ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Nov 20, 2017 10:51 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 181 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Next
Author Message
 Post subject: how to - GEARDO
PostPosted: Tue Aug 23, 2011 10:21 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
PART 1 - generalitati

Gear / Impression
Ce semnifica acesti doi termeni?

Primul face referire la echipamentul pe care il folosesti la diferite tipuri de jocuri, cele mai des intalnite fiind cele de mil-sim unde echipamentul precum si operatorul sunt testate la limita.

*Echipamentul necesar jocurilor/eventurilor mil-sim este, dpdv teoretic, cel mai complex si complet.
Cel de-al doilea termen face referire la imitarea unei anumite vestimentatii standard unei ramuri militare dpdv al echipamentului.

*Informatiile pentru a intocmi un echipament necesar unui impression sunt de gasit fie pe site’uri de “profesie” fie prin adresarea intrebarilor in threadul “THE GEAR CORNER - Discutii despre gear -” ce se regaseste in “Accesorii” pe AirosftRomania.com.

Am initiat acest thread deoarce tot mai multi jucatori de airsoft isi irosesc banii pe “incercari esuate” si sunt dispusi sa investeasca in propriul hobby, si sa ridice jocul la un nivel occidental.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Voi incerca sa-mi impart ideile in cateva reguli simple ce tin in primul rand de etica personala dar si de cea a jocului.

1.Daca e pasiune, atunci pasiune sa fie

Fiind un thread dedicat celor pur pasionati as prefera sa nu aud comentarii precum: coaie, cu banii aia faceam o vacanta la mare. Threadul este destinat oamenilor care ar fi preferat sa stea in casa si sa-si stranga banii pentru o alta piese din echipamentul planuit.

2. NU fi chitra caci lucru ieftin costa scump.

In general 3 elemente de baza vor fi fundatia investitilor :

2.1 BOCANCII (daca-ti futi picioarele, nu pupi joc )
-Bocancii pe care urmeaza sa ii achizitionezi trebuie sa fie indeajuns de buni incat sa te simti comod in ei dupa marsuri de cel putin 4 ore prin noroaie si zapada.

- Daca te chitresti la prima pereche, dupa 2 saptamani fie renunti, fie iti vei cumpara alta mai buna de care ai auzit la un tovaras, care este la fel de nestiutor ca si tine. Prin aceasta fraza revin la ideea mentionata cateva randuri mai sus : INTREABA-I PE CEI CARE SE PRICEP !!!

- In general, bocancii de munte sunt foarte indicatii deoarece sunt facuti sa reziste majoritatii provocarilor.
- Marci de incaltaminte recomandate : Asolo , Salomon, Magnum, Lowa, etc. <- modelele de munte!!!

*Nu achizitionati modele desert deoarece in romania nu veti juca 12 luni pe an pe temperaturi de +35C si 0% umezeala !!!, si apa ce va patrunde in interiorul bocancului va putea pune in pericol sanatatea voastra !!!

2.2 Vesta (cumperi ACM, o sa-ti vina ca sutienu’)

-Odata cu lansarea “noilor” veste modulare la sfarsitul aniilor ’90, s-a imbunatatit capacitatea operatorului de a-si duce la bun sfarsit misiunea precum si, capacitatea de a-si echipa vesta cu buzunarele dorite in functie de misiune. Vestele modulare ce integreaza sistemul MOLLE (MOdular Lightweight Load-carrying Equipment) si placutele anti-glont au fost numite PLATE CARRIERE (PC).

2.2.1 Jucatorul (geardo’ul – google it) de airsoft isi va achizitiona un model de PLATE CARRIER si il va personaliza cu diferite buzunare la propria-i alegere.

-Exista 3 standarde de fabricare a vestelor PC.

