ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sat Dec 15, 2018 4:15 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 108 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
PostPosted: Thu Nov 10, 2011 4:43 pm 
Airsoft Tactical Unit

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Venin wrote:
...Teoretic,tot fun-ul airsoftului este sa VEZI pizmasul cind il angajezi , dar in cazul dumneavoastra , partea cu vazutul , prin cele 2 funduri de sifon pe care le folositi pe post de ochelari , este un pic mai complicata....
Sunt întru totul de acord cu sus-numitul (şi prea greu încercatul Venin, atunci când vii cu idei d-astea ! Creţe...)

Grasulas wrote:
NU as accepta asa ceva, nu e vorba de avantaj tactic sau de siguranta jucatorilor cat de ingeniozitatea romanului, sigur vor iesii discutii, sigur mai vin inca 3-4 cu cele mai improvizate idei de aici alte 1000 de discutii.

Pentru a avea un joc cat mai linistit personal as scoate din joc orice motiv de discutii.
Clar +1 !

3. Păstrează controlul asupra gurii ţevii sistemului de angajare;
4. Fii conştient de ţinta ce urmează angajată şi de spaţiile adiacente acesteia;
5. Pe timpul deplasării, menţine sistemul de angajare orientat într-o direcţie sigură.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 5:39 pm 
A.S.T.B.

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Foarte bine. Grasulas. Eu zic sa nu mai jucam nimic ca si asa apar discutii inca de la coboratul din masini. Si organizatorii fac tot posibilul sa le elimine. Cam ca la aia cu DMR. Daca traim destul poate se elimina singura.
E si asta o metoda de a spune ca nu suntem in stare sa facem nimic. Ia vedeti afara, se joaca cu asa ceva?

Sa vad ce faci grasule cand tu bagi banii in NV si te uiti la nevasta cu lumina stinsa.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 5:55 pm 
CSABv

Aici sunt pareri pro si contra. E adevarat ce zice si Grasulas pentru ca sunt martor la imbecilitatea unora zilnic si improvizatiile romanilor pot duce la accidente. Dar nu poti interzice de tot o chestie doar pentru ca "what if" ..Nu e o mare porcarie sau cheat. E un avantaj tactic dar cum sublinia Gotcha are si dezavantajele lui. + ca weapon hit ar compensa.

Inca o chestie ..de ce sa omoare "pasiunea" ca unul are mai multe gadget-uri si altul nu. Nu-mi miroase a bine chestia asta. Voi fi privat de distractie doar pentru a nu face pe unii sa se simta prost ? Hai sa nu o dam in balarii ca nu are rost. Aduceti alte motive pentru care se accepta sau nu dar nu d-astea. Si cand mama naibii nu ies discutii pana la urma ? Grasulas ar trebui sa stii cel mai bine dupa cateva event-uri.

Eu nu voi zice nici da nici nu doar pentru ca intrebarea a fost adresata organizatorilor de event-uri , jocuri etc. Dar a trebuit sa punctez un lucru sau doua. Iubiti-va mult !

Profile  

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 5:59 pm 
A.S.T.B.

Eu m-am lamurit deja; va multumesc pentru ajutor. Alora care v-o mai trece prin cap sa folositi in viitor un dispozitiv mai smecher decat are altul: puteti sa vi-l bagati in cur. E mult mai folositor acolo si garantat nu creaza altuia disconfort si nici discutii daca il introduceti ferit de ochii lumii.

Se poate inchide.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 7:04 pm 
Iron Sky Team

Intervin pentru ca vad cum discutia a pierdut toata esenta ei, anume ca airsoft se joaca in multe moduri si nu trebuie ca unul sa le defineasca pe toate. Sa va perzint si argumentele mele care ma straduiesc sa le fac obiective.

*Event Mil-Sim de la WW1 pana in prezent:
Ar trebui sa fie voie cu NV (IR si TV), cu oglinzi, camere de filmat, fibra optica, cu baionete din plastic sau cauciuc, cu grenade de airsoft, petarde si fumigene, mai exact orice e legal la airsoft si nu reprezinta blind fire in sensul cel mai simplu al cuvantului. Weapon hit dezactiveaza arma si nu omoara combatantul.

*Event LARP:
Regulile stabilite strict de poveste, adica nu vii cu nightvision daca ceilalti joaca la muschete si invers, nu te duci cu flinta intr-o poveste gen Star Wars.

