ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sat Nov 18, 2017 2:58 pm
Patrula Airsoft Romania (PARO

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Thu Oct 08, 2015 11:00 am 

Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Salut - am tot citit de bocanci, o gramada de topicuri si pe aici si prin alte parti, am vizitat si o gramada de site-uri de profil si am vazut ca o mare lacuna la majoritatea site-urilor sunt informatiile despre ceea ce vand.

As vrea recomandari de la voi, de la cine are sau a avut, deci din experienta directa nu din citit ca mine :), de bocanci care sa aiba protectie la perforatie la talpa, impermeabili, cu rezistenta buna la alunecare, respirabili si cat mai confortabili posibili. daca pot fi purtati si iarna cand conditiile nu sunt extreme e si mai bine :) Si peste glezna sa fie. si sa nu scartaie ca ma enerveaza :P. In momentul de fata mi se invart in cap numa viper, miltec, haix, lowa bates + alte cateva nume romanesti. Bugetul nu as vrea sa sara de 500 ron daca e posibil. :)

ar fi fost mai usor de ales daca aveam cum sa probez si sa pipai ceva modele dar asa trebuie sa ma bazez pe recomandari de la cine a testat...

va multumesc.

Cuvintele doar distrag atentia.....Kamayuru to omowazu kiru koto nari to omoubeshi. I know you believe you understand what I said, but I'm not sure whether you realize that what you heard is not what I meant..

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 3:14 pm 

Has thanked: 6 times
Been thanked: 44 times
Sa aiba lamela antiperforatie, dar sa fie si comozi? :lol: :lol: :lol:

1. Nu fac fata pe teren, ca eu nu am luneta sau red-dot! / 2. Imi trebuie mai multe railuri! / 3. Vreau o vesta cu mult MOLLE, trebuie sa car totul pe mine, ca daca-mi trebuie! / 4. Toate cacaturile astea sunt grele si ineficiente! Imi trebuie un setup light + o pusca usoara fara o mie de prostii inutile pe ea!. / 5. Inapoi la pasul 1.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 4:03 pm 

Has thanked: 20 times
Been thanked: 22 times
Miltec sunt niste cacaturi, stay away from those fucking pieces of shit! Am avut eu cand m-am apucat de airsoft si dupa cateva luni de folosire moderata s-au rupt.

Viper sau, daca te tine bugetul, Bates sau Haix. Colegii care au avut cele din urma 2 modele (eu nu am avut decat Viper, de 5 ani, aceeasi pereche, folositi la fiecare joc+ iarna in civilie si inca se tin destul de bine :) ) iti pot da mai multe detalii.

Magpul PTS Masada | Cyma AKM (CM048M) | WE Glock 19

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 4:44 pm 

pai am vazut ca exista mai multe tipuri de protectie la perforatie...ma gandesc ca alea din kevlar sau composite sunt mai ok decat una de metal...si sigur mai ok decat deloc.....vezi..de aia intreb ..ca cititu e una da purtatu lor e alta :)

ce model de viper ai ?

am vazut haix p3 in jur de 500, p6 550, p9 600
bates sunt mai ieftini ...gasesti de pe la 380 in sus....dar nu prea m-am lamurit inca ce modele.

astea vorbesc de preturi in ro gasite.

Cuvintele doar distrag atentia.....Kamayuru to omowazu kiru koto nari to omoubeshi. I know you believe you understand what I said, but I'm not sure whether you realize that what you heard is not what I meant..

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 5:13 pm 

Has thanked: 20 times
Been thanked: 22 times
Eu am modelul asta: https://www.vipershop.ro/bocanci/103-bo ... eries.html dar pe culoare Tan.
Unii colegi spun ca modelul asta: https://www.vipershop.ro/bocanci/33-boc ... eries.html ar fi mai buni pentru ca aluneca mai greu, insa nu pot confirma.

Magpul PTS Masada | Cyma AKM (CM048M) | WE Glock 19

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 5:43 pm 

Has thanked: 0 time
Timp de 4 ani am purtat 5.11 TACLITE 8" COYOTE cred ca cea mai comoda pereche care am avut-o vreodata ,dar daca ploua erai pa,acum am Lowa Zephyr GTX® Mid care au si membrana de Gore-tex la fel de comozi si super aderenta cu ei .
Atat am avut deocamdata care sa ma multumeasca.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 8:11 pm 

exact modelul ala l-am studiat si eu pe site la viper. printre putinele care are detalii. le-am dat un mail azi sa intreb si de altele. din ce am citit pana acum cica talpa din cauciuc e mai aderenta overall decat orice altceva.

modelul ala de lowa l-am verificat si eu...pt ca am citit de el pe site aici ca e comod. il au la himalaya atm dar cred ca e mai mult o gheata comoda de trekking decat un bocanc militar/tactic. nu cred ca ofera nici un fel de protectie...

http://www.himalaya.ro/ro/produs/incalt ... gtx--2070/

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 10:02 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
am viper ( tan ) din martie 2008...folositi la airsoft + strada+ munca! din decembrie 2014 ii folosesc doar la airsoft pt ca i-am umplut de pete de ulei la munca si sunt pistruiati acum...prea patati pt a merge pe strada!talpa este ca noua dupa ani si ani de mers cu ei!
pro:
*impermeabili
*talpe metalica antiperforare
*talpa antiaderenta
*folie thermica tip thinsulate
cons:
*greoi
*butucanosi

P.S.
a nu se spala la masina!!!!!!!

«Sic transit gloria mundi!»

