ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun May 20, 2018 2:27 pm
taiwangun.com

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 108 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Next
Author Message
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 2:37 pm 
A.S.T.B.

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Da tata! Asta asteptam, argumente. Chit ca argumentatia ta este foarte foarte ok si detaliata, nu mi se potriveste in cazul de fata din cauza ca:

1. Nu te acuz eu ca te-ai bagat ca musca in lapte deloc. Am intrebat doar organizatorii pt ca ei isi iau mui cand iese prost, nu tu. Daca chiar voiam pareri cum spui tu, faceam un poll. Acum imi dau seama ca e o greseala pus la bere, dar nici o greseala nu e ireparabila. O sa rog sa fie mutat la sfatul sefilor de trib.

2. Eu NU AM nimic impotriva ca X sa isi puna oglinda pe replica. Ca sa fiu sincer ORICE ar face un soldat real in lupta as fi de acord sa faca si un jucator de airsoft. Am cerut eu sa se faca asa? NU. Dar nu imi poti interzice sa intreb cand imi vine cate o idee. Si daca X sau Y prefera pretexte cand eu ceream motive, e treaba lor. Dar nici sa le inghit ca pe galuste fara argumente nu imi poti cere.

3. Eu as avea de ce sa o iau personal, ca doar personal am intrebat. Dar nu o iau personal si nici altfel. Ma enervez insa cand imi vine Grasulas cu ideea vietii lui "nu merge! ca face X nush ce cacat la pusca" si asta pentru ca ma enervez la orice "nu merge" l-as auzi in viata. Cum dracu' nu merge cand tu nici n-ai incercat?! Eu sunt genul de om care imi rup sutul in gard si dau cu mana dupa aia! Pana merge. Nu trebe sa fie toti la fel, ca de aia am si intrebat. Daca eram imbecil intai imi cumparam ala si apoi intrebam, nu crezi?

Una peste alta am aflat ce voiam sa aflu. Din pacate in lumea nostra sunt JDE improvizatii pe replici sau pe dispozitive care mai de care mai originale si totusi se accepta pe teren. Insa un device real, ne-improvizat nu. Romanul e al dracu de selectiv cand i convine lui.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 2:48 pm 
Urs neprietenos

Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times
Hai, nu te supara :) Fiecare are perceptia lui... cum ar fi sa scrie si Grasulas acum ca "fiecare se preocupa sa vina cu toate prostiile in loc sa puna mana sa isi imbunatateasca tactica un pic".

Eu inteleg ce zici tu, si ca ce poate face un soldat ar trebui sa poata face si airsoftistul. Dar ca sa-ti dau un exemplu, blind fire - care reprezinta o problema de siguranta SI FAIR PLAY - nu se auto balanseaza ca in realitate din cateva motive:
-replicile nu au recul, cineva scoata o arma de dupa colt sau obstacol si acopera un culoar, cu foc auto, fara probleme
-nu exista flashbang, explozibile si alte asemenea device-uri menite sa iti creeze un avantaj
-bilele nu trec prin obstacole, deci omul este invulnerabil

Din ce am observat in meciuri jucate acum cativa ani, cand blind fire era permis, acesta era oarecum abuzat atat in atac cat si in aparare. Eu unul prefer jocul fara el, asa cum oi prefera si tu jocul cu, sau nu stiu!

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 2:56 pm 
A.S.T.B.

Nu ma supar. Sunt si am fost mereu impotriva blind-ului, din motiv evident Tomcat. Se numeste "siguranta in joc" nicidecum "are ala avantaj tactic"

Si banuiam ca ma cunosti destul incat sa nu imi arogi talente de "spray and pray" (io trag pe single cu m4 de 105m/s) si in general cred ca mai mult ma joc cu natura decat cu adversari pe teren...

