ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Tue Oct 23, 2018 5:16 am
Patrula Airsoft Romania (PARO

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 130 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Mechanized in Games
PostPosted: Sun Oct 21, 2012 11:41 pm 
Maniacs Airsoft Team

Has thanked: 35 times
Been thanked: 15 times
..in urma jocului de azi am si eu o intrebare pentru liderii comunitatii si nu numai:

Care din echipele din Bucuresti sunt dispuse sa accepte fara compromisuri* masini (nn.BDW - Heavy weapons unit Mech) pe terenul de joc?

* - vezi jocuri din Cehia, Suedia..si mai ales RUSIA!

Profile  

Post subject: Re: Mechanized in Games
PostPosted: Sun Oct 21, 2012 11:53 pm 
CSA Acvila

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Depinde ce intelegi prin ''fara compromisuri''. Aia in Cehia si Suedia au restrictii gen: poti merge doar pe drum si cu maxim X km/h etc. Eu personal sunt pentru folosirea vehiculelor dar asta implica niste reguli suplimentare de siguranta.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 12:02 am 
Maniacs Airsoft Team

Evident ca vorbim de reguli de siguranta! ..

- x limita de viteza pe drum sau x in afara lui si insotind infanterie pedestra
- metode de neutralizare
- respawn
- tip de misiuni..

ideea este sa putem juca dinamic dar evident in siguranta! Pentru toti
comparativ cu aducerea unui copil pe teren unde sunt 140 de jucatori zic ca sa intelegi diferenta..

Last edited by Light on Mon Oct 22, 2012 12:06 am, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 12:05 am 
WTF 360

Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
ai un tanc ? :D terenurile din jurul capitalei cred ca-s destul de mici pt folosirea unor astfel de mecanizate (mai putin bulbucata unde cred ca-s ok). dar ar fi o adaugire interesanta scenariilor.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 12:07 am 
Am arma cu glont de 19 ani

Been thanked: 1 time
vezi ca sunt niste reguli si cu masinile

http://www.borderwar.cz/sites/rules.php

punctul 5.....dar asta la un event...pentru un joc normal putem sa simplificam

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 12:10 am 
Maniacs Airsoft Team

+ Cfilul!

...problema la ei cu offroad-ul! De aici vine restrictia! Cam peste tot in Europa offroad nu se face liber ci numai pe trasee amenajate.
La noi, din fericire inca se mai poate merge cu masina prin paduri!

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 1:35 am 
WTF 360

Inca tin minte cu placere un joc la Bulbucata folosind masini. Chit ca unele erau denumite "Elicopter" si "Avion" parca. :)

Proud owner of a Custom VFC HK416, Umarex/VFC HK416D GBBR, WE Sword Cutlass, Custom Full-PDI VSR, Cyma AK Beta, DE M56C Shotgun, KSC USP.45 Japan Sys7, KSC USP .45 Taiwan Sys7, 2x Cyma 18C Glocks and a KWC Desert Eagle Spring. Also,proud participant to Berget 7 (NATO-Foxtrot4-Bravo Squad), Berget 8 (NAF23-Foxtrot3-2nd squad), Berget 9 (NAF6-Foxtrot), Berget 10 , La Revolution (Militari) & The Gathering: Op. First Stone (RIM). Perks: Click here.

Cel mai chairsofter de pe ASR. dupa mugur.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 4:55 am 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Absolut DA :D

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 10:18 am 
RAID Airsoft

Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times
Claaar. :) "Unitatile mecanizate" au facut deliciul in Ghencea cu cate 10 oameni ascunsi in spatele lor. M-am uitat pe regulile de la Bordewar, sunt destul de generale si de bun simt dar am senzatia ca noua ne trebuie altceva si anume folosirea lor si integrarea lor in scenariu.
Bag niste reguli de siguranta simplificate sa avem o baza de discutie apoi niste scenarii posibile.

