ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Wed Oct 24, 2018 4:58 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Fri Feb 25, 2011 2:46 pm 
Iron Sky Team

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Decat sa arunce banii statul pe second hand, mai bine ar cumpara 10 bucati ca astea:
http://www.youtube.com/watch?v=Xjd7n76Yx5A

http://www.iron-sky.ro/
http://forum.iron-sky.ro/

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 3:07 pm 

Ce mama masii ca nu ma lasa sa postez un copy-paste de pe un site, citeste aici ca zice cum sta treaba: link

O sa luam initial 24 F16 block 25, dupaia 24 F-16 block 50-52, si in final 24 de F-35, moment in care primele 24 ies din uz.

Last edited by Solozaur on Fri Feb 25, 2011 3:11 pm, edited 3 times in total.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 3:08 pm 
Bad Company Team

Been thanked: 1 time
Mda.. pai in loc de 24 cu munitie am lua numa 12 goale de aceeasi bani :)

Image

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 3:09 pm 
ACT

da o sa avem dupa ce nu o sa mai aibe nimeni nevoie de ele.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 3:16 pm 
Iron Sky Team

+ 1 Anubis

Doar suntem groapa europei noi si cu bulgarii, nu ! :(

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 4:59 pm 
Next Level (LvL)

Has thanked: 1 time
"Ce bine ar fi daca am achizitiona asa ceva!". Ar fi.... dar nu.
@ neamtu - din 3 motive:
1. JSF-ul (f35) inca nu e ...gata, desi e aproape (cand au hotarat ei achizitia, sigur nu era gata)
2. daca le iau noi, de gata, pe factura, ales bules shpaga, manarii, furt din banii statului, caci, dupa cum spune clar in articolul mentionat de Solozaur (pe care nu-l lasa sa faca copy/paste din cauza diacriticelor), la f16 trebuiesc "revitalizarea aparatelor, logistica necesara si pregatirea pilotilor" unde e rost de invarteli.
3. dintr-o absoluta durere in cur de soarta armatei romane, a aviatiei romane si a... Romaniei in general.

daca nu iese loveaua la baiatu... wtf?

[Rudolf] [Silicon mouth] [Blood donor 500+ Calugareni 14.06.2009] [Dedicated] [Anthill impersonator Craiova 4.04.2009] [Discard after Use] [Cheap bastard] [Customizer] [Quartermaster] [Infiltrator] [Divine Intervention] [Chairsofter]

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 5:03 pm 

Been thanked: 46 times
Pentru ca F16-le e cel mai pizda multirole fighter de pe piata la ora asta. Gripen-urile, mirajele si eurofighterele, cu toate reducerile si offseturile oferite de ieuropeni nu se apropie nici macar pe departe de el ca numar de tari care l-au adoptat si folosit, ca experienta de lupta si fiabilitate.
Iar F35-ul e un vis frumos pentru orice armata, mult prea nou si mult prea scump pentru noi acum, dar probabil mai affordable in viitorii 10-15 ani cand vor astia sa-l cumpere.

In opinia acestui gras, afacerea respectiva ar fi trebuit facuta demult cu toata opunerea cuanei europa, ca nu ei intra in cacat daca are NATO nevoie de aviatia romana si MIG-urile noastre se prabusesc inainte sa decoleze.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 5:38 pm 
Центральный комитет

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
:lol: :lol:
Darph, sper ca nu vorbesti serios. Ca pasionat de aviatie, iti zic 2 motive:
1.Priza de aer la F16 e jos. Si e MARE. Cam cat un pat de 2 persoane de mare. Ok, gura mare si jos -->gunoaie in motoare, gunoaie in motoare-->naspa. RAU. Se fac bucati jucariile inainte de decoleze. Uita-te pe internet cum sunt pistele americanilor si cum sunt ale noastre. Aici si acum imi dau cuvantul, ori or sa moara piloti pe capete, ori o sa coste ora de zbor mai mult decat tot avionul, la cat de mult o sa trebuiasca sa fie maturata pista.

