ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Wed Jun 20, 2018 10:52 am
taiwangun.com

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 12:33 pm 
Compania 7

Has thanked: 19 times
Been thanked: 55 times
In ultimii doi ani am folosit atat la joc cat si in afara lui (iarna, iesiri la munte etc) exclusiv o pereche de bocanci Haix Airpower P9 Desert. Bocanci excelenti, impermeabili, comozi, izoleaza bine piciorul de temperaturile exterioare (fie caldura fie frig) astfel incat ii poti purta fara probleme si in miezul verii si iarna pe ger, insa fiind din piele intoarsa si culoare desert, nu s-au impacat foarte bine cu niste mazga neagra (un fel de zgura cu ulei) prezenta prin halele de la Robineti Bacau, si drept urmare s-au ales cu niste pete mai incapatanate, si nu prea mai sunt atat de ochioase de purtat prin oras. Asa ca, dupa un pic de gandire, am decis sa-mi comand un model aproape similar (dar putin superior in teorie), si anume P10. Avand experienta a doi ani de folosire a acestor bocanci si vazand unele mici diferente in P10, m-am gandit ca ar putea fi util si altora un mic review, pe alocuri comparativ, al celor doua modele.

So, let's get started.

Haix Airpower P9 Desert
Image

Bocanci militari (talpa solida, cu indentatii mari, inalte, suport al gleznei excelent)
Culoare: Desert Tan
Inaltime: 18.5 cm
Material exterior: piele + Gore-Tex
Material interior: Gore-Tex
Feature List:
- HAIX® Certified Orthopedic System: Pressure relief, cushioning, correction of foot position, correct posture and muscular balance.
- HAIX® AS-System: The HAIX® Arch Support System supports the natural curvature of the foot. Toes and joints have thereby sufficiently more space. Keeps foot in the best position for optimal foot health.
- HAIX® Climate System: The HAIX® Climate system uses the pumping movement, which permits air circulation with every step - moist air is released and fresh air comes in through the vent holes at the top of the boot.
- GORE-TEX®: Optimal climate comfort for all seasons, waterproof and breathable.
- NTOA Approved

Poze dupa 2 ani de folosire:
ImageImageImage

Nu am destule cuvinte sa laud bocancii astia. Foarte confortabili chiar si la purtari indelungate (2-3 zile). Am intrat in apa de 20cm incaltat cu ei (bine stransi), partea de deasupra bocancului (pantalonii) s-a udat, in bocanc nu a intrat picatura de apa. Sosetele erau in continuare uscate. Iarna, la joc in zapada, dupa 30 minute cei mai multi colegi deja inclinau steagul si se retrageau din motive de apa/frig in bocanci; am jucat fara probleme in zapada pana la genunchi. Imi inghetasera si chilotii in partea dorsala, insa la picioare imi era cald si bine.
Mi s-a intamplat sa calc stramb (la propriu), bocancii mi-au tinut glezna , si pur si simplu m-am inclinat cu totul in loc sa ma aleg cu vreo entorsa la glezna (slava Domnului, ca destul am genunchiul din bucati). Res are o experienta similara de la G2 cu alti bocanci Haix (Airpower P3), unde el spune ca bocancii l-au salvat de la a fi scos cu elicopterul de pe teren, cu glezna tandari (BTW, si el si-a mai cumparat ulterior inca o pereche de P9 Desert, in plus fata de vechii P3)
O alta chestie mare la bocancii astia este ca ... nu put. Nu stiu cum naiba, dar dupa 2 zile de stat incaltat cu ei, poti baga nasul in ei fara sa lesini. Bine, nu miros a levantica, dar n-ai probleme in a sta cu ei in camera, sau chiar langa locul in care dormi.
Spalatul se realizeaza simplu; scoti sireturile si ii arunci in masina de spalat, la 30 grade, inclusiv centrifuga. A doua zi sunt uscati si parfumati, ready to go.