Reguli de siguranta pentru vehicule in jocurile de airsoft

- Vehiculele sunt conduse doar de catre un sofer desemnat, este interzisa deplasarea vehiculelor de catre altcineva;
- Soferul va lua act de regulile de siguranta precum si de regulile specifice scenariului de joc;
- Viteza maxima:
1. Pe drum cu vizibilitate maxima, in zona sigura (de ex intre baze proprii): 20km/h;
2. Conditii de lupta si offroad: viteza unui om in alergare sau mai mica astfel incat sa se evite pericolul oricarei accidentari. Recomandat viteza de mers a unei persoane (4km/h)
- Inceperea deplasarii se face cu anuntare, dupa ce soferul se asigura ca toti cei din jurul vehiculului sunt in siguranta.
- Soferul va evita avansarea prin vegetatie deasa fara "antemergator" care sa asigure zona in prealabil.
- In cazul unui obstacol inamic (inclusiv jucator), soferul va opri sau va ocoli zona. Ca jucator este interzisa pozitionarea in fata vehiculului pentru a preveni inaintarea acesteia.
- Soferul va fi atent la strigatele de tipul "Stop vehicul/Stop" care marcheaza aparitia unui incident, caz in care oprirea vehiculului va fi imediata.
- Este interzisa urcarea in vehicule a fotografilor si arbitrilor in conditii de lupta.
- Soferul este considerat jucator obisnuit, declarandu-se "mort" daca este lovit de bila.
- Ocupantii declarati "morti" parasesc vehiculul cat mai repede posibil, cand vehiculul este oprit.

Scenarii posibile de folosire a vehiculelor

1. Vehicul suport de lupta, fara blindaj si sisteme de "foc"
- Vehiculul poate inainta pentru a asigura protectia echipei aflata in spate sau pentru misiuni utilitare (carat echipament).
- Vehiculul poate fi capturat de inamic cand toti cei din jurul lui sunt "morti" iar un inamic a atins vehiculul cu mana. Se poate striga "vehicul capturat" (sa zicem similar cu plasarea unei mine magnetice pe vehicul)
- In cazul capturarii, ocupantii vehiculului (daca mai sunt) sunt declarati "morti", pleaca la respawn iar vehicului ramane pe pozitie.
- Vehiculul nu este definitiv distrus el putand fi recapturat in aceleasi conditii, cu exceptia altor reguli prevazute de scenariu.
- Pot fi stabilite si alte conditii de distrugere / capturare a vehiculului -ex distrugerea unui balon aflat pe vehicul, atingerea vehiculului de catre un proiectil de tip RPG - un pet de plastic, o punga cu apa, etc - in functie de scenariu.

2. Vechicul suport de lupta cu mitraliera atasata / blindaj
- de facut -

3. Spital / baza mobila de respawn
- de facut -

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 4:57 pm 
WTF 360

Si daca masina mea are teava de esapament sub 41 cm? Mai pot sa merg cu aceasi viteza?

Image

Proud owner of a Custom VFC HK416, Umarex/VFC HK416D GBBR, WE Sword Cutlass, Custom Full-PDI VSR, Cyma AK Beta, DE M56C Shotgun, KSC USP.45 Japan Sys7, KSC USP .45 Taiwan Sys7, 2x Cyma 18C Glocks and a KWC Desert Eagle Spring. Also,proud participant to Berget 7 (NATO-Foxtrot4-Bravo Squad), Berget 8 (NAF23-Foxtrot3-2nd squad), Berget 9 (NAF6-Foxtrot), Berget 10 , La Revolution (Militari) & The Gathering: Op. First Stone (RIM). Perks: Click here.

Cel mai chairsofter de pe ASR. dupa mugur.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 6:01 pm 
RAID Airsoft

Intra la dmr-uri :). Cineva s-a plans duminica ca era sa fie calcat de masina, mai bine sa nu exageram cu viteza. Oricum, e o propunere, o baza de discutie. Si o poza mai jos, "blindatele" fata in fata:

Image

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 9:01 pm 
Team Sfintii

Been thanked: 4 times
Normal, da. Orice recuzita in plus in jocuri e binevenita, iar masinile aduc un element de diversitate. Se pot folosi pe post de tancuri, imune la tirul de arme normale, dar dreptul de a le folosi sa fie dat in urma indeplinirii unei misiuni - asta ar fi un exemplu de folosire. Putem fi creativi si imagina multe moduri de folosire a unei masini, cum zicea si Cosmo, ca elicopter sau avion, sau hovercraft etc :), fixe sau mobile, pot fi doar un element sau chiar scopul unor misiuni, sau obiectivul principal al unui joc.

