ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Sep 24, 2018 5:25 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 105 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Author Message
 Post subject: Re: "CUIUL DACIC"
PostPosted: Fri Aug 26, 2011 1:52 am 
ACT

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
mda ...
Noi nu ne vindem tara, doar ne cacam in ea...

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 2:05 am 
Центральный комитет

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
O dam in balarii.
Eu sunt impotriva cianurei. Restul nu ma intereseaza. Daca pot sa exploateze fara cianura, sau ceva care distruge pamantul/viata/vietatile sa o faca. Dar sa nu faca baie de cianura si steril. Si da, am vizitat zona.

Stai sa ghicesc, tu vrei exploatare cu cianura.

Make them for decades humble!

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 3:24 am 
CORE Team

Been thanked: 3 times
Cred ca nu ai inteles prea bine niste chestii.

Ai impresia ca nu mi-ar fi placut sa ne tragem dintr-un neam mai rasarit, sau sa am ce vedea la noi? Crezi ca nu vad si lucrurile bune, asa putine cum sunt? Ai perceput gresit chestiile cu care nu sunt de acord - lipsa de obiectivitata, prosteala nationalista, superficialitatea in abordarea sociologiei sau istoriei si argumentele sentimentaliste. Ce suntem, AIA SUNTEM. Ma uit in jur si oamenii sunt mult mai aproape de betivii mincinosi si lenesi ai lui Herodot decat de savantii academician doctor inginer ai dacologilor. Istoria are o singura latura de judecata obiectiva, aia dinspre noi. Nu stiu ce a fost, dar stiu ce a iesit. Si imi pare rau, a iesit un neam de lenesi, mincinosi, hoti si betivi. Trebuie sa fii naiv sa spui ca e altfel in momentul asta. Cand spun un neam de nu ma refer la absolut toti, ci la un procent semnificativ. Invit pe oricine are o problema cu asta un weekend la mine la Plopu, o comuna de langa Ploiesti, si iesim seara la o bere cu batranii satului. Mai simplu, www.vaxpopuli.ro. ASTA SUNTEM.

Ca sa nu mai debitezi rahaturi pe alte parti, eu nu-mi pot lua viza de land of the free, de prieten si proamerican ce sunt.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 8:10 am 
ACT

Has thanked: 25 times
Been thanked: 32 times
N-ai ghicit... :D
Nu sunt pro-cianura.
Sunt anti-neexploatare, sunt anti "rosia montana nu e de vanzare".
Stam cu curul pe N bogatii si cersim bani de la unii si altii.
Asta ma deranjeaza, asta ma enerveaza.
Dar vorba ta... deja o dam in balarii si deviem de la cuiul buclucas. :wink:

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 8:36 am 
CORE Team

Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Dragilor, si eu am fost acolo, si am vazut oameni, si am trecut si prin muzeul mineritului unde ghid era un tip foarte "pro-RMGC". Dar...

Stau si ma intreb, apropo de "stam pe bogatii si nu facem nimic": formularea implica un "noi". Care este acest "noi" care are de castigat? Variante de raspuns:
a) Statul - well, "statul" e o increngatura de structuri ocupate de oameni aflati in anumite relatii unii cu altii. E o entitate abstracta, drept pentru care fiecare isi ia cate o ciozvarta dupa cum poate / apuca; legea nu se aplica la noi, iar oamenii care populeaza aceste structuri sunt in marea majoritate incompetenti si/sau rau intentionati. Deci nu ma simt parte a acestui "noi".
b) toata populatia Romaniei - hmmm... acu' 21 de ani TOTUL apartinea TUTUROR (ma refer aici la mijloacele de productie si la resurse, desigur). Cati dinte noi au acum drept de proprietate intr-o cota corespunzatoare populatiei tarii in acel moment? Eu unul nu am asa ceva. Cu tot cu retrocedari, tot ar fi trebuit sa ramana destul. Dar cum spunea Serghei Mizil intr-un interviu televizat care i-a fost luat imediat dupa evenimentele de atunci (parca): "A, pai cum sa se distribuie egal toate astea? Asta ar insemna ca e in continuare comunism!" Deci proprietatea a fost acaparata de niste unii, si anume cei care aveau drepturi de semnatura si relatiile + informatiile necesare. Iarasi, eu unul nu sunt printre ei si cunosc si alte persoane de-aici la fel ca mine - deci nici raspunsul asta nu e valid.

