ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sat Dec 15, 2018 6:05 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:06 pm 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
De curand am primit un msg pe asrfroum de la un tip care i-am vandut acum 2 saptamni un p226 kjw complet functional achizitionat second hand de mine de la un baiat din cluj pe care ulterior l-am intrebat daca a umblat la knoker...(omul mia zis ca nu, dar in schimb mi-a explicat cum ca sunt escroci care incearca sa recupereze o parte din bani si a patito si el cu un m4 si culmea omul e tot din cluj..).
Dar surpriza noul propietar care a luat jucaria de la mine ma acuza ca knokerul e foarte uzat , rupt si lipit cu superglue si ca sa ii trimit contravaloarea inapoi sau o diferenta de bani...
Ceea ce cred eu ii ca e o inselatorie exact cum mia zis mai sus fostul propietar de la care am luat jucaria.
Intrbeare, a mai patit cineva asa ceva?

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:07 pm 
WTF 360

Has thanked: 88 times
Been thanked: 67 times
nu am inteles

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:07 pm 

Quote:
Salut Adelin,

Am scos replica achizitionata de la tine sa trag cu ea la tinta zilele trecute. Speram sa nu se intample asa ceva insa in timpul sedintei de tragere, dupa cateva declansari, a incetat sa mai traga.

Am dus replica la service si a desfacut-o in fata mea. Piesa nr. 30 (knocker) era complet distrusa si se puteau vedea urme de super-glue pe ea si in ansamblul din care face parte. Mentionez ca fragmentele piesei sunt atat de deteriorate incat nu se mai pot lipi. Am fisa de la service care dovedeste toate cele de mai sus.

Cand am discutat despre replica tu mi-ai comunicat ca este in stare buna si ca este perfect functionala. Nu mi-ai comunicat ca a avut probleme si ca aceasta piesa a fost lipita. Drept urmare, aceasta problema constituie un viciu ascuns de care nu am fost incunostiintat cand am achizitionat-o de la tine, cu atat mai mult cu cat acest viciu face replica de nefolosit.

Astfel, iti propun 2 solutii (fiind deschis, bineinteles si la propunerile tale):

1. Vanzarea se rezolutioneaza. Iti trimit replica inapoi si imi trimiti banii inapoi.
2. Imi trimiti piesa nr. 30 fara costuri suplimentare.

In cazul in care pana vineri 20 noiembrie nu aud nimic de la tine voi relata cele de mai sus pe forum la trade ratings si te actionez in instanta pe adresa din ramburs (ma costa cam 25 ron taxa de timbru), oricum am drum pe la registratura de la judecatorie si am toate actele prin care iti pot dovedi rea-credinta. Sper insa sa putem rezolva chestiunea amiabil.

Toate cele bune,
Calin

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:08 pm 

Quote:
Salut,

Eu nu cred in coincidente si mai mult, am vazut piesa aia si era total distrusa, lipita doar sa mai tina putin, ceea ce s-a si intamplat (am acte care dovedesc preluarea, depozitarea si service-ul replicii). In locul tau m-as gandi ca pretul cheltuielilor de judecata va fi mult mai mare ca pretul replicii (onorarii, cheltuieli de deplasare, expertiza etc.) si va trebui sa vii la Cluj daca intentionezi sa te infatisezi la termen.

Tie n-am de ce sa-ti demonstrez nimic prietene fiindca tu esti un comerciant care m-a tepuit. Asa cum am mai amintit, pot sa iti demonstrez rea credinta si o s-o fac acolo unde conteaza. Daca ai sugestii privind rezolvarea acestei chestiuni raman deschis pana vineri.

Te rog sa nu iei cele discutate in ultimul timp ca niste amenintari ci ca o incercare, pe cale amiabila, de a rezolva un diferend.

Ti-am spus ce anume solicit de la tine, motivul si ce intentionez sa fac daca alegi sa-mi ignori dauna. Nu mai am ce discuta cu tine in afara de ce ti-am spus pana acum insa raman deschis la solutii.

Toate cele bune,
Calin

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:10 pm 

Astea 2 msg le am primit de la el.

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:13 pm 

Si asta ii msg meu catre el.

