ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Nov 18, 2018 2:01 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Politica vs Airsoft
PostPosted: Fri Jan 29, 2016 7:23 am 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Da legea ar putea trece la gramada pentru ce nu au macar curiozitatea sa se documenteze.Astacu like e frectie la picior de lemn , e ca iarna trecuta cand un student dadea la lopata sa faca loc de trecere pe troruar si lumea dadea like, da de lopata nu se atingea nimeni.
E din ce in ce mai greu sa gasesti oameni "de calitate" .Si daca imi fac teren de airsoft nu o sa ma pot antrena paramilitar sau ce dracu mai viseaza astia? Ba da si inca mai bine ca o sa fie teren privat, ca la vanatoarea lu' Tiriac. Intra Politia acolo sa-i controleze la arme si munitie? Sau sa ne aducem aminte de "vanatori controlati" care braconeaza intr-o veselie?

Profile  

PostPosted: Fri Jan 29, 2016 10:36 am 
Clanul Cuțitarilor

Has thanked: 6 times
Been thanked: 72 times
Deci mie sa imi spuneti o singura chestie.
Ne ciobanim in fata la guvern sau doar hashtag airsoft like.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 29, 2016 11:24 am 
RAID Airsoft

Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times
Image

Profile  

PostPosted: Fri Jan 29, 2016 11:27 am 
ACT

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Daca va uitati cine au fost initiatorii proiectului de lege se explica multe. Madalin Voicu si Ninel Peia, wtf, sa nu vreti sa vedeti ce legi au mai propus astia ca va vine dorul de duca

Profile  

PostPosted: Sat Jan 30, 2016 9:31 pm 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Dupa cum stiti multi dintre voi dl deputat Ninel Peia si dl deputat Madalin Voicu vor sa aduce niste amendamente legii 295/2004 mai exact art 65, aliniatul 4. Modificare care in opinia mea, va distruge orice sansa de practicare a airsoftului aici in Romania asa cum il stiam noi. Nu vreau sa intru in detalii cu privire la modificari sau motivele ce au dus la acesta decizie din partea dansilor in schimb vreau sa detaliez din punct de vedere procedural cum se vor desfasura lucrurile:

I. Dupa ce parlamentarii in cauza termina cu modificarile pe care le doresc, ei trebuie sa dea liber la lege. Din acel moment ei nu vor mai putea face nicio modificare la lege (doar ii pot influenta traseul).

II. Din momentul in care legea este pusa pe liber, ea ajunge in Comisia pentru Aparare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţionala, unde se vor dezbate modificarile.

III. Dupa dezbatarea modificarilor, Comisia va face un raport care poate fi negativ sau in favoarea modificarilor.

IV. Raportul impreuna cu legea vor fi trimise in Plen, urmand sa fie votata.

V. DACA in plen niciun parlamentar NU sustine la microfon necesitatea modificarilor, atunci ESTE POSIBIL ca legea modificata sa fie respinsa (dar nici atunci nu este 100% sigur ca va fi respinsa). DACA vreun parlamentar sustine necesitatea modificarilor, atunci ESTE POSIBIL ca legea sa fie trecuta, chiar daca raportul Comisiei pentru Aparare este negativ (adica chiar daca Comisia a respins modificarile). In principiu, raportul Comisiei este consultativ...

Dupa cum vedeti sansa ca legea sa fie respinsa doar ca noi ne dorim acest lucru sau pentru ca ne apucam sa facem petitii in mediu online cu 1000+ semnaturi e la fel de mare ca unul dintre noi sa castige la loto potul cel mare. Daca ne dorim cu adevarat sa mai jucam airsoft NOI TOTI CA SI COMUNITATE trebuie sa lasam orgolile si acuzele de 2 bani la o parte ca sa putem trage toti in acelasi sens :

Trebuie sa ii convingem pe cei doi parlamentari ca modificarea in cauza va duce la disparitia airsoftului, nu la o reglementare mai stricta sau la dezvoltare a laturii sportive. Trebuie sa venim cu o propunere in care cei doi parlamentari sa isi vada scopul atins, scopul expus in motivele pentru care cer aceste schimbari.
Limbajul golanesc, acuzatiile ieftine de coruptie si avarism nu ne ajuta cu nimic, daca vreti sa reusim veniti cu o mentalitate de lobbyist. (Lobbying (also lobby) is the act of attempting to influence decisions made by officials in a government, most often legislators or members of regulatory agencies.).

De aceea va rog insistent cine are cunostiinte, cunostiintele unor cunostiinte ce ne pot ajuta sa obtinem o audienta la domnii parlamentari inainte ca legea sa ajunga pe masa Comisiei pentru Aparare AR FI DE MARE AJUTOR.

Profile  

PostPosted: Sun Jan 31, 2016 11:42 am 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 51 times
aici cred ca singurul care are intrare este grosan

Profile  

PostPosted: Sun Jan 31, 2016 12:24 pm 
7din3

Has thanked: 15 times
Been thanked: 1 time
Este o utopie sa credem ca ii putem influenta pe cei 2.
Credeti ca au stat ei sa cerceteze /analizeze ce si cum cu respectivul aliniat ? ca nu se leaga doar de airsoft ci de toata categoria respectiva.
Baietii sunt pusi sa faca respectiva "modificare" in ce interes, asta e alta discutie.
Iar in ce priveste comunitatea , hai sa fim seriosi ca niciodata nu s-a pus egal intre airsoftisti, permanent au fost unii mai cu mot, mai airsfotisti decat restul.
Pana cand noi ca natie nu vom trece de limitarile proprii, slabe sanse sa ne prinda viitorul prin zona.