In aceste conditii, om sta "noi" pe potentiale bogatii - dar cum putem beneficia NOI de ele? Cu RMGC vor beneficia niste unii (un canadian de origine romana, iar canadienii in general sunt TOTAL lipsiti de scrupule in ceea ce priveste exploatarea resurselor naturale... cautati pe net si speriati-va singuri, mie mi-a ajuns) si BNR. Care BNR e o structura abstracta, sa nu-mi zica mie cineva ca o va duce mai bine cand BNR va avea mai mult aur la tescherea. Daca BNR VOIA sa aiba aur, atunci nu ar fi intrerupt exploatarea de la Rosia Montana in urma cu cativa ani (ar fi cautat si gasit o solutie alternativa exploatarii cu cianuri). Dar revenim la paragraful anterior in care am spus ca "statul" e alcatuit in general din indivizi incompetenti sau rauvoitori, si intelegem ca renuntarea la exploatarea aurului - SI LA DREPTUL DE A MARCA AUR! - e un lucru normal.

OAMENII de acolo o vor duce "bine" cativa ani, pana termina "canadianul" de ras muntele. Dupa care isi va baga picioarele inclusiv in ecologizarea zonei - apa cu cianuri si cu METALE GRELE (de astea de ce nu vorbiti?!) se va fi infiltrat in panzele freatice si va circula p-acolo multe zeci de ani dupa - si se va tira. Cianura se descompune sub actiunea luminii solare si in combinatie cu dioxidul de carbon - lent, dar se descompune - deci hai sa zic ca asta nu ar fi o MARE problema, treaca de la mine. Dar arsenicul, cobaltul si altele asemenea nu se vor descompune. Iar oamenii locului vor ramane fara surse de venit, fara munte (proiectul prevede ca TOT MASIVUL sa fie ras de pe fata pamantului), fara paduri, fara posibilitatea de turism ecologic (Consiliul Local a scos un PUZ care NU permite construirea de pensiuni, deci oamenii nu pot trai din turism acum) si in mijlocul unui desert toxic. La propriu. Nu mai zic de malformatiile cu care se vor naste urmasii lor si bolile cronice de care vor "beneficia" cu totii de pe urma metalelor grele care vor ajunge in apa de baut.

Deci nu, NU sunt de acord cu imbogatirea CATORVA oameni pe seama devastarii unei zone cu populatia locala cu tot.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 8:45 am 

ghostTM wrote:
: DE CE ar trebui sa fiu eu un arogant si sa le zic localnicilor "ba voi sunteti prosti, eu stiu mai bine ce va trebuie?" Cu ce drept?

Pentru ca se poarta sa contrazici fara sa ai treaba sau sa stii chestiunea in cauza in amanunt, pentru ca aroganta este "trendy" si pentru ca in general daca poti sa te bagi fa-o...

Un om care traieste de mii de ani intr-un loc si isi duce traiul linistit si onorabil, fara sa intinda mana nimanui este prost ca exista, nu a facut credite deci este retard, nu are cont in banca implicit este un inapoiat, se incalzeste cu sobe cu lemn...incult total...mai ramane sa spunem ca e zoofil pentru ca isi creste animale pe langa casa si menul e complet.

Vin eu, care m-am tarait prin scoli pe banii parintilor, am un job obtinut datorita apartenentei la partid, am citit cateva tratate de sociologie si niste articole scrise la betie de un profesor de economie frustrat de viata si TREBUIE sa fac lumina in modul de viata al oamenilor, sa le arat eu cum se traieste bine, pentru ca ei nu stiu ca se complac in existenta de ev mediu ignorand beneficiile epocii moderne :P !

O natiune iese in evidenta datorita elitelor sale, restul suntem noi care se presupune ca am vrea sa invatam de la cei care stiu ceva si sa ducem o viata linistita si sa ne facem treaba la nivelul nostru. In momentul cand din randurile noastre nu se ridica acea "elita" si mediocritatea si falsul isi fac loc in randurile de sus toata scara de valori se amesteca .

Ati vazut ce poate face un CUI DACIC ? Ce alt subiect genereaza atatea pagini de discutii ? In timp ce el se incapatanaza sa nu rugineasca si mintile noastre sunt obligate sa iasa din amorteala :wink: !

