ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Wed Jul 18, 2018 2:11 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 201 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next
Author Message
PostPosted: Wed Dec 28, 2011 1:36 pm 

Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times
Un nou update din piata de ASRei :)

Numarul membrilor a ajuns la 10 iar total active la 4,074. Din creditul aferent s-a utilizat aproape 60% (deci 60% din marfa, ca valoare, a schimbat proprietarul)

De la Alecu am primit sugestia si sprijinul pentru organizarea unei prezentari a acestui sistem pentru ca cei interesati sa poata afla mai multe. Mi s-a parut o sugestie interesanta si utila insa ar fi bine sa stabilim cate persoane ar fi interesate sa participe inainte sa ne inhamam la organizare. Pentru asta am facut un formular de inscriere ce poate fi completat AICI

Data desfasurarii o vom stabili odata ce vom vedea cat interes exista pentru aceasta prezentare.

Numele vine de la ASR (AirSoftRomania) si ar putea fi o moneda alternativa de schimb in airsoft care sa ne scuteasca de la spartul pusculitei atunci cand tranzactionam replici, accesorii sau echipament SH pe forum. Pentru mai multe detalii citeste thread-ul asta.

Daca ai citit thread-ul, ti se pare interesant si vrei sa intri in sistem da-mi un PM. Poti contribui la felul in care va fi construit sistemul tocmai pentru ca toata lumea sa fie multumita de el. Acesta este un serviciu al comunitatii pentru comunitate - nimeni nu face bani din el si nici alte beneficii nu are. Avantajul principal este ca vei putea tranzactiona liber pe baza valorii "activelor" tale de airsoft in loc sa-ti cheltuiesti banii de paine. Cum iti suna?

Profile  

PostPosted: Fri Jan 06, 2012 12:38 am 
Lord of War

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Veniti, intrati/ Intrati si cumparati/ Avem di tăti. More items added. Asa ca un mic up. Ce e numai pe spreadsheet si nu e la mine pe pagina cu anunturi inseamna ca le dau exclusiv pe asrei. Care le vreti, intrati in sistem >:) we have cookies, and cool stuff.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 06, 2012 10:06 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Pacostea wrote:
Aspectul alternativ al ASR-ului [/color][/b]- ASR-ul este o moneda alternativa deoarece va circula in paralel cu moneda oficiala a statului insa limitat, numai intre membrii comunitatii de airsoft participanti la acest.

cred ca necesita o completare... participanti la acest....ce?

Am o curiozitate! Un user oarecare(de buna credinta) transforma in active o replica cu valoarea de 1000 ASR-i, o pierde sau mai rau ii este furata, etc., ce se intampla in cazul asta? Cine il obliga sa acopere aceasta valoare? Daca se decide sa se lase de airsoft datorita acestei situatii sau doar sa iasa din comunitate, mai puteti recupera valoarea corespunzatoare? Cine va avea de "suferit" in acest caz, daca nu puteti recupera nimic, cumva cel/cei care au tranzactionat/vandut produse acestui user in contul acelor active, care s-au pierdut? Li se vor retrage corespunzator acele valori, ori cum vor fi recuperate/amortizate?
Mie mi se pare mult prea complicata toata aceasta "incercare" fara a fi "legalizata", iar din acest punct, numai complicatii cu urmarile de rigoare, plus ca daca totusi se va bucura de succes dintr-un motiv sau altul, pentru a putea face fezabil un asemenea sistem la scara mai mare, va avea nevoie de oameni care sa-l managerieze eficient si asta cred ca presupune munca serioasa si ajungem ca in oricare organizare economica la necesitatea remunerarii sau pretentiile acelor oameni, categoric!

Cred sincer si sper, ca va ramane o alegere limitata intre cativa useri care tranzactioneaza mult, deoarece observ tendinta de a limita accesul userilor care nu sunt in sistem si de a forta inscrierea pt. a "vizualiza" marfa care se vinde numai pe active(desi poate tocmai acolo se afla lucrul pe care un alt user il asteapta si are mare nevoie pentru a continua practicarea acestui sport). Si aici mi se pare ca toata aceasta incercare contravine insasi ideii pe care a fost construita aceasta comunitate si anume aceea de a dezvolta acest sport si acest lucru se intampla cel mai evident in sectiunea de vanzari/cumparari. Limitati accesul(prin tranzactionarea exclusiva in ASR-i), limitati imaginatia si pasiunea in special a celor care sunt la inceput de drum, precum si acelora cu bugete limitate.

