ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Nov 18, 2018 5:40 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Mon Oct 13, 2014 7:10 pm 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time
RESPECT M.A.T.!!!!
Multumim pt. efortul si munca depusa, s-a vazut rezultatul la tot ce ati facut voi acolo, pe acel teren si de care am beneficiat cu totii din plin. Un joc frumos, cu un scenariu interesant ce "promite" extreme de multe serii de evenimente 8)
Prin ceea ce ati reusit voi sa faceti, sunteti un exemplu de urmat, pentru intreaga comunitate!
Felicitari domnilor!

Profile  

PostPosted: Mon Oct 13, 2014 8:34 pm 

Has thanked: 1 time
Felicitari organizatorilor, a fost un joc foate frumos, cu scenariu dinamic si sitautii destul de imprevizibile care au facut experienta si mai placuta. La cat mai multe in continuare!

Profile  

PostPosted: Mon Oct 13, 2014 11:18 pm 
Maniacs Airsoft Team

Has thanked: 35 times
Been thanked: 15 times
Dragi prieteni foto&video in curand pe site..
pana atunci un scurt teaser LARP:

Profile  

PostPosted: Tue Oct 14, 2014 12:15 pm 
AA Team

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Felicitari si ne vedem la urmatorul!

Profile  

PostPosted: Tue Oct 14, 2014 1:48 pm 

Alpha Airsoft Team multumeste Maniacs Airsoft Team - Bucuresti pt. un joc antrenant si foarte bine organizat! Asteptam urmatoarea editie !

Profile  

PostPosted: Thu Oct 16, 2014 3:13 am 
Maniacs Airsoft Team

Dragi prieteni
PHOTO - MOLON LABE By M.A.T.
Enjoy HD!

http://www.maniacsairsoftteam.ro/index.php/foto?id=53

daca mai aveti si alte materiale foto si doriti sa le postam pe site, va rog un link pe mail bylightro@gmail.com

Profile  

PostPosted: Thu Oct 16, 2014 11:48 am 

din fotografii am vazut o gramada de oameni din G8TF care nu respecta deloc sau partial regulament de uniforma. si vorbesc pentru cel putin 30% din ei...

uniforma lor ar trebui sa fie: Uniform types: FULL Digital / Multicam / ACU etc Ghuilliesuit. MUST wear HELMET or Boonie Hat.

o gramada de oameni care joaca cu uniforme negre, cu gluga pe cap, cu uniforma de woodland, cu uniforma de desert, cu beret, fara nimic pe cap...

va rog frumos sa fiti mult mai stricti cu asta. restul de lumea incercam sa respectam regulament. in plus daca nu ai uniforma corecta nu e nimic. joci la terroristi. nu e mare lucru. dar nu sa vii si tu imbracat cum vrei si sa vrei sa joci unde nu te corespunzi. ca creezi confuzie si cu siguranta discutii neplacute pe teren.

Multumim de foto!!!!!!!!!!!!!!!

Profile  

PostPosted: Fri Oct 17, 2014 3:50 am 
Maniacs Airsoft Team

Dragi prieteni va multumim pentru observatiile si feedback-ul vostru!
Le consideram ca fiind foarte importante pentru editiile viitoare MOLON LABE!

Ne dorim o legatura transparenta si bazata pe incredere cu toata comunitatea de airsoft!
Tocmani de aceea vreau sa clarific cateva aspecte legate de aceasta editie care ne-au fost semnalate si am sa va las pe voi sa decideti daca tin de noi organizatotii sau nu... :mrgreen:

Spunea cineva ca :
1. ”factunile dezechilibrate la inceput, mai bine era daca faceau un document cu inscriere web based ca la, de exemplu, Overload si se facea balansarea factiunilor de acolo, inainte de joc”

R: Factiunile au fost echilibrate inainte de joc (pe baza comunicarii directe cu liderii echipelor si pe baza dresscode-ului anuntat) dar la fata locului nu s-au prezentat toate echipele sau au venit mai putini decat se anuntau oficial conform dialogului. Motivele pentru care acest lucru s-a intamplat si nu a fost nici anuntat ... si ne scapa intelegerii noastre.
Initial factiunile trebuiau sa fie reprezentate asa:

G8TF- Group Eight Task Force
HAT
SWAT
DAT
POLICE
CAT
AA
ALFA TEAM
FAST
RAW
SPARTANI
SLOMI
ICS

TOTAL 68-70
(desi par multe echipe sunt cateva care nu au multi membrii participanti)

PKT- Pakol Tribes
LVL
TMT
WTF
ACVILA
RANGERS
ATU
CROSSHAIR
IST cu mech.

