ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Tue Dec 23, 2014 12:15 am
airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 108 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
PostPosted: Sun Dec 04, 2011 10:52 pm 
Iron Sky Team

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Inteleg ce spui, dar in continuare sustii ca PKM este SAW, in timp ce RPK nu este.
Vad totusi ca ai ales tu niste criterii personale si foarte subiective, care n-au nicio legatura cu ce cred altii despre ce inseamna SAW si LMG.
Quote:
A squad automatic weapon (SAW, also known as section automatic weapon or light support weapon) is a weapon used to give infantry squads or sections a portable source of automatic firepower. Weapons used in this role are selective-fire rifles, usually fitted with a bipod and heavier barrel to perform as Light machine guns. SAWs usually fire the same cartridge as the assault rifles or battle rifles carried by other members of the unit.
...............................................................
Many SAWs (such as the RPK and L86) are modified assault rifles or battle rifles that may have increased ammunition capacity and heavier barrels to withstand continued fire and will almost always have a bipod. In the case of some assault rifles, such as the H&K G36 or Steyr AUG, the SAW is simply the standard rifle with a few parts replaced.

Quote:
Sa te fereasca Dumnezeu de omul care a citit o singura carte si de cel care a tras cu o singura replica, s-aia stramba!

Profile  

PostPosted: Sun Dec 04, 2011 11:16 pm 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times
Criterile nu sunt subiective si in nici un caz personale, ti-am explicat ce tip de replici se accepta ca SAW in litera regulamentului SB si de ce.

Daca vrei sa avem o discutie despre ce se intampla in realitate o sa te rog sa te intersezi care este arma standard issue conform regulamentelor interne ca SAW intr-un pluton german sau rusesc. Sincer nici nu trebuie sa cauti prea mult pe MP.net sa vezi poze cu respectivele arme si ai sa intelegi de ce nemtii folosesc MG3 si rusii PKM, ca se poate sa mai gasesti unu doi cu MG36 si RPK absolut, dar asta nu inseamna ca sunt arme standard folosite la scara larga pe post de SAW...

Profile  

PostPosted: Sun Dec 04, 2011 11:43 pm 
Iron Sky Team

Mda... deci desi sunt, totusi nu-s cele mai folosite, asa ca de fapt nu-s.

Poate n-ar trebui sa se joace nici cu Kar98, M1, M2, M200, Walther 2000, pentru ca nu-s pusti de asalt si snipere des folosite, sau cel putin nu mai sunt in uz. XM8 nici nu este in productie in realitate, SVD-ul de la JG merge cu mag-uri de AK47/74 ?!? si nu-i adevarat, DSR-ul lui Mugur trebuie interzis total pentru ca-i prea rar in realitate, Mauser SR Warrior ala de la Well nu exista asa in realitate, VSR-ul n-are corespondent 100% si e mult prea usor, oricum. Aaaa... era sa uit... M14 nu trebuie permis, pentru ca nu-i "standard issue" in armata americana (a fost doar in perioada 1959-1964), doar pe ici pe colo se foloseste cate una...

Iti dai seama ca asta-i cel mai aiurea argument posibil:
Quote:
ca se poate sa mai gasesti unu doi cu MG36 si RPK absolut, dar asta nu inseamna ca sunt arme standard folosite la scara larga pe post de SAW...

Quote:
Sa te fereasca Dumnezeu de omul care a citit o singura carte si de cel care a tras cu o singura replica, s-aia stramba!

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 12:16 am 
A.S.T.B.

Ba tata, al meu o fi el rar si in realitate dar il folosesc fortele speciale germane, si e arma moderna :lol:
Pe cinstea mea!

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 12:31 am 

Been thanked: 1 time
...ah ?! Saw ?! ?! ?! http://www.youtube.com/watch?v=6qwXO-KTVxk

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 1:27 am 
Alcoolic Anonim

le_cube imi cer scuze daca nu am fost destul de clar sau poate ca tu chiar nu vrei sa intelegi, ti-am explicat diferenta dintre un SAW in realitate si asa zisele SAW RPK si MG36, ti-am explicat si exemplificat ca nimeni nu le foloseste ca arma de support in mod uzual pentru ca nu fac fata cerintelor si totusi tu imi dai ca exemplu un citat de pe wikipedia in care spune ca RPK si MG36 sunt SAW sau ca M249 e light machine gun, a incerca sa iti aduc alte argumente sau sa avem o discutie in contradictoriu e inutil pentru ca tu nu doresti o dezbatere ci sa ti se accepte punctul de vedere.

Trecand peste insinuarile la persoana ca ce sa ales ca SAW, a fost pentru ca asa am vrut eu, o sa te rog sa vii cu un argument solid pentru ideea ta de SAW si sa il prezinti majoritatii conform procedurii, dupa care se va supune la vot. Daca persoana ta are un argument solid si valabil sunt sigur ca vei reusii sa schimbi incadrarea pentru MG36, insa pana atunci probabil ca nu vei avea posibilitatea sa joci cu replica ta decat acolo unde nu se respecta SB, sau se fac anumite derogari de la regula.

Mult noroc si personal consider inchis capitolul SAW, LMG si nu vor mai exista alte posturi pe tema asta din partea mea ...

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 2:29 am 
Iron Sky Team

Si va plangeti ca-n Romania e prea multa birocratie ce vrea ca lucrurile sa se schimbe doar ramanand la fel...