Armurier http://www.guntech.ro/

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 10:07 pm 
RAID Airsoft

Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times
" nu cred ca ofera nici un fel de protectie..."
exact, mergi pe bocanci militari, daca ar fi sa-mi iau maine mi-i i-as lua pe astia: http://www.echipamentemilitare.ro/bocan ... 2193_P4312
daca-s cam scumpi, viperi.
din experienta personala iti zic sa eviti bocancii de drumetie tip decathlon, nu-s ganditi pentru calcat pe sau pe langa cuie, cioburi etc.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 10:27 pm 
ACT

Has thanked: 25 times
Legat de Viper:
Am avut o pereche P2 iarna pe care am purtat-o vreo 4 ani fara probleme. Cand au inceput sa imbatraneasca, mi-am luat tot P2(d? parca) tot de iarna, care dupa un an de purtare MIXTA (adica in paralel cu perechea veche) au ajuns in o stare mai naspa decat prima pereche. Eu unul in momentul ala am zis PA SI PU LA REVEDERE la tot ce inseamna Viper. Acum am o pereche de ghurka si sunt foarte multumit de cum se comporta. Da, viperinii au talpa mult mai moale, sunt mai comozi de purtat dar in astia nu imi transpira in halul ala talpile, au aderenta mai buna, au protectie... is mai ok per general. Parere personala.
Haix... da, am tot avut feedback-uri pozitive de la prieteni. Salomon la fel.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 10:32 pm 

martin ce model de viper ?

vad ca multe lume recomanda haix P..oricare versiune...daca am inteles bine de pe site de la ei totusi nu au nici un fel de protectie la perforatie...

Profile  

PostPosted: Fri Oct 09, 2015 7:13 am 
RAID Airsoft

Has thanked: 17 times
Sunt o gramada de haix cu extra protectie, uite la astia vad ca scrie "puncture resistant"
http://www.thefirestore.com/store/produ ... oot-NFPA-/

Profile  

PostPosted: Fri Oct 09, 2015 7:58 am 

raspunsul de la viper :

Quote:
Buna ziua,

Lamela metalica antiperforatie ( pe toata suprafata talpii) au doar articolele care au precizat asta in specificatia tehnica. Elite sau Tactical Tracker nu sunt prevazute cu astfel de protectie antiperforatie. Avem in dezvoltare modele noi cu antiperforatie din materiale compozite ( non metalice)

Multumim

eu ma refeream la cei recomandati pe aici - airpower p34/p6/p9 ca nu au protectii....haix aia din sunt peste 1000 ron afara totusi...

Profile  

PostPosted: Fri Oct 09, 2015 10:08 am 

Has thanked: 6 times
Been thanked: 44 times
Intrebarea e - la ce vrei sa ii folosesti?

Vrei pt airsoft? Sansele sa iti trebuiasca o pereche cu lamela antiperforatie sunt mici. Metalu e sfant si de aia ii zice "antiperforatie". Mai sunt si materiale "rezistente la perforatie" ceea ce e cu o clasa de protectie mai jos. Ai de gand sa calci pe cuie si lame des? Daca da - bazeaza-te pe lamela.

1. Nu fac fata pe teren, ca eu nu am luneta sau red-dot! / 2. Imi trebuie mai multe railuri! / 3. Vreau o vesta cu mult MOLLE, trebuie sa car totul pe mine, ca daca-mi trebuie! / 4. Toate cacaturile astea sunt grele si ineficiente! Imi trebuie un setup light + o pusca usoara fara o mie de prostii inutile pe ea!. / 5. Inapoi la pasul 1.

Profile  

PostPosted: Fri Oct 09, 2015 10:50 am 

pai am de gand sa ii folosesc cu precadere la activitati care au nevoie de incaltaminte buna. airsoft, trekking..cateodata si la job cand e necesar. Ideea e ca deja am vazut cateva persoane plecand cu cuie in talpa de la jocurile de duminica. Si am patit-o si eu in trecut si nu e frumos :) De aia am zis o minima protectie e mai buna decat nimic. Oricat de atent esti nu poti sa eviti tot mai ales inauntru si mai ales daca lumina e slaba...

din ce am mai sapat azi pe net am gasit de ex asa ceva :

http://www.rockyboots.com/rocky-mens-bo ... =8&start=1

care are lenzi puncture-resistant plate..care zice ca :

http://www.google.com/url?url=http://ww ... eRvwnh33Yw

Quote:
uncture Resistant LENZI® Plate

The flexible LENZIR plate replaces the steel plate in STC's leather firefighting boots, reducing the weight, and increasing puncture resistance (better puncture resistance than normal steel plate).

LENZIR Plates also provide much greater flexibility than normal steel plates.

din pacate rocky aia sunt din us si vin prea scumpi aici. "Order Total: RON 847,42"

Am verificat aproape toate modelele de haix, din pacate nu e foarte clar la ei ce materiale folosesc..doar spun daca e sau nu. plus ca site-urile US/UK/DE/IT sunt total diferite si au modele diferite. cel mai complet e la mama lor in us. In DE preturile sunt mai mici ca un UK. IT nu are mare lucru.

DIn ce am vazut modelul airpower x21 are un pret bun la ce ofera...am dat un mail la adina sa vad daca il aduc. A avut cineva modelul respectiv ?

https://www.haix.co.uk/haix-airpower-x21-high

IN US haix are factory seconds...foarte ok din ce am citit...dar la fel problema e transportu. Oricum ma gandesc eu ca cele de la adina de pe site sunt asa ieftine pt ca sunt factory seconds :).

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]