OUTLAW&PMC
REGIMENTUL 1
Invitati M.A.T.
+ membrii M.A.T.
alaturi de marele absent motivat Venin :mrgreen: :mrgreen: :lol:

Pentru ca scenariul facilita alianta intre PKT - OUTLAW si PMC
G8TF ar fi avut un total de forte combatante de peste 56 membrii cu mobilitatea caracteristica! Ceea ce noi am apreciat ca fair...

CIVILI 5

TOTAL minim 130

2. scenariu prezentat cam succint, dar na, e abia primul event deci e timp si loc de mai bine.
R: CORECT insa trebuie precizat faptul ca s-a inceput cu o intarziere de 40min. ceea ce a presupus ca din partea noastra sa limitam prezentarea doar la ceea ce era important. Avem solutii pentru ca data viitoare sa depasim si acest aspect.

3. De la editiile viitoare imi doresc :

- mai multi civili
R: Si noi insa sunt putini jucatori care ar lasa replica si HI-capa si ar ”juca” roluri de suport ex:medic civil (pe bani-moloni si nu pe bile). Noi am invitat prieteni.

- mai multe masini
R: Am invitat la event sa participe si echipe care au mecanizate si tunuri in recuzita dar daca initial au raspuns pozitiv ulterior au revenit si nu s-au prezentat.
Si in plus un incident nefericit la calculatorul celeilalte masini de teren a facut ca aceasta sa nu poata fi prezenta. Poate data viitoare.

- joc de noapte >:)
R: Dificultatea terenului inca nu permite asta pentru toata comunitatea! Insa noi suntem pregatiti pentru echipe experimentate si cu dotarea necesara.
Asa cum spunea unul dintre participanti: ...” daca mai avem un joc, doua, ne putem familiariza cu terenul,” Noi va asteptam in fiecare duminica pe teren.

-scenariu in romana, sa-l priceapa orice bocanc.
R: Se rezolva asta dar trebuie mentionat ca in engleza au fost prezentate NUMAI factiunile! Misiunile pe teren au fost date pe foaie/pe intervale orare si cu toate acestea tot nu au fost citite/prelucrate si respectate in totalitate. Avem solutii pentru editia viitoare.

-una ni s-a spus cand ne-am strans la baza noastra pt start joc si alta cand a venit team-leader-ul de la briefing. (o echipa care a intarziat, a intrat in joc, parca avand culoarea rosie, prima data ca nu va mai fi folosit steagul si dupa, ca a venit si echipa) aici nu e vina voastra ca au intarziat.
R: Exact de spuneam de punctualitate care poate crea perceptii eronate si confuzie la inceputul jocului si mai poi in desfasurarea lui.

-eu fiind in Armata, steag albastru, luptam contra unor atacatori pt a apara baza celor care faceau droguri. Din boscheti tragea spre noi cineva in costum gen urban camo sau shemag culoarea respectiva, si single si auto.
La un moment dat am murit si i-am spus respectivului ca l-am auzit cum da la rotita si hi-cap-urile nu au voie auto, ci doar single. El mi-a raspuns ca a tras si auto pt ca sunt boscheti si nu prea trec bilele si ca a inteles ca se poate si auto, dar cu simt de raspundere. Nici unii din armata nu au respectat regula ca hi-cap trage single.
R: Stim bine toti ca PARTICIPANTII fac jocul - daca nu ne respectam intre noi vom ajunge sa punem reguli care nu convin sau nu sunt respectate sau sunt limitative sau nu au nu stiu ce sau scuze de gradinita...etc.

- va trebuie sa va aliniati cu normele de viteze si de marcaj pe arme cu ce se joaca la alte terenuri in bucuresti sau sa faceti chrono. sau sa credeti jucatori ce spun si sa puneti bande conform ce va spun daca mergem cu incredere. noi toti avem marcaje diferite la arme de unde jucam.
R: Noi consideram ca poate ar trebui si Bucurestiul sa se alinieze la standardele europene in materie. Regulamentul de viteze pentru MOLON LABE este acelasi ca la eventul din Suedia - BERGET.
Din motive de eficienta vom merge in continuare pe incredere acordata jucatorului sa vina cu replica marcata deja. Acum daca noi am investit destul in pregatirea eventului ne asteptam ca minima decenta fata de organizatori sau fata de ceilalti participante sa fie prezenta prin respectrea marcajelor.
Daca acest lucru nu este respectat la eventul urmator vom avea si un atelier de crono la intrare pe teren. Pledez insa pentru incredere si respect reciproc!

