ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Thu Jun 21, 2018 4:11 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
PostPosted: Tue Jul 29, 2014 12:33 pm 
AA Team

Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times
@Crazy.Bullet

Ma bucur ca ati facut fix nimic ca si la ultimul derapaj al aceluias individ sa inteleg ca nu se poate si atunci ma agit degeaba, nu vine un cacat cu ochi sa isi bata pula de mine si de echipa mea gratis iar raspunsul conducerii echipei e ceva de genul "frate e parerea lui personala nu are treaba cu echipa din care face parte". In acelasi timp admini, moderatori, cum se numesc ei ca nu am idee de ierarhia acestui forum nu au avut nici un fel de reactie, daca se vrea circoteca pe acest forum si se permite ca orice cacat sa vina sa isi bata pula asa cand si cum vrea nici un fel de problema si eu pot sa ma dezbrac de caracter.

In al doilea rand ce cauta acest thred la "Announcements"? E un incident in Bucuresti cum voi oricum nu doriti sa va amestecati in comunitatea noastra frumoasa lasati postul unde era, cel mult sa fie mutat la jocuri Bucuresti, asta asa ca logica pura si culmea coincide si cu afirmatia ta referitoare la intraga comunitate de airsoft din tara.

Si ca sa arat comunitatii din toata tara cu ce fel de personaje avem de furca in aceasta superba comunitate din Bucuresti priviti un magnific mesaj de la Cinefilu, lider HAT pentru echipa sa:

cinefilul wrote:
Hardcore Airsoft Team, tineti minte ce va spun si uitati-va la emblema ce-o purtati pe mana: nu aveti voie sa fiti slabi, manipulati si creduli. Nu aveti voie sa ceadati nici pe teren nici in afara lui. Aveti o identitate pe care trebuie s-o aparati cu forta si inteligenta si de care trebuie sa fiti mandri. Suntem cea mai versatila echipa; Noi jucam pe orice fel de teren si dupa orice fel de regulament idiot sau inteligent dar nu oricine joaca cu HAT pe regula nostra "fara reguli". Carnatii opariti se mananca, nu se sta de vorba cu ei. Caracter puternic este cel care se uita si merge inainte fara sa intoarca capul. Am dat sansa oricui sa fie asa si am s-o dau in continuare. Multi au inceracat si s-au pierdut pe drum motivati de propria slabiciune. Lupte am pierdut si pe teren si in afara lui, razboiul nu-l vom pierde niciodata. Trebuie sa ne intarim si daca suntem uniti nimeni nu poate sa se masoare cu noi. Performati, jucati bine airsoft, cu bucurie si entuziasm si daca va doare ceva sa radeti ca niste barbati nu sa plangeti ca niste femei.
Cine crede ca asta-i un testament sa-si de 2 palme pentru ca inseamna ca nu ma cunoaste.
Cinefilul nu cedeaza niciodata.
Razboiul se castiga pe flancuri.

Acest mesaj a fost pus cu 3 zile inainte de evenimentul comunitar probabil ca urmare a discutilor de pe ASR, va las pe voi sa trageti concluzile.

Va multumesc si imi asum toate consecintele acestui post.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 12:44 pm 
CSABv

Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times
Ilion wrote:
In al doilea rand ce cauta acest thred la "Announcements"? E un incident in Bucuresti cum voi oricum nu doriti sa va amestecati in comunitatea noastra frumoasa lasati postul unde era, cel mult sa fie mutat la jocuri Bucuresti, asta asa ca logica pura si culmea coincide si cu afirmatia ta referitoare la intraga comunitate de airsoft din tara.

Tomcat wrote:
L-am facut Global :)
Alte semnalmente? Camuflaj? Gear? Armament?
Tom, ajuta-l pe Ilion.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 12:56 pm 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 52 times
Been thanked: 78 times
@Ilion, cred ca am fost mai mult decat clar in exprimare, cand am solicitat moderarea subiectului; problemele personale dintre voi chiar nu fac obiectul acestei discutii. Cu tot respectul cuvenit, dar in topicul asta discutam clar despre incidentul de pe teren, problemele personale dintre voi si zdreanta, sau altcineva, chiar nu ma intereseaza!
Repet, daca considera cineva oportun, poate sa scoata tag-urile de echipa. Cearta dintre tine/voi si Zdreanta nu are nicio legatura cu acest subiect.
Va rog sa va mutati balacareala intr-un cadru festiv, altundeva!

kuminte wrote:
Topicul este deschis de mine, te rog sa muti daca vrei confruntarile tale verbale cu Zdreanta intr-un topic separat, nu stiu cine v-a pus sa va contrati pe un topic care dezbate un incident serios. La fel restul comentariilor de prisos.