Grasulas nu poate sa spuna ce zici tu ca si ala e device-freak direct! Alta este problema lui si o inteleg si pe aia, da' nu trebe sa fiu si de acord cu ea. Iar lucrurile care nu se pot aborda in airsoft ca in viata reala sunt mai multe decat cele enumerate de tine, insa strict despre ce vorbim noi aici NU prea se incadreaza.

Grasule,

Image

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 8:29 pm 
CSABv

Been thanked: 0 time
Avantajul tactic sau cum ii ziceti voi ..de ce sa nu fie acceptat. De ce ar trebui sa fim toti egali nu inteleg. Hai sa ne imbracam si toti la fel si hai sa avem toti aceleasi replici nu ? Pentru unii din voi care nu intelegeti : Se scot tot mai multe gadget-uri interesante. Multe dintre ele special pentru airsoft. Iar la noi se refuza tot mai des cate o derogare de la regulament. Cmon...

E un dispozitiv de privit dupa colt. Prin care vezi adversarul..nu tii ochii inchisi sai bagi teava in gura, ureche , ochi potentialului inamic ce se apropie de tine. Pentru mine nu se numeste blind-fire. Orice avantaj tactic adus jocului ce il face mai dificil mie imi place. Care din voi ati jucat la CQB contra cuiva cu scut ? eu am jucat si m-am cacat pe mine de placere ..pur si simplu. Iar tipul avea antrenament de la jandarmi ce sa faca ..si stia bine. Ca sa il scoti din joc aveai nevoie de multe. Dar nu l-a facut invincibil ci doar foarte placut in joc. Si acolo au iesit discutii...dar a fost bine. Discutiile ies peste tot. Asa-i romanul...atata timp cat el , echipa lui etc este in avantaj nu-i pasa de ce are celalalt..atunci cand si-o fura urat da vina pe gadget-uri , pe replici prea bine puse la punct and so on. N-ar trebui sa-l lasam nici pe Mugur nici pe Rhyn0 sa joace la sniper ca ei trag la 80-90 de metri si cele peste 50 % din celelalte replici din teren deabea ajung la 50...Incerc sa ma abtin ca sa nu iau warn dar e o mare porcarie ce iese aici. Peste tot se implementeaza cat mai multe gadget-uri si unii joaca cu echipe de pirotehnisti si efecte speciale ( gen Op.Irene) iar noi ne cacam pe noi ca daca unu isi pune luneta mai mare alti 10 vor plange. De parca omul care trage cu tigania aia dupa colt e invincibil acolo si nu exista alta cale sa-l ataci decat in bataia replicii lui...

Multa bafta baieti dar eu nu sunt de acord cu argumente ca cele prezentate mai sus gen "egalitate pentru toti". Desi regulamentul propune asta , nu inseamna ca nu se pot aplica una sau alta..cum s-a discutat si despre SAW ,LMG sau puterea sniperelor. Nu cred ca a cerut cineva ca in SadBunneh sa scrie : Interzis cu X gadget , exceptie Mugur , ala ,ala ,ala . Cam atat..nu mai postez aici sa nu-mi iau warn.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 8:38 pm 
A.S.T.B.

Si Zen afara. Si ala trage departe si curand o sa traga si mai si. Cre'ca si claus trebe ...

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 9:06 pm 
Urs neprietenos

Ma, ati cerut o parere, acuma daca un organizator are (din scurt) alta decat va asteptati el gata "se kk pe el"?

Mai bine faceti un ultimatum direct:

"Subsemnatii nu mai vin la eventuri decat daca se accepta urmatoarele gadget-uri" :)

Seriously, chill, e un forum, se discuta, daca aduceti argumente bune pro/contra se poate ilumina si celalalt.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 9:21 pm 
A.S.T.B.

mda : http://www.youtube.com/watch?v=BBQUiEIsC1U

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 9:21 pm 
A.S.T.B.

Tomcat asta chiar a fost low kick. Eu am renuntat sa il mai cumpar de acum o zi. Tu imi spui mie ca trebe sa dau ultimatum? Nu trebe. Nici celalalt nu trebe sa aiba o parere ca a mea, doar sa imi dea un argument VALID.

