ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Thu Jul 19, 2018 10:46 am
Patrula Airsoft Romania (PARO

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Bacul la fizica
PostPosted: Mon Jun 13, 2016 3:51 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Am o mica nelamurire la tensiunea in fir.Daca un corp este situat orizontal si alt corp este situat vertical si aceste doua corpuri sunt legate de un scripete atunci asta inseamna ca exista o forta de gravitatie?
Nu stiu cu e cu tensiunea asta in fir dar stiu ca T ar trebui sa fie perioada oscilatiei nicidecum tensiunea in fir.Ce asemanare are perioada oscilatiei T cu forta tensiunii Ft?De ce nu se noteaza tensiune in fir cu Ft?Nu e o forta care actioneaza asupra unui obiect,acel obiect deplasandu-se pe o parte sau alta?
In manualul meu de fizica nu mi-a explicat deloc ce e cu tensiunea T.Tot ce mi-a explicat acolo este ca T este egal cu G.Mi-a aratat cateva exemple din care ar fi trebuit sa inteleg ceva dar eu am ramas prins in ceata.
In acele exemple erau niste formule de genul F=G+T si T+N+G+Ff=0.
Nu mi-a explicat deloc manualul de ce ar fi trebuit sa aplic aceste formule.
Ce o sa ma fac la bac?Ce sanse am sa trec bacul daca eu nu am inteles fenomenul acesta?
Si ce e cu axele Ox si Oy?Sunt functii?De ex A(2,9),B(4,5)?La ce folosesc axele acestea?
Vreau sa iau o nota mare la bac.

Profile  

Post subject: Re: Bacul la fizica
PostPosted: Mon Jun 13, 2016 4:47 pm 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 46 times
Succes.

1: "Forta de gravitatie" (defapt greutatea unui corp sau forta gravitationala execritata asupra lui) nu este influentata de orientarea corpurilor sau de forma lor.
Pentru mai multe detalii, wikipedia te ajuta:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_atr ... universale
si
https://en.wikipedia.org/wiki/Equations ... lling_body
Observatie: cele cateva pagini de wiki sunt mandatorii dar in nici un caz suficiente.
In cazul trivial pe care-l expui, greutatea celor doua corpuri se aproximeaza cu formula G=mg unde G e greutatea, m e masa fiecarui corp iar g e acceleratia gravitationala in zona respectiva, in cazul ideal g = 9.8 m/s2.
In cazul non-trivial, in care masa corpurilor respective e apropiata ca ordin de magnitudine de Pamant, se aplica compunerea fortelor si legea atractiei universale, dar deja nu cred ca se dau probleme cu scripeti pentru clasa a 12-a cu asa ceva.
Greutatea exista si isi manifesta efectele daca sistemul supus studiului tau se afla pe Pamant sau langa un generator de gravitatie asemanator ca masa Pamantului. Daca problema a fost data in vid, atunci de obicei forta de atractie dintre corpuri poate fi ignorata (daca problema nu o cere in mod express).

2: Explicatii cu privire la tensiunea in fir:
https://www.youtube.com/watch?v=jOAkh5JiaM8
Dupa cum vezi, ox = directia de miscare.
G1 = m1g = greutatea primei mase in miscare
G2= m2g ..
atentie la directia de miscare, ea este data de acceleratie.
samd...
Tot shpilul cu tensiuni si compuneri de forte la mecanica e ca vrei sa iti simplifici problema de rezolvat.
De aia tensiunea T in fir este forta care, in momentul in care tai imaginar firul la un punct si inlocuiesti restul de sistem din partea pe care vrei sa o elimini, va permite sistemului ramas sa se miste in continuare cu acceleratia pe care ai calculat-o inainte (vezi video la min. 4:40).

3: In fizica poti avea marimi diferite numite cu aceeasi litera. Nu des, dar se intampla. Perioada oscilatiei si tensiunea in fir rar apar in aceeasi problema de fizica. Daca dai peste ele, avand in vedere ca perioada oscilatiei e masurata in secunde iar tensiunea in fir e o forta derivata, cred ca poti pastra simbolul T pentru perioada oscilatiei iar pentru tensiune in fir poti folosi o alta litera mare sau o litera mare si una mica (gen Ft sau asemanator) fara sa fii depunctat.
Eu cred ca in manualul tau de fizica s-au explicat foarte multe lucruri pe care tu nu le-ai asimilat, dar e OK, sunt sute de tutoriale de fizica de liceu pe net, e destul sa deschizi youtube si sa cauti "lectii de fizica bac" si o sa gasesti cateva sute de hituri.

Concluzia mea este ca, la fizica mecanica cel putin, sansele tale de a lua bacul sunt foarte mici.
Solutia este fie sa gasesti pe cineva intelegator care, contra unei sume de bani, sa te ajute sa recuperezi macar o parte din materia pe care n-ai asimilat-o, fie sa incerci sa o inveti singur.

4: Si eu vreu sa castig la LOTO.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2016 5:07 pm 
Lord of War

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
E bot.

