ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Dec 16, 2018 10:01 pm
Patrula Airsoft Romania (PARO

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Inrolare armata
PostPosted: Sat Jan 19, 2013 1:10 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Buna seara tuturor.

De vreo cateva saptamani ma tot bate gandul de inrolare in armata. As dori sa-mi spuneti niste pareri cu privire la cadrul militar al tarii noastre, precum si cerintele pe care ar trebui sa le indeplinesc pentru o inrolare cu succes.

Merita o cariera militara?

Va multumesc, o seara placuta!

Profile  

Post subject: Re: Inrolare armata
PostPosted: Sat Jan 19, 2013 1:21 am 
Lord of War

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
citeste aici: viewtopic.php?f=55&t=15780

Profile  

PostPosted: Sat Jan 19, 2013 1:25 am 

Multumesc si imi cer scuze!

Profile  

PostPosted: Sun Jan 20, 2013 10:30 am 

Been thanked: 1 time
Daca poti sa eviti asa ceva evita!! o sa te plafonezi si dupa cativa ani iti dai seama ca nu ai reusit nimic.Poate ca ofiter asa mai merge. Crede ma ca stiu ce spun.

Profile  

PostPosted: Sat Feb 16, 2013 10:23 am 

Pentru cei interesati s au scos ceva locuri de SGP nu sunt prea multe,pentru mai multe detalii mergeti la centrele de recrutare.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 29, 2013 2:17 am 

acuma depinde de ce asteptari ai.daca vrei un job etc.si viata nu ti-a oferit altceva m-ai bun e ok, pt o perioada rezonabila de timp pana iti definitivezi studiile si te orientez spre avansare (cu sacrificiile necesare) dar daca cauti aventura, senzati o poti gasi doar in unitatiile cu ceva "special"

Profile  

PostPosted: Fri Mar 29, 2013 8:34 am 
C.S.A. Valahia

Been thanked: 3 times
Du-te numai daca-ti place, dar nu ramane mult daca vei considera ca nu este ceea ce ai crezut. Daca intrebi, fiecare va vedea subiectul prin ochii lui. Armata la noi este ori pt toata viata, ori deloc, ca si casatoria. Eu am stat in uniforma 29 de ani si nu regret nimic pt ca mi-a placut, am facut-o din vocatie, cu toate prostiile, dobitocii care m-au condus (unii, nu toti), cu aprobarile pe care trebuia sa le obtin ca sa plec in weekend din localitate, cu grija ca daca beau un sprit mai mult seara si se pune de-o alarma noaptea am incurcat-o , cu 15 hartii si aprobari pe care trebuia sa le obtin daca vroiam un concediu afara, cu tot cu anii de naveta care mi-au distrus familia si acum stau cu chirie, dar si cu satisfactii cum ar fi un salariu bunicel si SIGUR, cu aplicatiile in teren si tragerile de lupta, cu faptul ca am tras cu orice tip de armament pana la tanc, cu satisfactia faptului ca am realizat o legatura radio sau telefonica (am fost transmisionist) intre corespondenti la sute de km departare la inceput si ROmania - Afganistan - Irak - Bosnia mai spre sfarsitul carierei, cu un an in Congo ca observator militar ONU si o misiune in Afganistan, cu placerea statului la un paharel de palinca si o slanina fripta seara, la foc prin aplicatii dupa o zi de praf sau noroi, ploaie sau canicula alaturi de colegi si/sau subordonati (cu sefii mei nu prea am stat), cu satisfactia organizarii comunicatiilor la aplicatii multinationale... Armata este ca si societatea, este oglinda ei. Intalnesti dobitoci care ajung sa te conduca prin pile si relatii, dar asta vad acum ca este din plin si in civilie, chiar in mediul privat, dar intalnesti si oameni EXTREM de valorosi langa care multumesti cerului ca iti desfasori activitatea. Dar MI-A PLACUT! Si-mi pare rau acum ca am iesit. Singurul motiv a fost ca poate-mi salvez familia. DIn pacate am pierdut si una si cealalta. Trage invatamintele din ceea ce ti-am spus acum, din viata mea de militar. Armata adevarata se face pt toata viata, sau deloc!!! Tu alegi!

"You live only once, but if you live right, once is enough!"

Profile  

PostPosted: Fri Mar 29, 2013 10:53 am 

Cat se poate de adevarat, redcode.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 29, 2013 11:00 am 

Has thanked: 6 times
Been thanked: 46 times
"Unde se termina logica - incepe armata"

(Dumitru Senior, la sfarsitul carierei militare)

1. Nu fac fata pe teren, ca eu nu am luneta sau red-dot! / 2. Imi trebuie mai multe railuri! / 3. Vreau o vesta cu mult MOLLE, trebuie sa car totul pe mine, ca daca-mi trebuie! / 4. Toate cacaturile astea sunt grele si ineficiente! Imi trebuie un setup light + o pusca usoara fara o mie de prostii inutile pe ea!. / 5. Inapoi la pasul 1.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 29, 2013 4:16 pm 
Urs neprietenos

Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times
redcode wrote:
Armata este ca si societatea, este oglinda ei. Intalnesti dobitoci care ajung sa te conduca prin pile si relatii, dar asta vad acum ca este din plin si in civilie, chiar in mediul privat, dar intalnesti si oameni EXTREM de valorosi langa care multumesti cerului ca iti desfasori activitatea.

Da domne, uite o optica corecta :)

Eu am avut un pitic pe creier si vroiam sa intru in armata, dar nu m-am invartit unde si cum trebuie si n-am mai facut-o.

Si de fiecare data cand discutam toti - familie, prieteni - imi ziceau "pai e plin de dobitoci, o sa te tampeasca".

Si mie mi se parea:
-pai daca in Romania sunt dobitoci, tre sa fie si in armata, dar nu sunt toti
-acu chiar sa ma tampeasca, nu cred, dar multumesc ca n-aveti incredere in mine
-si daca sunt toti dobitoci si eu nu sunt, nu e bine ca ma duc? Chiar vrem ca tara sa fie aparata doar de oameni prosti?

Profile  

PostPosted: Mon Apr 01, 2013 11:19 pm 

sunt dobitoci destui si cam fiecare om cat de cat vertical se lupta cu metehnele comuniste care nu prea au "parasit" sistemul poate ca asa este in toate ministerele nu stiu cert este ca nu o sa renunti asa usor pt un astfel de motiv daca chiar crezi ca ti se potriveste fao si la lectiile de leadership te invata clar ca daca vrei o schimbare incepe in a fi tu un exemplu si daca ai o idee fi credincios acesteia
chestia cea m-ai grava la sfarsit este ca nu sistemul te va abandona in final ci tot ce te inconjoara in tara asta si revin la partea sociala care descurajeaza orice speranta de m-ai bine iar daca colegul de m-ai sus spunea treba cu oglina eu spun una asemanatoare aia cu "o armata reflecta puterea economica a unui stat"

Profile  

PostPosted: Sat Apr 20, 2013 11:09 pm 

Nu as spune ca metehnele comuniste nu au parasit armata ci cadrele mai tinere invata ce este mai rau de la cei care parasesc sistemul...si probabil se doreste raul armatei.Insa ce este mai grav(din experienta personala) factorul uman din punct de vedere calitativ lasa foarte mult de dorit.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]