ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Nov 19, 2018 6:57 am
Door Kickers

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 70 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Wed Jun 04, 2014 6:37 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Felicitari organizatorilor pt. curajul de a aduce la un loc atatea caractere, orgolii si "altele"... "Bag seama" ca unii nu stiu sa se bucure de viata si de micile placeri ce ti le poate oferi. Sunteti prea inchistati fratilor!!! Mi-e jena sa vad atata imaturitate la oameni care se cred barbati, majoritatea trecuti de 30 de ani. Am fost deseori in aceleasi situatii ca cele descrise si repetate cu orice ocazie. In orice sport, in orice activitate sau domeniu o sa intalniti caractere mari si caractere mici... sau josnice. Sunt rusinoase certurile ca la usa cortului!. Si mai rusinoase sunt minciunile, trisatul si alte cateva.
Per ansamblu o organizare satisfacatoare, efortul e mare, TL diverselor echipe nu stiu/nu pot sa isi tina in frau/educe/constientizeze membrii. Asta e un foarte mare minus!
Am observat ca unii dintre acestia(TL) nu cunosteau cu exactitate (sau au uitat pe parcurs) toate obiectivele factiunii. Nu te poti adapta jocului in cazul asta, iese un haos. Fiecare a jucat cum a vrut.
As sugera tiparirea scenariului si inmanarea catre fiecare TL in parte, cu harta atasata, ca intr-o situatie reala(in plic de plastic daca se poate), ca fiecare sa stie ce are de facut si sa poata consulta in orice moment obiectivele, schimbarile prioritatilor in functie de situatia de pe teren si, foarte important, sa le insuseasca suficient inainte de joc. Recomand chiar postarea misiunilor in format tiparit in HQ sau/si Respawn, ca orice jucator mai "neatent" sa poata consulta cu usurinta datele scenariului, sa le poata poza daca sta mai prost cu memoria. La fel si regulamentul. Asta fiind mai cu seama in atentia independentilor, au fost destui. La echipe toata insusirea asta ar trebui sa cada pe umerii TL, ar trebui sa fie una din obligatiile lor, un fel de antrenori, ca in oricare alt sport.
Prea putini arbitrii, parerea mea sau poate nu pe unde am jucat eu...
Recomand o regula daca mai apar situatii pe teren, poate "pierd" marcajul in joc: cei care nu au replicile masurate/identificate, MED 25 m - single fire, indiferent ce sustine jucatorul, cu exceptia sniper-elor/obligatoriu chrono. Cred/sper ca or sa reconsidere masurarea replicilor.

La mai mare!.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 04, 2014 10:29 pm 
Iron Sky Team

Been thanked: 13 times
@Olfs, hatere, la noi nu ai sanctiuni, dar promit sa te fugaresc cu Aro ...prin grau :lol:
@Ilion, organizarea a fost buna dupa umila mea parere, insa nu puteti controla vremea si oricum ati facut mai mult decat putea oricare din cei ce au comentat sau vor comenta sa faca vreodata.
@Northstar, nu stiu cata experienta ai in airsoft dar pot spune ca si eu eram idealist la inceput. Misiunea teamleader-ilor nu este usoara deloc in airsoft, acestia incearca sa conduca o adunatura de oameni ce nu sunt constransi de o ierarhizare militara si nici macar motivati de o renumeratie. Cum poti sa-i convingi sa faca ceea ce consideri ca trebuie? Daca tu poti asta esti tare! Dar nu cu o echipa de 3 - 5 oameni, ci cu una de peste 10 -15...
Jucatorii de airsoft vin sa se distreze, sunt putini aceia care accepta sa mai primeasca ordine, sunt deja satui de la job sau ...de acasa :D
De asemenea, acesti jucatori se impart in cateva categorii: milsimerii, amatorii de role play, jucatorii de duminica si mai nou, cocalarii. Din pacate au aparut si aici, sunt inca putini dar au promisiuni ca se vor inmulti. Un asemenea event aduce la un loc toate aceste categorii si se incearca pe cat posibil sa se uniformizeze cumva prin scenariu si regulamente aceasta masa de oameni.
Se doreste sa fie arbitri. Cam greu. In primul rand acestia trebuie sa aiba oarecare experienta de joc, sa nu fie irascibili, sa fie exigenti, sa cunoasca regulamentul si mai presus sa fie dispusi sa isi strice o zi in loc sa joace si sa stea dupa diversi frustrati care mai de care cu probleme si anxietati.
Scenariul nu cred ca trebuie neaparat printat si afisat in baze, poate mai degraba regulamentul.
Si ar mai fi ceva de spus referitor la scenarii in general, consider ca aici si-ar avea locul: incercati sa nu mai fiti extrem de incrancenati pe scenariu. Nu regizam filme, doar acolo trebuie urmat neabatut respectivul scenariu. Aici ca si in real pot aparea o multime de situatii neprevazute. Da, exista niste obiective ce trebuiesc realizate sau macar incerca a se realiza. Ca nu se pot atinge anumite obiective nu tine intodeauna de incapacitatea temleaderilor.
Cum spuneam, consider ca jocul din aceasta duminica a fost destul de reusit, indiferent ce vor spune ...haterii. Sper ca ne vom reantalni si ca asemenea jocuri comune sa poata deveni o obisnuinta in peisajul airsoftistic bucurestean. Cu bine, cu rau eu totusi multumesc tuturor jucatorilor prezenti ....ca au fost prezenti. Pentru mine asta inseamna primul pas spre unificare. Restul o sa vina, incet, incet.