*Event "pentru mase":
De la "mil sim" doar petarde grenade si fumigene; fara baioneta, cutit, oglinzi, etc. Weapon hit omoara atat replica dar si combatantul; nu se admit discutii pe tema asta. Arma unuia cu weapon hit nu poate fi folosita de un coechipier pana nu invie posesorul si o aduce sau revine la locul decesului.

*Joc "de duminica"
Nu conteaza, ca oricum nu va fi toata lumea impacata.

Ce am vrut cu asta a fost sa atrag atentia ca ar trebui sa fie concentrata dicutia pe primele trei categorii, nu a patra.

Quote:
Sa te fereasca Dumnezeu de omul care a citit o singura carte si de cel care a tras cu o singura replica, s-aia stramba!

Profile  

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 7:29 pm 
Bad Company Team

Been thanked: 1 time
Bai.. da ma puneti pe ganduri....
Io mi-am propus deja sa fac 1 milion de dolari in anul care vine, deci logic.. am sa imi permit si un thermal de la mama lui...
E clar ca imi ofera un avantaj tactic... maxim...

Am sa am voie sau nu cu o chestie de aia la joc?

Image

Profile  

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 7:37 pm 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Mugur sti cat te iubesc dar te aprinzi degeaba, m-ai intrebat daca eu ca organizator as accepta asa ceva ei bine eu personal la un event cu intrare libera la care poate sa vina oricine nu as accepta asa ceva punct, motivele sunt obiective sau nu eu mi-am exprimat punctul de vedere.

Nu vad de ce trebuie sa ne suparam daca cineva nu vrea sa accepte la un event gageturi si elemente care ar face jocul mult mai realist, e eventul organizatorului si se adreseaza unui anumit tip de jucator de airsoft.

Intrebama ce as juca eu si dupa, ultima ta problema o sa fie optica cu care vezi dupa colt, ia hai sa jucam cu elemente pirotehnice reale (pocnitori de > 150db, fumigene, gaz lacrimogen), blind fire, fara med indiferent de viteza, DMR numai replici reale de dmr si cu semi only, incarcatoare real cap munitie limitata gen maxim 500 de bile pt rifleman, 100 pt sniper si 250 pt dmr, maxim 5 vieti pe tot eventul indiferent de timpul de respawn si sa vezi atunci realism si ultimul lucru care ma mai interseaza e ca ai tu optica ce iti permite sa tragi dupa colt.

Numai ca nu as juca asa ceva decat cu maxim 50 de oameni pe care ii cunosc personal.... ca sa nu am discutii evident :D....

Profile  

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 8:04 pm 
A.S.T.B.

Ti-am zis si la telefon Grasule, dar e bine sa citeasca si altii:
Daca voi, formatorii de opinie impingeti lucrurile spre inapoi, o sa jucam curand cu bile de 0.12 si doar cu pistoale spring

Nu e neaparat rau, dar mi se pare infect de limitat. Tu imi zici ca vine unu cu o oglinda pe pusca. Ce treaba are oglinda? Eu am intrebat, am voie cu aia ? Adica aia postata de mine! Nu oglinda curului. Cacatu' ala e aproape 900 usd. Cre'ca oglinda ta era mai ieftina si evident mai accesibila cocalarului care ar face ce ai zis tu ca ar face.

Da' e bine cum zici tu, nu ma mai vait. Jocurile destepte vor fi alea private, e deja clar ce marfa ies cand e "pentru toata lumea". Nu stiu cine zicea pe aici: "e pentru toti, dar nu pentru oricine"

Grasulas wrote:
Nu vad de ce trebuie sa ne suparam daca cineva nu vrea sa accepte la un event gageturi si elemente care ar face jocul mult mai realist

Nici eu nu vad de ce sa nu iti explic mai CLAR modul simplist prin care ai ales sa abordezi problema. Mi-ai trantit-o cu oglinda vietii! De parca de oglinda intrebam eu!

Venin wrote:
tot fun-ul airsoftului este sa VEZI pizmasul cind il angajezi

Da, hamburger cu bretele! Ce cacat ziceam eu nu are nici o treaba cu "blind" (mai ales ca se pare ca uiti pentru ce s-a inventat regula blind) , si este destinat exact scopului ala: sa vezi !

Si pentru toata lumea: Ati ales sa ignorati intrebarea asa cum am pus-o eu.
Eu, ala care am intrebat adica, am voie cu aia? Asa v-am intrebat pe voi cei ce organizati eventuri, adica nu: X cocalar care pune oglinda lu grasulas are voie?!

