ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Dec 16, 2018 7:47 am
Door Kickers

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: AEG - CYMA - G36C CM003
PostPosted: Thu Aug 18, 2011 11:39 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Specificatii generale:

Producator: CYMA
Cod produs: CM003
Dimensiuni: 510/725mm
Greutate:2980g +300g (acumulatorul si hicap)
Viteza de iesire a bilelor: 410 fps
Bateria: Split stick
Hop-up: Reglabil
Blowback: Nu are
incarcarcator/ Magazie bile: hi-cap 470bb

La prima vedere, cutia este simpla, fara nicio inscriptie.

Modul in care este compartimentata cutia e perfect, toate componentele pachetului fiind bine fixate la locul lor.

In interiorul cutiei gasesti urmatoarele:
1 x replica G36C
1 x hicap 470bb
1 x incarcator, iesire 8.4V DC 250mA
1 x pachet de acumulatori 8.4V 1200mAh,
1 x cheie imbus pentru surubul care fixeaza supresorul de flama si
1 x tija pentru curatat teava
1 x foaie cu instructiuni in poloneza de utilizare a replicilor electrice
3 x tinte pentru testarea replicii

Pe unele site-uri este precizat ca fiind nailon folosit la constructia replicii, ce pot eu sa zic e ca materialul

folosit pare de o calitate buna, textura materialului este usor poros si neuniform, are un aspect mat cu mici

discolorari, dand o impresie de camuflaj - predomina culoarea negru, apar nuante de gri in functie de cum bate

lumina.

Replica este in mare parte din plastic, singurele parti externe care sunt din metal sunt: teava externa, supresorul

de flama, dispozitivul de armare/cocking handle ( cel care permite ajungerea la hop-up si ajustarea acestioa, nu stiu exact cum se

numeste ), sina RIS scurta si sistemul de ochire fata/spate.

Selectorul de foc este ambidextru, functioneaza bine, face click pe fiecare pozitie si sta acolo, pana acum n-am

avut probleme cu el

Ca si inscriptii: pozitiile la selectorul de arma, si distanta trecuta la dispozitivul de ochire spate

Magazia de bile este prinsa in arma foarte bine, nu are niciun joc, la inceput a avut misfeed pe full auto cam la 5-10 bile folosind P&J de 0.25, cu bile de 0.20 GFC/Blaster/Shoot One niciun misfeed. Foc cu foc n-am avut probleme cu niciuna dintre marcile de bile folosite.

Replica este alimentata de un acumulator de 8.4V 1200 mAh, conector mini tamyia
Gearbox-ul nu l-am desfacut ( inca ), dupa ce il voi deschide o sa vin cu completari
Teava interna este de 6.08mm

Guma de inaltare hop-up nu stiu cat de buna este, bila o ia la dreapta dupa aproximativ 50m, si din ce am citit ar avea legatura cu guma...urmeaza sa vina alta ( in forma de H) in 2-3 saptamani ( e pe drum), voi reveni cu detalii dupa instalare daca s-a corectat directia

Cadenta este undeva la 12bb/secunda cu acumulatorul cu care a venit
Acumulatorul incarcat 6 ore a tinut @2400bb ( semi si full auto)

Precizie: ...8/10 foaie A4 de la @35m ( sunt novice :D )
crono (FPS) cu 0.20g si HU setat la 0: 413, 414, 414, 412, 415, 415, 413, 413, 414, 413
bile trase pana in prezent cu replica: @3500bb
cateva poze

http://img845.imageshack.us/slideshow/w ... cutieb.jpg

Parere personala:
Replica merita banii (145 euro din Polonia)
Suruburile au venit stranse atat cat trebuie
Se simte foarte bine in maini, greutatea este centrata intre incarcator si tragaci.
Replica a fost dezasamblata de cel putin 10 ori, nu a aparut niciun joc la imbinari

Cand am luat-o am ales intre SRC G36C gen III ( 148 euro) si CYMA CM003 G36C .

