ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Nov 20, 2017 6:39 am
taiwangun.com

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 1:21 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Ruger-ul are un layout interior identic cu Wesson-ul - practic inafara de butoias si sistemul de incarcare (tuburi vs bile) - nu cred sa existe alta diferenta.

Am pus o piulita de 5 (care intra perfect in locasul de fabrica) - plus surubul aferent dat cu Loctite sa nu migreze singur, si am facut teste pe chrono.

Cu arcul cocosului comprimat stoc - bile Bioval de 0.25 (daca ar avea vreo importanta marca) - viteza a fost intre 165-181 m/s

Cu arcul cocosului comprimat la maxim, deci surrbul strans (practic in momentul armarii cocosului spirele ajungeau aproape lipite una de alta) - viteza a fost la fel.

Concluzia pe care o trag este urmatoarea:

In timp ce tutorialul detaliat si solutia oferita de colegul nostru sunt absolut sigur ca functioneaza peentru reducerea puterii acestor revolvere (este deajuns sa te joci cu cocosul si sa-i dai drumul din deget de la distante variabile fata de valva, si poti obtine un pocnet minuscul - deci o cantitate infima de co2 eliberata) - nu functioneaza in si invers, si anume pentru marirea puterii.

Din punctul meu de vedere dupa ce am studiat si valva si nozlle-ul, de la o anumta viteza de deplasare in sus a cocosului (care vad ca cel putin la Ruger e deja pe maxim) - nu mai conteaza cat de tare lovesti valva, ci CAT O TII DESCHISA.

Arcul cocosului nu te ajuta sa o tii mai mult deschisa, pentru ca exista acea tija care il impinge inapoi si asigura buna inchidere la loc a valvei.

Solutiile teoretice (deocamdata) pentru marire puterii ar fi:

1 - Aducerea valvei (prin desurubare cateva fileturi) inapoi spre cocos (to be checked - dar ma indoiesc de rezultat)

2 - Montarea unui kit aftermarket de arc + valva marita (disponibile pe internet)

P.S: pentru ca observ o febra si o atitudine agresiva fata de orice discutie despre mariri de puteri, mentionez ca nu sunt dezaxat, nu trag in copii, animale, pisici, pasari, vecini si orice alte vietuitoare. Mai mult, cei care ma cunosc stiu ca sunt airsoftist, ca posed replici normale de airsoft si ca nu vorbesc din buzunar.

Nu ma intereseaza sa il aduc in limite de joc (pentru ca am alte pistoale de joc) - din simplul motiv ca oricum sufera de o mare lipsa de precizie, deci prin micsorarea puterii nu revolvi nimic. Mai bine pui mana si cumperi un pistol in limite de jucat, cu hop-up si tot ce trebuie.

Dimpotriva, ceea ce sper eu este ca urcandu-i puterea (fara sa depasesc totusi limita legala) cu inca vreo 40 m/s sa mai compensez din lipsa de precizie.

O zi excelenta

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 1:31 pm 
CSABv

Has thanked: 82 times
Been thanked: 45 times
asta e buna.....meriti o medalie..Acum o intrebare cretina...ce vrei sa faci cu un pistol care trage cu 220 m/s??
kruger wrote:
Dimpotriva, ceea ce sper eu este ca urcandu-i puterea (fara sa depasesc totusi limita legala) cu inca vreo 40 m/s sa mai compensez din lipsa de precizie.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 1:34 pm 

Am scris mai sus. Mai citeste o data - si vorbeste-mi frumos daca vrei sa-ti mai raspund.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 1:56 pm 
CSABv

Has thanked: 82 times
Been thanked: 45 times
sa stii ca am mai citit odata si tot nu inteleg ce vrei sa faci cu el...(ti se pare ca iti vorbesc urat?mai citeste odata ce am scris eu)

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 2:02 pm 
A.S.T.B.