Ca idee, ati mutat descutia de la scopul ei principal si anume "ce plm facem daca ne batem pe teren", la "parerea clubului hat despre ce spune Zdreanta in discutia cu tine". Sorry, da' fix pix.

Le: discutia asta nu stiu daca v-ati prins, dar nu este despre Muresan si Bogdan, ci este despre cum tratam un conflict de genul asta; la briefinguri si in toate teoriile de scenarii se specifica CLAR:
(Dupa cum a scris si BoldeanuL cand a postat scenariul)

IMPORTANT

!!!! Orice scandal pe teren este STRICT INTERZIS
. Daca ai o problema, o aduci la cunostinta liderului tau sau organizatorului la sfarsitul jocului. Toata lumea greseste, fara exceptii; mai bine te duci si vorbesti cu respectivul frumos si ii explici ceea ce a gresit si va strangeti mana; sunteti mai castigati de N ori decat daca va injurati pe teren. La fel de frumos este sa iti recunosti greseala, nu iti taie nimeni capul, toti gresim.

!!!! Lasati orice orgolii si prostii acasa; nu aveti nimic de castigat, nu se dau premii sau medalii, nu aveti nimic de dovedit nimanui, veniti sa jucati airsoft cu prieteni, camarazi, spuneti-le voi cum vreti! Orice urma de dusmanie pe teren va atrage EXCLUDEREA DE LA JOC;

Last edited by kuminte on Tue Jul 29, 2014 1:05 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:02 pm 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Crazy.Bullet wrote:
Prin urmare ca sa stiti si voi, asta pentru a nu urla ca nu ati fost avertizati:
1. Nu mai tolerez injurii, atac verbal la persoana, cuvinte licentioase;
2. Nu mai tolerez troll, flame, scandal. (sunt convins ca va rezolvati problemele mult mai rapid/curat/barbateste la o bere);
3. Nu mai folositi ASR-ul ca pe buda proprie ... masturbarea intelectuala/marimea coaielor/care arunca jetul pe faianta mai sus o faceti in curtea proprie (ASR este citit de o comunitate nationala)
4. Greutatea in cohones si eventual marimea lor v-o stabiliti personal pipaindu-va in alte locuri decat ASR.
5. Si nu in ultimul rand, nu tolerez amenintarile directe cu conotatii spre violenta fizica, gen: "hai ma coaie sa ne intalnim sa ne smardoim daca te tine".

Toate cele de mai sus se penalizeaza cu ban direct ... nu conteaza perioada/nu conteaza persoana/nu conteaza personalitatea/nu conteaza notorietatea.

Deocamdata nu a fost penalizat nimeni. Sper sa nici nu fie pe viitor. Redeschid topicul pt. ultime chestiuni care se mai doresc spuse, sper pe un ton decent si constructiv. Dupa care sa vedem unde il mutam/curatam/splituim.

Salut si apreciez ca adminii au tolerat comportamentul in afara regulamentului,ma scuz fata de ei,si m-am abtinut de la alte comentarii tocmai pt a respecta REGULAMENTUL FORUMULUI.

Am primit si asimilat acest warn final,vad ca altii nu.

Ilion wrote:
@Crazy.Bullet

Ma bucur ca ati facut fix nimic ca si la ultimul derapaj al aceluias individ sa inteleg ca nu se poate si atunci ma agit degeaba, nu vine un cacat cu ochi sa isi bata pula de mine si de echipa mea gratis iar raspunsul conducerii echipei e ceva de genul "frate e parerea lui personala nu are treaba cu echipa din care face parte". In acelasi timp admini, moderatori, cum se numesc ei ca nu am idee de ierarhia acestui forum nu au avut nici un fel de reactie, daca se vrea circoteca pe acest forum si se permite ca orice cacat sa vina sa isi bata pula asa cand si cum vrea nici un fel de problema si eu pot sa ma dezbrac de caracter.

Acum ramane de vazut.