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 9:34 am 

Has thanked: 7 times
+1 ave

"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin, Mayor of Terminus

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 10:01 am 
ACT

Has thanked: 25 times
Been thanked: 32 times
@ave: insist in continuare pe formularea NOI chiar daca (asa cum ai evidentiat foarte elocvent) EU nu am nimica de castigat de pe urma Rosiei Montane... dar copiii mei au in mod sigur de pierdut, daca nu altceva macar o bucata "palpabila" de istorie.

De ce? Pentru simplu motiv ca Eminescu este de-al nostru, Tutea, Cioran la fel. Chiar daca nu am nimica de castigat din asta, eventual niste batai de cap la ora de romana (sa nu mai zic de marele roman Janos Bolyai, Lalescu samd). Toti is de-ai nostrii. Pe de alta parte, Salam & co is tot "de-ai nostrii".

Ar trebui sa invatam o data si o data ca facem parte dintr-o natiune.
Nu merge sa iesi peste hotare si sa zici de un boschetar care in Viena zice "da shi mie un ieuro mancatash boierule" ca "ala nu e roman de-al meu, romanii adevarati sunt cinstiti, onesti, primitori, destepti, muncitori".
Nu o sa te creada nimeni. Dimpotriva, daca il iei la impins vagoane pe ala (civilizat, desigur) si dupa aia explici "strica imaginea romaniei" toti vor intelege si retine ca romanii nu sunt doar boschetari.
Dar pentru asta ar trebui sa ne luam si o doza de mandrie nationala, nu sa ne laudam cu realizarile unora (pe care nu i-am ajutat cu nimica) si sa ne dezicem pur si simplu de "ailalti". Mandrie care tinde catre zero din pacate. Am mai zis-o... ASTA e diferenta majora dintre NOI si CEILALTI.

Din pacate, in 50 de ani de comunism am invatat (NOI, ca natiune) ca "noi" nu e nimic altceva decat o forma de eludare a responsabilitatilor. Din 89 incoace s-a imbogatit aceasta idee cu: "natiune" e o chestie pe care o auzi in campaniile electorale, "patriotism" e ceva penibil, sufera unii de treaba asta dar nu sunt periculosi ca "e putini".

Noi nu inseamna (in conceptul meu) "turma". Noi inseamna atitudine.
Si chiar ca nu mai zic pe aici, ca deja poluez cuiul de o sa inceapa sa rugineasca. :D

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 10:12 am 
CORE Team

Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Ba mai zi, ca zici bine. De acord cu tine intru totul.

Si da, am fost in Viena si in Germania (mai multe orase) cu doamna mea. Si cel putin in Viena au fost momente in care am vorbit intre noi in engleza datorita "faunei" inconjuratoare. Dar am facut si misto de vanatori la magazine MARI care nu puteau primi plati cu cardurile noastre, chip-based, ca erau prea noi. "De unde veniti?" "Din Romania." "ROMANIA?!?!" (discutie in germana, nevasta-mea e capu' rautatilor). Pentru ca POS-urile lor erau prea vechi. Si nu, nu m-am simtit aiurea ca-s roman ba chiar dimpotriva... :D

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 10:37 am 
Next Level (LvL)

Has thanked: 1 time
@ uziel & ave - bravo mai baieti, bine spus!

ca si voi, n-am nimic impotriva exploatarilor resurselor naturale si nu numai, dar daca ar fi sa fac lobby pro sau contra, m-ar putea interesa cu ce ma ajuta/incurca pe mine, pe membrii familiei mele si pe urmasii nostri, aia sau ailalta.

So, pana la proba contrarie, atat exploatarea de aur de la RM sau cea de tzitei din Marea Neagra, ma lasa rece.

Si eu ma simt dator sa subliniez acel "noi" plin de dispute.

Pot spune noi, cand ma refer la mine + familia mea, pe care o cunosc si care imi e/ ne suntem alaturi.
Pot spune noi, cand ma refer la acei membri din comunitatea ASR pe care ii cunosc, cu care joc, pe care ma pot baza, si imi/ne suntem alaturi in anumite privinte.

