ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Tue Jul 17, 2018 3:10 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: Sat Dec 30, 2017 2:57 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 6 times
Добрый день, товарищи (Dobryy den' tovarishchi) / もしもし, 同志 (Moshimoshi, Tóngzhì)!
Adica: Buna ziua, camarazi!

(nu foarte) recent, intr-un alt topic intreba cineva de o replica cea mai apropiata de AK47 adevarat. De la Cyma AKM prin RealSword s-a ajuns la Inokatsu, chiar daca nici una dintre astea nu e AK47... Acolo am promis, ca voi face un mic raport despre asamblarea unui kit Inokatsu AKM. De data asta fara poze/video, dar cum voi avea timp, revin si cu "ilustratii".

Totul a inceput intr-o zi de septembrie, cand am gasit in Europa un kit intreg de AKM de la Inokatsu la bani marunti (fata de pretul lui de pe redwolf: 650 USD + transport + TVA). Desi sotia mea nu s-a bucurat foarte tare de gandul sa avem inco o replica de airsoft in casa, s-a linistit, cand i-am spus, ca e vorba de un kit de piese externe, nu o replica intreaga + ca e la "juma' de pret!!!" (saraca... daca stia atunci ce urmeaza...)
Deci, a ajuns kit-ul, l-am desfacut, si repede l-am pus langa AKM-ul de la E&L, sa vad diferentele! Pana acum am crezut, ca E&L e maximul pe care o sa-mi permit cand vine vorba de externe (nu visam niciodata cu RealSword, ehhh, traiesc in Romania, si nu-s manager cu BMW X6).
Revenind, E&L langa Inokatsu e ca si Cyma langa E&L. Nu poti spune ca e cerul si pamantul, dar totusi, e o diferenta!

FIRST LOOK

Partile din otel au un aspect "used-look", ceea ce imi place foarte mult. La atingere nu are textura de otel brut cum are E&L, ci e smooth as a baby face. O alta diferenta enorma e la piese ce sunt incluse in pachet. Fata alte replici (ce am incercat pana acum), Inokatsu are bolt carrier+piston si carrier spring la fel ca la arma reala (mai putin bolt-ul, ala n-are ce cauta intr-un AEG), toate facute din otel, si de calitate foarte inalta. N-are rost sa enumar celelalte piese, fiindca de la corp, prin trigger guard, teava externa, pana la flash hider, toate piesele sunt finisate asa cum numai japonezii pot. Deci perfecte!

Partile din lemn sunt si ele foarte frumos finisate, culoarea lor e mult mai apropiat de cele de pe arma reala. DAR... Precizia japoneza nu se mai regaseste si la patul din lemn. Mai exact gaura (prin care trece surubul care fixeaza aceasta piesa de corpul replicii) e cu ~3mm mai in fata decat trebuia, si asa n-ai cum sa impingi patul la loc in corp. Ramane o mica distanta foarte usor vizibila, care strica tot aspectul. Pacat de aceasta gafa :( la upper handguard iarasi e un mic joc (aproape insesizabil), care daca nu ar fi, as fi spus ca ma pot imprieteni cu gaura aia facuta aiurea din pat. Aici deja "butterflies gone away from my stomach", desi credeti-ma, eu am vrut cel mai mult sa nu pot spune nimic rau despre acest kit...