Been thanked: 3 times
Kruger, da-mi voie sa te luminez ca sebannu nu prea vorbeste bine limba romana. Asta n-a prea mers la scoala si de aia.
Esti pe un forum de airsoft (stii deja ca esti airsoftist), noi aci agreem REDUCEREA vitezelor la pistoale si nu cresterea lor, nu neaparat pt tine ci pentru bizonul fericit care ne rupe franele pe teren, inclusiv citind "cum" se face. Si topicul asta este despre cum sa o REDUCI, asa ca te vei conforma topicului. Daca nu iti pasa sau nu tii cont de ce am spus eu acuma, anunta-ma ca se rezolva.

PS. NU vei compensa lipsa de precizie.
P.P.S. Nu vorbesc nici din auzite.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 2:23 pm 

Ok, am inteles toate aspectele. O zi excelenta tuturor.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 5:03 pm 
A.S.T.B.

Been thanked: 3 times
Mersi pentru intelegere.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 13, 2016 11:51 am 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
kruger wrote:
Ruger-ul are un layout interior identic cu Wesson-ul - practic inafara de butoias si sistemul de incarcare (tuburi vs bile) - nu cred sa existe alta diferenta.

Am pus o piulita de 5 (care intra perfect in locasul de fabrica) - plus surubul aferent dat cu Loctite sa nu migreze singur, si am facut teste pe chrono.

Cu arcul cocosului comprimat stoc - bile Bioval de 0.25 (daca ar avea vreo importanta marca) - viteza a fost intre 165-181 m/s

Cu arcul cocosului comprimat la maxim, deci surrbul strans (practic in momentul armarii cocosului spirele ajungeau aproape lipite una de alta) - viteza a fost la fel.

Concluzia pe care o trag este urmatoarea:

In timp ce tutorialul detaliat si solutia oferita de colegul nostru sunt absolut sigur ca functioneaza peentru reducerea puterii acestor revolvere (este deajuns sa te joci cu cocosul si sa-i dai drumul din deget de la distante variabile fata de valva, si poti obtine un pocnet minuscul - deci o cantitate infima de co2 eliberata) - nu functioneaza in si invers, si anume pentru marirea puterii.

Din punctul meu de vedere dupa ce am studiat si valva si nozlle-ul, de la o anumta viteza de deplasare in sus a cocosului (care vad ca cel putin la Ruger e deja pe maxim) - nu mai conteaza cat de tare lovesti valva, ci CAT O TII DESCHISA.

Arcul cocosului nu te ajuta sa o tii mai mult deschisa, pentru ca exista acea tija care il impinge inapoi si asigura buna inchidere la loc a valvei.

Solutiile teoretice (deocamdata) pentru marire puterii ar fi:

1 - Aducerea valvei (prin desurubare cateva fileturi) inapoi spre cocos (to be checked - dar ma indoiesc de rezultat)

2 - Montarea unui kit aftermarket de arc + valva marita (disponibile pe internet)

P.S: pentru ca observ o febra si o atitudine agresiva fata de orice discutie despre mariri de puteri, mentionez ca nu sunt dezaxat, nu trag in copii, animale, pisici, pasari, vecini si orice alte vietuitoare. Mai mult, cei care ma cunosc stiu ca sunt airsoftist, ca posed replici normale de airsoft si ca nu vorbesc din buzunar.

Nu ma intereseaza sa il aduc in limite de joc (pentru ca am alte pistoale de joc) - din simplul motiv ca oricum sufera de o mare lipsa de precizie, deci prin micsorarea puterii nu revolvi nimic. Mai bine pui mana si cumperi un pistol in limite de jucat, cu hop-up si tot ce trebuie.

O zi excelenta

Am cumparat recent un DW, de 8 inci, pentru a trage la tinta si avand si cronograf, am facut ceva teste. Intr-adevar, comprimarea arcului cocosului, nu are nici-un efect, adica viteza nu se mareste. Dupa ce am facut bucati revolverul, cred ca am gasit si explicatia...
Volumul in care e stocat gazul, e foarte mic, asa ca orice alta modificare a valvei, nu va avea, cred eu, nici-un efect. In plus, cel putin la exemplarul meu, exista oarece joc intre corpul din alama unde e montata valva si tija ce e actionata de cocos. Adica pe aici se pierde inutil gaz. Urmeaza sa fac ceva teste, reducand puterea, sunt curios cum se va modifica precizia.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]