ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Dec 16, 2018 7:47 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Wed Apr 14, 2010 7:35 am 
CSA Acvila

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Va prezint un articol al ziarului adevarul care prezinta faptul ca o persoana a fost impuscata cu un pistol de airsoft care ia preforat coastele si a ajuns in plamani!
Astept ca cluburile sa faca un demers scris in acest sens si sa transmita un protest scris in acest sens!
Va multumesc anticipat!

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 8:38 am 
Am arma cu glont de 19 ani

Been thanked: 1 time
ce-am vorbit noi la congres????....uite asa poate intelege lumea de ce trebuie sa facem ce facem......hai baieti luati actele alea si dati drumu la treaba....nu e de glumit.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 8:54 am 
Team Sfintii

Been thanked: 4 times
Vad ca sebannu deja a postat la sectiunea de comentarii a articolului. E si asta inca o modalitate de a informa. Cu cat mai multe opinii pro-airsoft cu atat mai bine.

[Silicon mouth-first BB in my life] [Combat journalist- http://picasaweb.google.com/nashu.airsoft http://www.6mm.ro] [Engineering and demolitions - Bradulet] [Celebrity - Berget 8 2010, NAF 23, Fox 3] [Chairsofter] [Tick collecter - 1 tick fed so far]

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 9:01 am 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Presa scrie ceva spectaculos oricum.

Adevarul este ca se pot pune tevi interne de otel, se pot folosii bile bioval/aluminiu/otel.
Exista si replici care sunt mult peste limitele acceptate. Pistoale gen Dan Wesson de 3 Jouli, replici cu arcuri de si peste 170 m/s.
Chiar si daca esti membru de club si faci o porcarie de genul, se pot intampla astfel de lucruri.

Mie mi se pare ca si individul "ranit" nu are o moaca de om pasnic ... Parerea mea. Poate "atacatorul" ala nu a avut de ales, oricum presa o da in barci pentru tiraj, indiferent de ce s-a intamplat acolo in realitate. Toate articolele din ziare sunt scrise din o singura parte(opinie), cea a reporterului.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 9:24 am 
CSA Acvila

Vad ca pana la aceasta ora niciun club nu isi asuma responsabilitatea de a transmite un protest oficial ziarului adevarul...Nu va tine? Nu vreti sa va implicati???

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 9:32 am 
Iron Sky Team

Been thanked: 13 times
Eu am scris doar ca simplu cititor. Ma indoiesc ca ajuta cu ceva un comentariu pentru ca cei care au citit acel articol nu cred ca mai citesc apoi si comentariile ulterioare. Plus ca daca apare si in forma tiparita comentariile sunt de prisos. Ma indoiesc ca acest ziar sau oricare altul ar publica apoi o dezmintire.
Are dreptate Mihai, trebuiesc loviti pe cale juridica.

Cand stii cate arme ai inseamna ca nu ai destule...

Image

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 10:02 am 
Mistretii Atomici

Has thanked: 12 times
Been thanked: 16 times
da, este un motiv in plus, sau mai bine zis un reminder pentru noi, cei care nu avem inca cluburi.
am comentat si eu articolul dar vb doktorului, nu cred ca cineva se omoara cu cititul.. din pacate!

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 10:08 am 

Been thanked: 0 time
Salutare!
Cineva dintre "inteleptii"ocazionali din viata noastra facea odata o afirmatie:"TOTUL E BINE PANA SE INTAMPLA REALITATEA!"
Din pacate, aceasta realitate are forme diverse.
In ceea ce priveste airsoftul vad ca ia din ce in ce mai multe forme.
Poate si articolul acesta este un semn trimis noua, de CINEVA care totusi, ne iubeste,celor care participam la activitati de airsoft,practicand airsoft intr-o forma sau alta, ca a sosit momentul sa lasam betia si betiile si sa trecem cat mai serios la treaba pentru protejarea intereselor noastre comune, asa cum ne permite legea in tara noastra mioritica acum.

Cat despre dreptul la replica(nu airsoft :) ) il vom cere si noi, cei de la A.S."DACIA REX",publicatiei respective, cu potestele de rigoare, pe langa comentariile deja facute on line.

Dar, chiar si asa,RAUL pe care-l poate face presa este de mii de ori mai mare decat binele, din pacate.Logica ne spune si practica demonstreaza asta, ca-i mai USOR sa faci RAU decat BINE.

Sa speram, ca, asa cum zicea si Basque, unii se vor trezi si altii se vor destepta cat mai repede cu putinta!
Toate cele bune, de la Cluj!

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 11:42 am 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times
Mihaela Costache14.Apr.10-11:39hs

