ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Dec 16, 2018 10:02 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
PostPosted: Thu Jan 09, 2014 9:59 pm 
ACT

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
au jucat cei de la DPIR Timisoara la defenceschool (distante cqb) , au curatat tot in viteza fara drept de apel in repetate randuri

L.E:nu ca nu ar fi murit nici unu :) ,dar ce am retinut de la cine mi-a povestit e ca s-au miscat foarte rapid si aproape in permanenta cu foc de acoperire,si reflexe... bune :)

Profile  

PostPosted: Sat Jan 18, 2014 9:12 pm 

sunt si echipamente mai bune, dar putrezesc in depozite. Mentalitatea comunista, supravietuieste in armata. Purtam arme la noi din 73, iar modelul e 63.
Mai sunt si alte echipamente mai moderne, dar sunt folosite in poze, ca sa laudati voi armata romana..

Profile  

PostPosted: Sat Jan 18, 2014 9:37 pm 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 51 times
bai frate...si daca te plangi peste tot ca e de cacat armata romana...ce dumnezeu mai stai acolo?

Profile  

PostPosted: Sat Jan 18, 2014 10:46 pm 

Ca sa pui tu intrebari de cacat...din cauza ideilor de genul asta, lucrurile stau prost peste tot...mai bine te multumesti cu nimic, si ramai in sistem, sau pleaca daca nu iti convine...eu mi-am spus parerea.
Nu iti convine, iti pui palma in fund si pleci in alta parte. Acolo unde te-ai dus, pleaca altii din acelasi motiv. Si ne invartim in cercul "nu iti convine, pleaca" . Acum poate ai, ubiforma, bani, sau orice...Dar intreaba-te un singur lucru...Ce ai sa faci daca nu vei mai avea nimic?...Iti doresc sa nu ajungi asa, si sa nu fi sanctionat disciplinar pentru ca nu ai uniforma si bocanci..eu am patit..

Profile  

PostPosted: Sat Jan 18, 2014 11:08 pm 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 51 times
eu zic sa facem cheta si sa iti cumparam o tinuta...ca sa nu mai fii sanctionat disciplinar...Daca voi ca beneficiari ai tinutelor romanesti nu stiti ca inainte de prima spalare se tine tinuta in apa cu otet si nu mai iese culoarea dupa 5 spalari, veniti sa va dam noi niste sfaturi.Serios acum...dai in chestii penibile

Profile  

PostPosted: Sat Jan 18, 2014 11:16 pm 

da frate...ai dreptate. e bine in arma. sunt curios daca in alte state nato, militarii tin uniformele in apa cu otet..daca o bagi si in borcan, poti sa o lasi acolo, ca e bine murata....succes

a si apropo...nu am sa imi cumpar niciodata tinuta, e gratuita si obligatorie..iar gestionarii le vand...

Profile  

PostPosted: Sat Jan 18, 2014 11:34 pm 

Has thanked: 1 time
stalker wrote:
... tinuta, e gratuita si obligatorie..iar gestionarii le vand...

Si o gasesti ca "surplus militar" prin talciocuri. :evil:
Aici se face referire la soldatii de top , care mai au acces la ceva echipament mai modern , dar marea majoritate a armatei are tot acelasi echipament de sorginte sovietica,aceleasi TAB-uri , ARO si DAC-uri la care tot carpesc , ca sa nu mai vorbim de vestitele AKM-uri aka PM-uri ( nu e vorba de "private mesage" :lol: ) pe care le-au frecat zeci de generatii de racani . Nou este doar echipamentul vestimentar , in rest acelasi armament si aceleasi mentalitati la sefii armatei. Si pentru a acutiza polemica sa mai pomenim de achizitia "performantelor" avioane la mana a treia pe bani grei , desi aveam oferta mult mai buna de avioane noi de la suedezi ?
Si armata este o "afacere" in tara asta incepand cu plutonierul de intedenta si sfarsind cu ultimul general , diferind doar scara afacerii.
E pacat de sangele, sudoarea si daruinta acestor baieti.

Profile  

PostPosted: Sat Jan 18, 2014 11:41 pm 

multumesc mult @turbojack... respect...

Profile  

PostPosted: Sun Jan 19, 2014 1:05 am 
Urs neprietenos

Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times
Sunt sigur ca sunt multe lucruri proaste in armata romana, cum sunt sigur ca avem cel putin o parte din oameni remarcabili.

Ca fapt divers insa treaba cu cumparatul echipamentului pe banii proprii se cam practica si afara, in special in SUA - ca deh, statul are o factura mare de platit, nu ca nemtii sau mai stiu eu ce stat european cu 300 special forces in Afghanistan.

Nu zic asta in sensul ca ar fi normal, mai ales ca la ei totusi se da un echipament de baza, doar ca racanul invata ca se poate mult mai bine sau il strica pe ala.

Profile  

PostPosted: Sun Jan 19, 2014 1:17 am 

Has thanked: 1 time
Tomcat wrote:

Ca fapt divers insa treaba cu cumparatul echipamentului pe banii proprii se cam practica si afara, in special in SUA ...

O fi , dar solda are virgula pusa in alta parte pe cifra totala.

Profile  

PostPosted: Sun Jan 19, 2014 1:23 am 

au alt nivel de trai,alt salariu...unii militari romani, ar trebui sa isi dea tot salariul pe o luna ca sa isi cumpere uniforma..si inca ii mai ramane sa se imparumute de cateva sute de lei....

uite aici ce tarife au. astea sunt si in armata : http://www.echipamentemilitare.ro
si tarifele celor americane : http://www.militaryclothing.com/IBS/Sim ... /1300.html

salariul militarilor romani : http://www.mygarage.ro/cafenea/119917-s ... omana.html
salariul militarilor americani : http://work.chron.com/average-salary-us ... -9060.html

deci trebuie sa fi tampit sa iti cumperi uniforma...

Profile  

PostPosted: Wed Feb 12, 2014 12:27 pm 

Been thanked: 2 times
Băieții de la Anti-tero
https://www.youtube.com/watch?v=O-C9na2Zdz4

https://www.youtube.com/channel/UCyKxtw ... ph2HnFTyBg

Profile  

PostPosted: Sat Mar 01, 2014 8:06 pm 
Maniacs Airsoft Team

Has thanked: 35 times
Been thanked: 15 times
retired

Profile  

PostPosted: Thu Jul 17, 2014 11:37 pm 

ba eu nu stiu ce sa zic...dar in poze si la tv ii vad cu echipament de cacat pe ei.......dar in video-uri facute de ei si poze din teatre ii cam bat la cur pea gearwhore'sii nostri din airsoft :))) prin armata cica se impune un anume echipament....dar cand iesi in misiune pe bune(nu exercitii) te lasa si cu o pula desenata pe casca.....asta daca ai noroc de un el comadante calumea...nu de unu care inca se mai crede in ww1 unde cand te duci la lupte te imbraci la 4 ace cu portincarcaatoare de piele si bocancii lustruitii..asa ca atunci cand mori sa fii frumos...

Profile  

PostPosted: Sun Jul 20, 2014 12:22 am 

Has thanked: 78 times
Been thanked: 10 times
Image

Image

Image

Image

Image

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]