Nu ca grasu' (arza-l-ar) mi-o baga in ficat pe aia cu oglinda vietii. Putin respect pentru inteligenta unora care ne laudam ca o mai avem. Ala cred ca s-a obisnuit sa dea "argumente" din astea rapide cum i da lu' fi-su, sa scape fuga de el.

Tomcat, muta-l te rog la "sfatul sefilor de trib"

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 9:39 pm 
Urs neprietenos

Sarcasm, anyone?

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 11:09 pm 
Team Sfintii

Been thanked: 4 times
Eu, ca mare organizator de jocuri la padure, te-as primi cu drag, dar ti-ar fi inutil la woodland. La cqb nu ma dau cu parerea, nu prea joc cqb/urban decat ca ultima solutie, asa ca orice efort in directia asta mi se pare, personal, timp pierdut.
Dar, hey, e o tara libera, si gadget-ul propus de tine mi se pare de bun simt, atat timp cat la eventul respectiv se accepta weapon hit.

[Silicon mouth-first BB in my life] [Combat journalist- http://picasaweb.google.com/nashu.airsoft http://www.6mm.ro] [Engineering and demolitions - Bradulet] [Celebrity - Berget 8 2010, NAF 23, Fox 3] [Chairsofter] [Tick collecter - 1 tick fed so far]

Profile  

PostPosted: Sat Nov 12, 2011 1:18 am 
CSABv

mugur wrote:
Si Zen afara. Si ala trage departe si curand o sa traga si mai si. Cre'ca si claus trebe ...

Please add me to the list...ca si io vreau :P

nashu wrote:
Dar, hey, e o tara libera, si gadget-ul propus de tine mi se pare de bun simt, atat timp cat la eventul respectiv se accepta weapon hit.

Cea mai ok parere. Punct.

Ideea e oricum ca se pot interpreta multe. Imi pare rau totusi ca s-a adus vorba de NV si Thermal cum ca lumea ar avea ceva impotriva. Macar jucaria asta a fost refuzata de x sau y pentru ca ar duce la asa presupusul BLIND FIRE care e respins de regulament. Dar tare as vrea sa vad argumente pro si contra NV sau Thermal sustinute de regulament pentru ca in acesta nu se specifica nimic. Oricum pana la urma e forum si aici se vorbesc multe din care 90 % se uita. Asa ca sa nu ne mai agitam..ca n-are rost. Multa distractie pe teren va urez : cu oglinzi sau fara ;)

Profile  

PostPosted: Sat Nov 12, 2011 1:24 am 
A.S.T.B.

Aia cu NV a fost o gluma cred. Este permis, ba chiar recomandat grav in anumite cazuri (vedeti voi anu' care vine de ce).
Io faceam misto de grasu' iar zombie o daduse doar exemplu. Daca se interzic alea, mai e doar un pas pana la systema and shit.

Profile  

PostPosted: Sat Nov 12, 2011 1:26 am 
CSABv

mugur wrote:
mai e doar un pas pana la systema and shit.

Sa vezi vanzare la plastice pe urma;)

Off-topic : Ai voie cu Thermal ? Nu in airsoft...ci in general in Romania. Nu e interzis ? Nu ca mi-ar trebui mie dar sunt curios tare.

Profile  

PostPosted: Sat Nov 12, 2011 1:34 am 
A.S.T.B.

nu prea daca este rifle scope, dar ai voie daca este de genul civilian. observare, plm, poti sa vezi si riscurile de incendiu cu el. Dar nici cu NV cu sistem de colimare n-ai...

Profile  

PostPosted: Mon Nov 28, 2011 4:02 pm 
S.W.A.T. Team

Been thanked: 2 times
ca tot veni vorba...
http://www.shootercbgear.com/product_in ... ejqt1ooag4

Image

Image

Image

replica dupa

http://www.anglesight.com/

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 108 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]