THE (suffering) ASSEMBLY

Cumpararea pieselor interne: lista de cumparaturi a inceput cu un gearbox complet de la E&L (ver3, gen2) cu motor de 120 si arc de 130 (WTF E&L?! you're drunk?), asa ca repede a trebuit sa mai adaug pe lista si un arc mai slab (alegerea mea a fost unul de Classic Army 170%, echivalent M120 Systema, nu vroiam FPS boost, si nici nu am de gand sa desfac gearbox-ul dupa fiecare tragere sa numar piesele rupte). Daca tot am desfacut gearbox-ul am schimbat si nozzle-ul cu unul de aluminiu, double sealed de la SHS. Pregatirea gearbox-ului nu s-a terminat aici, fiindca am mai montat si un mosfet de la JeffTron cu conector Deans (oricum cablurile vechi erau front wired, iar kit-ul e pregatit pt rear wired setup, acumulatorul a primit loc in pat). Camera de hop-up e de la Element, varianta rosie, din ceva plastic mai rezistent. Surpriza aici, nu primesti in pachet nici guma de hop-up, nici nub, dar nici macar inelul pt stabilizarea tevii in camera de hopup... Nu e nici o problema, bine ca am fost pregatit (se intelege: ca norocul, ca am avut acasa guma noua de hop-up de la PDI si inelul+nub ramase de la alte upgrade-uri). Ca teava interna a primit un PPS 6.03 de 455mm din cupru. O magazie mid-cap din otel mai lipsea, am facut rost si de asta, de la ForceCore. Si aici s-a terminat lista de cumparaturi. Cel putin asa credeam eu...

Asamblarea am inceput cu elan mare, fiindca "japanese sh*t + new parts, what could gonna go wrong?". Almost everything... Undeva, adanc in suflet, stiam bine, ca airsoft-ul nu e chiar LEGO, unde toate elementele pusca din prima, dar eu totusi m-am apucat de asamblarea replicii cu gandul ca termin intr-o ora - maxim. Hah! Me, foolish. "Braindick"-ul a inceput deja cu primul step: aranjarea pieselor, frumos, sa le am pe toate la indemana. Dar aici a trebuit sa realizez, ca nu am toate piesele! What?! Am kit-ul, gearbox, camera de hop, teava interna si cablul nou! Tot ce arata pe "manualul" primit cu kit-ul. Manual, care ne arata cum s-au gandit ei (inginerii de la Inkatsu) ca ar trebui sa mearga acest proces. Ei, bineinteles, nu au pus in kit nici un fel de fire selector switch lever (partea din interiorul replicii, pe care se monteaza selectorul de foc pe exteriorul replicii). Lipsa acestei piese ieftine mi-a facut primul fir de par alb pe cap. No problem, nu ma opresc aici, am scos dintr-o replica AK de la CyberGun (e facut de Cyma, deci sper ca ma tine si asta), intre timp am comandat altul mai de calitate, din aluminiu, dar pana ajunge asta din Asia, tine si asta. Bun. Am toate piesele! Let's do it! Urmaresc instructiunile pas cu pas, de acum incolo nu ar trebui sa fie nici o problema. Nu. Poate intr-un univers paralel, utopistic. Pictogramul arata sa incep asamblarea cu montarea tevii interioare, prin spate, de sub gas chamber. Ok, asa faceam si la E&L-AK74M, insa aici nu intra nicicum. WHY?!?!? Teava fiind destul de lunga, iar partea din spate a corpului de otel e mai inalt decat la E&L, nu cu mult, doar cu atat, incat nu poti insera teava asa. No problem, o bag din fata. Ok. Done. ACUM urmeaza sa montez camera de hop-up. Da. Ati citit bine, Camera de hop-up se monteaza in intregime DUPA ce teava interna este montata. Aici am avut mare noroc ca sotia mea era acasa, si m-a ajutat la acest proces, fiindca cu degetele mele de cat un cartof nu prea poti lucra la elemente asa finute inauntru in corpul replicii. Ea, neavand foarte multa (khm, deloc...) experienta la aceste lucruri (asamblarea replicilor de airsoft), ne-am chinuit un picut pana am reusit, ca sa nu fie nici guma de hop-up montata stramb, nici inelul din capatul camerei de hop-up sa nu mai alunece spre capatul tevii, etc, dar intr-un final am reusit. Wow! Super, nici nu au trecut inca 2 ore, si am deja montata teava si camera hop-up! Inca o saptamana si suntem gata... Inlocuirea cablurilor cu cele noi, si schimbarea arcului/nozzle-ului au mers fara problema. Acum urma sa montez gearbox-ul in corp, sa prind camera de hop-up cu cele 2 suruburi, pistolgrip-ul, si suntem gata! Ooo daaaa. Astea au fost floare la ureche fata de ce urma acum. Dupa ce toate aceste piese au fost montate cu grija la locul lor, am luat in mana ansamblul de boltcarrier+piston, am montat si pe asta, si arcul, apoi cand am agatat arcul in butonul de dezasamblare (scuze, asta chiar nu stiu cum se numeste) a venit dust cover-ul... Adica a venit... Acesta nu are suficient loc, si nici nu s-a asezat acolo unde trebuia. "Ce ai iarasi?!?! Stupid airsoft gun...". Acel buton nu vroia sa iasa prin gaura din spate a dust cover-ului sa ramane fixat in pozitie. Deja m-am inbatranit cu vreo 10 ani in alea 3~3.5 ore. Nu ma panichez! Trebuie sa sara la loc, doar ca era un kit! N-are cum sa nu fie compatibil! Ba da. Are. Nu stiu pt ce tip de gearbox a fost proiectat acest kit de piese externe de AKM. Stiu in schimb ca gearbox-ul de la E&L sta prea low in corp, si astfel si butonul respectiv e maj jos. Nu era nici macar la limita, ci cu 1~1.5mm mai jos. Nu pare mult, dar cand vorbim despre piese de otel, iti ia ceva timp sa dai jos din meterial (a trebuit sa modific cu pila partea din spate a dust cover-ului, sa se aseze mai adanc, apoi sa iese butonul de dezasamblare prin fereastra de pe dust cover). Pana la urma am reusit.
In nu mai putin de 4 ore am asamblat kit-ul cu toate piesele. Maybe it's a new (negative) World Record. Dar merge! Mosfet-ul isi face treaba, la tragere nu se aude nimic ce sa nu fie in regula, deci cu asta declar ca munca mea e una terminata.