Quote:

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 2:56 am 
Urs neprietenos

Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
In Romania se comenteaza mult ;) Te doare mana sa vb cu Doctoru'?

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 11:04 am 
Rangers

Been thanked: 2 times
si ce-am cetit eu pan acu - mg36 e considerat saw dar nu-i folosit, adica nah, chiar grasulas a specificat ca se incadreaza. dar in acelasi timp "eu nu gresesc niciodata, consider capitol inchis etc etc"

Acu, pe langa toate considerentele specificate mai sus (ca e da nu e dar de fapt nu foloseste dar nu vreau eu ca am dreptate si nu pot sa n-am dreptate ca daca n-am dreptate ma ia lumea la intrebari - a se ceti ca o gluma, la fel si gramatica mea), de ce e lumea asa speriata de MG36? e prea ieftin ? or sa aibe toti "noobii" ? e mult prea usor s-o folosesti pt ca nah, sincer sa fiu MG36 il car foarte lejer, la M249 o sa am ceva de furca sa ma misc cu ea.

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 11:27 am 
Alcoolic Anonim

o sa va rog sa imi citati unde plm am zis eu ca MG36 si RPK in realitate sunt SAW??

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 11:30 am 
Rangers

Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times
Lasa bre ca nu e probelm, daca se pune si o limita de greutate pe saw rezolvam ii punem 2 -3 plumbi si il facem mai greu, acum serios toata lumea incearca sa faca in realitate mai usoare armele, munitia, sa fie cat mai economica o pusca sa nu necesite rancarcare deasa etc iar noi incercam sa facem cat mai greu.....care e faza?! Am mai auzit o chestie pe undeva, unde zicea cineva ca daca eventu era organizat de respectivu ar fi fost "recuizita" de 2 ori mai grea....acum nu am nimic cu nimeni dar noi ne jucam de-a razboiul dasta avem regulament SB daca facem treaba asta hai sa si dam de la 1 m cu AK de 140 m/s ca doar e razboi nu cred ca o sa stea cineva in viata reala sa scoata pistolu. De ce am pus punctul pe "I" aici, pt ca e vb de siguranta daca dulapu ala sau ce masa cari si face parte din recuizita si are 50 kg iti dai seama ca daca pica unuia pe picior poate sa il zdrobeasca, rupa etc. Asta ziceam hai sa ne prefacem nu sa ne facem totusi zob ....sa evoluam si noi totusi ca si alte specii nu sa stam pe loc. Mai ales ca este vorba de un joc sportiv.

Profile  

PostPosted: Mon Dec 05, 2011 11:59 am 
Rangers

Been thanked: 2 times
Grasulas wrote:
o sa va rog sa imi citati unde plm am zis eu ca MG36 si RPK in realitate sunt SAW??

my bad, mai era o propozitie acolo care zicea "In continuare am sa dau cateva detalii despre RPK si MG36." se pare ca am sarit peste asta, dar tot am scris mai sus ca alea`s in gluma (scuze pt nervii tai).

Eu unul ma retrag din discutia cu MG36, scuze pt nervii cauzati altora.

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2011 9:06 pm 
A.S.T.B.

mercic mult venin :D :wink:

Profile  

PostPosted: Sat Dec 10, 2011 1:13 am 
P.A.C.T.

hai sa va spun o chestie amuzanta: jucam intr-un loc, nu spun unde, trebuia sa aparam o baza. conform stilului personal, in momentul atacului am facut o manevra de flancare a atacatorilor si am reusit sa palesc aprox. 50% din atacatori (care, conform stilului de joc traditional, erau setati pe wiew in front only). jocul s-a oprit si a iesit scandal pentru ca....nu ma aflam acolo unde atacatorii credeau si doreau sa fiu..plus ca m-am miscat prea repede:) si nu e ok fata de cei carora le-a luat vreo 10 min sa parcurga 60 m...deci;
e cam ce intreaba mugur. DPMDV poate sa foloseasca dispozitivul (nu il va ajuta decat intr-o imprejurare statica, iar daca se joca cu weapon hit, nu e mare lucru de chestia aia, odata descoperit se poate suppresion); e cam la limita, dar asta e viata, nici in realitate nu sunt conditii egale, ideale, sau echipamente identice...iar pe langa calitatea umana, foarte necesara, bataliile se castiga si tinand cont de calitatea echipamentelor);

pana la urma este regula stabilita pentru eventul respectiv, de catre organizatori, desi limitarea gadgeturilor sau anumitor replici doar la ce inteleg anumite persoane prin acel lucru nu mi se pare chiar ok...

Profile  

PostPosted: Tue Dec 13, 2011 1:36 pm 
S.W.A.T. Team

nu vreau sa ma bag aiurea dar cred ca mg 36 nu are ce cauta intre saw-uri
din cel putin 2 motive
1. nu se mai fabrica
2. diferenta intre rs g36 si mg 36 e o teava ma grea si drum mag
in airsoft nu cred ca se doreste un mg36 cu drum mag pt ca nu exista decat un drum mag in plus fata de g36

adica de ce un posesor de g36 sa aiba dreptul sa aleaga aceeasi arma ca dmr/ p2 sau saw doar prin schimbarea magului si restul fraierilor posesori de alte replici gen m4/m16 sa nu aiba acest drept

others HK USP Compact, HK USP .45 DE, Md. 1911 MEU(SOC), Glock 18C, Dan Wesson 4"

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 108 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]