Stimate domnule redactor, doresc sa va supun atentiei urmatoarele:
- jucatorii de Airsoft, mai nou sportivii airsofteri cunosc regulile de utilizare a acestor REPLICI, nu le afiseaza in public, nu le folosesc pentru autoaparare sau atac;
- jucatorii de Airsoft, sportivii airsofteri utilizeaza aceste replici DOAR in locurile alese anume pentru a evita contactul cu publicul larg, si DOAR pentru jocurile/antrenamentele de Airsoft organizate, supuse unui regulament foarte bine conceput astfel incat protectia indivizilor este PRIMORDIALA;
-jucatorii de Airsoft nu aproba sau mai mult decat atat, iau pozitie in ceea ce priveste "cocalarul" de cartier care isi cumpara astfel de replici spre a le folosi in scop de intimidare sau "autoaparare";
-jucatorii de Airsoft NU FOLOSESC in terenul de joc bile de aluminiu, otel, sticla sau alte materiale ce ar putea cauza ranirea coechipierilor lor;
-jucatorii/sportivii de Airsoft NU incurajeaza astfel de practici;
-a nu se asocia jucatorii de Airsoft cu vanzatorii de pe portalul oKazii, impotriva carora comunitatea de Airsoft din Romania lupta cu fortele proprii, impiedicand in primul rand accesul pe terenurile de joc a potentialilor cautatori de "senzational" sau de "tras la tinta" ocazional!
-mentionez ca orice magazin de Airsoft in regula, cu acte, isi informeaza clientii despre modul de utilizarea a REPLICILOR Airsoft, modalitatile de transport in public, despre puterea si scopul in care sunt aceste replici concepute: respectiv pentru joc, entertainment si de curand pentru a practica sportul Airsoft!

Va rog sa tineti cont de aceste aspecte si, delicat si etic din partea dvs. ar fi sa publicati un mic articol in care sa mentionati ca in acel nefericit incident NU a fost implicat un jucator de Airsoft. Si nici un magazin de Airsoft din Romania!

Mihai, eu mai mult de atat nu pot sa fac, pentru ca noi INCA nu suntem club cu ACTE!

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 11:44 am 

Mihai, imi pare rau sa vad ca ai o asemenea atitudine! Aminteste-ti ca la congres ti-am spus urmatoarele: "...am pus carul in fata boilor si am legalizat activitatea, dar nu si mijloacele prin care o desfasuram!". Daca demersurile tale, care ai dus la capat "ce au inceput altii si au lasat-o balta" (ca sa te citez), nu ar fi omis definirea clara a replicilor si incadrarea lor ca echipament sportiv sau jucarii, presa nu ar fi avut ce rahat sa manince. Nu e nevoie de o federatie ca acest lucru sa se intample, cum nu a fost nevoie de federatie ca airsoftul sa fie sport. E suficient sa ai parghiile pentru lobby la nivelul Serviciului Arme si Munitii. Nu vreau sa intru in detalii si polemici, dar daca in lege nu ar exista definitia:
"a r m e scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului folosesc forta de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate intr-un recipient si care nu dezvolta o viteza a proiectilului mai mare de 220 m/s, precum si munitia corespunzatoare"
..si se afla in Anexa III. A R M E SI MUNITII NELETALE
+-----+-------------------------------------------------------------------------------------------------¦
¦ ¦ Categoria E - a r m e supuse autorizarii

care descrie foarte "clar" si jucariile noastre....nu s-ar fi ajuns aici! Poate ca asa va intelege toata lumea de ce trebuie sa grabim demersul prin care sa incadram mai repede si foooarte clar replicile noastre, fara a mai astepta 3 luni, 6 luni, 1 an pina ne constituim in toate formele de care ai facut vorbire la Sibiu!
Oare de ce presa scrie de "interlopii s-au taiat cu sabii ninja" si nu "interlopii s-au taiat cu echipament utilizat in artele martiale" sau "erau inarmati cu obiecte contondente" si nu "erau inarmati cu echipament de bassball sau oina" ???

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 11:53 am 
CORE Team

@Bashque: Problema nu e ce e airsoftul, problema e ca aia nu era o arma de airsoft. Punct. Nu are ce cauta in discutia aia.

@DV: Legea descrie, inca mai bine, armele de paintball. Din fericire exista (si stii asta) mentiunea conform careia armele de airsoft si paintball nu fac obiectul legii. Nu avem treaba nici cu asta.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 11:56 am 

Nu legea scrie, ci un document emis de Serviciul Arme, document fara valoare juridica! aici e buba!
Da-mi vie sa te contrazic!
Orice document emis de catre o institutie publica are valoare juridica! Acesta poate fi folosit in instanta! Institutia publica care a emis un astfel de document a facuto in conformitate cu prevederile legale si este raspunzatoare de respectarea si implementarea legii 247!

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 11:58 am 
CORE Team

Stiu si eu asta, dar constituie un precedent mai mult decat favorabil, ca si tolerarea jocului de paintball, cu care n-are nimeni nici o problema.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 12:07 pm 

@uziel: adica sa mergem pe principiul romanesc "las-o ba ca merge-asa"? Consider ca este extrem de nociva aceasta mentalitate si oricand ne poate duce la chestii urate dupa care avem de suferit cu totii. In aldoilea rind, sa nu confundam trotineta cu bicicleta!

Profile  

PostPosted: Wed Apr 14, 2010 12:08 pm 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times
Uzielu' daca esti un pic mai atent, poza aia este postata doar ca exemplu despre ce se poate gasi pe oKazii, nu ilustreaza arma/replica cu care a fost ranit nenorocitul ala. Deci nu prea ai de unde sa stii cu ce a tras vita bolnava la cap! Chiar ar putea sa fie o replica de Airsoft!

Parerea mea personala este ca sgurmand atata in acest cacat e posibil, subliniez, POSIBIL sa atragem mai mult atentia si sa se sesizeze cineva ca e cazul sa se treaca pe la serviciul arme si munitii cu fiecare replica detinuta si in cazul asta... cacam drapelul!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]