Cand stii cate arme ai inseamna ca nu ai destule...

Image

Profile  

PostPosted: Wed Jun 04, 2014 11:27 pm 

Been thanked: 23 times
Nu stiu ce inteleg unii ! Pana la urma ce mare chestie am zis ! O remarca mai acida care pana la urma este o interventie a unei singure persoane si gata sar unii. Trebuia neaparat sa aduc osanale ?! Nu au fost scrise suficiente ?
Precizari :
- avand in vedere ca trupele Cartelului au venit la laborator cand cei din Armata mai eram 10 oameni ( in plus veneam spre masini pentru ca nu mai gaseam adversarii) a fost un pic tardiva pentru gustul meu (raportat la o intalnire de 130 oameni) drept urmare ridicarea a slavi a tacticilor aplicate merita un bobarnac :mrgreen:
- mersul cu masina pe camp este ceva ce sustin cu amendamente legate de siguranta (posibil accidend jucator ascuns) si respectarea proprietatii (daca jandaramii care au fost prezenti la inceput vedeau manevrele din grau mai pupam noi Ferme la anu si la multi ani , ca sa nu mai zic de vreun proprietar in vizita)
- exprimarea unei pareri personale care nu contine injurii, atacuri la persoana sau alte elemente de genul asta nu vad de ce trebuie sanctionata/amendata (primesc doar daca ma faceti general :twisted: )

ps.: Chiar mi-a placut harta aia !
pps : Combaterea diluarii coerentei actiunilor in jocurile de airsoft trebuie sa fie unul dintre obiectivele comunitatii ! (trebuie facut un thread pt. asta)

Last edited by Olfs on Wed Jun 04, 2014 11:43 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 04, 2014 11:33 pm 
CSA SWAT

Has thanked: 31 times
Been thanked: 0 time
Am venit , am jucat , mi-a placut :) si normal ... se poate mai bine din multe puncte de vedere.
O sa existe eventuri viitoare unde o sa se adreseze problemele intalnite aici si nu numai.
Nimic nu iese perfect din prima ...

Multumim tuturor de participare si da ... Chimopar ar merge ca urmatoare locatie :D

LE:

@NorthStar
Legat de nevoia arbitrilor pe teren ... cum se face ca se poate juca foarte frumos fara arbitri la Dragomiresti (doar un exemplu) si in alte locatii cu foarte putine evenimente neplacute sau chiar deloc?

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 7:47 am 

Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
nu mi-a placut nici mie de aia cu aro care culcau la pamant graul oamenilor. e foarte rau asta din toate punctele de vedere.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 8:17 am 
Iron Sky Team

Been thanked: 1 time
misu wrote:
nu mi-a placut nici mie de aia cu aro care culcau la pamant graul oamenilor. e foarte rau asta din toate punctele de vedere.

Inca un hater... Ok am inteles, te-a deranjat ca adversari foloseau masina, cum am spus altui hater nu cunosti acordul nostru cu cel ce detine graul si care face fortificatiile de pe terenul unde jucam noi.
Altfel, ti-a placut scenariul? Ai ceva de comentat la regulament? Ceva constructiv pentru jocurile de airsoft din Bucuresti? Cam asta cred ca era ideea topicului.

Multumim de feedback, ne mai vedem ...prin catari :twisted:

This isn't a democracy. It's a benevolent dictatorship

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 8:24 am 

Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
jocul si organizarea au fost extraordinare si nici nu avea cum sa fie altfel.
nu am stiut ca e graul vostru.
eu si olfs suntem mai de la tara...avem si noi grau si stim cata munca implica asta si probabil asta e motivul pt care ne-a fost mila de lanul ala. :)

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 8:45 am 
Iron Sky Team

misu wrote:

Aia cu aro sunt si aia care igienizeaza terenul, aduna gunoaiele celor ce le arunca in zona:
https://www.youtube.com/watch?v=zlpso8- ... e=youtu.be

Image

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 10:00 am 

Has thanked: 24 times
Been thanked: 5 times
Dar buna dimineata, serviti, va rog, o cafea, si hai sa ne calmam un pic. Olfs, Misu, incercati sa veniti cu niste critici constructive per ansamblu, nu va faceti griji pentru chestii care la urma urmei, chiar nu va privesc. Daca Iron-Sky au pus la dispozitie terenul, fiti siguri ca toate aspectele legate de grau au fost luate in calcul. Nu as vrea sa cred ca atat ati inteles din tot evenimentul. Chestiile astea cu: ati stricat graul, aia au venit sa faca poze si tot asa, sunt exact lucrurile pe care incercam sa le scoatem din mentalitatea generala.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 10:12 am 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Olfs wrote:
- mersul cu masina pe camp este ceva ce sustin cu amendamente legate de siguranta (posibil accidend jucator ascuns)

asta intradevar este o posibilitatea reala si trebuie gandita serios. special cand greu a fost de aproape 1 metru inaltime...