Pe mine(mugur) m-ati primi la eventurile organizate de voi, cu aia? Daca nu, inseamna ca voi credeti ca eu as face ce zice grasulas (desi ma lipsesc de oglinda vietii) si va multumesc pentru sinceritate, dar trebuia sa ziceti asa. Aveti un pic de oo in viata, ca nu strica...

Ca fapt divers: sunt vreo douaj' de oameni pe care i cunosc (grasulas included) pe care i-as lasa sa joace la jocurile mele legati la ochi si cu AK-ul pus pe 150m/s si fara med impus. Stiu ca poate nu convine, dar sper ca s-a inteles de data asta ce intrebasem eu in primul post. Organizatorul trebuie sa isi asume si "discutiile" de care zicea grasulas, daca tot raspunde pentru ce se intampla in teren.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 12:11 am 
Bad Company Team

Been thanked: 1 time
Mda.. mugur.. fiecare cu crucea lui.
Pt faptul ca G36le LMG nu era acceptat ca si support a trebuit sa il pun pe fire de la noi sa vina cu morisca aia de m249 care are demoni in ea.. si care s-a si vazut. A tras tot timpul mai putin cand intr-adevar aveam nevoie de ea...

Ce sa mai... evoluam :|
Dar eu sunt chiar curios.. Daca imi cumapr thermal vision mai joaca cineva cu mine?

Image

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 12:14 am 
A.S.T.B.

Eu joc. Si daca iti pui iti dau si o bere.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 2:43 am 
Urs neprietenos

Been thanked: 14 times
Mugur, intrebarea ta "daca il primim pe mugur" nu serveste la nimic, un organizator poate in putine cazuri sa zica "acest device este acceptat doar pt x si y" fara sa deschida un mare scandal.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 3:11 am 
A.S.T.B.

Actually, aproape intodeauna din contradictii ca asta a aparut progresul, nu din stat "asa" ca asa e mai bine. Intrebarea imi servea mie, dar dupa cum observ serveste si altora care au intrebari similare, chiar daca nu la fel. Intrebari ca asta or sa tot apara. SB a ramas pe loc, dar ce iese zilnic pe piata NU.

Exemple (fara numar pentru bessstia care vrea el sa joace linistit; vaisteauata.ro):
- am voie cu gps? n-ai! ca iti creaza avantaj tactic si ies discutii.
- am voie cu lanterna? n-ai! ca ma orbesti temporar, iti creaza avantaj tactic si ies discutii.
- am voie cu bile? n-ai! ca eu le-am terminat, iti creaza avantaj tactic si ies discutii.

Fara gluma, scriu asa de umplu toata pagina! Da, sunt in tara 3 cacati si-un peste care dau o gramada de bani pe cate o idee "creata". Dar ar fi mai bine sa dispara sau sa se joace pe alte meleaguri. Cand esuam in ideile noastre nu va costa pe voi nimic, adesea nici nu stiti. Iar cand ne iese cate una... "vai pula mea! de unde imi procur si eu aia???" Logic ca vreti fara suturile in gard date de noi. Lame.

Si nici nu vad scandalul Tomcat, nici macar mic darmite mare, da' poate apare. Cu Grasulas si cu Venin ma injur live doar la telefon, aci postam rezultatele adica. :D Eu astept sa mi se raspunda si cu ceva mai pertinent decat "isi pune X o oglinda pe pusca" . Asta nu e explicatie, e pretext. La cum il stiu pe Grasulas o sa revina el cu un motiv la un moment dat, ca la pretextul asta era simpla rezolvarea: nu e voie cu oglinda pe pusca.

Uitam raspunsul pentru zombie. Du-te tu cu pasiune si o catrastrofa de pusca de 300 ron (daca se poate sa fie si varza firma care o face) impotriva unei Systema Super max abia venita de la tack. Sa imi zici cam cat te-a tinut pasiunea, ca is curios. Si daca il "dovedesti" pe ala datorita tacticii, e ultra-perfect. Faci la fel si importiva unui device ca ala. Hell no! Ai putea sa joci doar la knife kill, nu iti trebe replica deloc. Ar ajunge pasiunea in situatii ca aia. I cazi in spate si te pisi pe device-ul lui cu bolta dar si cu pasiune.

"vad dispozitivul optic ca un joc la nocturna in care doar un jucator are night vision" Da, e corect. Si??
Nici lanterne sau laser nu are toata lumea. Nici Systema, nici lunete, nici eotech, nici GPS, ba nici bile mai rasarite. Desi multi ar vrea astea! Am vazut deasemenea jocuri cu un singur sniper pe teren. Si am vazut jucatori echipati cu real shit din cap pana in picioare. I dati afara de pe teren?