- sa nominati pe fiecare factiunea 3-4 oameni ca trustees/arbitri unde pot oameni sa merg sa intreb/reclama si eventual ei sa resolv o situatia mai repede decat sa va cauta lumea pe voi pe teren.
R: Am si mentionat la brif ca suntem de gasit pe canalele radio 1-2. Canalul 1 este in principal pentru Urgente dar poate fi folosit si pentru a semnala diferite probleme intampinate pe teren ..sau ch2. Cu ajutorul liderilor de echipe putem nominaliza si trustees pentru fiecare echipa participanta - noi mergem pe ideea ca liderii de echipe sunt ei in principal cei care gestioneaza direct problemele aparute pe teren si comunica cu organizatorii. RESPECT si APRECIEREA noastra pentru cei care s-au implicat!

- briefing. daca nu tot regulament macar o mare partea si special staia care contaza. la brientfing care ati facut nu am auzit nimic referitor orice regulament. si sunt sigur ca in mare parte nu mai mult de 40%-50% citesc bine sau partea de scenariu.
R: Tocmai de aceea ne dorim o relatie directa cu LIDERII de echipe pentru a ne asigura ca membrii acelor echipe cunosc sau au fost atentionati de acestia cu privire la particularitatile eventului. Pai daca liderul nu citeste ce pretentii sa avem ultimului venit in cadrul unei echipe care nu stie MULTE aspecte ale acestiu hobby!
Toata aprecierea noastra pentru liderii care s-au implicat - s-a vazut diferenta!

- joc de noaptea. un teren f. mare fara puncti de reper, unde poti sa te pierzi usor. mare parte terenului cu vegetatia intensa dar si cu spini de unde fara lumina poti sa pierzi usor 2-3 ore ca sa iesi pe partea celailalta. pe partea celailalta daca satul e a ta, vezi toate lanterne pe tot terenul fiind singur loc la inaltimea. am inteles ca corbu sa accidentat, un alt baiat a cazut intr-un transeu etc... si eu personal mam impiedicat multe ori de denivelare ascuns de teren. terenul cu atat de multe ore de jucat este dificil si ziua...
R: Am facut precizarile necesare mai sus. Oricum daca vom face un event de noapte il vom face alaturi de aceeia care si pot si vor! :mrgreen:

- timpul jocului. nu are rost sa jucam pana tarziu daca nu ramane oameni. la 6 cand sa terminat jocul jucasem 7-8 insi in total. 2 din G8TF si 5 din armata allahului. nu are rost. ..
R: Nu este problema noastra. Atunci cand mergi la un event, oriunde in tara si in afara exista o ora de start joc si una de STOP joc. Restul sunt detalii...
Daca a fost un event solicitant fizic si acesta a fost motivul plecarii noi suntem multumiti :mrgreen: Maniac Style

- Hi-cap. ar trebui sa interziti hi-cap pentru ca oameni nu au respectat single fire si nu e fair play...
R: Corect si noi ne DORIM asta dar vin cu o precizare hilara: Liderii de factiuni nu incurajeaza (a se citi obliga sau verifica) ca oamenii lor sa se prezinte cu replicile marcate cu o banala banda izolatoare daramite sa vina cu mid-uri. Pai ori suntem lideri ori nu mai suntem! :lol: :mrgreen:
Pe scurt - depinde de fiecare dintre noi (echipa) sa ridicam standardul airsoftului in comunitatea din Bucuresti. NU poate un oricare ar fi el sa IMPUNA ceva. In esenta celula airsoftului este echipa si daca acolo nu se intampla lucrurile care trebuie nu vom progresa ca si comunitate....
Respect pentru liderii care se implica si vor mai mult de la echipele lor!