LE:daca se acorda drept la replica,liber in continuare la balacareala , va rog anuntati ca sa putem continua in egala masura.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:13 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times
@kuminte. La fel cu tot respectul, eu cred ca postul lui ilie la partea cu citatul nu prea e offtopic.

In primul rand ma surprinde o astfel de atitudine(eu sunt cel mai, iar restul niste...) de la o persoana cu vechime in sportul acesta. Cred ca undeva in timp s-a rupt firul relatiei intre anumite cluburi. Superioritatea se arata DOAR in joc,ca e un sport pana la urma, nu in cuvinte, asa as vrea sa cred.

In al doilea rand, cand cineva te dirijeaza in acesta directie, este exact ce am spus eu mai devreme, in postul ulterior. Intradevar citatul este interpretabil, doar ca una din variante ar fi "eu sunt cel mai jmecher, nu cedez in fata nimanui, indiferent de motiv". Cu carnatii nu mai zic, prefer sa ma gandesc ca era gelos pe leabu ca si-a facut un mic gratarel :).Dispare fairplay-ul.

Acum spune-mi tu mie ce context ar trebui sa aibe in fata comunitatii acel citat. Poate gresesc.

--------------------------------------------------------------------
Invatam sa ne luptam, pentru a nu mai avea nevoie de lupta

Last edited by DarKRiot on Tue Jul 29, 2014 1:14 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:13 pm 
Rangers

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Ilion wrote:
@Crazy.Bullet

Din partea lui Ceribros el avand ban:
''-Eu mi-am luat ban pentru mai putine jigniri, intr-un topic deschis ''la bere'',decat Ilion in 3 fraze.Unde e justitia?Sau are relatii?!''

Participant: The Gathering - Op. First Stone | R.I.M. SpecOPs A.S.T.B. Squad
The Gathering - Battle For Ambitus| R.I.M SpecOPs W.W Squad
The Gathering - Dark Legacy | R.I.M Rangers Squad

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:21 pm 
Hardcore Airsoft Team

@DarKRiot
kuminte wrote:
Ca idee, ati mutat descutia de la scopul ei principal si anume "ce plm facem daca ne batem pe teren", la "parerea clubului hat despre ce spune Zdreanta in discutia cu tine".

DarKRiot wrote:
ma gandesc ca era gelos pe leabu ca si-a facut un mic gratarel :)

Acum, mai nou, ce spune Cinefilul pe forumul nostru.. :lol: ce legatura are cu leabu, sau cu oricine?!? :lol:

Ce legatura are cu conflictul fizic de pe teren, conflict in urma caruia am deschis aceasta discutie?

Vorba lu' baiatu' asta:

Image

Image

Last edited by kuminte on Tue Jul 29, 2014 1:34 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:34 pm 
CSABv

Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times
Tocmai s-a discutat in Consiliul de Razboi restrans al ASR despre un nou regulament. Consider ca actualul regulament nu mai corespunde noilor realitati. Ne agatam doar de chestiuni de semantica. In 48 ore o sa vin cu un nou regulament care ghici ce? ... nu conteaza daca il agreati sau nu. Nu il supun votului public, va va fi adus doar la cunostinta publica si implementat ca atare din secunda 1 dupa ce a fost postat. Avand in vedere ca actualul regulament este extrem de ambiguu treaba sta in felul urmator:

Ilion wrote:
@Crazy.Bullet
Ma bucur ca ati facut fix nimic ca si la ultimul derapaj al aceluias individ sa inteleg ca nu se poate si atunci ma agit degeaba,
Ia sa vedem daca am facut "fix nimic". Din cate vad eu, de la interventia mea de azi noapte lucrurile stau cam asa:

- DarkRiot a propus o solutie viabila pentru aplanarea conflictului intr-un mediu altul decat ASR unde oricum nu o sa rezolvati mai nimic fara discutii fata in fata.
- Iuresul de invective si puli, pixde, amenintari si atacuri la persoana s-a linistit spre zero.
- Zdreanta a avut taria de caracter sa recunoasca si sa isi ceara scuze fata de noi ca a gresit. Eu asa vad postul lui. Fata de voi, o sa o rezolvati in alt mod, repet, altul decat ASR.