-Cele ACM-clone (TMC fiind cel mai bun dintre toate ACM’urile, urmat de SHARK dar nu recomand) (http://www.ebairsoft.com) (http://www.rsov.com) *detaliate in PART 2

-Cele fabricate in HK-clone (Pantac , Flyye si Socom Gear) / Fabricate in USA-clone (Condor, Voodoo tactical)
*(ID: Menkaures de pe Airsoftromania.com -> cele mai bune dealuri si mult mai ieftin decat pe siteurile de profil) *detaliate in PART 2

*cele produse in HK au cusatura mil(itary)-spec(ifications) dupa standarde internationale

-Cele dupa care sunt facute clonele, “Made Proudly in the United States of America” avand si cea mai buna cusatura la nivel mondial ( Eagle Industries {lifetime warranty}, Tactical Tailor {lifetime warranty}, BDS tactical {lifetime warranty}, Tactical Assault Gear TAG {lifetime warranty}, London Bridge Trading {lifetime warranty}, Maxpedition {partial lifetime warranty}, Paraclete {lifetime warranty} , SOE {lifetime warranty}) , etc.{lifetime warranty}
*detaliate in PART 2
http://www.ebay.com

Plate Carriere cu si fara buzunare (pouchuri) :

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Foarte important de luat in calcul este faptul ca ordinea in care am afisat diferitii producatori, concide cu ordinea lor dpdv al preturilor (ACM este cel mai ieftin, Made in USA este cel mai scump),

!!! DAR !!! exista si exceptii pe care majoritatea nu le cunosc, exista veste modulare folosite de US NAVY Special Forces ce au un pret mai mic decat o vesta FLYYE sau PANTAC !!!

-ex: eagle H-Harness (http://www.ebay.com)
Image

cu buzunare

Image
*detaliat in PART 2

2.2.2 PERSONALIZAREA PC’ului se poate face doar cu buzunare.

*** SE RECOMANDA achizitionarea PC’ului si buzunarelor monocrome !!! Daca ti le cumperi pe multicam si echipa se decide sa treaca pe a-tacs intr-un an sau doi, ce faci ?

Buzunarele nu sunt la fel de importante dpdv al marcii precum PC’ul.
Buzunarele flyye/pantac/condor/tmc isi fac treaba destul de bine. Pentru top quality, mergi pe mana americanilor.

Achizitionarea unui sistem de hidratare modular ce se poate atasa de molle:
- Image / Image

- Image

- Image (se prinde cu soricei de molle)

- etc
*toate modelele pot fi achizitionate in functie de culoarea dorita

Achizitionarea buzunarelor de tip molle :

- Factorul decisiv in aceasta treaba este rolul pe care il ai : infanterist, mitralior , si arma pe care o folosesti deoarece buzunarele pentru incarcatoarele de M4 nu pot fi folosite cu incarcatoare de G36 sau chiar si AK.

-Buzunar pentru G36: Image

-Buzunar pentru M4: Image / Image

Buzunar pentru SAW (M249 / M60 ): Image
Image
Image

Buzunare pentru statie, pentru prim ajutor, admin, utilitare, tin de alegerea personala.

*Detaliat in PART 2

2.3 Manusi ( daca-ti futi mainile, nu pupi bani ca sa pupi gear)

-Manusile cele mai indicate sunt cele pe care le poti folosi in cele mai periculoase zone de joc, cioburile si diferitele obiecte taioase fiind principala problema.

- In tentativa de a patrunde intr-o cladire printr-o gaura, unde in urma cu ~21 de ani era un geam, iti vei transfera toata greutatea in maini, acestea fiind in contact direct cu cioburi.

Daca ai fost chitra si ti-ai cumparat manusi de cacat, vei avea dificultati sa tastezi 112.

Firme recomandate : Mechanix (cel mai bun raport calitate-pret), Blackhawk SOLAG (de preferat kevlar), etc

2.4 Ochelari

-sunt la fel de functionali si o pereche !!!TESTATA de tine!!! de la bricostore dar daca vrei sa pastrezi un anumit tipar al vestimentatiei iti recomand ochelari balistici calificati .
Marci recomandate : Oakely, ESS (daca mai gasesti), Arsenik, WileyX, Bolle (cei din urma fiind ultima varianta daca altceva nu gasiti)

2.5 Statii Radio

-intr-un singur cuvant : PUXING 777 / 888 / 999
Altceva NU MERITA si futi banii degeaba. Strange si cheltuieste cu cap.