Quote:
Ce e numai pe spreadsheet si nu e la mine pe pagina cu anunturi inseamna ca le dau exclusiv pe asrei. Care le vreti, intrati in sistem >:)

Inainte de a face comentarii va rog sa cititi cu atentie pt. a intelege exact ce am vrut sa conturez. Nu vreau sa intru in polemici.
Subliniez ca nu am cunostinte de economie...

Profile  

PostPosted: Fri Jan 06, 2012 1:36 pm 
Lord of War

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Amice, sistemul se bazeaza pe incredere, la fel ca si jocul in sine. Cui vreau sa-i vand si pe ce moneda e treaba mea.

Evident ca trebuie sa te inscrii ca sa participi, tu ai fi de acord daca te-ar aborda un random guy pe strada si ti-ar zice, uite iti dau 2000 de MSK pe telefon/mp3/femeie, fara sa ai nici o farama de incredere. Sistemul, desi nu scrie nicaieri, tin sa cred ca intrarea se face ca la incepatorii de la joc. Prima oara trebuie sa puna cineva o vorba buna, te ia in primire, si isi pune acel cineva obrazul la bataie pentru actiunile incepatorului.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 06, 2012 3:38 pm 

Nu ai inteles nimic.
Subliniam faptul ca oferind produse doar celor care intra in sistem, limitezi accesul la acestea celor care nu vor sau nu pot face parte din sistemul respectiv, fapt care, mie unul mi se pare sa contravina insasi cu notiunea acestui forum. Nu stiu ce vinzi acolo, poate nu ma intereseaza, dar asa cum am spus, cineva ar putea avea trebuinta de ceea ce ofertezi tu acolo, iar prin exclusivitatea asta pe care doresti sa o institui acestia vor fi neindreptatiti.
CRED CA NU AR TREBUI SA SE TRANZACTIONEZE NIMIC FARA A FI POSIBILA SI ACHIZITIA IN RON.
Mai corect ar fi invers, sistemul sa ramana acelasi, valabil pt. toata lumea, oferind posibilitatea tranzactionarii in moneda alternativa, pt. cei interesati.
Altfel, posibil sa ramaneti acei cativa oameni si o sa impartiti bunurile intre voi, iar cei care ar avea cu adevarat nevoie de ele sa nu aiba acces.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 06, 2012 3:51 pm 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 50 times
@northstar...si totusi nu inteleg care e problema ta.Daca eu ma decid sa vand doar pe ASRei e doar problema mea.Daca tu vrei sa cumperi ceva de la mine e de ajuns sa pui ceva la vanzare in ASRei.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 06, 2012 4:48 pm 
A.S.T.B.

Been thanked: 3 times
Northstar nu ai dreptate. Unicul lucru pe care l-ai inteles corect este ca limitez accesul la ce scot la vanzare in ASRei.

Eu de exemplu o sa scot la vanzare (curand) ceva numai in ASRei. De ce doar in ASRei e treaba mea cum era numai treaba mea daca vindeam numai in drahme. Te-ai gandit vreodata ca s-ar putea sa nu ma intereseze banii (aia curenti) pe X produs ci si altceva? Si faptul ca ai pus asa problema denota ca nu ai inteles absolut deloc de ce s-a inventat metoda asta.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 06, 2012 5:18 pm 
CSABv

@mugur cat trebuie sa strang?ca sigur e ceva frumos....

Profile  

PostPosted: Fri Jan 06, 2012 5:19 pm 
A.S.T.B.

:D depinde de configuratie
discutam pe obiect luna asta sigur.

Profile  

PostPosted: Sat Jan 07, 2012 1:21 pm 

Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times
@Northstar
Nu este nevoie sa fi economist sau finantist pentru a intelege ce incercam sa facem aici. In primul rand cred ca ar fi bine sa citesti primul post si link-urile pe care le contine. In al doilea rand poti citi tot restul topicului pentru ca "probleme" posibile cu sistemul s-au tot dezbatut.

Accesul la sistem nu este limitat in nici un fel iar sistemul are caracter alternativ in sensul ca participantii pot vinde atat in RONi cat si in ASRei la libera lor alegere. Am avut si tranzactii care s-au efectuat predominant in ASRei cu diferenta in RONi fara nici o problema.

Problema pe care ai ridicat-o este cat se poate de posibila, nu neg acest lucru. Ideea este ca cei care isi pun "activele" (eventual citeste definitia "activelor" din primul post pentru a nu exista confuzii) la vanzare pe ASRei isi asuma obligatia de a le pastra pe cat posibil in cea mai buna stare in vederea momentului in care le vor instraina. De asemenea, proprietarii isi asuma obligatia de a le inlocui cu altceva in valoare echivalenta in cazul in care au folosit creditul aferent si 1. Activul a fost vandut pe RONi sau 2. S-a pierdut, distrus, etc.

