ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Wed Nov 22, 2017 3:48 pm
airsoft6.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
PostPosted: Thu Oct 08, 2015 10:20 pm 
RAID Airsoft

Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times
dUMi wrote:
ghostTM wrote:
h-harness. Daca e voie cu asa ceva pe topicul asta.
Mai trebuie sa mentionez ca e doar o parere personala?
E clar fundamentata si bazata pe toate chinezariile care m-au acoperit de-a lungul anilor deci nu sariti prea tare la gat. :)

H-Harness e f misto, fie el US made sau sovietsky! Cred ca e singura solutie care iti permite un profil cat mai mic atunci cand stai pe burta! Iar distributia greutati e awesome!

In sfarsit veniti de acasa. 15 lei pentru confort maxim http://www.kaki.ro/produse/ansamblu-ham-cu-centura.php
Nu mai zic ca daca te chinui poti sa pui pe el tot ce-ti trebuie pentru un eveniment.

Profile  

PostPosted: Fri Oct 09, 2015 11:35 pm 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times
Image

Profile  

PostPosted: Sat Oct 10, 2015 11:54 am 
WTF 360

Been thanked: 13 times
sa mai facem un topic cu preturi ca aparent asta-i tot ce conteaza pt roman :) sa fie ieftin sa car 2 hicapuri si-o statie si atat

Profile  

PostPosted: Sat Oct 10, 2015 5:05 pm 
ACT

Has thanked: 46 times
Been thanked: 84 times
2hicapuri inteleg, dar statie pt ce? Prinde radio?

Profile  

PostPosted: Sat Oct 10, 2015 5:44 pm 

Has thanked: 31 times
Oooohhh....jeeeeze

Profile  

PostPosted: Wed Oct 14, 2015 10:06 pm 

Has thanked: 6 times
Been thanked: 44 times
Asta e "geardo" din ala sau cum le zice, maica?

Image

1. Nu fac fata pe teren, ca eu nu am luneta sau red-dot! / 2. Imi trebuie mai multe railuri! / 3. Vreau o vesta cu mult MOLLE, trebuie sa car totul pe mine, ca daca-mi trebuie! / 4. Toate cacaturile astea sunt grele si ineficiente! Imi trebuie un setup light + o pusca usoara fara o mie de prostii inutile pe ea!. / 5. Inapoi la pasul 1.

Profile  

PostPosted: Wed Oct 21, 2015 12:53 pm 
WTF 360

acu daca lasam deoparte treburile cu romanu zgarciob si romanu care nu vrea altceva ca ala-i cel mai bun si mai ieftin, putem sa reluam discutiile?

Profile  

PostPosted: Thu Oct 22, 2015 1:25 am 
RAID Airsoft

Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times
Mai zouzou, n ai inteles nimic, un ham iti ofera tot necesarul practic pentru airsoft, e usor, cari tot ce-ti trebuie si, cel mai important, nu te caci pe tine de cald vara. Ca se gasesc si unele ieftine, e alta discutie.
Din punctul meu de vedere un plate career e ABSOLUT INUTIL si foloseste doar ca sa dai bine in poze.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 22, 2015 8:51 am 
WTF 360

Has thanked: 88 times
Been thanked: 67 times
Offtopic - Sper sa nu te superi Cracker. Inteleg ca ai un punct de vedere il accept, dar asta nu il valideaza daca tema topicului este alta Chest Rig vs Plats Carrier. Legat de utilitate, fiecare are dreptul sa si o caute unde vrea, pt unii un hicap si o masca reprezinta utilitatea desavarsit - nu tipul asta este audienta care o caut pe topicul acesta

Ontopic - Aveti in vedere majoritatea din noi vedem in comunitatea din Romania chestrigul folosit pe post de burtiera, mod total eronat de a purta chest rigul, iar in acelasi timp plate carrier ul folosit ca o salopeta. Uitati imaginea aia.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 22, 2015 9:54 am 

alecu wrote:
Ontopic - Aveti in vedere majoritatea din noi vedem in comunitatea din Romania chestrigul folosit pe post de burtiera, mod total eronat de a purta chest rigul, iar in acelasi timp plate carrier ul folosit ca o salopeta. Uitati imaginea aia.