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 10:25 am 

Has thanked: 24 times
Been thanked: 5 times
Special cand graul este atat de inalt, nu putem plasa intreaga repsonsabilitate pe umerii celor care vin cu mecanizate in joc. Jucatorii pedestri trebuie sa fie si ei constienti ca nu suntem in Puiul lui Bratescu-Voinesti, sa stam ascunsi in iarba pana murim. Adica, auzi motorul ala de masina, te misti de acolo.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 10:27 am 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Poveste cu masina care merge pe camp si trece peste cei care sunt in iarba camuflati e ca faza cu baba care nu se duce la club ca poate o violeaza unu, posibil dar total improbabil.

Adica tu stai in iarba camuflat, auzi masina ca vine, o vezi si ai pretentia ca soferul sa fie cel care trebuie sa opreasca pentru ca tu esti prea hardcore si prea prins in joc sa iti dai seama ca viata ta e in pericol si trebuie sa te ridici de acolo pentru a te deplasa intr-un loc sigur.

Hai sa nu ne mai cacam atata pe noi ca masinile alea nu merg cu 100km/h si soferii lor nu sunt niste bestii insetate de sange ce au jucat numai Carmagedon cand erau copii.....

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 10:29 am 
Iron Sky Team

spartan wrote:
Olfs wrote:
- mersul cu masina pe camp este ceva ce sustin cu amendamente legate de siguranta (posibil accidend jucator ascuns)

asta intradevar este o posibilitatea reala si trebuie gandita serios. special cand greu a fost de aproape 1 metru inaltime...

Buna treaba, data viitoare o sa punem un om in fata care sa roage pe cei intinsi pe jos sa elibereze calea... Voi chiar credeti ca este prima data cand conduc masina in joc sau ca ma deplasez cu foarte mare viteza pe teren? Sa ridice mana cei pe care i-am calcat pana acum ...si nu i-am ingropat :lol:
Eu recunosc ca nu am fost pe afara la eventuri, aia mergeau numai si numai pe drumuri amenajate si pe trasee bine stabilite? Intreb si eu pentru ca sincer nu mai vad de ce ai folosi vehicole 4x4 daca oricum mergi cu ele doar pe drum si te deplasezi numai pe un traseu fix. Simulam tramvaie?
Da suntem la inceput in aceasta privinta iar un regulament pentru vehicole o sa inceapa sa devina necesar. Dar, haideti sa nu exageram totusi ... Astept si eu pareri de la cei ce folosesc asa ceva ca normal, infanteristii vor propune tot felul de restricitii. @Light spune si tu ceva :roll: de bine daca se poate ca in ultima vreme imi vine sa ... imi vad de treaba mea si sa nu ma mai bag cu asa ”comunitate” Incepe sa mi se cam ia... :cry:

Image

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 10:34 am 

Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times
D wrote:
... infanteristii vor propune tot felul de restricitii.

singura restrictie pe care o vad eu la masina e legata de distrugerea ei :

Image

plus

Image

adica lansator de grenade plus grenada cu 1 bila de paintball. daca masina e atinsa si bila se sparge, masina si toti ocupantii la respawn. daca bila nu se sparge, atunci e ricoseu...

cate 1 bucata de lansator la 2-3 squaduri (10-15 jucatori), cu 2-3 bile per grenada (adica nu faci supresie cu proiectile AT)

Profile  

PostPosted: Thu Jun 05, 2014 10:37 am 
Iron Sky Team

Been thanked: 0 time
Parerea mea e ca decat sa comentati pe forum ,unde totul este vazut ca flame, mai bine cand veniti la Ghencea, veniti frumos si spuneti ce nu v-a nemultumit. Cu siguranta discutiile vor fii mult mai ok si chiar constructive.
Daca tot va place sa va implicati in treburi de organizare, mergeti la sedinta de TL, si acolo o sa va puteti spune parerea si chiar o sa fie cativa care sa va asculte. Poate aveti si idei bune.
Referitor la partea cu graul asta in mod sigur nu a fost facuta cu intentie. Cu masina s-a intrat in grau chiar la sfarsit. Din amintiri stiu ca in grau erau deja vreo 7-10 oameni din factiunea opusa (armata) iar aro a mers dupa ei. De mentionat ar fi ca la intoarcere nici masina si nici alt om nu a mai trecut prin grau. Deci lucrul asta s-a sesizat de atunci.
Cat am stat la laborator nu a venit nimeni sa zica "ba frate vedeti ca ala e grau" sau "ba in plm da cu asta nu e bine sa mergi pe camp"...
Din motive de genul asta forumul dauneaza grav airsoftului...

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 70 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]