ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Dec 16, 2018 2:54 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 65 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Tue Mar 29, 2016 8:59 pm 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 51 times
pai da grasulas...si daca ai vreo 3-4 plangeri de la oameni diferiti referitoare la acelasi personaj se face ceva?

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2016 10:52 pm 
ACT

Has thanked: 47 times
Been thanked: 84 times
Grasulas wrote:
... exista optiunea sa ai trustee pe teren dar cine ii alege si care sunt criteriile dupa care ii alegi ?

deci nimeni nu mai are incredere in nimeni si in nimic.... bun asa. hai ca asta e drumul bun :))

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 12:09 am 
ACT

Has thanked: 25 times
Been thanked: 32 times
Binili invinge ma.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 9:13 am 
Центральный комитет

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Banezi 1, 2, 3 dar inteleg restul de 10-20 care mai vin la joc. Parca interesul era calitatea nu cantitatea. Eu a trebuit sa spun nu unui prieten (gen Ban - nu a mai venit cu noi) pentru ca avea o atitudine necorespunzatoare pentru airsoft. Daca e om intelege, daca nu, asta e, ales bules.

Make them for decades humble!

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 9:26 am 
Iron Sky Team

Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times
rusteeze wrote:
Banezi 1, 2, 3 dar inteleg restul de 10-20 care mai vin la joc. Parca interesul era calitatea nu cantitatea. Eu a trebuit sa spun nu unui prieten (gen Ban - nu a mai venit cu noi) pentru ca avea o atitudine necorespunzatoare pentru airsoft. Daca e om intelege, daca nu, asta e, ales bules.

Si uite asa am pierdut cativa prieteni... :(

Cand stii cate arme ai inseamna ca nu ai destule...

Image

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 11:05 am 
Центральный комитет

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Ce treaba are prietenia cu airsoftul? Ce treaba are airsoftul cu berea? O dam pe latinisme, sa fim prieteni cu toti.

Am super amici cu care ies la airsoft. Am super amici care nu se stiu cu airsoftistii. Sau se stiu si se saluta. Sau beau de rup impreuna dar nu vin la meciuri. Combinatiile sunt infinite, dar din punctul meu de vedere poti fi frati-miu, daca ma faci de ras in fata comunitatii nu mai ai ce calca (cu mine) la airsoft.

Revenind, facem si noi ceva?

Make them for decades humble!

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 1:07 pm 
Hardcore Airsoft Team

Been thanked: 4 times
Discutam 20 zile aici si pe teren facem ca si pana acum ... ne certam cu nimenitori/nemuritori etc

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 1:37 pm 

Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times
@Grasulas: Cand ai 5 oameni care se plang de un nemuritor la vreo 3 jocuri consecutive, clar e de vina. S-a intamplat in fostul meu club. Se vorbeste cu omul si se tine sub observatie. Acum, daca jocul e public, asta e, n-ai ce face. La evenimente, daca e pe baza de inscriere, e totuna cu joc public. Daca e pe baza de invitatie, atunci e alta mancare de peste.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 6:24 pm 
ACT

Has thanked: 47 times
Been thanked: 84 times
nu inteleg ce e asa greu. toate abaterile pot fi centralizate de catre organizatori si trustee si macar pusi sub observatie si la jocurile sau eventurile mari. cum? se ia pe teren IDul si se noteaza abaterea intr-o baza de date comuna (la care sa aiba acces toate cluburile organizatoare de eventuri si jocuri) caci inscrierea se face pe baza de uletin la toate jocurile, prin urmare persoana poate mosteni national abaterile. la 3 abateri cumulate in tabela, nu i se mai permite inscrierea sau participarea la niciun event sau joc, timp de juma de an sau un an. la 2 cumuli de interziceri, jucatorul se baneaza definitiv pe orice teren... si gata.

dar atentie, se pot pierde fonduri la inscriere :))