2.F16 prima varianta e total diferit de F16 ultimele versiuni. Si arata foarte bine pe ecran, insa ca avion este mediocru spre bun. Noi urmeaza sa luam niste harburi (vorba vine, oricum avioanele sunt ca noi dupa un numar de ore, pentru ca se inlocuiesc toate piesele cand ajung la orele respective) vechi, de generatie veche. Daca luam si noi unele mai noi, mai ziceam.

A ce miroase toata treaba? A jmen. Punct. Daca eram destepti, luam de la rusi si mai imbunam relatiile cu ei. Sau de la chinezi. Ca de luptat cu cineva, nu putem sa ne punem cu nimeni. Poate doar Bulgaria/Ungaria, dar d c draq ne-am lua de ei nu stiu.

Mai erau niste jmenuri cu Hummere, statii motorola si casti. Au venit Hummerele cu probleme la transmisie (nu inlocuisera uleiul la cutiile de viteze de 40.000 de km, masinile aveau 240.000 km in medie si schimbul trebuia facut la 200.000), statiile motorola se blocheaza la conditiile din Ro (deh, au nevoie de incinta cu aer conditionat, nu ca cele romanesti/rusesti vechi) iar castile luate de la americani erau tocite ca draq. A, si pretul era de "military aid", un stramos al lend-leaseului. Numai ca pentru fraeri.

Asa ca mucles, ati vrut nato, luati nato.

Make them for decades humble!

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 6:42 pm 
Urs neprietenos

Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times
Esti nebuna ma, cum sa luam avioane de la Chinezi? Ce avioane? Alea pe care ei le cumpara de la rusi ?

De la rusi mai inteleg, chit ca am oarecum ura pe ei (mi-au gonit familia de acasa din Bucovina, deh) dar de la chinezi?
Da, au si ei niste programe de dezvoltare, dar nu cred ca le cumpara pe alea Rusesti pentru relatii bune ;)

In alta ordine de idei, tu chiar crezi ca tot NATO e plin de prosti? Statistic, nu e probabil. Ne luam noi tzepe, e vina unora de la ei, si a unora de la noi.

Bunul simt imi zice ca indiferent cu cine am fi aliati, cumpararea de tehnica de lupta ar fi la fel de paguboasa.

in afara de cazul in care noi, romanii, am devenii mai cinstiti.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 6:48 pm 
Центральный комитет

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Conteaza? Important e sa ne mai punem bine cu ei, ambele sunt puteri MARI.

Make them for decades humble!

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 7:00 pm 
ACT

+1 la rusteeze: F 16 pe pistele noastre nu suna prea bine. Nici F 35 nu e mai bun in cazul de fata. Mai bine luam niste Su-35 sau ceva de genu si le faceam upgrade de avionica. Asta era mai bine pentru noi dar la americani nu le-ar fi convenit afacerea asta asa ca o sa ne bage pe gat f 16.
Ar fi fost foarte bine si daca luam Eurofighter (48 avioane + program calumea de offset = locuri de munca si bani la romani) dar na ramanem la mig 21. Cred ca ai nostrii guvernanti asteapta pana pica toate si dupa aia o sa cumpere in graba niste parciuri vechi de F 16 si o sa platim pentru ele de ne sar ochii.
F 35 (ca sipasionat de aviatie) e un compromis care nu face nimica calumea si care o sa coste mai mult decat valoreaza in realitate.

Mai e o chestie acolo in articol cu cele doua coduri de conduita: la noi nu se pot aplica inca pentru ca ar incurca smecherii si asta nu ar fi bine.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 7:05 pm 
Next Level (LvL)

Tomcat wrote:
in afara de cazul in care noi, romanii, am devenii mai cinstiti.

+1
sa macar puuuuuutintel mai cinstiti. cat de cat, acolo....