Acelasi text il posteaza si pe alte forumuri fara sa raspunda.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2016 5:26 pm 
LYNX

Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Eu unul apreciez interventia lui Darph. Am citit-o cu interes.

www.lynxclub.ro
------------------------------
I am more of a chaotic type.
------------------------------
Vive la France! / Calm under fire / Parasite / Phone addict / Sinister smile / Spider sense / Tactical Reloader / Hippie / Gun Nut / Son of Rambo / Jinxed

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2016 5:27 pm 

Nu e bot, e un meme :D
I fell for it.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2016 11:15 pm 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 52 times
Been thanked: 78 times
:shock: boobs?

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2016 11:21 pm 

Image

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2016 11:46 pm 
ACT

Has thanked: 25 times
Been thanked: 32 times
Nelamuriri legate de bac:
Dai sau iei?
Dai bacu? Daca da, de ce l-ai lua?
Daca vrei sa-l iei de ce sa-l mai dai?
De aia mi-a placut mie matematica...

Profile  

PostPosted: Sat Aug 13, 2016 10:48 pm 

DarphBobo wrote:
Succes.

1: "Forta de gravitatie" (defapt greutatea unui corp sau forta gravitationala execritata asupra lui) nu este influentata de orientarea corpurilor sau de forma lor.
Pentru mai multe detalii, wikipedia te ajuta:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_atr ... universale
si
https://en.wikipedia.org/wiki/Equations ... lling_body
Observatie: cele cateva pagini de wiki sunt mandatorii dar in nici un caz suficiente.
In cazul trivial pe care-l expui, greutatea celor doua corpuri se aproximeaza cu formula G=mg unde G e greutatea, m e masa fiecarui corp iar g e acceleratia gravitationala in zona respectiva, in cazul ideal g = 9.8 m/s2.
In cazul non-trivial, in care masa corpurilor respective e apropiata ca ordin de magnitudine de Pamant, se aplica compunerea fortelor si legea atractiei universale, dar deja nu cred ca se dau probleme cu scripeti pentru clasa a 12-a cu asa ceva.
Greutatea exista si isi manifesta efectele daca sistemul supus studiului tau se afla pe Pamant sau langa un generator de gravitatie asemanator ca masa Pamantului. Daca problema a fost data in vid, atunci de obicei forta de atractie dintre corpuri poate fi ignorata (daca problema nu o cere in mod express).

2: Explicatii cu privire la tensiunea in fir:
https://www.youtube.com/watch?v=jOAkh5JiaM8
Dupa cum vezi, ox = directia de miscare.
G1 = m1g = greutatea primei mase in miscare
G2= m2g ..
atentie la directia de miscare, ea este data de acceleratie.
samd...
Tot shpilul cu tensiuni si compuneri de forte la mecanica e ca vrei sa iti simplifici problema de rezolvat.
De aia tensiunea T in fir este forta care, in momentul in care tai imaginar firul la un punct si inlocuiesti restul de sistem din partea pe care vrei sa o elimini, va permite sistemului ramas sa se miste in continuare cu acceleratia pe care ai calculat-o inainte (vezi video la min. 4:40).

3: In fizica poti avea marimi diferite numite cu aceeasi litera. Nu des, dar se intampla. Perioada oscilatiei si tensiunea in fir rar apar in aceeasi problema de fizica. Daca dai peste ele, avand in vedere ca perioada oscilatiei e masurata in secunde iar tensiunea in fir e o forta derivata, cred ca poti pastra simbolul T pentru perioada oscilatiei iar pentru tensiune in fir poti folosi o alta litera mare sau o litera mare si una mica (gen Ft sau asemanator) fara sa fii depunctat.
Eu cred ca in manualul tau de fizica s-au explicat foarte multe lucruri pe care tu nu le-ai asimilat, dar e OK, sunt sute de tutoriale de fizica de liceu pe net, e destul sa deschizi youtube si sa cauti "lectii de fizica bac" si o sa gasesti cateva sute de hituri.

Concluzia mea este ca, la fizica mecanica cel putin, sansele tale de a lua bacul sunt foarte mici.
Solutia este fie sa gasesti pe cineva intelegator care, contra unei sume de bani, sa te ajute sa recuperezi macar o parte din materia pe care n-ai asimilat-o, fie sa incerci sa o inveti singur.

4: Si eu vreu sa castig la LOTO.

Am ramas in ceata din tot postul tau...Ai avut dreptate youtube-ul m-a ajutat mult..Daca ar fi fost niste programe la fizica pentru corpuri 2d si ceva vectori(cum sunt programele acelea de mecanica precum cad,inskape si altele) as fi inteles toata treaba.
Nu am prieteni care au fost buni la fizica si cred ca singura mea inspiratie a fost youtube-ul...M-a dat pe spate internetul cu atata informatie de 2 penny...

Profile  

PostPosted: Sun Aug 14, 2016 12:35 am 
Hardcore Airsoft Team

:shock: wtf...it's real! the boobs are real!

Profile  

PostPosted: Sun Aug 14, 2016 12:52 am 

kuminte wrote:
:shock: wtf...it's real! the boobs are real!

Unde vezi tu boobs?

Profile  

PostPosted: Sun Aug 14, 2016 2:05 am 
Hardcore Airsoft Team

Oh..take a look:
Image

Ps: cine face laba de la poza asta, nu e fizician!

Profile  

PostPosted: Sun Aug 14, 2016 2:46 am 

kuminte wrote:
Oh..take a look:
Image

Ps: cine face laba de la poza asta, nu e fizician!

Disgusting..

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]