2.6 Vestimentatia

-incepand de la mil-tec si terminand cu 5.11, tru-spec, propper (o uniforma TRU / propper costa aprox 80$ una mil-tec costa apox.50-60$ ; alegerea iti apartine)

3. Nu fi pescar ca degeaba ai gear.

- Nu-ti lasa gearul nearanjat, inchipuie-ti ca scoti o tanara domnisoara in oras si te decizi sa-ti imbraci camasa Armani, cusaturi frumoase, iti vine ca turnata, miroase a proaspat...stii ca e a ta. Inainte sa iesi pe usa, uiti sa-ti tragi slitul si sa-ti inchei mansetele. INTELEGI?

*aceeasi diferenta este si la PC -> camasa eftina-camasa scumpa, una iti vine ca turnata si cealalta sta ca pe pomul de craciun.

4. Ai Gear, ai Pusca.

- Nu-ti neglija “blasterul”. Decide ce fel de arma doresti sa-ti achizitionezi si dupa aceea creeaza-ti echipamentul.

- Nu uita ca cel mai simplu rol (daca ai consitutia fizica) este cel de mitralior : 1 SAW, 1 PC, 1-2 buzunare de incarcatoare pentru SAW, 1 sistem de hidratare.

***!!! Acest thread a fost intiat din simpla dorinta de a ajuta airsofterii sa participe la jocuri precum cel din prima poza afisata. Jocuri care sa le ofere senzatia ca fac parte din ceva mai mare si sa le ofere iluzia optica ca sunt combatanti intr-un conflict real !!! ***

PART 2 – detalii

In curand pe ecrane.

Rog sa se stickuiasca si sa se inchida pana la viitoare modificari.

Image

ex: Ozon

Last edited by Orson on Wed Aug 24, 2011 4:08 am, edited 2 times in total.

Profile  

Post subject: Re: how to - GEARDO
PostPosted: Tue Aug 30, 2011 5:47 pm 
ACT

Has thanked: 46 times
Been thanked: 84 times
un link util: http://www.specwargear.com/

Profile  

PostPosted: Fri Sep 09, 2011 1:41 pm 
Compania 7

Been thanked: 0 time
La capitolul bocanci nu si-ar fi avut locul si marca viper, mai ales modelul acesta:
http://vipershop.ro/bocanci/333-viper-2.html
Intreb, nu dau cu bata.

Profile  

PostPosted: Fri Sep 09, 2011 1:51 pm 
WTF 360

Has thanked: 88 times
Been thanked: 67 times
eu am avut 2 perechi si nu i as pune in lista de ce?
nu mi s a parut nimic extraordinar la ei, in afara de pret.

nu sunt special facuti pentru o anumita suprafata,
nu sunt ignifugi,
nu au sireturi rezistente
nu au aderenta
nu iti da protectie in fata la nimic decat iarba,
si se labarteaza dupa utilizare intensiva de elefanti ca mine.

pt jocuri de duminica da sunt f buni, insa pentru un geardo nu (dpmdv)

LE: faptul ca siretul nu se ajusteaza pana in fata, face ca piciorul sa joace in bocanc indiferent de soseta purtata

Profile  

PostPosted: Mon Sep 12, 2011 9:29 am 
Compania 7

Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
La bocanci as mentiona Haix! - cred ca au fost uitati!
http://www.haix.com/international/
Se gasesc in Romania prin Adina S.R.L. la un pret ok --- asta pentru cine vrea sa probeze si sa cumpere!
Multi ar spune ca la banii aia gasesc Swat, Belleville, Magnum... da e adevarat dar cam asta e pretul pentru o pereche de bocanci buni... acum depinde ce firma vrei sau ce design!
Eu personal ii folosesc de 3 ani, ca si altii din echipa! La G2 imi multumesc ca i-am cumparat si mi-a ramas glezna intreaga!