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 6:53 pm 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 52 times
Been thanked: 78 times
Noi am permis sa se ajunga aici...singurii vinovati sunt astia care scriu aici.
Airsoft, cand m-am apucat eu, insemna ceva deosebit...erai primit intr-un club doar dupa ce erai testat de toata lumea, vazut, mirosit, cantarit, imbatat...am intrat in HAT dupa 6 luni de joc, de 3 ori pe saptamana ;)
Acum se pune accent pe cantitate, nu pe calitate..aia e, e de inteles din anumite puncte de vedere.
Eu, personal, am ajuns la momentul in care ma distreaza de mor fazele de nemurire, doar asa pot sa trag in gat sau cap fara sa am absolut nicio remuscare...sau cand ma intreaba cate un agarici de nimeritor a doua oara la un joc, care nu stie ce bile are in incarcator, daca nu cumva m-a nimerit :lol: :lol: :lol: e greu de inteles, insa parca doar astea sunt distractiile acum. Oamenii vechi cu care am "crescut" nu prea mai sunt, sau altii au tras doi bebei si gata s-a terminat cu hoinareala de duminica. In afara de jocurile rar placute, au mai ramas eventurile, unde ma duc doar pt placerea de a va revedea pe majoritatea dintre voi, astia "batrani".
Hai ca am devenit sentimental :evil:

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 7:26 pm 
Compania 7

Has thanked: 20 times
Been thanked: 55 times
@Stress, ma gandesc ca probabil sunt mai usor de gestionat astfel de situatii in comunitati mai mici (nu neaparat ca numar de jucatori, ci ca numar de grupuri / cluburi / squad-uri participante), cum e probabil cazul in Timisoara, si cum e si in Iasi. E mai usor de tinut socoteala si de ajuns la o decizie comuna atunci cand practic joci weekend de weekend cu aceiasi oameni, iar cei care fac probleme sunt remarcati imediat si de toata lumea. Ma gandesc ca in Bucuresti, cu x jocuri desfasurate in paralel de y cluburi, unde azi poti juca undeva, saptamana viitoare altundeva (si cu altcineva), si unde daca esti eliminat o saptamana - doua de la jocurile unei echipe te lipesti rapid de alta (echipa sau locatie), astfel de abateri sunt mai greu de contorizat fara un overhead semnificativ (nu cred ca-i place nimanui sa stea cu liste si sa verifice identitatea celor care vin la joc). Nu zic ca nu se poate, doar ca probabil se merge foarte mult pe "las-o bre ca merge-asa", din inertie.

In Bacau a existat un astfel de caz, leaderii echipelor principale au ajuns la o hotarare comuna, iar respectivul acum nu mai e acceptat la jocurile lor (joaca in deplasare, la Focsani, din ce am auzit).
In Iasi, am avut vreo 2-3 cazuri, de fiecare data oamenilor li s-a zis de catre squad leaderul lor (sau de cineva mai cu vechime, daca era independent) ca daca mai continua reclamatiile la adresa lor, nu vor mai fi primiti la jocurile noastre, iar situatia s-a imbunatatit vizibil dupa acele discutii. Am avut si caz in care m-am dus personal la cineva si i-am spus ca a terminat-o cu jocul pe ziua respectiva (dupa ce vazusem clar prin luneta cum il lovise bila mea, in timp ce altii strigau de mult timp la el ca nu mai moare odata). Omul si-a recunoscut greseala, si-a facut bagajele, iar dupa vreo 2 saptamani a cerut permisiunea sa vina la joc din nou, si dupa aceea n-au mai fost probleme.

Nemuritori si nimeritori or sa existe cat va exista si airsoftul. Insa e important ca ei sa ramana exceptia, si nu regula. Dar pentru asta, trebuie actionat inca de cand omul e "tanar" si invata ce-i cu ersoftu' asta.