Minusuri:
- Foarte rigizi la inceput. Au necesitat cateva zile de purtare pana sa-si mai dea un pic drumul. Pentru ca tin glezna atat de fix, era dificil sa conduc cu ei la inceput (nu puteam apasa bine pedalele masinii). Insa in scurt timp, au devenit aproape la fel de comozi ca niste ghete normale de hiking, insa pastrandu-si suportul excelent al gleznei.
- culoarea desert cam greu de intretinut daca joci in medii deosebit de murdare. Noroiul nu reprezinta o problema, se usuca si cade de la sine, insa nu sunt foarte frumosi dupa o zi de joc prin medii cu tot felul de zgura uleioasa (din nou, Robinetii din Bacau)

Buy them again factor: Hell Yeah!

Haix Airpower P10
Image

Bocanci militari (talpa solida, cu indentatii mari, inalte, suport al gleznei excelent), in ciuda faptului ca pe site la Haix sunt trecuti la categoria Police. NU sunt bocanci tactici, pentru bocanci tactici uitati-va la seriile Dakota sau Black Eagle (tot de la Haix)

Culoare: Black
Inaltime: 18.5 cm
Material exterior: piele
Material interior: Gore-Tex
Feature List:
- HAIX® Certified Orthopedic System: Pressure relief, cushioning, correction of foot position, correct posture and muscular balance.
- HAIX® AS-System: The HAIX® Arch Support System supports the natural curvature of the foot. Toes and joints have thereby sufficiently more space. Keeps foot in the best position for optimal foot health.
- HAIX® Climate System: The HAIX® Climate system uses the pumping movement, which permits air circulation with every step - moist air is released and fresh air comes in through the vent holes at the top of the boot.
- GORE-TEX®: Optimal climate comfort for all seasons, waterproof and breathable.
- Sun Reflect: Sun Reflect treatment reduces the heating effect of the upper leather by direct sunlight. Sunlight is reflected by the leather, keeping the leather and the feet cooler.
- NTOA Approved

Poze (brand new):
ImageImage

Comentarii:
perechea asta este proaspat sosita, inca nu am vazut-o la treaba pe teren, insa nu am niciun motv sa cred ca nu se va ridica la inaltimea vechilor P9.
O sa ma axez pe unele mici diferente pe care le-am vazut intre cele doua modele (care la prima vedere par identice, cu exceptia culorii si a exteriorului in intregime din piele al P10)
- P10: Sireturile se incheie in doua zone. Intre cele doua zone exista o capsa care blocheaza siretul in loc (sau il lasa liber, depinde de pozitia ei). In acest fel, poti strange cu intensitati diferite zona labei piciorului si zona superioara, fara ca intreaga gheata sa devina mai "loose". Blocarea sau deblocarea capsei se face tragand intuitiv de siret in directia respectiva (De exemplu, la o miscare de strangere, capsa se blocheaza; cand tragi de siret pentru a-l desface, se deblocheaza). Este necesara o miscare mai ferma, cel putin pana acum nu am vazut riscul sa se desfaca accidental.
Poza cu sistemul respectiv:
ImageImage

- P10: capsele din partea superioara a bocancului necesita trecerea siretului prin ele, in timp ce la P9 e suficient sa le treci in jurul lor (hiking boot style). De aceea, incaltarea si descaltarea lor se desfasoara mai rapid si mai comod la P9. Imi inchipui insa ca sistemul de la P10 va avea si mai mici sanse sa se dezlege /slabeasca accidental)
Poza cu diferentele de prindere:

- P10: in partea de sus a limbii exista o portiune cu Velcro, care o prinde de partea laterala a bocancului. Probabil pentru o fixare mai buna (desi n-am avut probleme la P9 chiar si fara sistemul asta):

- momenant sunt extrem de rigide (parca chiar mai rigide decat au fost P9. Sper sa isi dea drumul curand, ca si surioarele lor.

Poze comparative cu talpile celor doua (desert: 2 ani de utilizare prin tot felul de medii adverse / fabrici demolate / cioburi / cuie etc, black: brand new)
Image

Sper sa va fie de folos.

Profile  

PostPosted: Sun Dec 15, 2013 4:39 pm 

Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times
De folos!

LIKE!