+1 aici, am comis-o si eu, cu ambele, in trecut. Rationamentul e simplu pt purtatul mai sus - iti permite o mobilitate considerabil mai buna & protejeaza mai bine partile esentiale. Tot din acelasi rationament, se poarta plate carrier cu centura tactica si nu se fac niste plate carriere mai lungi. Mai putin in Rusia.

Defender-2 Diamond:

Image

1. Nu fac fata pe teren, ca eu nu am luneta sau red-dot! / 2. Imi trebuie mai multe railuri! / 3. Vreau o vesta cu mult MOLLE, trebuie sa car totul pe mine, ca daca-mi trebuie! / 4. Toate cacaturile astea sunt grele si ineficiente! Imi trebuie un setup light + o pusca usoara fara o mie de prostii inutile pe ea!. / 5. Inapoi la pasul 1.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 22, 2015 11:35 am 
ACT

Has thanked: 46 times
Been thanked: 84 times
say that again? paraclete rav:

Image

plate carriere masive au fost si la americani si inca sunt folosite in multe situatii in care este necesara o protectie cat mai are (swat, hrt, etc).
pt un halo jump insa cu un scurt si intens DA, este de preferat un PC mai minimalist (jpc, 6094, etc)

deci totul depinde de misiune. in airsoft nu este vorba despre asa ceva, la nivelul asta, so totul este subiectiv si tine de preferinta fiecaruia. La fel este si alegerea unei veste real deal sau a unei clone. Ambele se rup (been there done that) si ambele sunt valide in airsoft.
la fel nu se discuta purtarea unei casti real deal in airsoft sau placi ceramice. cine vrea si se simte bine facand-o, foarte bine. dar nu trebuie sa aratam cu degetul in nicio directie... e cel putin de bun simt.

singura chestie ce trebuie punctata insa este cum se poarta acestea pt o eficienta maxima:

- PCurile cu soft inserts gen BALCS (pt vestele masive de generatii mai vechi dar si mai noi - RAV, RMV, CIRAS, IOTV, etc) se vor ajusta astfel incat vesta sa inceapa la nivelul la care clavicula intalneste sternul si se termina la nivelul soldurilor
- PCurile high speed, low drag (cu armura gen sapi/swimmer) se ajusteaza la fel in partea superioara, iar jos ele trebuie sa vina chiar la nivelul buricului (nu mai sus, nu mai jos)
- LBVurile se vor ajusta astfel incat toata incarcatura sa fie dusa pe solduri, nu mai sus, nu mai jos (si se poate purta si intr-o combinatie cu un sft armor pc, gen paca)
- Chest Rigurile, asa cum le zice si numele, nu se poarta mai jos de buric, ci exact in aceeasi configuratie ca si PCurile high speed, low drag, adica se termina exact la nivelul buricului (si se poate purta si intr-o combinatie cu un PC slim, adica fara pouchuri si fara cummerbund, gen 6094 slim, chicken plate carrier, etc)

Profile  

PostPosted: Thu Oct 22, 2015 8:10 pm 

Ma tot gandeam la ce scria cineva mai sus despre plate carriere - ca te coci vara in ele, dar ca iarna tin de cald. IMHO, o chestie f misto si pt re-enactment, cat si pt a evita problema "oh, nu, tre sa imi mut buzunarele pe altceva, ca a venit iarna" e gear-ul din 2 straturi. Si anume - plate carrier simplu, sleek si o vesta tactica gen maiou cu molle. Se practica si la rusi - Tasmanian Tiger peste Fort Defender, iar la americani nu mai zic. Mi s-a parut super tare set-upul din Generation Kill, cu clona aia de Tasmanian Tiger coiot pusa peste Interceptoru woodland - arata awesome :D

Profile  

PostPosted: Sun Jan 17, 2016 11:01 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Salut, intrebarea mea este urmatoarea:

Care este mai practic:
1. http://www.airsoft6.ro/echipament-tacti ... olive.html
sau
2. http://www.airsoft6.ro/echipament-tacti ... olive.html

astept pareri pro si contra celor 2 modele.
Precizari: nu car multe, vreau confort pe parcursul tuturor anotimpurilor.

Profile  

PostPosted: Mon Jan 18, 2016 12:49 am 
WTF 360

una poti sa o customizezi, ailalalta asa e de la mama natura :) si daca tot vrei confort, ia-ti un chestrig

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]