ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Nov 20, 2017 6:42 am
airsoft6.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Fri Oct 02, 2015 10:14 am 
WTF 360

Has thanked: 88 times
Been thanked: 67 times
Chest Rig vs Plate Carrier

Un subiect dezbatut periodic dar niciodata cu o concluzie.

Aruncati pareri subiective - obiective si gasim noi drumu

Profile  

PostPosted: Fri Oct 02, 2015 11:10 am 

Has thanked: 20 times
Been thanked: 22 times
Ok, incep eu :)

Plate carrier pros:

- poti sa iei mai multe pouch-uri pentru incarcatoare, chestii utilitare, radio, grenade, hidratare, etc
- bune de purtat iarna pentru ca retin caldura
- confera un aspect mai "profi" pentru cineva care incearca sa imite un loadout militar

Plate carrier cons:

- vara la peste 30 de grade sunt incomode pentru ca retin caldura (stiu ca unele modele sunt mai bine ventilate decat altele dar tot te incalzesti in ele)
- greutate mai mare decat la un chest rig
- mobilitate mai redusa fata de un chest rig
- unele modele fara dummy plates nu stau fix pe tine

Chest rig pros:

- mai usoare
- ofera un grad de mobilitate mai mare
- mai aerisite pt vara

Chest rig cons:

- capacitate mai mica de transport pt incarcatoare & other stuff
- majoritatea modelelor nu pot lua un rezervor de hidratare cu atasament pe Molle
- pe timp de iarna necesita o imbracaminte mai groasa decat la plate carrier

Concluzia mea personala: vara la peste 30 de grade celsius, chest rig, in restul anului plate carrier.

Magpul PTS Masada | Cyma AKM (CM048M) | WE Glock 19

Profile  

PostPosted: Fri Oct 02, 2015 5:51 pm 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 46 times
Chest rig ++
Incap pe grasani.
Un chest rig decent o sa-ti care acelasi material ca un plate carrier, doar ca o sa ai pe spate in loc de o placa, doua bretele.

Profile  

PostPosted: Fri Oct 02, 2015 9:15 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
sau intrebam pe aia care au avut un nr decent din fiecare si in functie de gradul de profesionalism pe care l-au demonstrat pe teren, or sa aiba cel mai bun feedback.

Image

ex: Ozon

Profile  

PostPosted: Mon Oct 05, 2015 3:42 pm 

Has thanked: 6 times
Been thanked: 44 times
Pana acuma am avut 4 chest riguri (EI, SRVV & 2xPantac) si 3 plate carriere (BCS Custom + 2xFlyye). Pe langa astea, adaugam alte harnasamente, diverse nationalitati.
Fara sa discutam de aspect, ca aici e o treaba de gusturi, in airsoft, cea mai buna treaba e chest-rigul si iata de ce:

Ai suficient molle cat sa iti pui orice vrei tu pe el (16 randuri pe Skeleton LWMS, 18+6 pe CROC-2). Pe CR-ul meu actual car asa: 5 incarcatoare ak (2 in open top, 3 closed), statie, plosca 1 L, mancare & bile, briceag, bb loader, busola, bricheta, vesta reflectorizanta. Si daca ma decid sa bag vesta reflectorizanta in buzunarul de la pantalon, imi eliberez 2 randuri de molle pe care pot sa mai pun 1-2 maguri sau altceva. Si toate astea sunt usor de accesat, nu tre sa scormonesc 2 ani dupa ele. As putea sa sacrific accesul rapid la unele chestii si sa imi pun exclusiv pouchuri mari, sa car 9 incarcatoare de AK, dar nu are sens pt mine.

Problema cu plate carrierele (vorbim de astea comode, nu de alea rigide, stil cutie) e ca trebuie sa balansezi fata cu spatele. Si cum un incarcator de airsoft, fie el si de systema, nu se compara cu unu real, ca greutate, te trezesti ca spatele trage in jos, de la apa, mancare, bile etc si ca plateu de pe fata ti se urca-n gat. Not nice. Acuma, daca tu vrei sa fii megaboss si pui placi real shit intr-o vesta de airsoft, rezolvi problema asta - dar are sens investitia?

Concluzia mea: Fa-ti frumos o lista cu ce vrei sa cari pe tine. Gandeste-te in cate pouchuri intra astea si cat spatiu ocupa asta pe molle. Ia-ti un sistem care are suficient molle. Eu cred ca un CR e suficient, totusi :)

Pantac LWMS Skeleton ChestRig 16 randuri de molle - http://www8.wgcshop.com/wgc2008/main/pr ... w_choice=a
SRVV CROC 2 cu 18 randuri de molle si inca 6 pe un small backpanel - http://srvv.org/en/catalog/1660/49108/

1. Nu fac fata pe teren, ca eu nu am luneta sau red-dot! / 2. Imi trebuie mai multe railuri! / 3. Vreau o vesta cu mult MOLLE, trebuie sa car totul pe mine, ca daca-mi trebuie! / 4. Toate cacaturile astea sunt grele si ineficiente! Imi trebuie un setup light + o pusca usoara fara o mie de prostii inutile pe ea!. / 5. Inapoi la pasul 1.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 05, 2015 4:17 pm 

Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times
dUMi wrote:
...