De ce am luat CYMAul?
1. modelul G36c este mai nou ca si modelele de AK 050, iar AKurile de la CYMA sunt foarte bune din cate am vazut/auzit, calitatea replicilor CYMA a crescut de la o generatie la alta.
2. ieftin

De ce nu am luat SRCul?
1.Pentru ca venea fara baterie.
2. Multi jucatori din Polonia inclinau spre modelul produs de CYMA in defavoarea celui produs de SRC ( desi era laudat gen III si de ei )

De cateva saptamani am pus mana si pe un CM050A iar performantele sunt asemanatoare cu cele ale G36C-ului ( singura diferenta AKul are blowback care ii da un plus de realism )

Daca gasiti ceva ce trebuie adaugat/modificat...astept sugestii

Profile  

PostPosted: Thu Aug 18, 2011 6:57 pm 

Salut.
Am si eu acelasi model si pina acum am vazut aceleasi probleme (miine o sa schimb guma de hop-up cu un madbull rosu si sper sa nu mai am problema cu deviatia bilei spre dreapta), cu o mica completare: daca bag bile de 0,28 JBU pe full auto imi da miss-feed (probabil combo de guma si bile). Sper ca se va remedia problema dupa micile upgrades.
Una peste alta chiar e o replica rezistenta ( am ceva cazaturi cu ea la activ) si nu prea s-a zgariat/crapat sau sa scoata zgomote in timpul functionarii.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 10:30 am 
Compania 7

Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Recomandare:
Sa verifici suruburile de la selectore sa nu ti se desurubeze, asta fiind cam singura lor buba!

Op. BLACK THUNDER I - 2008; AIM AND FIRE II - 2009; Op. BLACK THUNDER II - 2010; THE GATHERING Op. FIRST STONE - 2010 - CC3; LA REVOLUTION - 2011; THE GATHERING Battle for Ambitus - 2011 CC121 Sutanele Negre; WARTORN - Black ops - 2012; THE GATHERING Dark Legacy - 2012 CC121 Sutanele Negre; Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor - 2013; Codrii de Arama 3 (G. Dako) - 2014

*Who hesitates masturbates!*
"Niciodata sa nu iti intrerupi inamicul atunci cand este pe cale de a face o greseala!" - Napoleon Bonaparte

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 7:12 am 

@ ClaudiuD - sa-mi zici cum se comporta cu noua guma
@ RES - selectorul pare ok ( deocamdata), suruburile nu dau niciun semn ca s-ar desface ( @5000 bile trase ), mersi de atentionare

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 11:02 am 

Salut,
Am schimbat gumitza si trage muult mai bine. Ieri am montat si o teava madbull python v2 de 363 mm. Si legat de ce a zis si RES suruburile alea de la selector trebuiesc stranse, ala fiind primul lucru pe care l-am facut cand am scos replica din cutie. Si nu stiu la tine dar eu a trebuit sa desfac incarcatorul deoarece problema de missfeed pe care o aveam s-a dovedit ca de acolo venea. Alte probleme inca nu am intalnit. Acum ma gandesc ce baterie sa-mi iau, LiPo de 7,4V sau una normala de 9,6V ( sincer mi-e frica sa pun pe ea un 11,1 cu toate ca e cyma si teoretic ar duce motorul).
Spor la joc si mai vorbim

La incarcator nu am facut altceva decat sa-l desfac, sa pun un ulei mai fin pe arc si sa-l pun la loc, dar a fost suficient sa-l fac sa functioneze cum trebuie.