Quote:
Nu stiu nimic de piesa respectiva, replica am luato secondhand, ti-am dato tie la a 3 mana , jucaria la mine a functionat, inainte s-o trimit cu cateva zile iam facut din nou proba cu ambele incarcatoare, mergea brici.
A ajuns la tine acum 2 saptamani, nu stiu ce i-ai facut sau nu , dar dupa 2 saptamani sa vii sa imi spui ca nu mai merge, mi se pare un pic deplasat, ma poti minti, etc sincer nui problema mea... nu sunt magazin sa ofer garantie.
Pe langa astea primesc si amenintari apoi imi dai si termen.
Din bun simt chiar vroiam sa iti plateac piesa reapectiva, dar din pacate tin sa cred ca ma minti si cred ca din cauza ta a crapat piesa reapectiva sau ai schimbato chiar tu cu una stricata.
Tu ce garantie imi oferi ca nu ma minti?
Pe langa faptul ca piesa aia nu cred ca reziata lipita de la fostul propietar la mine ai apoi sa cedeze la tine.
Imi pare rau ...
Numai bine,
Adelin

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:16 pm 
WTF 360

la ce service a dus o?

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:30 pm 

Asta ii tot ce stiu de la el , in rest nu stiu nimic...
Nu inteleg de ce nu ma sunat pe telefon sa vb, nu inteteleg de ce a trecut direct la amenintari si nu preferat o discutie normala ... etc

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:33 pm 

Si asta e ultimul meu msg trimis catre el.

Quote:
Nu am tepui si pacalit niciodata pe.nimeni, nu imi sta in caracter, asa cum am spus jucaria functiona cand ti-am trimis, a functionat si la tine timp de 2 saptamani, a pai dupa 2 saptamni tu ai trantito de pamant, ai rupto nu stiu ce iai mai facut ai obtinut o expertiza in urma folosiri tale si acum ma ameninti sa ti-o repar ... never.
Am martori colegi care stiu jucaria au tras cu ea functiona, deci tu esti omul de rea credinta , nu eu.
Puteai da 700 lei si achzitiona una noua din magazin cu garantie dar tu au preferat sa dai 250lei scanzand 50 lei transportul platit de mine, pe una folosita si la a 3a mana.
Azi l-am intrebat pe fostul propietar daca stie ceva de knoker piesa 30, dar nu mia raspuns, astept un rapsuns de la el...
Credema habar nu am de aceea piesa. Si cred cu tarie ca ma minti.
E alegerea ta faci ce creezi tu ca e de cuvinta.
Yo atat am avut de spus ca nu ofer garantie si stiai bine asta, nui vina mea.
Alegerea ramne de partea ta.
Numai bine,
Adelin

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:37 pm 
WTF 360

dar cu cine ai facut dealul?

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:43 pm 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 51 times
Teapa clar...omul se vede din mesaje ca a mai facut asta...

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 2:49 pm 

sebannu wrote:
Teapa clar...omul se vede din mesaje ca a mai facut asta...

Asa mi-a zis si fostul propietar de la care am cumparat jucaria... tot asa a patit si el cu un m4.

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 4:25 pm 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times
eu zic sa ii ceri scan de la documentele pe care sustine ca le are, de la service semnate si stampilate :)

mai mult, la judecatorie se poate duce de vreo 200 de ori, este un obiect cumparat la mana a doua, la care viciile ascunse si le asuma cumparatorul, (e ca si cum cumperi de la samsar o masina tunata de ei ca sa mearga, nu mai dau exemple ca sigur ati auzit si apoi il dai in judecata ca ai cumparat un junghi)

una peste alta momentan eu zic sa nu te stresezi, pe treaba asa, dar daca vrei sa te distrezi macar cere actele alea :))

justificare e simpla. ti-am dat pistulul era bun, nu stiu ce ai facut tu intre timp cu el, ca poate ai rupt tu knockerul si apoi te-ai dus la service.

nu sta in picioare, nicio explicatie pe care ti-o poate da el.