Ideea nu e noua, dar pana acum nu prea si-a expus nimeni ``bijuteria`` din dotare, sau foarte putini. Primul joc la care imi aduc aminte sa se fi folosit o masina a fost la Aim and Fire 1 sau 2 la Bulbucata (Grosan stie mai bine), era o Dacie 1300 veche :)

Atentie totusi la siguranta, trebuie impuse niste reguli astfel incat sa nu existe urmari nefericite, si prima ar fi sa mearga numai pe drumuri, astfel elimini posibilitatea sa dai peste un sniper camuflat intr-un tufis sau sant. Zilele trecute, intr-o sesiune de off-road, un coleg motociclist era sa dea peste un cioban care dormea intr-un sant, noroc ca omul mergea incet si atent, dar astfel de accidente se pot intampla.

[Silicon mouth-first BB in my life] [Combat journalist- http://picasaweb.google.com/nashu.airsoft http://www.6mm.ro] [Engineering and demolitions - Bradulet] [Celebrity - Berget 8 2010, NAF 23, Fox 3] [Chairsofter] [Tick collecter - 1 tick fed so far]

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 11:28 pm 
Maniacs Airsoft Team

Dragi prieteni...imi dau seama ca temerile de siguranta vin de la cei pe care probabil ca nu ii voi vedea niciodata la volanul unei masini pe terenul de joc..
Cred ca este normala atitudinea ..si probabil ne va lua mai mult timp pana cand vom convinge ca bunul simt si experienta cu o masina pe terenul de joc sunt atributele pe care trebuie sa aiba toti cei care isi asuma asta..

Daca altii pot mai mult ..si noi putem ..macar putin :mrgreen:
+ cred ca pe forma de neutralizare a lor pe teren trebuie pus accentul

ps. - nu voi lasa niciodata masina pe teren (”distrusa/imobilizata etc.”) si eu sa plec la respawn...asta ca sa stim cum stam

Profile  

PostPosted: Tue Oct 23, 2012 12:05 am 
Alcoolic Anonim

Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times
Consider ca nu trebuie impusa o limita de viteza atata timp cat cel de la volan e o persoana cu discernamant, pot exista scenarii cu drumuri lungi de 2-3 km nu vad rostul impunerii unei viteze de 20km la ora.

Nu stiu cum e la voi dar eu daca vad ca vine unu cu masina spre mine mil-sim sau nu, dar imi bag picioarele si ma ridic din calea ei indiferent de rezultat, siguranta mea e mai importanta decat pozitia mea intr-un joc de airsoft.

Faza aia cu ranitii sa paraseasca urgent masina nu mi se pare ok, daca eu am medic in masina de ce trebuie sa coboare ?

Colegii de la WST pot sa va spuna mai multe cum e cu masina, din ce stiu ei joaca cu o masina ingame de vreo 3-4 ani .

Profile  

PostPosted: Tue Oct 23, 2012 4:24 am 
RAID Airsoft

Grasulas wrote:
Faza aia cu ranitii sa paraseasca urgent masina nu mi se pare ok, daca eu am medic in masina de ce trebuie sa coboare

La un event am vazut faze cu masina plina de fotografi / morti care nu coborau, cei vii trageau printre ei. Era imposibil sa tragi intr-unii fara sa-i atingi pe ceilalti. Cei din masina vii "profitau" intr-un fel de ceilalti. Pentru ca masinile sunt tinte prioritare, am zis ca e mai sanatos ca mortii, arbitrii, fotografii, femeia de serviciu etc sa coboare si sa se departeze de masina.
Altfel se ajunge foarte usor la faza de la Izvorani, unde nu mai conta ca esti mort sau viu si macelul era total.

Light wrote:
ps. - nu voi lasa niciodata masina pe teren ("distrusa/imobilizata etc.") si eu sa plec la respawn...asta ca sa stim cum stam

Daca e vehiculul tau si nu te lasa mana, poti sta cu vesta pe tine si sa nu tragi, atunci. Sau daca "mori" sa te departezi de masina pana este recapturata de ai tai. Dar sunt sigur ca nu-ti "fura" nimeni masina daca te duci la respawn, eventual poti lua cheile cu tine. Oricum, poate vreodata vom avea masini "dedicate" pentru joc.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 130 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]