Nu pot insa spune noi cand ma refer la asa-zisul popor roman, din pacate, intrucat cu acesta nu impartasesc decat limba pe care o vorbesc, si nici aia n-o vorbim prea bine (corect), sau istoria, care e si aia controversata pana in cer.
De ce?
- Alesii nu ma reprezinta, se reprezinta singuri si pe interesele lor (evident financiare) si doar mita pare sa mai aduca voturi, asa ca cine fura mai mult de la "noi 8) " are mai multe fonduri pt cumpararea voturilor, ca sa reia ciclul (indiferent de partid)
- O buna parte din cei mai capabili (pe diverse domenii) oameni pe care i-am cunoscut lucreaza cu succes nu pentru "noi" ci pt "altii" adica in strainatate
- Invatamantul "nostru" produce ratati individualisti care isi iau ca modele oamenii de succes pe care ii vedem la tv (pizde fudule, afaceristi miliardari obscuri despre care nimeni nu stie cum au acumulat averi, cantareti de diverse genuri care n-au platit impozit pe venit in viata lor, politicieni obraznici care - nici cand sunt prinsi pe fatza facand diverse marlanii - nu recunosc nimic si n-au gram de decenta)
- Sanatatea e quasi-inexista. nu mai intru in detalii, ca stie toata lumea ce si cum, ceva mai putin stiu si de ce. Daca vreti, va spun eu, ca aici mai am habar de cateva chestii. Oricum, se leaga de pct.1.
- Industria ..... care?
- Agricultura ...unde?
- Turism .... ha!
- Justitie .... ma lasati?!? "Noi vrem egalitate, dar nu pentru catzei!"
- Finantele sunt evident aservite politic si ele, asa ca.... contribuabilul incearca sa insele statul, care nu face nimic pt el, iar statul, in cunostinta de cauza, il impovareaza excesiv, ca macar sa ia 50% de la el.
- Infrastructura...ce e aia?

Aveti idee cate ministere avem? Eu nu stiu, nici nu stiam, dar la o cautare pe google, gasesti ministere (mai multe chiar) care sa inceapa cu fiecare litera a alfabeltului, mai putin cu n, o, v, z. LOL

vorba bancului: ce tara frumoasa, pacat ca-i locuita! (de NOI)

eu cred ca exista cuiul dacic, avem fiecare cate unul infipt in tzeasta. pacat ca nu rugineste, ca daca ruginea, mai devreme sau mai tarziu disparea si puteam si noi sa gandim. NOI. Nu EU, TU, EL, EA, EI, ELE.

[Rudolf] [Silicon mouth] [Blood donor 500+ Calugareni 14.06.2009] [Dedicated] [Anthill impersonator Craiova 4.04.2009] [Discard after Use] [Cheap bastard] [Customizer] [Quartermaster] [Infiltrator] [Divine Intervention] [Chairsofter]

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 3:47 pm 

andrei_o wrote:
NOI. Nu EU, TU, EL, EA, EI, ELE.

Punct pe " i " !

Cand vom constientiza ca interesul national este la fel de important ca cel personal, daca nu chiar mai important pentru ca este vorba si de viitorul nepotilor nostri, nu numai de tocanita obtinuta prin orice mijloace astazi, acum, pentru noi ...vom fi o natiune . Cat timp suntem in cursa pentru acumulare de avutii si suntem dispusi pentru asta sa facem orice...suntem doar o adunatura jalnica de persoane ...nota bene : persoane, nu oameni, aia apartin altui regn !

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 7:27 pm 

colegu' wrote:
Punct pe " i " !

Cand vom constientiza ca interesul national este la fel de important ca cel personal, daca nu chiar mai important pentru ca este vorba si de viitorul nepotilor nostri

:shock: Mi-ai aratat lumina! :shock:

"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin, Mayor of Terminus

Profile  

PostPosted: Sat Aug 27, 2011 12:16 am 

Uite asa si-a gasit si Bivolaru adeptii :P ... doua mangle aruncate si altii vad luminitze roz :lol: !

Profile  

PostPosted: Sat Aug 27, 2011 4:11 pm 

Primu' vin la spirala :P.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 06, 2011 8:22 pm 
Next Level (LvL)

Has thanked: 1 time
poate o stiati, dar eu acum am vazut-o :)

http://www.protv.ro/video/ge/vid/MTE5NzY

[Rudolf] [Silicon mouth] [Blood donor 500+ Calugareni 14.06.2009] [Dedicated] [Anthill impersonator Craiova 4.04.2009] [Discard after Use] [Cheap bastard] [Customizer] [Quartermaster] [Infiltrator] [Divine Intervention] [Chairsofter]

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 105 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]