ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Tue Jul 17, 2018 3:21 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
PostPosted: Wed Sep 09, 2015 11:23 am 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Corect, desi mi se pare putin prea aspru sa penalizezi o factiune intreaga pentru greseala echipei ... Intrebarea mea e am venit sa jucam airsoft sau la competitie ??

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 12:15 pm 
ACT

Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times
My 2 cents: desi a trebuit sa primesc ajutor de la smurd pentru rafala primita de la rebeli in baza CI (banuiesca ca asta este motivul penalizarii ) ca si colegul bogdy, si desi as prefera sa nu se mai intample la nimeni ce ni s-a intamplat noua ( ca sa doresti intentionat sa ii faci rau fizic pana la urma unui coleg care practica acelasi sport cu tine) cei de la contractori pot spune ca s-au distrat si ne-am bucurat sa fim alaturi de oamenii cu care ne intalnim si prin tara si pe afara doar de cateva ori pe an. Oricum DMZ va iubeste (mai putin pe DTS - daca va prinde nevasta-mea o fi mai rau :) )

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 12:50 pm 
ACT

Has thanked: 47 times
Been thanked: 84 times
Grasulas wrote:
Corect, desi mi se pare putin prea aspru sa penalizezi o factiune intreaga pentru greseala echipei ... Intrebarea mea e am venit sa jucam airsoft sau la competitie ??

am vrut sa subliniez ceva... dar poate prea subtil....

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 12:59 pm 
WTF 360

Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Hai cu salutare!

Pro:
Oameni noi si oameni vechi care au venit sa se distreze.
Vremea, care in general a fost ok.

Contra:
Oameni (din pacate prea multi) care joaca la "rupt fasu", prea competitivi, prea disperati sa castige.
Vehicule ingame ale caror ocupanti si conducatori nu au tinut cont de regulament (Vitara de la rebeli care avea mereu geamurile din fata ridicate, dar care avea tragatori pe locurile din fata si din spate).
Lipsa de comunicare la nivel general.
Numarul mic de obiective / misiuni. Ma asteptam dupa anul trecut la o dezvoltare a scenariului.
Amenajare minimala a tot ce tine de zone de joc.
Cateringul. daca nu esti in stare sa servesti mancare calda la 8 seara, nu te baga. Stiu, e greu sa ai conditii in mijlocul padurii, dar daca nu poti, nu te baga. Nu toata lumea e la masa la 2 cand aduci tu mancarea calda...

Concluzie?
Desi m-am distrat enorm (multumesc WTF si gasca pentru o companie mai mult decat placuta), asta nu a avut legatura cu organizarea sau cu eventul, in general.
Never again.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 1:24 pm 

Has thanked: 0 time
Vitara de la rebeli si-a facut treaba conform regulamentului, al ei sofer si echipaj a fost urmarit de catre arbitrii si trustee si nu a existat niciun fel de "precizare".

Image

ex: Ozon

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 1:37 pm 

Been thanked: 0 time
Mil wrote:
Hai cu salutare!

Pro:
Oameni noi si oameni vechi care au venit sa se distreze.
Vremea, care in general a fost ok.

Contra:
Oameni (din pacate prea multi) care joaca la "rupt fasu", prea competitivi, prea disperati sa castige.
Vehicule ingame ale caror ocupanti si conducatori nu au tinut cont de regulament (Vitara de la rebeli care avea mereu geamurile din fata ridicate, dar care avea tragatori pe locurile din fata si din spate).
Lipsa de comunicare la nivel general.
Numarul mic de obiective / misiuni. Ma asteptam dupa anul trecut la o dezvoltare a scenariului.
Amenajare minimala a tot ce tine de zone de joc.
Cateringul. daca nu esti in stare sa servesti mancare calda la 8 seara, nu te baga. Stiu, e greu sa ai conditii in mijlocul padurii, dar daca nu poti, nu te baga. Nu toata lumea e la masa la 2 cand aduci tu mancarea calda...

Concluzie?
Desi m-am distrat enorm (multumesc WTF si gasca pentru o companie mai mult decat placuta), asta nu a avut legatura cu organizarea sau cu eventul, in general.
Never again.

Pai ori era cu geamurile inchise ori trageau ocupantii din fata? Man, ai voie sa deachizi usile masinii sa iesi din ea si sa tragi. In rest nu s a tras cu geamurile coborate sau asa ceva(cel din dreapta soferului era chiar blocat). Iar cat despre cei din spate, era descoperit si aveau voie sa traga cat sa se si traga in ei.nu reusesc sa inteleg din punctul tau de vedere care a fost anomalia sau abaterea de la regulament.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 1:50 pm 

Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times
http://www.overload.com.ro/regulament/

6.3 Vehiculele pot fi utilizate cu geamurile laterale complet deschise sau inchise:
a. geamuri deschise – vor fi deschise complet, nu doar cat sa scoti teava replicii. Jucatorul lovit scoate vesta si ramane nemiscat (eventual se ascunde/apleaca/ghemuieste pentru a se proteja, nu ridica geamul). Cand soferul este lovit cu bila de airsoft, masina se opreste, in rest soferul se comporta ca orice alt ocupant (vesta etc., ca mai inainte). MASINA NU ESTE DISTRUSA. Soferul poate fi tratat de medic sau poate fi inlocuit (daca permite sa-i conduca altcineva masina).
b. geamuri inchise – masina e complet blindata, bilele de 6mm nu-i pot face nimic, indiferent cate sunt. In acset caz NU SE TRAGE DIN MASINA CATRE EXTERIOR! Doar operatorul mitralierei montate pe vehicul poate sa traga. Vehiculul poate fi oprit cu o baricada. In acest caz fie ocupantii deschid geamuri/usi devenind astfel vulnerabili, fie raman pe loc asteptand suport, fie se retrag.

o scapare in regulament, desi se subintelege: toate. adica ori blindata (toate geamurile inchise, nu se trage), ori toate geamurile deschise si se trage

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 1:55 pm 

ciudat, ca vitara de la rebeli avea caracteristici comune cu SUVul cu turela de la contractori, fata era complet blindata pe cand spatele a fost lasat la discretia bilelor. Unde erau geamuri inchise, au ramas inchise pana la final iar unde nu era nimic altceva decat o "podea" intr-un vehicul a ramas la latitudinea combatantilor sa traga in si din ea.