P.S. O chestie care poate ajuta, probabil se practica si prin alte parti, nu cred ca am inventat noi apa calda. La noi la joc, daca iti aduci un FNG, esti responsabil de comportamentul sau pe teren. Lumea n-o sa ii bata lui obrazul, o sa ti-l bata tie. Daca FNG-ul e independent (vine de capul lui), atunci e luat sa stea primele jocuri pe langa cineva mai cu experienta, care il supravegheaza, il invata, si chiar il tempereaza (mai ales in ale "nimeritului").

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 8:22 pm 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Dupa toata discutia asta vreau sa vad si eu, cel putin in Bucuresti, cati sunt dispusi sa impuna folosirea banderolelor cu numar unic pentru fiecare jucator. Eventual o un thread sau o lista in care sa fie anuntate abateriile si decizia luata: avertisment, ban temporar, permanent etc ...

Personal cred ca sunt mult mult mai multi nimeritori decat nemuritori, de aici si mentalitatea asta ca vai domnule calitatea airsoftului a scazut.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2016 9:50 pm 

Been thanked: 5 times
Grasulas wrote:
Personal cred ca sunt mult mult mai multi nimeritori decat nemuritori, de aici si mentalitatea asta ca vai domnule calitatea airsoftului a scazut.

Ai perfectă dreptate, nimeritorii sunt mult mai mulți. Cele mai dese situații pe care le-am întânit sunt cele în care respectivul trage după tine prin trei boscheți după care începe să se vaite că ”trebuia să mori până acum”. Unii confundă bilele de plastic cu gloanțele dintr-o situație reală.
Mai sunt angajamentele la 30-40m, unde mai ai și vânt și te chinui să compensezi deviația, după care auzi: ”Dacă eu am murit înseamnă că și tu ai murit.”
O altă situație des întânită este cea în care ești după un obstacol, vezi bila că vine spre capul tău și te ferești iar acea mișcare este percepută ca fiind un gest reflex în urma unei lovituri primite.
Cele trei situații de mai sus apar adeseori în cazul celor care se consideră cu ”experiență”, la începători am văzut replici cu hop-up-ul dereglat. Mă uitam cum trăgeau insistent pe direcția ferestrei iar bilele se ridică până în acoperiș după care începeau discuțiile cu nemurirea celor din clădire: ”Am tras 50 de bile după el și nu a murit” și așa mai departe.

Profile  

PostPosted: Thu Mar 31, 2016 1:33 pm 
AA Team

Been thanked: 2 times
Eu am intervenit pt ca se tot bate apa cu "nimeni nu face nimic", nimeni nu baneaza/avertizeaza etc. si nu e adevarat. S-a facut asa, si inca de demult. Draconis a avut ban list, care era public de fiecare data cand se organiza un event +- Core , sau DraCore cum ne alintau unii. AA( Airsoft Alliance) si AA ca si club au avut ( si mai au) ban list. Si au avut de suferit de pe urma chestiei astea, dar nimeni nu poate sa zica ca jocurile organizate de DraCore nu erau fun, fair, friendly si fara nemuritori.
Chestiile astea se faceau acum 6-7 ani, dar intre timp s-a schimbat mentalitatea pe principiul "cu cat ai mai multi oameni la joc cu atat esti mai ciumeg ca si club". E perioada de Evul Mediu al airsoftului, in care dreptatea e a celor multi, cu pumni si muschi si "spate".
Si e trist.
Si imi pare rau ca am avut dreptate acum ani buni, si ma "bucur" ca nu mai sunt acolo sa vad cum s-a ajuns.

"Numai oamenii complexati ca au penisul prea mic se iau la cearta cu toata lumea pe forumuri."

"Grammer Nazism is the last refuge of the inconpetent."

Disclaimer: Orice postez reprezinta opinie proprie si personala nu reprezinta convingerile, politica sau interesele echipei AA, sau oricarei alte organizatii din care fac sau nu parte.

Profile  

PostPosted: Thu Mar 31, 2016 3:08 pm 

Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times
Rhyn0 wrote:
...
Si imi pare rau ca am avut dreptate acum ani buni, si ma "bucur" ca nu mai sunt acolo sa vad cum s-a ajuns.

adica aici

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 65 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]