- Banderole la toata lumea (alea cu scotch sunt foarte ok, macar pe o mana)
R: Da merg dar pentru MOLON LABE ne dorim ceva mai mult - DRESSCODE respectat!
Pe aceasta cale doresc sa adresez FELICITARILE noastre atat celor de la armata (G8TF) cat si talibanilor (PKT) care au incercat sa intre in pielea personajelor si au respectat dresscode-ul. inclusiv recomandarea pentru armament (AK)!! RESPECT maxim! Unii au taiat si draperia numai sa fie in rol.BRAVOOOO! :twisted:

- Partea economica din joc sa fie mai bine conturata, mai multe puncte de productie (gen mina, laborator etc)
R: Ok se rezolva!

- Respawn-ul (din HQ) sa fie la 50-100 m de HQ si sa nu poata fi blocat
R: Bine am retinut si acest aspect!

- Marcaj replici + regulament MED la fel ca la restul jocurilor
R: Precizari mai sus.

- Un formular de inscriere pt echilibrarea factiunilor din timp ar fi indicat dar nu stric necesar
R: Daca jocul era cu taxa sigur veneau toti :lol: :mrgreen: ... se poate face orice evident!
dar am dorit sa mergem pe o relatie de comunicare directa cu liderii de echipe!
Noi incurajam dezvoltarea comunicarii directe intre oameni deoarece aceasta este problema cu care ne confrutam in comunitate. Oamenii au uitat sa vorbeasca intre ei ca OAMENI.
Am pierdut respectul CUVANTULUI spus si am ajuns sa facem formulare ...si daca facem formulare inseamna ca vom fi altfel?!? poate, sa vedem...

- din fotografii am vazut o gramada de oameni .. care nu respecta deloc sau partial regulament i...
R: DA asa este!
Sunt multi cei care nu sunt invatati (nu au crescut cu) sa respecte minime reguli sau le ignora si da, din poze, se vede usor ca se fumeaza pe teren desi fumatul este permis numai in baze, minori pe teren cand am specificat clar regula, nu stiu sa joace cu MINE (camp de mine)....etc

Dar consideram ca in egala masura trebuie mentinata si situatia celor care AU RESPECTAT conditiile impuse de event si s-au prezentat la nivelul pe care l-am dorit si peste! BRAvoo voua!
Datorita unor astfel de oameni suntem motivati sa continuam demersul inceput!

Cu respect!

MOLON LABE crew
LIGHT TL M.A.T.

Profile  

PostPosted: Fri Oct 17, 2014 11:26 am 

Light wrote:
suntem motivati sa continuam demersul inceput!

si asa trebuie... :D

Profile  

PostPosted: Fri Oct 17, 2014 2:53 pm 
Hardcore Airsoft Team

Been thanked: 4 times
si bine ca nu a fost venin la civili ... sigur executam tot satul si impuscam orice civil care sse apropia de el.

DAR cine te poate aduce in starea sa executi un sat intreg ... venin facand LARP.

Respect

Profile  

PostPosted: Sun Oct 19, 2014 1:24 am 

baa pe aia cu fumatul n-o stiam........acuma o stiu :))

Profile  

PostPosted: Sun Oct 19, 2014 10:20 am 
CORE Team

Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Băi nene, eu m-am distrat cel mai bine la un joc de airsoft când am făcut LARP cu Grasulas și încă doi, acu' vreo un an - sau doi?! - la Dragomirești. Nu pot să-i înțeleg pe ăia care nu vor să facă LARP. Din punctul meu de vedere, aveți un participant cu chef de LARP. Singura problemă e să-mi permită timpul... :)

Profile  

PostPosted: Sun Oct 19, 2014 9:02 pm 
Maniacs Airsoft Team

Ave pai sa nu mai lipsesti data viitoare ..avem un rol dedicat deja 8)
Dragi prieteni stati aproape urmeaza un nou set de foto - MAKING OF MOLON LABE :mrgreen:

iata si primele clipuri pe care le avem la aceasta rubrica

Desteptarea la 5.00 MANIAC style :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pierdut&Gasit

Astazi pe teren am gasit:
- incarcator bile
- mag G36
- mag pistol cu bile
- caciula verde = este a comandantului Marimar* (identificata din poze) :lol: ....

ps. interesant ..daca dau cautare ASR pe google nu mai este indexat forumul.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 20, 2014 9:38 am 

Has thanked: 3 times
Salut,
Mag-ul de G36 este al unui coleg de-al meu (din D.A.T.) Crank.
A fost pierdut in zona din spatele movilei fortificate a satului.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 21, 2014 12:18 pm 
Next Level (LvL)

Been thanked: 2 times
Mag si bb loader de la noi Florin LVL !

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]