Op. BLACK THUNDER I - 2008; AIM AND FIRE II - 2009; Op. BLACK THUNDER II - 2010; THE GATHERING Op. FIRST STONE - 2010 - CC3; LA REVOLUTION - 2011; THE GATHERING Battle for Ambitus - 2011 CC121 Sutanele Negre; WARTORN - Black ops - 2012; THE GATHERING Dark Legacy - 2012 CC121 Sutanele Negre; Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor - 2013; Codrii de Arama 3 (G. Dako) - 2014

*Who hesitates masturbates!*
"Niciodata sa nu iti intrerupi inamicul atunci cand este pe cale de a face o greseala!" - Napoleon Bonaparte

Profile  

PostPosted: Mon Sep 12, 2011 10:06 am 
A.S.T.B.

Been thanked: 3 times
HAIX este firma de top. Astia incalta trupele de graniceri si vanatorii de munte germani.
Am luat pt Irina o pereche negri si dpmdv dau muie cu bolta la Bates-urile mele, din pacate modelul ala al ei este si foarte scump .

My 2 bb's, nu o sa comentez pe threadul asta decat la ghete si la rucsaci...

Profile  

PostPosted: Mon Sep 12, 2011 11:33 am 
WTF 360

Been thanked: 4 times
Pe militaryphotos e un thread despre bocanci de vreo 250 de pagini, in mare parte scris de soldati. multe modele, pareri impartite, asa ca se poate face un thread separat pe subiectul asta.

Berget 9 | NAF 6th Airborne
Berget 10 | NAF 23rd Infantry Battalion

http://www.wtfteam.ro

Profile  

PostPosted: Mon Sep 12, 2011 6:11 pm 

Has thanked: 78 times
Been thanked: 10 times
Despre bocanci aici viewtopic.php?f=93&t=13403

Profile  

PostPosted: Tue Sep 13, 2011 11:37 am 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 8 times
Been thanked: 18 times
Artistu` wrote:
Pe militaryphotos e un thread despre bocanci de vreo 250 de pagini, in mare parte scris de soldati. multe modele, pareri impartite, asa ca se poate face un thread separat pe subiectul asta.

ai grija ca MP.Netul are tendinta sa "aprecieze" doar ce e made in USA...

Profile  

PostPosted: Tue Sep 13, 2011 11:54 am 
Urs neprietenos

Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times
Made sau designed? Pe alte forumuri de profil sunt apreciate mult Lowa si alte firme de gen, europene.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 13, 2011 2:57 pm 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 8 times
Been thanked: 18 times
Tomcat wrote:
Made sau designed? Pe alte forumuri de profil sunt apreciate mult Lowa si alte firme de gen, europene.

ce vreau sa zic e ca pe mp.net 80% din cei care posteaza activ sunt cetateni US sau US fun boys cu un acut simt national ce ii impiedica de multe ori sa fie obiectivi.

de multe ori am vazut ca sunt apreciate anumite articole de imbracaminte sau protectie doar pentru singurul motiv ca e produsul unei fime americane (chiar daca e produs in china), nu vreau sa intru in detalii in ce priveste armamentul unde situatia e si mai grava :D...

Profile  

PostPosted: Tue Sep 13, 2011 9:26 pm 
WTF 360

Been thanked: 4 times
din ce imi aduc aminte, indeed, aia erau americani, canadieni, europeni mai putini.
o sa razi dar poate cele mai laudate brand-uri erau: Lowa, Meindl, Oakley...

ia-o ca un top.

Berget 9 | NAF 6th Airborne
Berget 10 | NAF 23rd Infantry Battalion

http://www.wtfteam.ro

Profile  

PostPosted: Wed Sep 14, 2011 11:32 am 

Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times
mie-mi intra apa intr-o pereche Lowa. in talpa, dupa ~6 luni de mers prin bucale, au aparut crapaturi fine.

ghetele luate din magazin specific, din davos

Profile  

PostPosted: Wed Sep 14, 2011 11:40 am 

Been thanked: 5 times
luati-va salomon, cel mai simplu mod de a fi sigur de investitia facuta

Image

ex: Ozon

Profile  

PostPosted: Wed Sep 14, 2011 11:44 am 
ACT

Has thanked: 46 times
Been thanked: 84 times
Ozon wrote:
luati-va salomon, cel mai simplu mod de a fi sigur de investitia facuta

eu am o pereche de salomon, de munte, sunt super, ma tin de mai mult de 5 ani si sunt ca noi, dar pt urban este moarte de om.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 181 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]