PS e scump rahatul ala??

spor

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 7:08 pm 

Am mai primit un msg

Quote:
Asa cum am spus, nu mai am ce discuta cu tine in afara de ce am amintit pana acum. Iti amintesc solutiile propuse de mine (sunt deschis si la propunerile tale dar nu ai facut niciuna pana acum):

1. rezolutionarea vanzarii, iti returnez replica exact in starea in care mi-ai dat-o (adica ii cer mecanicului sa lipeasca inapoi piesa cu super-glue) si imi dai banii inapoi (va fi la fel de functionala ca si atunci cand mi-ai trimis-o tu, probabil pentru aceeiasi durata insa)
2. imi trimiti piesa nr. 30

Eu am dat 300 ron pe o replica folosita DAR in stare buna de functionare, nu pe o bucata de fier.

Nu trebuie "sa-mi repari" replica ci doar s-o aduci in starea in care ai spus ca era cand mi-ai vandut-o (adica in stare buna de folosinta, fara defecte ascunse). Am folosit-o la o singura sedinta de tragere (am tras de 43 de ori cu ea, stiu pentru ca am fisele de tragere) iar pana atunci a fost depozitata si preluata cu proces verbal, inclusiv cand am folosit-o in poligon (in door) am facut-o organizat si cu martori, deci pot dovedi ca nu am umblat la ea.

In schimb, abia astept sa vad cum o sa dovedesti tu ca nu ai lipit-o cu super-glue ca sa incerci sa-i ascunzi viciul in situatia in care eu pot dovedi ca replica a fost preluata, depozitata iar apoi service-ata de un tert fara interes in cauza deci a carui buna-credinta se prezuma. AAa, in plus am raportul de service si pozele in care se vad pojghitele alea albe care raman dupa super-glue.

Daca nu se schimba nimic, saptamana viitoare va urma o notificare scrisa de un coleg care lucreaza chiar scump (tarif maxim, 400 ron) iar cererea de trimitere in judecata va fi ceva mai scumpa, ca sa nu mai vorbim de infatisari si de actele de procedura (nu-ti fa griji ca nu dau din buzunarul meu 1 leu ci dintr-al tau, le trecem la cheltuieli de judecata si ti le trage din salariu ulterior. oricum amicul meu are rabdare pana la solutionarea cauzei, ca asa suntem noi ardelenii, rabdatori. mai putin cu teparii). Ti-am spus cele de mai sus nu ca sa te amenint ci ca sa stii ce se va intampla, ca sa nu zici ca n-ai stiut.

Asadar, de vineri incolo in cazul in care nu imi dovedesti buna credinta pana atunci, te voi astepta cu drag la judecatorie la Cluj ca s-o faci in fata instantei.

Calin

P.S. O sa iau in considerare doar mesajele tale care contin propuneri de solutii sau prin care accepti una dintre cele sugerate mai sus, in rest voi ignora toate mesajele pe care mi le vei trimite.

P.P.S. O amenintare arata cam asa: "Ar fi pacat sa ajungi sa datorezi (cel putin) de 10 ori mai mult doar pentru ca ai vrut sa tepuiesti pe cineva de 300 ron si nu ti-a iesit".

A folisito a tras 43 se bile si apoi a cedat si eu sunt de vina... pai poate a trantito la pamant poate a apasat pe tragaci si pe dezarmare in acelas timp , poate a bagat gaz puternic, poate chiar a inlocuit piesa mea din jucarie cu una defect etc....

Intrebare se poate lipi cu superglue chestia aia care o sustine el? Si sa reziste la 43 de bile?

Respectivul ii userul gcalin

Profile  

PostPosted: Tue Nov 17, 2015 8:36 pm 
Airsoft Tactical Unit

Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times
OFF: Asta nu e acelasi user care posta la un momenta dat ca la jocuri ar trebuii sa dai copie dupa CI ca sa fii primit la joc?

3. Păstrează controlul asupra gurii ţevii sistemului de angajare;
4. Fii conştient de ţinta ce urmează angajată şi de spaţiile adiacente acesteia;
5. Pe timpul deplasării, menţine sistemul de angajare orientat într-o direcţie sigură.

"Slow is Smooth, Smooth Is Fast, Fast Is Deadly "

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]