1. Ilion: warn temporar pentru limbaj licentios
2. Zdreanta: warn temporar pentru ca imi fortezi mana
3. Raizen: warn temporar ca faci pe avocatul si la fel ca Zdreanta, imi fortezi mana.
4. Totusi, in urma observatiei lui Raizen, si ca un act de buna credinta din partea noastra, l-am activat pe Ceribros sub premiza clara ca daca va recidiva ii banez "pe viata".

Ce dracu mai oameni buni, nu mai suntem copii, suntem oameni in toata firea si ne pulim aici ca ultimii marlani. Hai va rog, fac un ultim apel la constiinta voastra de oameni cu capul pe umeri si hai sa lasam ASR-ul sa fie ceea ce s-ar vrea sa fie. Sper ca am fost inteles.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:50 pm 

kuminte wrote:
@DarKRiot
kuminte wrote:
Ca idee, ati mutat descutia de la scopul ei principal si anume "ce plm facem daca ne batem pe teren", la "parerea clubului hat despre ce spune Zdreanta in discutia cu tine".

DarKRiot wrote:
ma gandesc ca era gelos pe leabu ca si-a facut un mic gratarel :)

Acum, mai nou, ce spune Cinefilul pe forumul nostru.. :lol: ce legatura are cu leabu, sau cu oricine?!? :lol:

Ce legatura are cu conflictul fizic de pe teren, conflict in urma caruia am deschis aceasta discutie?

explicatie: conflictul fizic incepe de la cel verbal. cel verbal incepe de la ce disciplina ai. Disciplina ti-o da superiorul din club.

Pai hai sa iti zic cum vad eu treaba cu citatul.

1. Toti suntem niste carnati in afara de clubul HAT.(treaba cu leabu a fost o glumita, chiar speram ca cfilul sa se refere la mancare, dar nu cred). De ce zic toti, pentru ca in acel citat nu vad sa fie pentru cineva anume partea asta.
2. exemplu de ce e important ce te invata TL-ul clubului:

Tu, TL-ul clubului vi la mine si imi zici : sa nu te lasi niciodata, ca nu cedezi pe teren, jucam cu orice regulament idiot sau inteligent, carnatii idiotii se mananca, nu se sta de vorba cu ei, doar noi stim sa jucam cu regula-fara reguli". pai eu inteleg urmatoarele:

1. mi se rupe de reguli pentru ca TL-ul meu a spus ca regulamentele sunt idioate, deci...
2. nu cedez niciodata pe teren, chiar daca gresesc.
3. regulamente idioate(am mai zis)
4. Carnatii oparitii or fi ceilalti jucatori? probabil ca nu cred ca e vorba de mancare.

Bun, am invatat ceva.

Daca TL-ul ma invata sa nu respect ceilalti jucatori si regulamentele, DESPRE CE VORBIM????

Nu sunt genul sa dezbat pe asr ideii, dar sincer chiar conteaza acum, pentru ca conteaza foarte mult si cum este invatat jucatorul inainte de a intra in teren. Si cred ca imi dai dreptate.

O sa ma opresc aici. Eu totusi chiar as vrea parerea ta la acel citat, te vad singurul in masura sa poti da un raspuns capabil.

Last edited by DarKRiot on Tue Jul 29, 2014 1:53 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:53 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Boooosss ce conflict fizic cine pe cine a lovit ca nu inteleg? a fost doar o discutie si prin urmare bogos sau cul il cheama ca am uitat a venit sa ma intampine sa ma ia in brate sa ma pupe si asta a fost tot!! nu vad de ce atata agitaite pentru nimic.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:56 pm 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 50 times
cinefilul wrote:
Noi jucam pe orice fel de teren si dupa orice fel de regulament idiot sau inteligent dar nu oricine joaca cu HAT pe regula nostra "fara reguli".

Acum are un alt sens citatul dat....citati toata fraza nu doar ceea ce va convine pentru "a inflama"

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 1:57 pm 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Crazy salut cu interes initiativa schimbarii regulamentului ASR, atata timp cat nu se mai accepta jigniri la persona consider o imbunatatire clara a mediului de discutii, nu ma deranjeaza o polemica atata timp cat tonul pe care o facem respecta bunul simt, limbajul de cartier si amenintarile voalate cu violenta fizica nu au ce cauta pe acest forum.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 2:00 pm 

sebannu wrote:
cinefilul wrote:
Noi jucam pe orice fel de teren si dupa orice fel de regulament idiot sau inteligent dar nu oricine joaca cu HAT pe regula nostra "fara reguli".