Problema cu plate carrierele (vorbim de astea comode, nu de alea rigide, stil cutie) e ca trebuie sa balansezi fata cu spatele. Si cum un incarcator de airsoft, fie el si de systema, nu se compara cu unu real, ca greutate, te trezesti ca spatele trage in jos, de la apa, mancare, bile etc si ca plateu de pe fata ti se urca-n gat. ...

asta se prinde de ciras sub basica si-ti balanseaza aproape perfect incarcatura pe vesta

Image

Profile  

PostPosted: Mon Oct 05, 2015 4:32 pm 

Posibil, insa Ciras e un sistem masiv, impractic, dificil de ajustat samd. Daca nu cumva cumparatorul vrea sa faca re-enactment pt o anumita unitate, exista multe optiuni mai avansate & mai practice decat cutia aia de conserve. Ca sa nu mai zic ca asta presupune sa ai mereu pusca atarnata-n sling.

1. Nu fac fata pe teren, ca eu nu am luneta sau red-dot! / 2. Imi trebuie mai multe railuri! / 3. Vreau o vesta cu mult MOLLE, trebuie sa car totul pe mine, ca daca-mi trebuie! / 4. Toate cacaturile astea sunt grele si ineficiente! Imi trebuie un setup light + o pusca usoara fara o mie de prostii inutile pe ea!. / 5. Inapoi la pasul 1.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 05, 2015 5:34 pm 

Has thanked: 20 times
Been thanked: 22 times
Am avut si eu problema cu echilibrarea plate carrier-ului la toate modelele pe care le-am avut (Condor MOPC, TMC 6094, Specter Gear First Responder Plate Carrier si Warrior Assault Systems DCS), dar la mine era invers, vestele cadeau mult in fata din cauza greutatii mag-urilor si a altor chestii pe care le caram (eu am mag-uri metalice de AK care pline au aproape 250g fiecare si PMag-uri Magpul PTS care tot peste 200g au fiecare).

Am rezolvat problema folosind dummy plates pentru a da vestelor consistenta. Diferenta este de la cer la pamant, acum chiar si cu hidration pouch-ul gol abia daca o vad ca atarna.
Initial nici eu nu eram fan plate carrier, dar de cand am DCS-ul, l-am folosit la fiecare joc si nu mi se pare deloc incomoda.

Magpul PTS Masada | Cyma AKM (CM048M) | WE Glock 19

Profile  

PostPosted: Tue Oct 06, 2015 10:56 am 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
dUMi wrote:
Pantac LWMS Skeleton ChestRig 16 randuri de molle - http://www8.wgcshop.com/wgc2008/main/pr ... w_choice=a

Este ok si nu prea. Ai spatele gol, e vis vara, racoare si placut, dar toata greutatea e pe fata.
Il folosesc in setup-ul pt MP7: 3 pouch-uri de incarcatoare frontal, 1 admin pouch pe stanga si pistolul pe dreapta intr-un pouch de incarcator.
Din cauza greutatii incarcatoarelor, trage foarte mult in jos pe fata. Cu toate astea, este destul de comod si nu ma incurca prea tare :).

Image
Image
----------------------------------------------------------------------
Image
Image

Profile  

PostPosted: Tue Oct 06, 2015 11:29 am 

Corbu' wrote:
dUMi wrote:

Este ok si nu prea. Ai spatele gol, e vis vara, racoare si placut, dar toata greutatea e pe fata.
Il folosesc in setup-ul pt MP7: 3 pouch-uri de incarcatoare frontal, 1 admin pouch pe stanga si pistolul pe dreapta intr-un pouch de incarcator.
Din cauza greutatii incarcatoarelor, trage foarte mult in jos pe fata. Cu toate astea, este destul de comod si nu ma incurca prea tare :).

Corect, nu ai cine stie ce distributie a greutatii pe corpul tau, dar fiind vorba de vreo 3kg cu totul, pe mine, cel putin, ma doare-n pix.

Off-topic - cea mai buna distributie a greutatiiumeri/solduri & fata/spate o am pe Smersh-ul rusesc. Nu e el cel mai versatil echipament, dar distributia greutatii pe corp - nota 10!

Profile  

PostPosted: Tue Oct 06, 2015 1:20 pm 
ACT

Has thanked: 46 times
Been thanked: 84 times
hmmmmm.... si daca este vorba de reenactment si daca nu, selectia s-ar face in functie de misiune:

- plate carrier: direct action, cqb (adica misiuni scurte si intense, cu grad ridicat de actiune directa) - stai mai mult pe verticala si ai nevoie de o incarcare si protectie mai mare la nivelul toraceului (2nd line). si aici exista veste light, mici si compacte (gen jpc, 6094, hpc, etc) in care ai o mobilitate sporita (cu incarcatura cat mai sus, inspre piept si omoplati) si o protectie de baza si ai veste care duc incarcaturi mari (gen cpc, ciras, rav, iotv) unde mobilitatea este redusa in detrimentul unei protectii mai mari si a posibilitatii de incarcare excesiva.
- chest rig sau lbv: recon, expeditie, supraveghere, etc (adica misiuni in care nu te astepti sa tragi bile la fiecare 5 minute ci conteaza mobilitatea in deplasarea pe teren) - stai mult pe burta, camuflat, silent, deci partea din fata (1st line) e ok sa fie cat mai libera si incarcaturile sa vina pe sold si spate (adica mai aproape de centrul de greutate), cu incarcatura suplimentara in 3rd line (rucsac)
nu uitati ca si sub riguri se pot lua slickuri la nevoie (vezi combinatiile de 6094 si 1961 sau mpcr) sau se pot monta direct placi la nevoie (vezi rrv)
si nu uitati ca rigurile sunt diferite de lbvuri. la riguri incarcatura tot in fata ramane, la lbvuri merge pe laterale. generatiile vechi de riguri/lbvuri erau neconfigurabile, cele mai noi sunt.

vestele si rigurile ce nu stau bine e din multiple cauze, dar in principal este din cauza materialului si tiparului prost, pe urma a incarcaturii inegale fata/spate si nu uitati ca vestele originale vin pe marimi, ceea ce rezolva multe probleme de incompatibilitate a structurii corpului vs vesta.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 06, 2015 2:35 pm 
Iron Sky Team

Has thanked: 18 times
Been thanked: 11 times
Nu cred ca putem spune ca unu e mai bun ca altul, sincer, e ca si cum ai spune mie imi plac grasele si tie nu si ne batem in argumente.
Depinde ce vrei sa impersonezi pe teren, de cele mai multe ori am vazut PC(plate carrier) la soldati profesionisti, armate cu buget.
CR(chest rig) l-am vazut pe multi tero sau trupe rebele cu buget fluctuant, insa poate e doar imaginea vanduta de Hollywood :)
Fiecare element are + si -, personal prefer plate carrier din cauza sentimentului de spate protejat, "ma doare shalele".
Uneori imi place sa joc incarcat cu de toate, mai putin imagini cu Arsenie Boca pe casca si uneori imi e scarba si de statie.
Subscriu la plusurile si minusurile de mai sus prezentate de Lushan

Profile  

PostPosted: Wed Oct 07, 2015 1:59 pm 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times
Domnilor,

practicam un sport/hobby, care ne impinge sa cumparam replici cat mai aproape de cele reale, ba chiar unii (chiar multi) cumpara si echipament real deal, in ideea in care vrem sa fim cat mai aproape de "filmul nostru",
indiferent ca e chest rig sau PC cu toti tindem sa punem pe noi tot ceea ce ne duce mai aproape de ideea noastra de "universal soldier".

Personal am un PC facut la balistic, care este foarte practic si nu se dezechilibreaza in functie de cat il incarc in fata sau in spate. dar asta nu are nici o legatura. Joc cu el toamna, primavara si iarna, cand e mai racorica ca tine de cald.
Vara cand sunt inspe grade afara, pun pe mine o centura 8fields la care i-am inlocuit bretelele cu un rucsac de hidratare cu bretele tot de la ei. Pot spune ca pe caldura, nu e nimic mai bun, cel putin pt mine, care sufar si la 5 grade de cald.
Sa alegi intre PC si rig e ca si cum ai alege intre barca si masina, fiecare isi are rostul lui si tine strict de preferintele din "film", de gradul de confort la care vrea sa renunte sau pe care il are, daca vrea sa care "magazinul" cu ace brice si carice in spate, daca vrea sa para cat mai profi sau mai rebel.
luati in calcul ca avem jucatori care isi iau placi balistice lvl4 la joc si altii care pun lupe X20 pe o replica care trage maaaaxin 100 m, cu vant din spate.

concluzie:
PC toamna, iarna, primavara, (chiar si vara daca nu te topesti de cald)
Rig, vara sau cand iti cere scenariul.

sper sa nu va fi plictisit.

mai sunt si momentele alea cand chiar nu ai chef sa cari toti dracii pe tine si iti iei replica un hi-cap si alergi toata duminica :))

Profile  

PostPosted: Wed Oct 07, 2015 2:23 pm 
ACT

Has thanked: 25 times
Been thanked: 32 times
h-harness. Daca e voie cu asa ceva pe topicul asta.
Mai trebuie sa mentionez ca e doar o parere personala?
E clar fundamentata si bazata pe toate chinezariile care m-au acoperit de-a lungul anilor deci nu sariti prea tare la gat. :)

Profile  

PostPosted: Thu Oct 08, 2015 10:58 am 

ghostTM wrote:
h-harness. Daca e voie cu asa ceva pe topicul asta.
Mai trebuie sa mentionez ca e doar o parere personala?
E clar fundamentata si bazata pe toate chinezariile care m-au acoperit de-a lungul anilor deci nu sariti prea tare la gat. :)

H-Harness e f misto, fie el US made sau sovietsky! Cred ca e singura solutie care iti permite un profil cat mai mic atunci cand stai pe burta! Iar distributia greutati e awesome!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page 1, 2  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]