Profile  

PostPosted: Sun Jan 31, 2016 9:12 pm 

Been thanked: 4 times
Ar trebui facuta de catre presedintii de cluburi o petitie/prezentare si aratat ca nu suntem o adunatura de cretini care trag aiurea dupa lume pe strada cu replicile, jocurile sunt organizate de cluburi cu acte, care au membri cotizanti si care platesc taxe, se anunta si politie si tot ce trebuie si poate atunci isi vor schimba optica.Din like pe feisbuc nu vom face mare lucru.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 01, 2016 1:37 am 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 52 times
Been thanked: 78 times
Eu zic sa incepeti sa vindeti tot ce aveti, la preturi modice; mai ales tokyo marui.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 01, 2016 12:11 pm 
Центральный комитет

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Bai, dar aveam in comunitate o gramada de oameni care la nivel declarativ cunosteau pe x, y, z. Nu, nimic, acum cand ar fi nevoie?

Make them for decades humble!

Profile  

PostPosted: Mon Feb 01, 2016 12:25 pm 
Meerkats Team

Been thanked: 10 times
Si eu vreau TM la pret modic! Impartim juma/juma kuminte...

We'll always be this free
We will be living for the love we have
Living not for reality

Image
http://www.meerkats.ro

Profile  

PostPosted: Mon Feb 01, 2016 7:11 pm 
Clanul Cuțitarilor

Ma ingrop cu ele, nu vand nimic.
Also, pentru ca nu am mai vazut de mult un topic cu tzatze, am venit sa pun kerosen pe foc:

Da ba, mersi ca neati sticat ersoftu vedeti cand lumea zicea pe forum ca astia de la libertatea scrie eronat si o za ajungem sa jucam cu armili vopsite in roz na ca nosamai jucam deloc!!!!11!!one! Deci santeleg, ersofterii debuna credinta no sa mai aibe voie sa joace da toti baetii cu treling adidas o sa poa sa vinde in continuare pa olx pistol letal fara autorizatie cu bile de metal sparge faianta?

Acu' serios. Aparent amenintarea e reala.
Plan coerent?

Singura chestie care imi vine in minte este sa facem vreo actiune voluntara in semn de protest, dar sa fie ceva pozitiv. Gen, donat de sange in masa, plantat de pomi ori ceva.

Nu ma duce capul la PR-istice, mie dati-mi sa repar un gearbox...

Profile  

PostPosted: Mon Feb 01, 2016 7:46 pm 

Been thanked: 46 times
Eu zic sa le dam foc.
Era o gluma, toar'su Ardeleanu, va rog eu nu mai trimiteti militia la mine acasa ca ultima data s-a impuscat unu in picior.

Serios vorbind, la modu' afectiv, o sa facem ce faceam si inainte. Jucam pe terenuri parasite cu acordul proprietarului pana ne da politia afara.
Voua nu va miroase ca cineva din comunitate a simtit miros de bani si acu vrea sa ne stranga de coaie? Ca mie da.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 01, 2016 8:15 pm 
Clanul Cuțitarilor

Ma, de unde dracu' simt astia miros de bani? Ca sa moara ma-sa de treaba daca stiu vreo afacere de airsoft care sa mearga bine. Sau hai sa o luam altfel, daca esti dement si muncesti pana cade carnea de pe tine, o faci a mearga, da' dupa un an iti dai seama ca de investeai 10% din aceasi efort in orice alta afacere, faceai 500% profit.

Anyways.
Poate sunt io prost informat, dar cand a fost scandalul cu Ghencea, nu mai aparuse unu' ferm convins ca cineva nespecificat face mormane de bani?

In fine. Daca e unu' care stie cum sa faca bani din airsoft, sa ne zica si noua, ce mama dracului.

Io va zic clar, ca de pe service e situatia urmatoare: 100 de RON la 60+ de ore de munca pe un GB V2 la care nu se aliniaza cu camera de hop, triggerul loveste in cutoff, selectorul freaca de rulmenti, si daca mai ai si ambidextra, iti bati copii cu lantu'.

La banii astia mai bine sap gropi pentru Romgaz in timpul iernii.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 01, 2016 9:15 pm 

Been thanked: 46 times
Banii se fac din servicii, nu din munca, domnul meu. N-ai prefera sa stai intr-un birou al unei institutii de stat al carei singur scop e sa incaseze cotizatii de la jucatorii de ersoft? N-ai autorizatie, nu joci. Daca te prindem, amenda penala 5000 de RON sau parnaica. Element disturbator ce esti. Ce ba, vrei sa te impusti in Romania, ti se pare ca tara asta suporta toti descreieratii care alearga in paduri imbracati in camuflaje? Ba, voi vreti sa puneti bombe, ia treceti la amprentat. Cotizati la o agentie de stat daca vreti permis de fugit cu jucarii prin padure. Pai suntem stat democratic sau nu mai suntem, ce credeati ca o ardeti asa de capul vostru?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]