ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Wed Nov 22, 2017 3:41 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: GBB - KWA - Kriss Vektor
PostPosted: Sat Aug 12, 2017 11:09 am 

Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times
Dupa o scurta experienta cu GBBR-urile (un G&P M4 WOK) am decis ca GBBR-urile sunt prea mult pentru mine si ca maximum acceptabil pe gaz mi se par SMG-urile. Recent mi-am adaugat la colectie un KWA Kriss Vector de care am fost suficient de entuziasmat incat sa ma apus sa scriu review-ul asta :).

Piesa este foarte bine facuta, traditie KWA plus, banuiesc, exigenta celor de la Kriss care au licentiat produsul. Este in intregime construita din polimer, piesele metalice necesare aflandu-se in majoritate la interior (cu exceptia tzevii).

Mag-urile sunt grele si adauga senmificativ la greutatea replicii - am scos-o al un joc si, dupa aproape 3 ore de actiune cu ea, m-am ales cu 3 zile de dureri de incheietura (bine, intre jocuri nu manevrez chestii mai dificile decat mouse-ul si tastatura :)). Mag-urile sunt special facute pentru Vector si nu sunt compatibile cu nimic altceva desi s-ar putea crede ca un mag majorat de Glock KWA ar trebui sa se potriveasca (atata vreme cat Vectorul foloseste mag-uri de Glock). Acum, ca o fi vorba despre mag-uri pentru calibrul .45 sau ca au vrut pur si simplu sa poata vinde cat mai multe mag-uri noi, asta nu pot sa-mi dau seama...

Detalii ce mi s-au parut semnificative
Banuiesc ca toti cei interesati de aceasta replica au cautat deja tot ce este de cautat despre ea pentru ca surse sunt cu duiumul. Nu voi incepe sa descriu fiecare buton insa voi incerca sa fiu cat mai obiectiv in privinta felului in care arata, se comporta si se manipuleaza.

1. Lungimea tzevii - bineinteles, avand in vedere tehnologia re-directionarii reculului introdusa de Vector, tzeava nu poate fi decat scurta. Aparent nu este mai lunga decat a unui pistol full-size. Cu toate astea isi face treaba destul de bine furnizand o precizie mai mult decat acceptabila la distante de peste 35-40m. Filetul tzevii externe este de 16mm clock-wise, prin urmare, daca va preocupa amortizoarele, va trebui sa va gasiti unul cu filetul asta mai rar... Apucasem sa achizitionez mai demult un amortizor replica Osprey de la Ace1Arms impreuna cu kitul de prelungitor de tzeava si variante de filet. Nu imi mai trebuie un alt amortizor in veci... :)

2. Selectorul de foc - este ciudat ca este diferit de safety si pus mai in fatza pe corp astfel incat este relativ dificil de actionat. Nu este deranjant insa pentru ca, pana la urma, daca nu pe intereseaza sa tragi altfel decat pe "single", nici nu il vei actiona tot timpul. Are (ca la arma reala) pozitie de burst cu doua bile. Nu am folosit-o la joc insa banuiesc ca inlocuieste cu success "double tap-ul". Nu pare insa sa functioneze prea consecvent. Dupa selectare, cateodata se intampla sa traga mai intai un singura bila, dupa care sa traga cate doua.

3. Tragaciul - Este poate dintre cele mai ciudate de la toate replicile pe care le-am avut. Este de plastic, la fel ca si corpul replicii, si nu are nici un fel de finetze. Este un buton de apasat si atat.

4. Demontarea - Este deosebit de usoara. Replica se face in 2 bucati numai prin scoaterea a 3 pini. Daca mai scoti un pin din lower receiver poti extrage intreg mecanismul de redirectionare a reculului, cu bolt/loading nozzle cu tot. Asta o face foarte usor de curatzat si uns pentru ca toate shinele sunt accesibile, boltul/loading nozzle-ul se detaseaza usor si poate fi curatzat temeinic. Nu m-am bagat inca la demontari mai serioase ca nu am avut de ce...

5. Patul rabatabil - Este ok insa pare sa uzeze cam repede "carligul" de pe corpul armei de care se prinde cand e rabatat. De asemenea, se poate regla pe lungime insa trebuie slabite 4 surubele imbus pentru o ajustare minimala.

Vectorul este relativ dificil ca manipulare. Obisnuit foarte mult ca platforma M sau cu alte platforme mai ergonomice, gasesc Vectorul ca fiind cel putin neobisnuit, daca nu chiar putin incomod...

1. Mag release-ul este similar cu cel de la pistol, nu in sensul ca iti vine la degetul mare de la mana dreapta, ci ca este pe partea stanga a magwell-ului. De asemenea, deoarece magwell-ul este "adanc", practic trebuie sa ai palma suficient de mare pentru a prinde mag-ul cu degetele inelar si mic, pentru a nu cadea liber, si sa ajungi cu degetul mare la mag release in acelasi timp. Prin urmare schimbul de mag-uri este imposibil de a putea fi facut cat de cat rapid. Exista un kit care permite montarea unui fel de prelungitor de mag-release la degetul aratator drept - nu stiu daca sa mi-l iau, in caz ca se mai gaseste, insa pare o investitie cu sens din punct de vedere al imbunatatirii manipularii.