THE END OF STORY

Concluzia ce pot trage e, sa nu credeti ca in lumea airsoft-ului veti gasi kit complet/piese de schimb/upgrade/dongrade care sa fie 100% compatibila cu ceea ce aveti voi acasa. Nici "made in Japan" nu e o garantie sa mearga totul ca uns, nici marcile cu renume nu urmaresc standarde la masuraturi (poate fiindca toti au portnit de la "Marui clone", si sublerul lor nu a fost calibrat la fel...).
Acum despre kit-ul de la Inokatsu: frumos-frumos, putea fi perfect (din punctul meu de vedere) fara alea mici imperfectiuni (gaura din pat, joc de la maner) si incompatibilitatea cu gearbox E&L (care nu cred ca difera de alte gearbox-uri, cel putin nu cu atata).

Dupa ce mi-am luat Colt 1911 (full steel) tot de la Inokatsu, si am vazut ce calitate inalta reprezinta, am crezut ca poate sa existe "plug&play" la AEG-uri daca cumperi de la aceasta marca. M-am inselat. Insa nu-s deloc dezamagit cu achizitia facuta, imi place cum a iesit noua mea replica AKM cu acest kit, si pot recomanda cu placere colectionarilor, care nu se sperie de asamblarea unei replici (chiar daca asta nu merge foarte usor), si apreciaza aspectul si "feeling"-ul foarte apropiat de o arma reala. Mult joc nu o sa vada aceasta replica, am construit-o doar s-o am un AK si de la aceasta marca, si ca sa pot face comparatie ce inseamna calitate pt japonezi si ce pt chinezi. Din acest meci, desi cu mici gafe, Japonia tot a iesit invingator.

Multumesc daca ati ajuns pana aici cu cititul, sper ca nu v-am plictisit foarte tare. Promit ca voi reveni cu poze putin mai incolo.

PEACE,
AtiBoa

Everything for nothing armoury: A&K SVD; E&L M4A1,AK74MN,AKM,AKS74U; JG PP19,G36C,M700,MP5SD; ForceCore M4SF; SHS PP19; Amoeba M4; Cyma MP5; WE Raptor,M92,PX4,XDM; Army G36C.GBB; SnowWolf M99; KJW M700, CyberGun .357 2.5/4/6"; StormAirsoftArsenal G18C,17; TokyoMarui FoliageWarrior; Inokatsu M1911,AKM; VFC M4stubby; etc....

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]