Mai ramane sa imi spuneti acuma ca ar da cineva, ORICINE, o sacosa de bani ca sa faca "spray and pray" de dupa colt. Please...se limiteaza la single sau burst! De ce nu recunoasteti ca e interzis fiindca or sa il cumpere doar cativa insi. Nu e mai barbateste asa?

Vad ca toata lumea crede ca stie ce e blind, dar nu va obositi sa aflati DE CE s-a implementat. Adica care a fost motivul interzicerii lui. Poate ar fi bine sa va reamintiti.

blind fire: angajarea (sau tentativa) unei tinte FARA a o vedea dar mai ales fara a vedea directia in care angajezi. lol fail... Cati ati tras intr-o tufa fara sa aveti habar cine sau ce e in tufa aia? BTW, asta e voie!
Deci mai ramane sa faceti un efort sa aflati singuri de ce a fost interzis in SB. Clar nu din cauza asta.

@Tomcat: Va raspund cu cuvintele voastre de la problema cu DMR: problema este la omul care joaca, nu la ce foloseste el, ci la CUM foloseste.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 4:44 am 
Alcoolic Anonim

Been thanked: 20 times
Ca organizator este exclus sa faci rabat de la regulament pentru o persoana, dar sa nu uitam ca scopul unui regulament nu e sa fie aplicat la sange ci sa fluidizeze si controleze un joc de airsoft asa ca litera lui se aplica cu cap.

Eu ca organizator sunt in primul rand intersat sa am un event la care MAREA majoritate se simte bine, daca x sau y vin cu idei de scenariu, recuzita sau echipament pertinente, dar de care eu nu sunt sigur ca sunt agreate de marea majoritate nu le voi implementa chiar daca imi plac mie sau lui x si y. A implementa o idee care nu e populara sau care poate naste discutii la nivel generalizat, ce in final o sa duca la un rating scazut pe event, e o actiune total neproductiva mie ca promotor de eventuri airsoft.

De aceea avem minieventuri unde testam anumite idei, scenarii, de aceea avem jocuri de duminica unde regulile de regulament si echipament sunt mult mai lejere ca sa testam anumite aspecte din joc.

PS: Tex la anu probabil ca o sa avem LMG si SAW la G3, cu mici schimbari de regulament, viteze si cel mai important restrictii ale numarului de SAW, LMG din teren in functie de nr de jucatori.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 4:49 am 
A.S.T.B.

Tu ca promotor parca trebuia sa ridici calitatea (nu cantitatea) jocurilor si a jucatorilor din Ro. Aia se face multumind pe toata lumea sau pe cat mai multi?.. Eu credeam ca se face prin auto-filtrare (la voi ca eu am alta metoda preferata), astfel incat la eventurile DE CALITATE sa ai un anumit tip de jucator, nu ala de care te temi tu (il includ si pe ala care se plange ca el n-are systema, bile, nv, whatever)... Dar, e bine. Peste 5 ani jumate dispozitivele astea vor fi permise, ca vad ca la LMG s-a putut dupa lungi scremeri. Zi asa macar sa nu imi mai frec creierii inutil.

Grasulas, esti mai antic ca mine. Tu, ceasca si che guevara: sa fim toti egali frate! Sa fie fericire generalizata!

Luam-ai in carca !

Profile  

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 9:38 am 
Mistretii Atomici

Has thanked: 12 times
Been thanked: 16 times
in afara ca m-am bagat ca musca-n lapte, pentru ca nu sunt organizator de jocuri si n-am decat sa iau warn/delete post/whatever pe tema asta, tu n-ai facut decat sa te turezi supra_alimentat de unu' singur; pana una alta, aia de mai sus e parerea mea (DA, nu de organizator);

iti inteleg punctul de vedere dar parerea mi-o mentin; exemplu:

x in stanga, real shit gear, systema cu 3 miliarde de upgradeuri cu semnatura lu obama pe ea si dispozitivul tau optic de uitat "dupa colt"
y in dreapta, pescar gear shit, arma ieftina (nu stie firma), complet stock in afara de multele reparatii (pica intruna), cu oglinda de uitat dupa colt

acu tu o sa-i zici lu x ca poate trage cu opticu lui dupa colt, pt ca a dat un car de bani pe el; iar y nu, ca e naspa sau chiar de cacat sa ai oglinda pe arma..

ps: n-o lua personal, n-ai de ce; ai cerut o parere, nu voturi.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 108 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]