Last edited by ClaudiuD on Fri Aug 26, 2011 6:36 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 5:40 pm 

poti sa faci niste poze cu ce anume ai facut de ai remediat problema si cu niste explicatii( daca e cazul)? nu cred ca suntem singurii cu aceasta problema la incarcator...

referitor la baterie, m-am gandit si eu la un LiPo de 7.4 in combinatie cu jucaria asta 'FireFox' Li-Poly 11.1v Battery Protective Circuit Board
http://www.rsov.com/product.php?langId= ... 9&cateId=0
nu stiu cat de buna e ( ce am gasit pe forumuri este ca nu face aproape nimic din ce spune producatorul ca face ) dar pana nu incerc nu sunt convins 100% + ca e 6$, asa ca merita incercare

Profile  

PostPosted: Wed Sep 28, 2011 7:52 pm 

am si eu un model la fel, daca schimbi guma la el :P trage impecabil. multa lume spune ca sunt replici ce nu au moarte :P
Singurul lucru care nu imi place este selectorul de foc, daca il pun pe auto, mi se comuta in timpul jocului undeva la mijloc intre auto si semi si nu trage :(

War history:
2012 The Gathering 3 - Mounira
2013 Codrii de Arama 3 - Mercenari
2014 Overload 4 - Armata Republicana
2015 Border War 7 - Task Force 39
2015 Overload 5 - Armata Republicana
2016 Border War 8 - Task Force 39
2017 Civil War
2017 Bomb Patrol

Profile  

PostPosted: Mon Oct 17, 2011 11:33 am 
Compania 7

Ripman wrote:
am si eu un model la fel, daca schimbi guma la el :P trage impecabil. multa lume spune ca sunt replici ce nu au moarte :P
Singurul lucru care nu imi place este selectorul de foc, daca il pun pe auto, mi se comuta in timpul jocului undeva la mijloc intre auto si semi si nu trage :(

Verifica daca nu ti-a cazut cumva o "biluta" cu un arc mic in capat ce se apasa in niste gauri de pe corp. Sistemul asta face un clic cind ajunge in pozitia care trebuie si nu mai pleaca de acolo! Arcul si bila se gasesc in corpul selectorul de foc din partea dreapta... vezi ca e posibil sa il sari cu vederea si sa crezi ca nu a fost niciodata acolo asa de mic e! Daca dispar cele doua elemente apare si comutarea aleatorie de pe semi pe auto!

Op. BLACK THUNDER I - 2008; AIM AND FIRE II - 2009; Op. BLACK THUNDER II - 2010; THE GATHERING Op. FIRST STONE - 2010 - CC3; LA REVOLUTION - 2011; THE GATHERING Battle for Ambitus - 2011 CC121 Sutanele Negre; WARTORN - Black ops - 2012; THE GATHERING Dark Legacy - 2012 CC121 Sutanele Negre; Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor - 2013; Codrii de Arama 3 (G. Dako) - 2014

"Niciodata sa nu iti intrerupi inamicul atunci cand este pe cale de a face o greseala!" - Napoleon Bonaparte

Profile  

PostPosted: Mon Oct 17, 2011 11:38 am 
Bad Company Team

Been thanked: 1 time
Depinde RES.
Cand am avut g36 de marui, am patit in cateva randuri si eu acelasi lucru. Daca ai manusi si nu esti obisnuit cu pozitionarea selctorului d eg36, cand tii selectorul pe auto il poti muta cu mana fara sa iti dai seama destul de usor intr-o pozitie neutra

Image

Profile  

PostPosted: Mon Oct 17, 2011 11:39 am 
Compania 7

tex wrote:
Depinde RES.
Cand am avut g36 de marui, am patit in cateva randuri si ei. Daca ai manusi si nu esti obisnuit, cand tii selectorul pe auto il poti muta cu mana fara sa iti dai seama destul de usor intr-o poziti neutra

Adevarat Tex ... Eu explicam tehnic ce se intimpla in conditii optime!

Profile  

PostPosted: Fri Sep 20, 2013 12:13 pm 

ce tip de bile folositi?

Profile  

PostPosted: Fri Sep 20, 2013 12:14 pm 

iar pentru marirea vitezei a ti mai facut ceva?

Profile  

PostPosted: Fri Sep 20, 2013 2:53 pm 
Compania 7

Has thanked: 20 times
Been thanked: 55 times
Image

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]