Acum are un alt sens citatul dat....citati toata fraza nu doar ceea ce va convine pentru "a inflama"

scuze, nu am vrut sa inflamez. Sa mi se stearga postul daca e gresit.

bafta

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 2:08 pm 
Hardcore Airsoft Team

@ DarKRiot si all

Ai/ati dus o discutie serioasa, la dracu in praznic; ce legatura are ce scrie Cinefilul pe forum, cu atitudinea de pe teren a jucatorului tau?!? Citise ce a scris Cinefilul si s-a gandit sa ia el primul atitudine? Man...pe bune ;) daca sarea bogdan la impins intelegeam...

Absolut nimeni, cu exceptia lui Cracker, poate, nu a catadicsit sa priveasca problema in ansamblu.

Cui crezi ca ii foloseste un nume si un vinovat? Mie? Lui Bogdan? Clubului HAT? Nu! Nu foloseste nimanui, dar o solutie foloseste comunitatii de airsoft din Romania.

Si asa avem destule probleme cu locuri de joaca, ca ne priveste lumea ca pe zombie cu pistoale care scot ochii la OTV, probleme cu autoritatile care habar nu au ce e ala airsoft, s.a.m.d., ti se pare normal sa avem si probleme pe teren? Intre noi? Plm, daca eram club de rugby, intelegeam sa venim acasa franjuri, altfel nu ne credea nimeni ca am fost la antrenament...dar asa?

Sunt oricum destule frustrari intre diversi jucatori si da, si cluburi; daca lasam problemele astea importante pe gard...ne ducem dracului.

Si ca sa stabilim ceva clar, EU am deschis discutia fara sa-mi treaca prin cap ca acel jucator era membru al echipei TMT, AA, sau alta echipa de la adversari; daca ma crezi pe cuvant, in afara de Iron Sky nu mai stiu alta echipa care a jucat cu HAT duminica in aceeasi factiune. Poate pt ca am incercat sa fiu total impartial, poate d-aia. Singurele informatii au fost banderola albastra si numele John rostit de cineva.

Problema asta nu priveste doar clubul HAT, sau AA, sau TMT, ca doar reprezentantii lor au vorbit (ca sa copiez un coleg), ci priveste toata comunitatea de airsoft din tara asta. La toate jocurile si toate eventurile poate sa apara acest incident si va garantez ca o sa mai apara.

Cum o rezolvam?

Le: am editat acolo la "nume si vinovat", nu se copiase tot.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 29, 2014 2:34 pm 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Kuminte consider ca incidentul in cauza trebuie discutat la sedinta, violenta pe teren nu are cum sa fie acceptata INDIFERENT de situatie, sunt de acord cu tine ca e o situatie grava si trebuie tratata ca atare in sedinta pentru a lua o decizie inteligenta si aplicabila.

Cum tot la urmatoarea sedinta vom lua in discutie provocarile generate de anumite persoane, violenta verbala e la fel de grava ca cea fizica mai ales in situatile tensionate, daca intram pe teren sa demonstram ceva, sau sa rupem muia cuiva nu e mai putin grav, expresii de genul valea la respwan cand tocmai ai creat o stare de tensiune pe teren nu mi se pare tocmai sportiva.

Nu cred ca cineva l-a umplut de sange pe Muresean cum am reusit eu dar primul lucru pe care l-am zis cand i-am vazut urmele de pe fata a fost sa zic "scuzama" si ghici ce singurul lucru care l-am auzit de la el a fost "se mai intampla asta e, fi mai atent data viitoare". (nici macar nu stiam cine sau de la ce echipa e)

E regretabil cand se ajunge la violenta fizica dar oare e mai putin important modul in care ne comportam pana se ajunge la asa ceva? Oare trasul corectionar dupa ce omul a zis mort sub pretextul ca nu ai auzit strigatul de mort nu poate fi o cauza? Expresiile provocatoare aruncate in badjocura nu pot genera tensiuni, ce pot culmina cu o pierdere a ratiunii in interesul violentei fizice?

Ce vreau sa zic e ca un scuzama la momentul potrivit face cat 1000 discutii purtate de noi pe forum, atitudinea cu care intram in teren e la fel de importanta si atata timp cat unii dintre noi intra cu o atitudine de invingator ce trebuie sa demonstreze ceva vom avea mereu discutii si incidente

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]