[Rudolf] [Silicon mouth] [Blood donor 500+ Calugareni 14.06.2009] [Dedicated] [Anthill impersonator Craiova 4.04.2009] [Discard after Use] [Cheap bastard] [Customizer] [Quartermaster] [Infiltrator] [Divine Intervention] [Chairsofter]

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 8:05 pm 

Been thanked: 46 times
Rusteeze in tot operational history-ul de pe net nu am citit de asa ceva. Sursa mea aici. Daca iti dai tu cuvantul sunt sigur ca israelienii, belgienii, chilienii, danezii, egiptenii, iordanienii, indonezienii, italienii, olandezii, norvegienii, polonezii, portughezii, coreenii de sud, turcii si restul natiunilor care zboara avioanele astea de cateva zeci de ani or sa le arunce la gunoi, ca doar e cuvantul tau aici.

A doua afirmatie a ta e halucinanta. Din punct de vedere logic. Daca inlocuiesti toate piesele intr-un avion vechi ai un avion nou. Si daca toate piesele se invechesc si sunt inlocuite, cum papucii mei luam noi niste harburi. Bine, vorba vine noi, ca tu nu iei nimic. MApN-ul cumpara niste avioane multirol dupa un plan de achizitii destul de strict pe care noi nu putem decat sa ne dam cu parerea. Problemele apar cand parerile sunt citite din ziare si de la TV, din niste surse de informare foarte sigure (analistii de serviciu, care au o parere despre orice) si ignoram dovezile evidente cu privire la cine si cum a folosit respectivele "harburi" si cate misiuni de lupta au in fata concurentei.

Orice miroase a jmen daca ai nasul plin de jmen. Am patit odata chestia asta cand am pus mana sa ma scarpin la cur si pe urma m-am scarpinat in nas. In toata casa mirosea a cacat. Apropos de cacat. Ce cacat sa cumperi de la rusi? Au mai exportat ei in ultima vreme avioane multirol de generatie 4 si 5? Daca da, unde ca vreau sa vad si eu. A... stai ca nici nu mai produc. Ma scuzi, n-am vrut sa deranjez. Defapt vorbim vorbe, rusii cumpara fregate de la francezi. Deci iti dai seama cat de bine stau fabricile lor de armament acum. Cu rusii ne-am imbunatati foarte mult relatiile in momentul in care isi iau labele de pe Moldova si se retrag din Transnistria, sunt singura tara din Europa care mentine o forta armata de ocupatie pe un teritoriu strain. Bine, e mult spus Europa, ca rusii sunt europeni cum sunt eu rahitic. De afirmatia cu chinezii nu mai zic nimic ca e asa de mult misto de facut de ea ca n-as termina nici pana maine.
Asa, reluand firul povestii noua nu ne trebuie avioanele alea ca sa ne batem neaaparat cu unii. De aia le zice multirol. Ca-s multirol. Pot efectua misiuni de supraveghere, de interdictie, de pulamea orice altceva decat futut bulgari in cur. Sau rusi. Noua ne trebuie avioanele astea pentru ca Mig-urile 21, asa upgradate si compliant cu NATO standards cum ar fi ele, nu pot sta in aer mai mult de 45 de minute si-s interceptoare, nu avioane multirol.

De restul nu comentez nimic ca nu stiu.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 8:08 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Voi nu sunteti sanatosi :D Ce sa facem noi cu avioanele (de la oricine ar fi)? Sa dam banii pe ele si sa rugineasca/cada la noi?

Profile  

PostPosted: Fri Feb 25, 2011 8:21 pm 
Iron Sky Team

@Tomcat: Da, au si ei niste programe de dezvoltare, dar nu cred ca le cumpara pe alea Rusesti pentru relatii bune.

Si daca ar lua de la rusi ceva mai vechi, cum ar fi suhoi primul avion care a facut manevra cobra http://www.youtube.com/watch?v=wVANWbO- ... re=related
tot ar fi mai bine decat jafurile de Mig-uri de acum. Au plecat baietii de la aviatie pentru ca nu vor sa-si mai puna viata in pericol, iar cei care au ramas isi fac cruce de 3 ori inainte sa se urce in ele.

@ Congo: Daca suntem in NATO este obligatoriu sa avem flota aviatica, nu este un moft.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]