Image

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 2:29 pm 
WTF 360

Been thanked: 4 times
Orson wrote:
ciudat, ca vitara de la rebeli avea caracteristici comune cu SUVul cu turela de la contractori, fata era complet blindata pe cand spatele a fost lasat la discretia bilelor. Unde erau geamuri inchise, au ramas inchise pana la final iar unde nu era nimic altceva decat o "podea" intr-un vehicul a ramas la latitudinea combatantilor sa traga in si din ea.

omul care era in dreapta soferului avea mana afara pe dupa stalp cu replica cu tot si tragea. asta in conditiile in care geamul de langa el era inchis. hai Ozoane sa nu ne futem in cur, stii foarte bine ca v-am atras atentia de 2 ori la fort.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 2:32 pm 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 50 times
chill guys....

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 2:35 pm 

tragea ala din spatele copilotului, ceva perfect legal caci era complet expus.
atentia pe care ne-ati atras-o la cort a fost din lipsa de activitate.

in 2 minute de la sosirea la fort, v-am trimis la corturi.

edit: cu usa deschisa, ai voie sa tragi cu pusca in spatiul dintre usa si stalp, ala e momentul cand jucatorul este 50% expus; portiera a fost de FIECARE data complet deschisa pentru a NU INCALCA REGULILE sau a le submina in orice forma.

Image

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 3:33 pm 

Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Din punctul meu de vedere a fost un event foarte reusit la care am reintalnit prieteni vechi si dragi din toate colturile tarii , alaturi si contra carora oricand asi juca cu foarte mere placere , organizarea de nota 10 precum si terenul de joc pentru aceasta Felicitari Organizatorilor !!!!!! Dar vad ca unii dupa atia ani de airsoft se tot plang dupa fiecare event cam de aceleasi cacaturi aducand o pata neagra unui event reusit . Baieti apucati-va de paintball !!! Pentru cei nemultumiti !! Eu unu consider ca organizarea , anturajul si calitatea generala a jucatorilor da nota de 10 a evenimentului !!!! Padure fara uscaturi nu am vazut decat in picturi !! Probabil . :)))) Va salut pe toti de la Vrancea si sa ne mai vedem la un pahar de vin !!!! :mrgreen:

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 3:35 pm 

Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
PS pentru organizatori : Sper ca nu va suparati daca am rezervat un loc pt la anul de acum !!!!

Profile  

PostPosted: Wed Sep 09, 2015 4:34 pm 

Been thanked: 9 times
pro:
- prieteni vechi si altii noi
- tactici noi, sau vechi, invatate sau repetate cu alte echipe
- in general fair-play si bun simt (excluzand bulgarii - salve auto intr-o veselie cu rosu pe arma - la admonestari raspunzandu-se cu spatele si plecarea eleganta spre baza)
- veselie si voie buna (noaptea aia la fort .... memorabila)
Per total un joc de duminica, dar mai lung, foarte reusit

contra:
- misiuni putine, pentru cine era in zona
- nemotivarea jucatorilor in a face o misiune (5 ore si 40 minute de aparat un releu, dupa care alipirea la o echipa mai mare si deplasarea la releul de langa baza inamica, impartirea de bile acolo, sictirul unui medic care se duce pe linia focului sa isi salveze prietenii dar coechipierii cu pozitii bune lasati 10 minute sa moara, intorsul in baza, paza - toate astea fara a se preciza ce avantaje, spor, diferenta de valoare s-a adus factiunii din care faceam parte), lucrul care a dus la imprastierea pe squad-uri mici si tacaneli prin padure, drum, pe langa rau etc. Destul de distractiv dar o chestie de genul "bravo ba coa..., adusesi 5 puncte la armata ca vb cu ursul 5 ore in padure in bezna si aparasi releu" ar fi contat enorm...
- doar 1 respawn pe ditamai tarlaua???? inca unul sigur ar fi dinamizat jocul...
- senzatia de intelegere intre conducatorii celor 2 factiuni. nu zice nimeni ca nu exista o intelegere mutuala intre ei, dar, totusi ... Ex. - rebelii nu au atacat consistent niciodata din padurea de pe deal de langa baza armatei. de ce? am facut paza acolo si pozitia era perfecta. 2 sniperi buni ne tineau jumate in corturi....
- LARP nu, corect nu a zis nimeni ca ar fi, dar la asa teren, intra bine rau.....
pfuiiii ar mai fi, dar daca le aduc in memorie le-oi zice

la anul prezent, sa vedem schimbarile

Profile  

PostPosted: Thu Sep 10, 2015 1:32 pm 

Has thanked: 22 times
Been thanked: 18 times
Multumim tuturor pentru participare, sustinere, aprecieri, critici pe care le receptionam in continuare.

Organizarea evenimentului nu a fost deloc usoara si din pacate au fost lucruri pe care nu le-am anticipat.

Aprecierile ne incanta iar feedback-ul constructiv ne ajuta in continuare sa vedem unde am gresit in acest an si ce avem de facut pentru ca evenimentul urmator sa fie unul mai bun.

OVERLOAD Crew

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]