata la fel cat un chrono pe care il consideri demn de incredere, de exemplu in loc sa imparti 0.1 la timpul masurat in audacity vei imparti 0.097 si ai corectat cei 3% in plus.

Eu unul nu am timpul necesar sa ma apuc de construit pentru vanzare, de aia l-am si postat aici, cine vrea sa-si poata face, ce ma intriga este ca in afara de "foarte tare frate" nu am vazut nici unul sa vina sa zica "bai nene eu l-am facut si chiar merge"

Profile  

PostPosted: Wed Feb 08, 2012 10:05 am 
Sektion 9 Team

Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times
felicitari pentru material. :mrgreen:
se poate prelua pe www.6mm.ro?

Profile  

PostPosted: Wed Feb 08, 2012 10:18 am 

super.
multumiri ca ai impartit cu noi experienta ta.
am o intrebare, ca sa folosesti sistemul pe un telefon/dispozitiv cu android, ce faci cu mufa jack?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]