Reaua credinta este de asemenea posibila insa sunt de parere ca cei care o vor manifesta se vor si auto-exclude din comunitate. Asa cum a spus si Cryptopsy aici este vorba despre incredere reciproca si fair-play, la fel ca la joc. Nu se intra pe pile sau altceva similar ci pe baza faptului ca am mai tranzactionat in trecut si experienta a fost pozitiva. Pentru ca mi-ai fost client si pentru ca ne mai vedem din cand in cand la joc nu am nici o problema sa tranzactionam si pe ASRei daca esti dispus.

Sistemul nu este inchis in nici un fel. Oricine se poate uita in spreadsheet-ul cu tranzactii (insa nu il poate modifica fara permisiune). De asemenea oricine poate introduce active in spreadsheet-ul dedicat si eu le voi incarca in spreadsheet-ul principal - toate link-urile necesare sunt in primul post. Incarcarea administrativa nu este asa de semnificativa pentru ca inregistrarea tranzactiilor se face de catre partile participante. Sunt cazuri in care le-am facut eu cand respectivii nu puteau accesa fisierul. Dureaza 1-2 minute. Daca Mugur ar fi mai serios cand promite ceva am avea si noi un sistem dedicat, specializat in a gestiona lucrurile astea si inca multe altele... (Wink, hint, ghiont Mugur... :) ). Asa cum am spus-o de la inceput este vorba despre un serviciu al comunitatii pentru comunitate - nu vad de ce este nevoie sa fie cineva remunerat pentru asta. De asemenea, cu cat vom fi mai multi cu atat va fi mai interesant pentru ca mai multi participanti inseamna mai multe chestii de schimbat intre noi.

Daca sunt membrii care aleg sa tranzactioneze exclusiv pe ASRei este treaba si alegerea lor. Daca vrei ceva de la ei, pune la bataie ceva in ASRei si calea ti-e deschisa. Atata vreme cat se respecta "Constitutia" sistemului (care de asemenea poate fi gasita ca link in primul post) nu ar trebui sa fie probleme (prea mari sau multe)

Pentru a intelege si a folosi cu adevarat sistemul trebuie sa intelegi ca banii/moneda nu reprezinta altceva decat o unitate de masura a valorii ci nu o marfa asa cum i-a transformat sistemul financiar-bancar actual. Daca ai inteles asta deja ai vazut "matricea" fara ca macar sa fi luat pastila rosie... :)

De asemenea, pana nu incerci sistemul pe pielea ta va fi foarte greu sa-ti imaginezi toate probleme sau beneficiile acestuia.

Numele vine de la ASR (AirSoftRomania) si ar putea fi o moneda alternativa de schimb in airsoft care sa ne scuteasca de la spartul pusculitei atunci cand tranzactionam replici, accesorii sau echipament SH pe forum. Pentru mai multe detalii citeste thread-ul asta.

Daca ai citit thread-ul, ti se pare interesant si vrei sa intri in sistem da-mi un PM. Poti contribui la felul in care va fi construit sistemul tocmai pentru ca toata lumea sa fie multumita de el. Acesta este un serviciu al comunitatii pentru comunitate - nimeni nu face bani din el si nici alte beneficii nu are. Avantajul principal este ca vei putea tranzactiona liber pe baza valorii "activelor" tale de airsoft in loc sa-ti cheltuiesti banii de paine. Cum iti suna?

Profile  

PostPosted: Sat Jan 07, 2012 1:34 pm 
A.S.T.B.

Hint received. Sa va trimit o poza de la mormant de la tata? Io nu prea cred in astea da' mama crede si cica trebe si pomeni, nu numai inmormantari.