Facebook: Outlaw Gang Airsoft (link: https://www.facebook.com/groups/793601660715927/ )

Profile  

PostPosted: Mon Dec 16, 2013 2:01 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
De folos si pt mine.
Multumesc pt review

LE: de unde i-ai cumparat?

Profile  

PostPosted: Mon Dec 16, 2013 8:40 am 
Compania 7

de la Adina: www.echipamentemilitare.ro . Nu stiu cum de reusesc sa aiba preturile astea la Haix, pe net, chiar si in afara, sunt simtitor mai scumpe.
Dai comanda prin telefon, verifici marimea, iar a doua zi le ai la usa (transportul a fost inclus in pret). Foarte seriosi.

Profile  

PostPosted: Mon Dec 16, 2013 10:04 am 
Next Level (LvL)

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Man, eu am o experienta relativ similara, cu niste Viper, in sensul in care am luat intai si am tavalit masiv (si inca-i mai tavalesc) o pereche desert, dupa care, multumit extrem, am luat si unii negri, din piele NEintoarsa, evident, zic, sa-i port si cotidian, la munca, ca aia desert aveau pete greu de scos, ca ai tai.
surpriza maxima a fost ca i-am zgariat imediat la servici, si mi-a venit sa mor. Cate cioburi, crengi, maracini si sparturi de caramida au luat deserticii, si n-au avut nika, aia negri i-am belit in 2 zile de oras!!!
Si acu sunt in dilema. Practic am 2 perechi de jocuri si outdoor, adica one too many, si nici una sa mearga si de oras.
A doua (de fapt a treia) oara i-as lua tot desert....

[Rudolf] [Silicon mouth] [Blood donor 500+ Calugareni 14.06.2009] [Dedicated] [Anthill impersonator Craiova 4.04.2009] [Discard after Use] [Cheap bastard] [Customizer] [Quartermaster] [Infiltrator] [Divine Intervention] [Chairsofter]

Profile  

PostPosted: Mon Dec 16, 2013 10:34 am 
Compania 7

da, asa este, pielea se zgarie, si mai ales la padure, o sa se faca naspa in bot. Dar in principiu astia negri i-am luat asa, mai de duminica/de oras, urmand ca la joc sa folosesc in continuare cu precadere cei desert. Asta pana la prima zgarietura serioasa pe cei negri, dupa care ii bag si pe ei la tavaleala :)

L.E.: perioada de break-in a noilor P10 a fost foarte scurta. Dupa doar cateva zile de purtat, sunt la fel de confortabili ca si vechii P9.

Profile  

PostPosted: Mon Aug 08, 2016 11:35 am 

Has thanked: 20 times
Been thanked: 22 times
Scuze pentru necro, insa am cumparat si eu recent (acum 2 luni) o pereche de Haix Airpower P9, si as dori sa fac unele completari la ce a spus cryo, pe care le-am observat pe parcursul celor 2 luni de folosire:

- pentru cei care au avut bocanci Viper inainte, cei Haix sunt cam cu vreo 5 cm mai scurti. Asta prezinta o problema destul de mare pentru cine face blousing (baga pantalonii in bocanci) ca mine. Este aproape imposibil de facut blousing la acesti bocanci fara pantaloni care sa aiba blousing bands elastice incorporate (cum au majoritatea pantalonilor de uniforma de altfel, ex pantalonii de la Helikon). Fara ele, indiferent cat de lung este pantalonul, va iesi afara de fiecare data, indiferent de cat de strans veti lega bocancii, lucru pe care nu l-am patit niciodata la Viper.

- nu legati foarte strans partea de deasupra piciorului, strangeti foarte bine doar zona gleznei. Daca strangeti tare si partea de deasupra piciorului, dupa o zi de joc, picioarele se vor umfla iar senzatia va fi una de discomfort

- cand va legati la sireturi, folositi tehnica tipului asta: https://www.youtube.com/watch?v=zEU77jcg4Sg Asigura un comfort mai mare si o protectie sporita a gleznelor

Magpul PTS Masada | Cyma AKM (CM048M) | WE Glock 19

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]