2. Siguranta, desi este ambidextra, este pusa cam aiurea astfel incat nu permite actionarea numai cu degetul mare de la oricare dintre maini. Practic o scoti de pe safe cu degetul mare si o pui din nou pe safe cu aratatorul, ca sa ai mai mult spor. Nu este deranjant insa necesita dobandirea unei oarecare obisnuinte...

3. Este destul de greu (mai ales cu mag-ul introdus) pentru dimensiunile lui astfel incat manevrarea cu o mana iti cam pune incheietura la incercare.

In rest este una dintre cele mai entuziasmante replici pe care le-am avut vreodata. Relativ simplu in intreaga lui complexitate, inedit ca design, suficient de puternic si cu un sunet mai mult decat satisfacator, aratos si suficient de ergonomic. In masura timpului disponibil voi adauga poze, sper, cat de curand.

Image
Image

Numele vine de la ASR (AirSoftRomania) si ar putea fi o moneda alternativa de schimb in airsoft care sa ne scuteasca de la spartul pusculitei atunci cand tranzactionam replici, accesorii sau echipament SH pe forum. Pentru mai multe detalii citeste thread-ul asta.

Daca ai citit thread-ul, ti se pare interesant si vrei sa intri in sistem da-mi un PM. Poti contribui la felul in care va fi construit sistemul tocmai pentru ca toata lumea sa fie multumita de el. Acesta este un serviciu al comunitatii pentru comunitate - nimeni nu face bani din el si nici alte beneficii nu are. Avantajul principal este ca vei putea tranzactiona liber pe baza valorii "activelor" tale de airsoft in loc sa-ti cheltuiesti banii de paine. Cum iti suna?

Last edited by Pacostea on Mon Aug 14, 2017 8:42 am, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Sun Aug 13, 2017 9:38 am 
Compania 7

Has thanked: 16 times
Been thanked: 45 times
Am avut si eu timp de vreo 2 ani un Vector GBB, si l-am vandut de fraier, crezand ca chiar o sa iasa la timp Vectorul AEG al celor de la Krytac. Inca astept :D

Referitor la Osprey, intr-adevar, ca si design vine stas pe Vector, si eu tot cu Osprey-ul l-am tinut mult timp. Star Wars kind of shit :D
Tragaciul intr-adevar e destul de dur ca si apasare, pe mine nu m-a deranjat insa.
"Carligul de agatare de la pat, in ciuda faptului ca poate aparea cam flimsy, nu mi-a facut probleme si nici nu s-a uzat semnificativ in timpul destul de indelungat in care am avut replica (si chiar am jucat destul cu ea, la poligon indoors mai ales)

Ca ergonomie, intr-adevar, e total diferit de M4, dar pentru mine a fost diferit in sensul bun. Forma patului si inaltimea railului asigura o linie de ochire foarte usor de luat, fara sa trebuiasca sa duci capul in pozitii ciudate. Doar punand patul in umar, sistemele de ochire sunt fix la inaltimea ochilor. E greu, intr-adevar, iar cu patul extins si amortizor e cam cat un M4 CQBR de lung

Cateva chestii legate de cum trage. Sistemul de reglare a hopului e asemanator cu cel de la Glock-urile KWA, si anume folosind o cheie care roteste un reglaj zimtat prin ejector port. Nu cel mai fain sau ergonomic sistem. De asemenea, gradul de apasare pe hop poate fi variat indoind mai mult sau mai putin bratul din tabla subtire care apasa pe guma (posibil sa ai nevoie sa faci asta daca folosesti bile mai grele sau alte gume aftermarket). Cu gaz Predator intr-o zi calduroasa de vara, replica ajunge chiar DMR (130+m/s), in conditii mai normale si cu gaz 144a, trage in jur de 110-115m/s. Ca sa-l aduc la viteze de P1 pentru uz indoor am instalat un CQB flute valve de la Dangerwerx (modelul e pt MP7 dar se potriveste si la Kriss), iar asta i-a adus viteza in jur de 90m/s cu gaz Predator. Ca side effect insa, datorita faptului ca bila mergea mai incet si se freca mai mult de guma de hop, lua overhop chiar si cu hop-ul la minim. Ca sa compensez sa poata da drept cu viteza mica a trebuit sa folosesc bile de 0.30. De precisa e destul de precisa pt un GBB, dar nu se ridica la precizia unui Marui MP7 GBB, de exemplu (care e chiar nesimtit la capitolul asta). Suportul aftermarket e surprinzator de bun pentru o replica atat de unica. Mapple leaf fac o groaza de chestii interne (tevi, gume, camere de hop etc), exista si kit de recul mai puternic de la Hephaestus (eu l-am cumparat dar n-am simtit nevoia sa-l pun), iar cei de la Angry gun fac destul de multe chestii externe.

In concluzie, o replica foarte fun, nu perfecta, dar care cu siguranta va deveni (daca nu a devenit deja) collector's item. Inca imi mai blestem ideea de a o vinde, singura consolare e ca a ramas in squad.

Hai cu Krytac Vectorul AEG :D

War History:
Codrii de Arama 2 Lupii Rosii
Wartorn 1 Black Ops
The Gathering III - Dark Legacy Sutanele Negre - Tenebrae
Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor
La Revolucion 3 Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 Rebeli
La Revolucion 4 Armata
Codrii de Arama 5 Rebeli
La Revolucion 5 Rebeli

Profile