Profile  

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 1:10 pm 

@ Pacostea: Am urmarit de la primul post evolutia acestui thread, asadar, cred ca am citit tot ce se putea.
Nu ati facut decat sa repetati ceea ce am concluzionat la randul meu.
Am impresia ca ocoliti cu buna stiinta raspunsurile la situatiile expuse. Am spus clar, Paul, ai o replica de 1000 roni, ai pierdut-o, ti-a fost furata(nu conteaza ce si cum), vrei sa cred ca esti dispus sa platesti/pierzi inca pe atata doar incercand sa acoperi deficitul de active pe care l-ai creat??? Gandeste-te ca poate nu toti jucatorii de airsoft au o situatie financiara buna, o sa prefere sa se acopere de rusine si sa se lase, ori sa gaseasca alta comunitate in care sa fie acceptat.
Or what ever!!! cineva va da teapa...de mult mai mult... poate ii convine! intrebarea pentru care am deschis in fond discutia este(aici nu ati inteles): eu!(sau x)...am vandut celui care a "falimentat", in contul activelor sale de 1000 asr-i - si nu recuperati nimic de la el (sau poate da, v-am intrebat cum puteti proceda in situatia asta, il dati in judecata? :) ) cum sunt eu influentat de aceasta pierdere de active, le retrageti de la mine? Daca eu nu pierd nimic, cine acopera acel deficit?
Nu am nicio problema cu sistemul asta, e chiar binevenit. Personal, as fi avut destule item-uri sa acumulez suficiente active(poate as fi intrat), insa nu o voi face si o puteti lua ca o forma de protest(nu ca v-ar fi interesat participarea mea), datorita atitudinii si tendintei de a forma o piata separata(nu alternativa!), fapt ce contravine, asa cum am mai spus-o, principiilor pe care am crezut ca s-a cladit aceasta comunitate. Faptul ca incercati sa impuneti o piata separata/proprie si sa ingraditi/limitati accesul altor useri care nu vor/nu pot/nu dispun in acel moment de bunuri care pot fi transformate in active.
Trebuie sa recunoasteti ca acest sistem este benefic in special acelora care sunt foarte activi in aceasta sectiune(oricine poate vedea acest lucru in orice moment) si care pot cel mai bine fructifica beneficiile aduse de acest sistem, nicidecum un user care "si-a vandut replica" si poate are, poate n-are nevoie de ceea ce se tranzactioneaza in acest grup.
Daca sistemul ar fi functionat in continuare asa cum a inceput, prin postarea tranzactiilor in aceeasi sectiune a forumului(in aceleasi conditii) cu optiunea de a achizitiona si numai in roni(si orice alta combinatie), as fi salutat initiativa si aproape sigur m-as fi alaturat voua!
Nu este nicidecum un serviciu pentru comunitate asa cum sustineti(si cum a luat nastere initial) ci, cel putin in momentul asta pentru un "grup de interese" si nu o luati "politic" ca nu v-am facut mafioti nici pungasi sau hoti. Nu e corect sa functioneze ca o piata neagra(sa existe tranzactii care nu sunt la vedere si sa nu poata fi accesate de ORICINE - orice membru cu drepturile aferente).
Altfel spus...
Nu e corect sa le ingradesti accesul la aceste tranzactii, doar pentru ca nu se simt confortabil sa tranzactioneze intr-o moneda alternativa, nu e corect, pentru ca sunt membri activi ai acestui forum, si-au dedicat o parte din timp sa ajunga aici si incearca sa se implice in dezvoltarea lui, suntem "camarazi" si ne petrecem o parte din timp jucand impreuna si facem toti parte din aceasta comunitate si e firesc sa nu existe bariere sau discriminari mai ales cand este vorba sau cand acest lucru implica insasi evolutia acestui sport.
Nu ca ati tranzactiona acolo cine stie ce Must Have, ci pt. ca(numai) acolo poate gasi intamplator surubul x care ii poate face replica functionala!!!
Sper sa nu fie doar o parere personala, astept sa raspunda si alti useri care nu sunt inscrisi in program si si-au format la randul lor o parere despre acest sistem alternativ.
Daca vreti sa raspundeti la subiect, cu argumente/exemple, va rog sa o faceti, daca nu, mai bine renuntati la atitudinea miserupista si la explicatiile fara legatura.
Tot respectul pt. toti userii care au raspuns, sper ca nu am adus afronturi personale, prefer totusi un ton mai linistit al discutiei.

Profile  

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 1:17 pm 
A.S.T.B.

Am si eu o intrebare la tine. Ce te costa pe tine sa ai putina rabdare pana te cunoaste lumea? Ai vazut tu ceva la vanzare si nu ai ASRei? Zi aci ca se rezolva repede. Iti cumpara cineva chestia aia in ASRei.

Crezi ca aia care sunt mai cunoscuti (si la care faci referire) au venit aici si in secunda 2 a cazut tot ASR pe spate in extaz?

Profile  

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 1:23 pm 
CSABv

hahaha, vorbiti de incredere?Pai eu i-am trimis lui Mugur o chestie care valoreaza cat o masina buna...si doar pe incredere (l-am vazut pe mugur live de vreo 5 ori in total :) )

Profile  

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 1:25 pm 
A.S.T.B.

+1 :mrgreen: :mrgreen:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 201 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]